7. 19.5. rovinata etapa ciel rovina Sacramento > Sacramento 146 km Gaviria
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 7
profil etapy, 162 nastúpaných metrov (© amgentourofcalifornia.com)
 
 
Po dvoch rokoch sa absolútny záver etapáku v Kalifornii vrátil do hlavného mesta tohto štátu. Sacramento bolo cieľovým miestom podujatia len druhýkrát v jeho histórii. Keď sa tu Okolo Kalifornie končilo naposledy, mal v hromadnom dojazde najviac síl Mark Cavendish. Brit patril medzi favoritov aj dnes, keďže na cyklistov v siedmej etape čakala rovná placka a iba 146 kilometrov. Úspech úniku sa tak vôbec neočakával.
 
Dnešná etapa však nemala len jedného favorita, bolo ich niekoľko. O premiérové víťazstvo v tomto roku sa v Kalifornii chceli pobiť aj Marcel Kittel a Peter Sagan. O hattrick sa zase chcel pokúsiť Fernando Gaviria, ktorý v trinástej edícií vyhral oba šprinty. Siedmy deň mal rozhodnúť tiež bitku o zelené tričko, kedže ho mohlo získať až päť pretekárov. Jeho držiteľom bol vedúci muž Egan Bernal len s trojbodovým náskokom pred Calebom Ewanom.
 
Siedma etapa bola tiež posledná možnosť pre jednotlivých cyklistov ukázať sa. V pelotóne sa našli takí jazdci, ktorí chceli šprintérom cestu za triumfom skomplikovať a aj znemožniť. Štyria pretekári sa o to pokúšali v celodennom úniku, ktorý sa sformuloval pár minút po zahájení etapy. Vpredu sa ukázali Neilson Powless z Lotto NL - Jumbo, Mikkel Bjerg z Hagens Berman Axeon, Jonathan Clarke z celku UHC a Adam De Vos reprezentujúci Rally Cycling. Sto kilometrov pred cieľom mala táto štvorica pred pelotónom dve minúty k dobru.
 
Cyklisti na Tour of California si užívali počas celého týždňa krásne slnečné počasie. Inak tomu nebolo ani v sobotu, kedy si slnko a príjemných sedemnásť stupňov užili určite všetci pretekári. Dokonca aj vietor, ktorý sa objavoval v predchádzajúcich dňoch a trošku robil neplechu pri hromadných dojazdoch, sa utíšil. Na trati siedmej etapy tak panovali doslova ideálne poveternostné podmienky.
 
Ťažký piatok si vyžiadal svoju daň. Veľkolepého finále, ktorého sme dnes boli svedkami, sa nezúčastnili traja cyklisti.  Pelotón pred poslednou skúškou opustili Rubén Companioni, ktorý v Kalifornii bojoval vo farbách tímu Holowesko, Yousif Mirza z UAE a Lukasz Wiśniowski z celku Sky. V hre tak zostalo 112 mužov.
 
V itenerári posledného dielu trinástej edície Okolo Kalifornie boli ešte dve šprintérske prémie. Do mesta Winters organizátori uložili tú prvú, ktorá sa nachádzala presne 80 kilometrov pred cieľom. Tri body z nej si odniesol De Vos (Rally Cycling), ktorý v tesnom súboji porazil Clarka (UHC) a Powlessa (Lotto NL - Jumbo). V čele hlavného balíka sa zatiaľ okrem Quick-Stepu ukazovali predovšetkým jazdci Kaťuše a Mitcheltonu-Scott.
 
Štvorica vpredu to dnes nemala vôbec jednoduché. Posledný deň šprintérske tímy nikoho nešetrili. Priemerná rýchlosť prvej polovice siedmej etapy sa pohybovala na úrovni 45 km/h. Ani cyklisti v hlavnom balíku si nemali kde oddýchnuť. Quick-Step a hlavne Kaťuša poriadne zatápali. Dokonca favoriti na celkové víťazstvo sa poriadne zapotili. Bernal (Sky) a Van Garderen (BMC) sa ale bezpečne držali v pelotóne obklopení svojimi tímovými kolegami.
 
Podujatie Tour of California je svojim spôsobom špecifické a unikátne. Totiž nikdy v jeho krátkej histórii sa žiadnemu cyklistovi nepodarilo vyhrať vrchársku súťaž dva a viackrát. Ani v tomto ročníku sme nespoznali staronového víťaza. Zoznam držiteľov bodkovaného trička obohatil Toms Skujinš z Trek - Segafredo. Ambície vyhrať túto súťaž mal aj Rubén Companioni z Holoweska, ktorý do dnešnej etapy nenastúpil. O jeho zaujímavom príbehu sme vás informovali už v priebehu druhého dňa.
 
Pokojný, síce rýchly priebeh dňa narušili technické problémy dvoch favoritov na zisk etapy. Vymeniť bicykel si musel Alexander Kristoff z UAE a tesne po ňom si dokrúcal riadidlá borec Quick-Stepu Fernando Gaviria. Možno aj preto sa rozostup medzi vedúcou skupinou a balíkom opäť zväčšil, 40 kilometrov pred páskou mala štvorica vpredu k dobru niečo málo viac ako minútu a pol.
 
Potom však náskok uprchlíkov išiel rapídne dole. Tempo pelotónu, ktoré stále diktovali jazdci Kaťuše, sa zrýchlilo, no o slovo sa prihlásili aj ataky. Veľmi sympatický pokus predviedli pretekári francúzskeho celku AG2R La Mondiale, menovite Oliver Naesen, Silvan Dillier a Mathias Frank, ktorí spoločne vyštartovali vpred, ale ďaleko sa nedostali. Zabralo totiž Sky a ich útok zlikvidovalo. 
 
Po príchode do Sacramenta sa rýchlosť hlavného balíka ešte zväčšila. Zásluhu na tom mali vláčiky šprintérskych tímov, ktoré sa pomaly dostávali dopredu. Okrem Kaťuše, Sky a Quick-Stepu sa pomaličky formovala už aj Bora. Petra Sagana do čela priviedol jeho brat Juraj, ale okrem neho mal slovenský rýchlik po ruke ďalších štyroch mužov. Osud vedúcej skupiny tak bol spečatený. Tá aspoň vyhrala druhú šprintérsku prémiu, ktorú opäť pre seba ulovil De Vos (Rally Cycling).
 
Púť celodenného úniku sa skončila päť kilometrov pred koncom aj napriek veľkej snahe Powlessa (Lotto NL - Jumbo). Ten to ešte skúšal, ale márne. Domestici si záver etapy postrážili a preto sme boli svedkami ďalšieho súboja titánov. Výbornú pozíciu pred šprintom mali Kittel (Kaťuša), Ewan (Mitchelton-Scott), Gaviria (Quick-Step), Cavendish (Dimension Data), ale aj Sagan (Bora).
 
Dramatickú bitku rozpútal Gaviria (Quick-Step), ktorý to skúsil na dlhý šprint, ale hlavne Ewan (Mitchelton-Scott) sa nenechal nachytať. Kde sa však dvaja bijú, tretí víťazí. Aspoň to tak chvíku vyzeralo, že rybník dvom kohútom vypálil Walscheid (Sunweb), ktorý sa natlačil medzi Austrálčana a Kolumbijca. Nemecký špurtér však veľkú bitku prehral o galúzku. Sagan skončil štvrtý a sedemnásteho triumfu na Tour of Californie sa nedočkal. 
 
Fernando Gaviria zúžitkoval výbornú prácu celého tímu, ktorý dnes únik nepustil ďalej ako na dve minúty, a nakoniec dokráčal k vytúženému hattricku. Víťazstvo v poslednej etape bolo jeho 32. v kariére a zároveň mu zabezpečilo zisk zeleného trička, ktoré v Kalifornii ešte nikdy nevyhral. Bodovaciu súťaž Kolumbijec ovládol druhýkrát v tomto roku.
 
Max Walscheid dnes dal do toho všetko a keby bola cieľová rovinka o pár metrov dlhšia, Gaviriu by asi porazil. Nemec však nebude jediný smutný v Sacramente. Sklamanie, ktoré zažil Caleb Ewan na Okolo Kalifornie, by sa dalo krájať. Austrálčan skoro v každom dojazde dokázal poraziť Kittela, Cavendisha alebo Sagana, no nikdy mu to nestačilo na to, aby vyskočil na najvyšší stupienok. Tešiť ho môže aspoň fakt, že bol pomalší len ako Gaviria, ale to je slabá útecha.
 
Posledný deň a celé podujatie malo trpkú príchuť aj pre slovenského fanúšika. Peter Sagan sa podobne ako v prvých dvoch šprintérskych dojazdoch dokázal aj v dnes dostať do špurtu, ale opäť mu niečo chýbalo. Tak či onak jeho víťazný zápis v Kalifornii (16 triumfov) tak skoro nikto neprekoná. V sobotu bolo vidieť aj Juraja Sagana, ktorý sa o svojho mladšieho brata dobre staral.
 
Posledná etapa tak pozná svojho víťaza. Po nie príliš dramatickom priebehu prišiel fantastický záver so šťastným hrdinom. Celkovým kráľom trinásteho ročníka sa však stal Egan Bernal, ktorý si dnes líderskú pozíciu postrážil a opäť potvrdil, že patrí medzi najväčšie talenty svetovej cyklistiky. Aj Tejay Van Garderen konečne dosiahol nejaký úspech, na ktorý môže byť hrdý, no druhé miesta si v cyklistike, žiaľ, veľa ľudí nepamätá.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (štvrté miesto)
"Milujem pretekanie v Kalifornii a je škoda, že som tu prvýkrát nevyhral etapu. Ďakujem mojim kolegom, ktorí ma celý čas dobre podporovali. Preto by som veľmi rád pre nich vyhral etapu a takisto aj pre fanúšikov. Ale taká je cyklistika, nemôžete vždy vyhrať. Teraz sa zameriam na ďalší tréning a preteky Okolo Švajčiarska."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Patxi Vila (DS Bora)
"Podujatie sme zakončili Petrovým štvrtým miestom. Poslednú etapu sme chceli vyhrať, ale Gaviria bol silnejší. Z hľadiska výkonnosti môžeme byť spokojní ohľadom Petra Sagana, Rafala Majku a aj celej zostavy. Po klasikárskej jari Peter začal trénovať trochu neskôr, ale sme na správnej ceste, aby sa dostal na vrchol, keď to bude potrebné. Celý tím ukázal veľkú súdržnosť a počas celého týždňa tvrdo pracoval."
 
 
Výsledky
1. GAVIRIA Fernando link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 3:07:39 40
2. WALSCHEID Max Team Sunweb link ikonka 00:00 15
3. EWAN Caleb link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 6
4. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
5. BRYON Miguel Holowesko - Citadel 00:00  
6. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
7. RICE Michael Hagens Berman Axeon 00:00  
8. MAGNER Ty Rally Cycling 00:00  
9. McLAY Daniel EF Education First - Drapac link ikonka 00:00  
10. REIJNEN Kiel Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 25:34:19 300
2. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:25 250
3. MARTINEZ Daniel Felipe EF Education First - Drapac link ikonka 02:14 215
4. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 02:16 175
5. GEOGHEGAN HART Tao Team Sky link ikonka 02:28 120
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 03:01 115
7. MCNULTY Brandon Rally Cycling 03:28 95
8. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 03:50 75
9. DURAŠEK Kristijan UAE Team Emirates link ikonka 03:59 60
10. FRANK Mathias Ag2r La Mondiale link ikonka 04:01 50
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. GAVIRIA Fernando link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 45
2. EWAN Caleb link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 42
3. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 36
4. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 32
5. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 26
6. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 18
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Na konci pretekov sa bude šprintovať v Sacramente. Predchádzajúce cyklistické návštevy v hlavnom meste Kalifornie trikrát ovládol Mark Cavendish a v minulom roku sa presadil Marcel Kittel.  Najskôr čaká na pretekárov dlhý výjazd v okolí tejto destinácie a o všetkom dôležitom sa rozhodne na troch okruhoch s dĺžkou 3300 metrov, kde sa môžeme tešiť na hektickú koncovku odohrávajúcu sa na technickej trase.