5. 17.5. rovinata etapa ciel rovina Stockton > Elk Grove 176 km Gaviria
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 5
profil etapy, 663 nastúpaných metrov (© amgentourofcalifornia.com)
 
 
Piata etapa priťahovala najrýchlejších jazdcov, jednoduchá koncovka v meste Elk Grove sa mohla tešiť na druhý súboj zvučných šprintérov. Vo finále striehla posledná zákruta len 1500 metrov pred cieľom, preto sme očakávali mimoriadne rýchly dojazd.

V úvodnej etape sa predviedli v najlepšom svetle Fernando Gaviria a Caleb Ewan, obaja navyše predviedli sympatický výkon aj na konci tretieho dňa, no títo mladíci si museli dať veľký pozor v priamočiarom finále na Marcela Kittela s Markom Cavendishom, ktorí disponujú vysokou maximálno rýchlosťou. Peter Sagan čakal na prvý úspech v tejto edícii, dnes si mohol opäť vyskúšať svoje šprintérske schopnosti v silnej konkurencii.   
 
Dlhú jazdu pred balíkom zvolili Stijn Vandenbergh (Ag2r), Michael Rice (Hagens Berman), Ruben Companioni, Fabian Lienhard (Holowesko-Citadel) a Tanner Putt (UnitedHealthcare). Zloženie brejku nebolo prekvapením, domáce celky tentoraz doplnil skúsený klasikár Vandenbergh, ktorý mohol byť dobrým ťahúňom na čele pretekov. Putt a Companioni sa objavili v úniku po druhýkrát na tomto podujatí.
 
Pred jedinou horskou prémiou sa zaplietli do menšieho pádu traja borci z Bora - hansgrohe, Rafal Majka, Pawel Poljanski a Juraj Sagan vyviazli bez zranení a hneď pokračovali ďalej. Po kolízii mali menšiu stratu na hlavnú skupinu, ale za chvíľu sa vrátili späť. Na stúpanie Pardee Dam vyliezol ako prvý Ruben Companioni a vyrovnal sa v počte vrchárskych bodov lídrovi súťaže Eganovi Bernalovi. Približne v polovici etapy bol rozdiel medzi pelotónom a únikom tri a pol minúty.
 
Kontrolu nad utečencami si rozdelili Quick-Step Floors, Kaťuša - Alpecin a Mitchelton - Scott, ich zásluhou vedúca skupina len s námahou dokázala prekročiť trojminútovú hranicu. Na niektorých miestach sa objavil protivietor, čo znepríjemňovalo jazdu utečencom a tým pretekárom, čo diktovali tempo v pelotóne. Pre tím BMC bolo výhodné, že nemusel míňať energiu na čele balíka a mohol šetriť svojich jazdcov na zajtrajšiu etapu. Tejay van Garderen musel už teraz myslieť na to, ako bude v poslednej kopcovitej previerke obraňovať žltý dres proti agilnému Bernalovi. 
 
Trojicu zoskupení, ktoré kontrolovali únik, doplnil aj Bora - hansgrohe, pre Petra Sagana odvádzal spoľahlivú prácu Maciej Bodnar. Na šprintérskych prémiách sa dnes nebojovalo. Tú prvú získal Vandenbergh, potom bol úspešný Lienhard. V poslednej tretine pretekov sa niekoľkokrát menil smer jazdy a viaceré tímy sa začali tlačiť dopredu, ak by zafúkalo zboku.
 
Náskok utečencov neklesal takým spôsobom, ako by si želali šprintérske zoskupenia, dvadsať kilometrov pred páskou mala vedúca skupina k dobru sto sekúnd. O šesť kilometrov neskôr bola pripravená pravotočivá zákruta, o ktorú bojovali Sky a BMC, aby boli pripravení ochraňovať svojich lídrov v prípade silného bočného vetru. Tempo sa razantne zvýšilo, pelotón natiahol a únik prišiel o veľkú časť svojho náskoku.
 
A v tom najhoršom čase dostal defekt zadného kolesa Mark Cavendish a stratil príliš veľa času. Kým sa vracal späť do balíka za pomoci kolegov, defekt dostal aj Marcel Kittel. Cavendish sa vrátil do balíka, ale stálo ho to množstvo energie. Tieto vypäté momenty vyvrcholili pádom, ten však nezachytil žiadneho favorita. Brejk bol eliminovaný len dva kilometre pred cieľom, potom už naštartovali svoje vláčiky šprintérske celky. Kaťuša chýbala.
 
Podobne ako v prvej etape dostal najlepší lead-out Fernando Gaviria a kolumbijský jazdec to pretavil do výhry aj tentoraz. Na druhom mieste preťal pásku Caleb Ewan, hneď za nimi finišoval Peter Sagan
 
 
kalifornia 18 etapa 5 spurt bohfb
Fernando Gaviria s Petrom Saganom (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Hromadný špurt poznačilo niekoľko hektických momentov, ale tím Quick-Step Floors zvládol túto koncovku na výbornú a pre Fernanda Gaviriu vytvoril takú výhodnú pozíciu, že mohol ovládnuť aj druhý šprintérsky dojazd. Kolumbijský pretekár vyštartoval dopredu z prvého miesta a bol dostatočne rýchly, aby sa pred neho už nikto nedostal. V Kalifornii predvádza naozaj vynikajúce šprinty.
 
Preto si jeho zadné koleso vyhliadol Peter Sagan a svetový šampión urobil správne rozhodnutie, len pred páskou mu chýbala sila, aby sa mohol dostať pred kolumbijského súpera. Spoza týchto dvoch vyrazil Caleb Ewan a mladý šprintér ukázal kvalitné zrýchlenie, ale znovu ako v prvej etape sa nachádzal príliš vzadu, aby mohol pokoriť Gaviriu. Ale jeho koncovka bola tiež veľmi silná, škoda, že sa nedostal s pretekárom Quick-Stepu do priameho súboja plece pri pleci.
 
Kvôli defektu sa nedostal do koncovky Marcel Kittel, podobne ako Mark Cavendish, a nemeckého pretekára nahradil štvrtým miestom Rick Zabel. Alexander Kristoff len potvrdil, že na podujatí mu chýba šprintérsky vláčik. Peter Sagan druhým tretím miestom na podujatí sa posunul na tretiu priečku v bodovacej súťaži, pred ním sa nachádzajú Gaviria s Ewanom, ktorí budú bojovať zo všetkých síl o zelený dres v poslednej etape. Michael Kolář prišiel do cieľa s mankom deväť sekúnd, Juraj Sagan stratil tridsaťtri sekúnd.
 
V priebežnom poradí sa udiali len menšie zmeny, Yates si vymenil pozíciu s Geoghegan Hartom, ale na najvyšších miestach zostalo všetko po starom. Preto sa môžeme tešiť, čo nám predvedie Egan Bernal v predposlednej etape a ako na neho zareaguje Tejay van Garderen.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fernanda Gaviriu (víťaz)
"Teším sa z tejto výhry, ktorú by som nezískal bez môjho tímu. Všetci kolegovia odviedli skvelú prácu a ja som šťastný, že som dokončil víťazným spôsobom výborný výkon celého kolektívu. Bolo teplo a najmä v záverečných dvadsiatich kilometroch to bolo bláznivé. Na konci som len sledoval zadné koleso Maximiliana Richezeho, ktorý má bohaté skúsenosti a vie, ako sa pohybovať v hektickej koncovke a pripraviť najlepšiu pozíciu pre šprint. Tieto preteky si užívam, verím, že tu ešte dosiahnem dobrý výsledok."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Caleba Ewana (druhé miesto)
"Do záveru sa etapa vyvíjala celkom priamo, veľa rovných kilometrov v stabilnom tempe. Keď ostávalo ešte 25/30 kilometrov do cieľa, začal fúkať bočný vietor, to nás znervóznilo, ale inak sa všetka akcia udiala až na konci. Desať kilometrov do cieľa som mal defekt a to zničilo náš prvotný plán sformovať vláčik, ale nepanikárili sme a chlapci mi opäť skvele pomohli dostať sa do balíka ešte pred šprintom. Za to im patrí veľká vďaka. Je to super byť v zelenom drese. Je trochu frustrujúce nevyhrať etapu, ale v týchto podmienkach som za tento výsledok rád."
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (tretie miesto)
"Máme za sebou ďalšiu rýchlu etapu, na trati bolo oveľa teplejšie ako v uplynulých dňoch. Opäť sme tvrdo pracovali na chytení utečencov a na konci odviedli skvelú prácu môj brat Juraj, Daniel Oss a Michael Kolář, ktorí ma držali v bezpečí na čele balíka. Pred cieľom som mal dobrú pozíciu, išiel som naplno, ale na Gaviriu to nestačilo."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Patxi Vila (DS Bora)
"Chceli sme dosiahnuť čo najlepší výsledok a boli sme odhodlaní kvôli tomu tvrdo pracovať. Naši jazdci boli na trati spoľahliví, kontrolovali preteky a napokon sme aj my chytili únik. Podľa očakávania sa rozhodlo v hromadnom špurte a Peter získal ďalšie miesto na pódiu. V tomto roku začal prípravu na druhú časť sezóny trochu neskôr, takže ešte nie je na takej úrovni ako pred rokom."
 
 
Výsledky
1. GAVIRIA Fernando link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 4:04:34 40
2. EWAN Caleb link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 15
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 6
4. ZABEL Rick Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
5. MURPHY John Holowesko - Citadel 00:00  
6. BENNETT Sean Hagens Berman Axeon 00:00  
7. HAEDO Lucas Sebastian UnitedHealthcare Pro Cycling Team 00:00  
8. OLIVEIRA Ivo Hagens Berman Axeon 00:00  
9. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
10. McCABE Travis UnitedHealthcare Pro Cycling Team 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 16:55:29 6
2. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:23  
3. MARTINEZ Daniel Felipe EF Education First - Drapac link ikonka 00:37  
4. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 01:07  
5. GEOGHEGAN HART Tao Team Sky link ikonka 01:15  
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 01:29  
7. MCNULTY Brandon Rally Cycling 02:08  
8. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 02:13  
9. DURAŠEK Kristijan UAE Team Emirates link ikonka 02:15  
10. BOOKWALTER Brent BMC Racing Team link ikonka 02:34  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. EWAN Caleb link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 33
2. GAVIRIA Fernando link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 30
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 25
4. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 21
5. BENNETT Sean Hagens Berman Axeon 17
6. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 15
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 108,5 km - Pardee Dam: dĺžka 0,7 km; sklon 7,9 %
 
 
Krátke preview etapy:
Šprintéri sa dočkali ďalšej príležitosti po troch dňoch, cesta do mesta Elk Grove neobsahuje žiadne nepríjemnosti, ktoré by mali ohroziť hromadný dojazd pelotónu. Jediná horská prémia bude akou-takou odmenou pre utečencov, ale tí budú na rovinatom profile ľahkým sústom pre šprintérske celky. Vo finále budú môcť najrýchlejší jazdci predviesť svoju maximálnu rýchlosť, posledné stovky metrov sú nenáročné.