4. 16.5. rovinata etapa ciel rovina San Jose > San Jose 34,7 km Van Garderen
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 4
profil etapy, 199 nastúpaných metrov (© amgentourofcalifornia.com)
 
 
Organizátori Tour of California pokračovali v nastolenom trende. Časovky na tomto podujatí bývajú už tradične rovinaté a inak tomu nebolo ani v tohtoročnej edícii. Cyklisti počas necelých 35 kilometroch totiž nastúpali len 199 výškových metrov. Trasa tak vyhovovala časovkárskym špecialistom, ktorí sa mali pobiť o etapové víťazstvo, hoci ich tu nebolo veľa, no dnešok bol kľúčový aj z pohľadu celkového poradia. V ňom sa čakali rázne zmeny.
 
Vôbec ako prvý sa na štart dnešnej časovky postavil Juraj Sagan z Bora - Hansgrohe, ktorý sa na štartovacej bráne objavil päť minút pred desiatou. Len o niekoľko okamihov neskôr sa do ulíc San José vybral bojovať aj jeho tímový kolega Michael Kolář. Obaja Slováci dnes nemali veľké ambície. Z mini súboja nakoniec vyšiel lepšie Kolář, ktorý staršieho zo Saganovcov porazil o 22 sekúnd.   
 
Medzi prvými sa na štarte objavil tiež favorit favoritov. Maciej Bodnar (Bora) až šesť zo svojich siedmych doterajších triumfov získal práve v súboji s chronometrom. Ten posledný prišiel vlani v dvadsiatej etape Tour de France v Marseille. Poliakovi sa však dnes nepodarila prvá časť a síce v tej druhej zabral, na ôsme víťazstvo v kariére mu to nestačilo. Napokon skončil až deviaty. Výbornú časovku totiž absolvoval Mikkel Bjerg z Hagens Berman Axeon. Dánsky mladík sa dostal na priebežné prvé miesto s časom 41:40. 
 
V súboji s chronometrom často zohráva kľúčovú úlohu aj počasie. Podľa predpovedí malo byť dnes v Kalifornii zamračené, ale pretekári sa skoro počas celého dňa mohli tešiť zo slnka. Jediným problémom tak bol silný nárazový vietor, ktorý silnel v čase, kedy na trati súperili adepti na celkové víťazstvo. Výhodu tak mali jazdci, ktorí štartovali medzi prvými. Vo veľkom handicape boli tiež vrchári, pre ktorých bol dnešok doslova peklom. 
 
Výhodnejšie poveternostné podmienky mohli využiť aj ďalší veľkí favoriti. Napríklad špecialista na túto disciplínu Phinney (EF Education First). Američan však stratil pomerne veľa sekúnd na falošnej rovine, ktoré už v ďalšom priebehu stiahnuť nedokázal. Čo sa však nepodarilo Phinneyovi, to dokonal Ganna (UAE). Mladý Talian, ktorý sa v tejto disciplíne ukázal vo výbornom svetle na Tirrenu-Adriaticu, predbehol dovtedy vedúceho Bjerga o štyri sekundy. Rodák z mestečka Verbania sa ale dlho na prvej pozícii neohrial. Prsty v tom mal Craddock (EF Education First), ktorý takmer 35 kilometrov preletel v čase 41:33. 
 
V časovke veľa vody nenamútil ani jeden z elitných šprintérov. Najlepším z najrýchlejších pretekárov dnes bol Arndt (Sunweb), ktorý však na triumf nemohol pomýšľať v žiadnom prípade. Až za ním bol Peter Sagan (Bora), ktorý na nemeckého špurtéra stratil desať sekúnd. Slovenský šampión ale porazil Gaviriu (Quick-Step), Cavendisha (Dimension Data), Kittela (Kaťuša) a Ewana (Mitchelton-Scott), ktorý v tomto nepodstatnom mini-súboji obstál najhoršie.   
 
 
sagan 18 itt kalifornia bohfb
Peter Sagan počas svojej jazdy (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Jedným z najväčších favoritov v dnešnom súboji s chronometrom bol aj Patrick Bevin z BMC. Cyklista z Oceánie v tomto roku už raz ukázal, čo v časovke dokáže. Bolo to na Okolo Baskicka, kde nestačil len na Primoža Rogliča z Lotto NL - Jumbo. Slovinec ale v Kalifornii neštartoval a Bevin sa to rozhodol využiť vo veľkom štýle. Austrálčan už na prvom medzičase suverénne dominoval a vo vysokom tempe pokračoval až do cieľa. Jeho čas za zastavil na úrovni 40:54. Stal sa tak vôbec prvým pretekárom, ktorý dnes zaznamenal čas pod hranicou 41 minút. 
 
Veľmi pekný deň majú za sebou aj ďalší cyklisti. Skúsený Bauer (Mitchelton-Scott) si rozložil sily rovnomerne a výsledkom toho bolo ďalšie skvelé umiestnenie v časovke - siedme miesto. Spokojnosť so svojim výkonom bude mať tiež Powless (LottoNL - Jumbo), ktorého priemerná rýchlosť dnes bola takmer 50 km/h. Spomenúť treba aj Politta (Kaťuša) a Bookwaltera (BMC), ktorí opäť potvrdili svoje vysoké časovkárske kvality.  
 
O víťazovi etapy však stále nebolo rozhodnuté. Bevin (BMC) síce v cieli pevne zohrieval stoličku pre priebežne vedúceho pretekára, no tá sa musela poriadne klepať, keď cieľovou páskou doslova prehrmel Geoghegan Hart (Sky). 23-ročný cyklista z Británie však Austrálčana poraziť nedokázal. Chýbalo mu na neho dvadsaťpäť sekúnd, ktoré stratil v prvej časti.
 
Ďalším želiezkom v ohni z celku BMC, ktoré už malo nielen etapové ambície, ale chcelo si výrazne polepšiť aj v celkovom hodnotení, bol Tejay Van Garderen. Ten pred štartom štvrtej etapy strácal na lídra Egana Bernala (Sky) rovnú minútu. Američan tak mal o motiváciu postarané a nakoniec Patricka Bevina porazil o sedem sekúnd. Van Garderen znovu ukázal svoje časovkárske schopnosti a hodil rukavicu svojim súperom. 
 
Tí dnes nezažili zrovna najlepší deň. Majka (Bora) na Van Garderena (BMC) stratil až dve minúty. V prípade Poliaka sa podobný výsledok dal očakávať. Nesklamal ale Bernal (Sky). Kolumbijčan na víťaza stratil takmer minútu a pol, no spomedzi vrchárov bol druhý najrýchlejší. Stratil ale dres. Mierne horšie si viedol tiež Yates (Mitchelton). Úplný prepadák zažil Tolhoek (Lotto NL - Jumbo), ktorému Američan nadelil tri a pol minúty. 
 
Tejay Van Garderen zlomil konkurentov famóznym spôsobom, čím prelomil tak svoje prekliatie a čakanie. Konečne sa dočkal prvého víťazstva v tomto roku, ktoré mu musí chutiť o to viac, keďže prišlo v jeho obľúbenej časovke. V nej totiž netriumfoval už dva roky. Ešte dlhšie, presnejšie štyri roky čakal už skúsený Američan na víťazný zárez na domácej pôde. Veľký deň BMC podčiarkol dnes druhý Patrick Bevin, ktorý dlho okupoval vedúcu priečku, ale nakoniec sa musel skloniť pred umením svojho tímového kolegu, na ktorého mu chýbalo sedem sekúnd. Tretí bol prekvapujúco Tao Geoghegan z tímu Sky.
 
Podľa predpokladov dnešná etapa urobila tiež pár zmien v celkovom poradí. Tou najzásadnejšou zmenou je výmena priebežného lídra. Tejay Van Garderen sa vďaka dominantnému výkonu dostal na prvú pozíciu o 23 sekúnd. Na druhé miesto klesol Egan Bernal a to tretie patrí po štvrtku menšiemu prekvapeniu, a to Danielovi Martínezovi, ktorého manko je 37 sekúnd. Po časovke si trochu pohoršili Adam Yates či Rafal Majka. Obaja však zostali v najlepšej desiatke, do ktorej sa dnes prebojovali Tao Geoghegan Hart a Kristijan Durasek.
 
Zo slovenského pohľadu nebola dnešná časovka až taká zaujímavá. Juraj Sagan a Michael Kolář štartovali ako prvý a druhý v poradí a dnešok skôr brali ako povinnú jazdu než možnosť ukázať sa. Starší z bratov Saganovcov skončil 103., Kolář 92. To isté platí aj o Petrovi Saganovi, ktorý bude chcieť zabojovať o víťazstvo v zajtrajšej rovinatej etape. Dnes obsadil 60. priečku.
 
 
Výsledky
1. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 0:40:47 40
2. BEVIN Patrick BMC Racing Team 00:07 15
3. GEOGHEGAN Tao Team Sky 00:32 6
4. CRADDOCK Lawson EF Education First - Drapac 00:46  
5. GANNA Filippo UAE Team Emirates 00:49  
6. BJERG Mikkel Hagens Berman Axeon 00:53  
7. BAUER Jack Mitchelton-Scott 00:55  
8. POWLESS Neilson Team Lotto NL-Jumbo 00:56  
9. BODNAR Maciej Bora-Hansgrohe 00:57  
10. MARTíNEZ Daniel EF Education First - Drapac 00:57  
60. SAGAN Peter Bora-hansgrohe 03:39  
92. KOLÁŘ Michael Bora-hansgrohe 05:26  
103. SAGAN Juraj Bora-hansgrohe 05:48  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 12:50:55 6
2. BERNAL Egan Team Sky 00:23  
3. MARTíNEZ Daniel EF Education First - Drapac 00:37  
4. GEOGHEGAN Tao Team Sky 00:52  
5. YATES Adam Mitchelton-Scott 01:07  
6. MAJKA Rafal link ikonka Bora-Hansgrohe 01:29  
7. MCNULTY Brandon Rally Cycling 02:08  
8. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors 02:13  
9. ĐURASEK Kristijan UAE Team Emirates 02:15  
10. BOOKWALTER Brent BMC Racing Team 02:34  
59. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 21:15  
115. KOLÁŘ Michael Bora-Hansgrohe 43:56  
116. SAGAN Juraj Bora-Hansgrohe 47:42  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BERNAL Egan Team Sky 21
2. EWAN Caleb Mitchelton-Scott 21
3. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 16
4. SKUJINŠ Toms Trek-Segafredo 15
5. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 15
6. YATES Adam Mitchelton-Scott 14
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Po piatich rokoch sa vracia časovka jednotlivcov do mesta San José. Tentoraz sa absolvuje táto disciplína v okolí časti Morgan Hill a bude to poriadna výzva nielen pre jazdcov na celkové poradie. Jasne najdlhšia jazda proti chronometru na tomto podujatí  posledného obdobia bude mať mimoriadny vplyv na úspech v klasifikácii, necelých 35 kilometrov na časovkárskom stroji môže vytvoriť definitívne rozdiely na najvyšších miestach v GC. Profil pozostáva z jedného veľkého okruhu. Prvá polovica sa uskutoční na falošnej rovine s niekoľkými menšími výstupmi, posledných štrnásť kilometrov je úplne rovných a rýchlych, takže ITT bude záležitosťou časovkárskych špecialistov a v klasifikácii bude favorizovať univerzálnych jazdcov, ktorí nezvládajú len kopce, ale sú silní aj proti chronometru.