2. 17.1. zvlnena etapa ciel rovina Unley > Stirling 149 km Ewan
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 2
profil etapy (© tourdownunder.com.au), 2255 nastúpaných metrov
 
 
Druhá etapa sľubovala atraktívnejšiu koncovku ako tá predchádzajúca, finále v meste Sirling vyhovovalo výbušným jazdcom alebo odolným šprintérom. Poslednú návštevu v tejto destinácii ovládol Jay McCarthy a austrálsky jazdec bol favoritom aj tentoraz, no Bora - Hansgrohe musel vyriešiť dilemu, či sa zameria v dnešnej etape na svojho lídra pre celkovú klasifikáciu, alebo Petra Sagana, ktorý mimoriadne obľubuje takéto dojazdy. Na bonusové sekundy v cieli mierili aj Haas či Ulissi, tím BMC mohol vyslať do súboja o etapový triumf Gerransa.
 
Okrem hektického finále sa museli cyklisti vysporiadať aj s vysokými teplotami, ktoré sa vyšplhali až na 37 stupňov. V úniku sme videli identické mená ako v úvodnej etape, pred balíkom sa opäť usadili Nicolas Dlamini (Dimension Data), Will Clarke (EF Education), Scott Bowden (Austrálska repre) a do tejto spoločnosti sa pridal aj Jaime Castrillo (Movistar).
 
Včerajší hrdinovia mali v brejku jasné záujmy. Dlamini získal maximum bodov na jedinej horskej prémii a následne sa vrátil do balíka. Clarke sa zameral na obidve rýchlostné prémie, a keď sa mu podarilo získať ďalších šesť bonusových sekúnd, aj on si počkal na hlavnú skupinu. A spolu s ním aj Bowden. Na čele pretekov tak zostal iba Jaime Castrillo, ktorý mal pred sebou vyše šesťdesiat kilometrov do cieľa. 21-ročný španielsky jazdec patrí medzi talentovaných vrchárov, preto si ho vybral Movistar v takom mladom veku, a môže sa rozvinúť ako silný jazdec na GC, keďže v minulom roku sa mu podarilo vyhrať národný šampionát v časovke do 23 rokov. 
 
Polovicu etapy sa pohyboval na čele balíka tím Lotto - Soudal, korí si však nerobil zálusk na dnešné finále, preto si utečenci vybudovali aj šesťminútový náskok. Potom sa poskladali na čele balíka farby Bahrajn - Merida, čo bolo trochu prekvapujúce, v jeho zostave si mohol trúfať na pripravenú koncovku Gorka Izagirre. Bora, Kaťuša a UAE Emirates sa rozhodli šetriť energiu počas tohto veľmi horúceho predstavenia. 
 
Jaime Castrillo sa chcel prezentovať v čo najlepšom svetle, do záverečného okruhu si priniesol minútový odstup na balík. Ešte predtým sa ocitol na zemi Steve Morabito (FDJ), ktorý si poranil rameno, ale napriek bolestiam opäť vysadol na bicykel. Zdalo sa, že švajčiarsky jazdec si vykĺbil rameno, lekár mu ho napravil a Morabito sa rozhodol pokračovať v pretekoch.
 
V poslednom kole sa v balíku natlačili dopredu viaceré zoskupenia, každý dôležitý jazdec chcel mať všetko pod kontrolou v pripravovanom hektickom dojazde. Na čele pelotónu sa zoradil aj Bora - Hansgrohe a nemecký tím sa spoliehal v Stirlingu na dvoch svojich zástupcov. Peter Sagan je veľmi silný v podobných koncovkách, ale bol tu aj Jay McCarthy, ktorý sa v tomto meste presadil pred dvomi rokmi a pri bitke o celkovú klasifikáciu by mu veľmi pomohli bonusové sekundy na cieľovej páske. Jaime Castrillo bol chytený trinásť kilometrov pred cieľom.
 
Na záverečných úsekov sa nasadilo vysoké tempo, na čo doplatil aj André Greipel, ktorý zostal za pelotónom a ponúkal svoj dres pre lídra pretekov. Vo finále zrýchlil najmä Kaťuša - Alpecin. O etapovom triumfe sa rozhodlo až tesne pred cieľom, pretekári čakali až do samého konca a špurt do kopca ovládol Caleb Ewan. Druhý skončil jeho spolujazdec Daryl Impey a tretiu priečku vybojoval Jay McCarthy. Peter Sagan preťal pásku za svojím tímovým kolegom.
 
Pretekári čakali s koncovkou až do posledného možného momentu, žiadny tím nepredviedol silný lead-out alebo ani jeden jazdec vo finále nezaútočil. Preto sa na čele pelotónu udržali šprintéri ako Ewan a Viviani a práve domáci cyklista najlepšie načasoval svoj špurt. Bolo vidno, že Caleb Ewan je celý čas nalepený na Petrovi Saganovi, čo mu veľmi pomohlo tesne pred páskou, keď výborne využil rýchlosť svetového šampióna. Talentovaný šprintér ukázal, že nie je vhodný len pre klasické hromadné špurty a po včerajšku si vrátil požičané. Nielenže vyhral etapu, ale dostal sa aj na čelo priebežného poradia. Radosť v tíme Michelton - Scott umocnilo druhé miesto Daryla Impeyho.
 
Bora - Hansgrohe obsadil tretie a štvrté miesto, ale rovnako ako včera platí, že nemecký celok mal vyššie ambície. Peter Sagan a Jay McCarthy sa nachádzali v samotnom finále ďaleko od seba. Svetový šampión vsadil na dlhý špurt a v jednom momente sa zdalo, že sa mu podarí vyhrať etapu, ale na pásku si doviedol rýchlejších borcov. Jay McCarthy si chcel počkať na svoju šancu a aj on sa snažil využiť nasadenie svojho spolujazdca pred cieľom, ale tú najideálnejšiu pozíciu mu ukradol Caleb  Ewan a z druhej strany ho prekonal aj Impey. Austrálsky jazdec si však polepšil o štyri bonusové sekundy, kým jeho súperi o celkové poradie neboli v tomto smere úspešní. 
 
Platí to najmä o Nathanovi Haasovi, ktorý sa musel uspokojiť s piatym miestom. Dnešná práca celku Bahrajn - Merida mu vyniesla dve priečky v najlepšej desiatke, ale Gorka Izagirre a Pozzovivo si asi trúfali na lepší výsledok. V Top 10 sa ani neobjavil Diego Ulissi, ktorý tento dojazd pozná veľmi dobre.       
 
Po dvoch umiestneniach na stupňoch víťazov je novým lídrom pretekov Caleb Ewan, za svoj dnešný výkon si určite zaslúži najcennejší dres na podujatí. Na druhú priečku sa posunul jeho kolega Daryl Impey, ktorý stráca desať sekúnd, a potom nasleduje dvojica Sagan a McCarthy s 12-sekundovým mankom. Ostatní favoriti na titul strácajú šestnásť sekúnd, výnimku tvoria Haas a Restrepo, ktorí si včera pomohli jednou bonusovou sekundou.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Caleba Ewana (víťaz)
"Bol to veľmi náročný a rýchly finiš, som rád, že som získal etapu pre našu zostavu. Na konci ma moji kolegovia opäť dostali vo výbornej pozície a teším sa, že som zvíťazil po dvoch predchádzajúcich príležitostiach, kde sa to očakávalo, ale nepodarilo sa mi to. Opäť som získal sebadôveru. Počul som, že Greipel má na konci problémy, preto si užívam, že mám znovu okrový dres."
   
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jay McCarthyho (tretie miesto)
"Dnes zostala vo finále väčšia skupina ako pred dvomi rokmi, keď som tu vyhral. Chceli sme, aby Peter Sagan zabojoval o etapový triumf a ja o bonusové sekundy. Plán bol taký, že na konci som mal začať šprintovať skôr, aby sa Peter cezo mňa dostal pred páskou. Lenže v tom najdôležitejšom momente ma zablokoval jeden jazdec. Ešte som sa snažil niečo urobiť s touto situáciou, ale keď som videl, že Peter nebude bojovať o etapu, išiel som pre bonusové sekundy, ktoré budú veľmi dôležité na konci podujatia. V minulom roku som sa dostal na pódium len preto, že som v priebehu celých pretekov zbieral bonifikácie."
 
 
Výsledky
1. EWAN Caleb Mitchelton-Scott 4:03:55 60
2. IMPEY Daryl Mitchelton-Scott 00:00 25
3. McCARTHY Jay BORA - hansgrohe 00:00 10
4. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 00:00  
5. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
6. VIVIANI Elia Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
7. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
8. POZZOVIVO Domenico Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
9. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 00:00  
10. BARBERO Carlos Movistar Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. EWAN Caleb Mitchelton-Scott 7:54:00 10
2. IMPEY Daryl Mitchelton-Scott 00:10  
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 00:12  
4. McCARTHY Jay BORA - hansgrohe 00:12  
5. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:15  
6. RESTREPO Jhonatan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:15  
7. VIVIANI Elia Quick-Step Floors link ikonka 00:16  
8. CONSONNI Simone UAE-Team Emirates 00:16  
9. BARBERO Carlos Movistar Team link ikonka 00:16  
10. ROUX Anthony FDJ link ikonka 00:16  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár druhej etapy
 
Krátke preview etapy:
Finále druhého dňa bude zaujímavejšou záležitosťou. Celý deň sa bude jazdiť na zvlnenom profile, hneď po štarte je pripravené stúpanie Tea Tree Gully (2,5 km; 6,3 %), a tri okruhy okolo cieľovej destinácie Stirling budú pasovať pre výbušných jazdcov. Na konci druhej etapy sa môžeme tešiť na atraktívny špurt do kopca. Tesne pred cieľom bude pripravená menšia pasáž s priemerným sklonom v okolí troch percent, potom bude nasledovať veľmi krátky zjazd a samotná cieľová čiara je položená na dvojkilometrovom stúpaní s prevýšením takmer štyri percentá. V minulej sezóne sa toto finále nezmestilo do programu, ale v ostatných edíciách sa ukázalo, že je komplikované pre klasických šprintérov. Preto tu vyhrávali takí cyklisti ako McCarthy, Ulissi alebo Lobato.