2. 14.5. rovinata etapa ciel rovina Ventura > Gibraltar Road 155 km Bernal
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 2
profil etapy, 2485 nastúpaných metrov (© amgentourofcalifornia.com)
 
 
Po vlaňajšom skrátení kalifornských pretekov o jeden deň je asi najväčšou novinkou tohtoročnej edície Tour of California najnáročnejšia etapa s cieľovým stúpaním už na druhý deň čo sa doteraz ešte nestalo. Gibraltar Road zaradili organizátori do itinerára druhý raz a aj v roku 2016 sa jazdil skoro, ale až ako etapa číslo tri. Vtedy triumfoval Julian Alaphilippe pred Petrom Stetinom a Georgem Bennettom. Z tejto trojice tu je iba Stetina, no tento rok má slabú výkonnosť.
 
Štartovalo sa prvý raz v pobrežnom meste Ventura odkiaľ sa pelotón vydal k Thousand Oaks a potom vnútrozemím cez viacero menších kopčekov smerom ku Santa Barbare, odkiaľ sa odbočilo na cieľové dvanásťkilometrové stúpanie. Na programe bolo 155 kilometrov.
 
Únik mal mizivé šance, takže o neho nebol enormný záujem. Dopredu sa dostala iba trojica, a to  Adam De Vos (Rally), Jonathan Clarke (UnitedHealthcare) a Ruben Companioni (Holowesko). Všetci včera finišovali v pelotóne, takže pre celkové poradie boli nebezpeční. Tempo v pelotóne kolegiálne určovali jazdci Quick-Stepu, teda žltého Gaviriu, hoci dnes ich pretekári medzi favoritov vôbec nepatrili. Unikajúcemu triu dopriali aj päť minút.
 
 
kalifornia 18 etapa 1 start efefv
Štart etapy (© Slipstream Sports / Cor Vos)
 
 
Najväčší záujem o vrchársky dres mal Companioni z Holoweska. Vyhral prvé dve prémie za tri body, no nebolo mu to pre dnešok veľa platné, pretože bolo zrejmé, že lídrom tejto klasifikácie sa stane víťaz etapy, ktorý zhrabne 15 bodov za Gibraltar Road. Mimochodom, Ruben Companioni je veľmi zaujímavým pretekárom. Nejde iba o to, že je jediným profíkom z Kuby a pretekár z tohto karibského ostrova zároveň prvý raz nastupuje v pretekoch World Tour. Ani to, že okrem 27-ročného borca žijúceho v USA nepôsobí žiaden pretekár ani v kontinentálnej sfére. Ruben má totiž za sebou veľký príbeh, ktorý sme našli na webe jedného kanadského rádia. Kvôli svojmu snu stať sa profesionálnym cyklistom z Kuby ušiel v roku 2012. Koluje historka, že bol na jednom zájazde v Québecu, kde ukradol peniaze i svoj prísne strážený pas od vedúceho zájazdu, ktorý sa sprchoval, a už jeho ani úlovok nenašli. Dnes to bol pre neho veľký deň. Robil si základ na zisk vrchárskeho dresu v ďalšom priebehu pretekov.
 
Vrchárska konkurencia sa v Kalifornii každým rokom zvyšuje. Pribúdajú aj neamerickí pretekári, ktorí si robia zálusk na žltý dres. Z prvých ôsmich edícií pretekov až šesťkrát vyhrala veľká domáca hviezda, no od roku 2014 sa už Američan na prvom ani druhom mieste GC neobjavil. Tento rok sa žiadny návrat do minulosti nečakal, zo štartovej listiny vyčnievalo trio Egan Bernal (Sky), Rafal Majka (Bora) a Adam Yates (Mitchelton). Až následne sa skloňovali americké mená ako Tejay Van Garderen (BMC), Ian Boswell (Kaťuša), Lawson Craddock (EF Education) či spomínaný Peter Stetina (Trek) a ako vždy vybehne niekto mladý z prokonti scény. Každý kto chcel pomýšľať na celkový triumf sa, samozrejme, musel dnes presadiť.
 
Zatiaľ čo v polovici etapy mala vedúca trojka náskok piatich minút, behom krátkeho úseku takmer o celý náskok prišli. Bora so Sky a BMC sa rozhodli pomôcť Quick-Stepu, ktorému v etape o nič nešlo a zjavne bolo ich tempo pomalé. V záslužnej práci sa ukázal aj náš Michael Kolář. Potom nasadil veľmi vysoké tempo Ian Stannard. Companioni a spol. strácali pôdu pod nohami tak rýchlo, že by boli dostihnutí už tridsať kilometrov pred páskou, a tak Stannard zvoľnil. Prebrať to nechcel nikto, takže sa spomalilo. Companioni si aspoň mohol vziať aj posledné tri body do vrchárskej súťaže a bolo jasné, že s dvanástimi bude v tejto súťaži tretí, o tri body za víťazom etapy.
 
 
kolar 18 kalifornia vedie peloton bohfb
Michael Kolář na čele pelotónu (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Gibraltar Road mal dvanásť kilometrov pri sklone ôsmich percent. Je to trochu ťažší kopec ako Mt. Baldy, ktorý sa jazdieva na týchto pretekoch štandardne, no zvyčajne v kombinácii s jednotkovým Glendora Road, teda súhrnná náročnosť je podobná. Šprintéri vrátane Slovákov si vystúpili hneď v úvode kopca zatiaľ čo tempo gradovali borci Sky, BMC a Treku. Pelotón sa vyselektoval rýchlo, ale ako býva zvykom, v prvej polovici stúpania sa neatakovalo. Vysokú rýchlosť nasadili Sebastian Henao a Teo Hart zo Sky. Ťahali tak dlho, že za Hartom ostalo desať ľudí.
 
2200 metrov pred páskou práca Harta skončila a ako z učebnice nastúpil líder Sky Egan Bernal. Nikto nemal šancu odpovedať. Chvíľu šiel za ním druhý prekvapujúco Antwan Tolhoek z LottaNL. Za ním sa vytvorilo duo Rafal Majka (Bora) - Tejay Van Garderen (BMC). Američan ale mierne zaostal a postupne šli cez neho viacerí borci ako napríklad Adam Yates (Mitchelton).
 
Egan Bernal, ktorý ešte vlani jazdil na Okolo Slovenska, suverénne vyhral druhú etapu Tour of California. Druhý dorazil Rafal Majka pred Adamom Yatesom so stratou tesne nad dvadsať sekúnd. Mierne premotivovaný Tolhoek finišoval štvrtý, no bol najväčším prekvapením. Piaty došiel Daniel Martinez (EF Education), za ním Kristian Durašek (UAE), a tak Matthias Fränk (Ag2r). Ako prvý domáci pretekár až ôsmy Van Garderen, teda americkí fanúšikovia videli jeden z najhorších vrchárskych dojazdov v týchto pretekoch pre ich farby.
 
 
majka 18 kalifornia dojazd bohfb
Rafal Majka v cieli etapy (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Egan Bernal v tejto sezóne vyhral už štvrtú etapu a vo všetkých etapákoch dres pre mladého jazdca. Celkový triumf získal na Colombia Oro y Paz, no teraz sa to isté črtá prvý raz na pretekoch World Tour. Zatiaľ nič nemá jasné, v časovke na skúsenejších súperov stačiť nemusí, takže zrejme bude útočiť ďalej. Top 3 s Majkom a Yatesom dopadla presne podľa predpokladov. Už sme spomínali slabý deň pre Američanov. Naopak, ukázali sa nové mladé tváre ako Tolhoek či Martinez. Mierne zmeny v poradí by mohli nastať aj zajtra. Etapa do Laguna Seca bude mať kopcovitý charakter a nie je vylúčené ani to, že sa o niečom pokúsi Peter Sagan.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Egana Bernala (víťaz)
"Zaútočil som dva kilometre pred cieľom a prišiel som do cieľa osamote. Teším sa, že sa mi to podarilo, lebo tím predviedol výborný výkon. Na etapu sme sa pripravili, chceli sme, aby na konci bolo tvrdé tempo, lebo cieľový kopec je veľmi dôležitou časťou celých pretekov. Zatiaľ  nemyslím na časovku, ale bude to pre mňa ťažká skúška."
 
 
 
Výsledky
1. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 4:14:00 40
2. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:21 15
3. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:25 6
4. TOLHOEK Antwan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:30  
5. MARTINEZ Daniel Felipe EF Education First - Drapac link ikonka 00:30  
6. DURAŠEK Kristijan UAE Team Emirates link ikonka 00:30  
7. FRANK Mathias Ag2r La Mondiale link ikonka 00:40  
8. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:50  
9. RAVASI Edward UAE Team Emirates link ikonka 00:59  
10. GUERREIRO Ruben Trek - Segafredo link ikonka 01:01  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 7:16:13 6
2. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:25  
3. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:31  
4. TOLHOEK Antwan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:40  
5. DURAŠEK Kristijan UAE Team Emirates link ikonka 00:40  
6. MARTINEZ Daniel Felipe EF Education First - Drapac link ikonka 00:40  
7. FRANK Mathias Ag2r La Mondiale link ikonka 00:50  
8. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:00  
9. RAVASI Edward UAE Team Emirates link ikonka 01:09  
10. GUERREIRO Ruben Trek - Segafredo link ikonka 01:11  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 107 km - Balcom Canyon: dĺžka 1,6 km; sklon 4,7 %
3 20 81 km - Ojai: dĺžka 3,9 km; sklon 4 %
3 20 48,5 km - Casitas Pass: dĺžka 2,9 km; sklon 5,7 %
3 20 23 km - Greenwell Ave: dĺžka 1,1 km; sklon 8,1 %
hc 20 Cieľ - Gibraltar Road: dĺžka 12 km; sklon 8 %
 
 
Krátke preview etapy:
Hneď do druhej etapy zaradili organizátori najťažšiu koncovku tohtoročnej edície. Kopec Gibraltar Road bude využitý len druhýkrát v histórii pretekov. V sezóne 2016 tu triumfoval Julian Alaphilippe a už vtedy sa mohli všetci presvedčiť, že je to  jedno z najťažších stúpaní v Kalifornii. Po trase sú rozsiate štyri horské prémie tretej kategórie, ktoré majú prijateľné sklony s výnimkou tej poslednej. Finále jednej z kľúčových etáp pre GC bude určené len pre vrchárov. Cieľový kopec ponúka dlhých dvanásť kilometrov s ťažkým prevýšením v okolí ôsmich percent na širokej a otvorenej ceste. Ťahavý výstup bude vyčerpávajúcou záležitosťou a výbornou príležitosťou pre najsilnejších jazdcov, aby vyťažili benefity z tohto náročného kopca.