6. 21.1. rovinata etapa ciel rovina Adelaide > Adelaide 90 km Greipel
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 6
profil etapy (© tourdownunder.com.au)
 
 
Aj keď do záverečnej etapy nastúpili na čele poradia plece pri pleci Daryl Impey a Richie Porte, austrálsky jazdec mal len minimálnu šancu, že proti rýchlejšiemu súperovi získa potrebnú bonusovú sekundu, aby obhájil titul.
 
Tím Michelton – Scott chcel v Adelaide oslavovať dvojitý úspech,  Caleb Ewan túžil pridať do svojho talóna ďalší etapový triumf. Ani jeden jazdec zatiaľ netriumfoval dvakrát, čo bola výzva aj pre Vivianiho, Greipela alebo Sagana. Svetový šampión mal zvýšenú motiváciu, pretože bojoval o víťazstvo v bodovacej súťaži. Boli sme však zvedaví, či svoju šancu na podujatí dostane aj Bennett.
 
V záverečnom predstavení bolo stále teplo, ale teploty nedosahovali extrémne hodnoty. Po hektickom štarte etapy sa usadili pred balíkom Ben O'Connor (Dimension Data) a Logan Owen (EF Education) a medzi pelotónom a utečencami sa pohyboval Antoine Duchesne (FDJ). Väčší rozruch sme videli na prvej šprintérskej prémii, na ktorej sa presadil Logan Owen, ale dve bonusové sekundy tu ukoristil LL Sánchez (Astana), ktorý sa s touto korisťou prepracoval do najlepšej desiatky v poradí. Nasledujúcu prémiu a jedinú vrchársku ponuku takisto ovládol Owen, spoločne s O'Connorom, v hlavnej skupine panoval pokoj zbraniam.
 
Náskok vedúcej dvojice sa  maximálne vyšplhal na dve a pol minúty, v balíku pracovali tímy Mitchelton - Scot a Lotto - Soudal. Na čelo pretekov sa chcel dostať aj Antoine Duchesne, ale kanadský jazdec zostával v zemi nikoho. Pätnásť kilometrov pred páskou už trápil pelotón iba Logan Owen, talentovaný 22-ročný predvádzal entuziastický výkon. V minulom roku ešte jazdil na kontinentálnej úrovni v celku Axeon Hagens Berman, ale Jonathan Vaughters si ho vybral do svojho tímu a dal mu šancu vo WT. Snaha amerického cyklistu bola zlikvidovaná na začiatku predposledného okruhu.
 
Posledné kilometre podujatia už nepriniesli žiadnu akciu, všetky zoskupenia sa sústredili na hromadný šprint. V záverečnom rýchlostnom súboji sa presadil André Greipel, ktorý si na páske poradil s Calebom Ewanom. Peter Sagan finišoval hneď za nimi a vyhral bodovaciu súťaž. Daryl Impey zvládol dnešnú etapu bez problémov a stal sa celkovým víťazom pretekov.
 
Na konci podujatia sme videli peknú šprintérsku bitku medzi Greipelom a Ewanom. Domáci jazdec vsadil na dlhý šprint, ale André Greipel dokázal využiť jeho rýchlosť a na cieľovej čiare ho prekonať. Aj keď len o pár centimetrov. Nemecký šprintér tak ako jediný získal dve etapy v tohtoročnej edícii a celkove sa tu tešil osemnásťkrát. Po týchto dvoch triumfoch sa mu bude ľahšie pokračovať v začínajúcom ročníku. Podobne ako v prvej etape Caleb Ewan nevyzrel na svojho skúsenejšieho súpera. Snažil sa ho prekabátiť dlhšou koncovkou, ale nepodarilo sa mu to. Na domácich pretekoch sa tak nepresadil ani v jednom klasickom hromadnom špurte, ale jeho výkon v Stirlingu bol výborný.
 
Peter Sagan v záverečnej etape splnil svoju úlohu a udržal dres pre lídra bodovacej súťaže. Vo finále si postrážil zadné kolesá dvoch najrýchlejších jazdcov a to mu zaručilo pekné tretie miesto v Adelaide. Svetový šampión má za sebou výborný štart do nového ročníka, darilo sa mu viac ako pred rokom. Vyhral etapu, na jeden deň sa obliekol do okrového dresu a ovládol bodovaciu súťaž, takže v novej sezóne je všetko v najlepšom poriadku. 
 
Na čele poradia sa neodohrala žiadna významná zmena, tím BMC sa nepokúšal napadnúť krehké vedenie Daryla Impeyho. Juhoafrický jazdec sa tak znovu ukázal vo výbornej forme a druhýkrát v kariére sa presadil na etapovom podujatí. V sezóne 2014 vyhral Tour of Alberta. Richie Porte štvrtýkrát spoznal pocit, že ani výhra na Willunga Hill nemusí stačiť na celkový triumf, ale po vynútenej dlhej súťažnej prestávke sa vrátil v požadovanom prevedení. Na stupne víťazov sa dostal aj Tom-Jelte Slagter, ktorý očakáva akýsi reštart kariéry, a tento výsledok mu môže veľmi pomôcť. Vďaka dnešným bonusovým sekundám sa posunul na ôsme miesto LL Sánchez, na čo doplatil Ion Izagirre.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie André Greipela (víťaz)
"Nebolo to jednoduché, ale kolegovia kontrovali etapu od začiatku až do konca. Na konci fúkal protivietor, preto som čakal na ten správny moment. Caleb vyštartoval ako prvý, ako zvyčajne, ale dokázal som ho prekonať. Predviedol som dobré načasovanie. Som rád, že som sa mohol vrátiť na toto podujatie. Dve víťazstvá na začiatku sezóny pomôžu nielen mne, ale celému tímu."
       
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (víťaz bodovacej súťaže)
"Bol to ďalší horúci deň, ktorý podľa očakávania vyvrcholil hromadným špurtom. Spolujazdci ma celý deň chránili a v závere mi pripravili pozíciu. Bol to dobrý šprint, ale nestačil na víťazstvo v etape. Z moje strany to boli dobré preteky, vybojoval som prvý etapový triumf na týchto pretekoch a vyhral som bodovaciu súťaž."
 
 
Výsledky
1. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 2:01:19 60
2. EWAN Caleb Mitchelton-Scott 00:00 25
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 00:00 10
4. BAUHAUS Phil Team Sunweb 00:00  
5. VIVIANI Elia Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
6. VON HOFF Steele UniSA-Australia 00:00  
7. CONSONNI Simone UAE-Team Emirates 00:00  
8. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
9. BARBERO Carlos Movistar Team link ikonka 00:00  
10. WÜRTZ Mads Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Výsledky
1. IMPEY Daryl Mitchelton-Scott 20:03:34 500
2. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00 400
3. SLAGTER Tom-Jelte Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:16 325
4. ULISSI Diego UAE-Team Emirates 00:20 275
5. DEVENYNS Dries Quick-Step Floors link ikonka 00:20 225
6. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:20 175
7. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:20 150
8. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 00:23 125
9. GUERREIRO Ruben Trek - Segafredo link ikonka 00:23 100
10. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:24 85
32. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 02:25 10
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy v slovenčine
Krátke preview etapy:
Preteky zakončí kritérium v meste Adelaide, kde sa tradične dekorujú najúspešnejší cyklisti podujatia. Záverečná etapa prebehne na okruhu dlhom 4500 metov, ktorý pelotón absolvuje 20-krát. Nič iné ako šprintérsky súboj sa tu neočakáva. Posledné dve edície v Adelaide ukoristil Caleb Ewan, tri víťazstvá tu získal aj André Greipel. Peter Sagan obsadil v minulom roku v poslednej etape druhú priečku.