6. 18.5. rovinata etapa ciel rovina Folsom > Lake Tahoe 196 km Bernal
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 6
profil etapy, 4625 nastúpaných metrov (© amgentourofcalifornia.com)
 
 
Býva zvykom, že v Kalifornii sú dve etapy ťažké a tento rok padla voľba na vyšplhanie sa takmer od hladiny mora až k jazeru South Lake Tahoe na severovýchode tohto štátu. Po ceste k jazeru cez Eldorado National Forest sa nachádzalo šesť hodnotených kopcov a pretekári nastúpali až 4625 metrov, za čo by sa nehanbili ani v najťažších etapách Grand Tours. Základnou otázkou dňa bolo, či Egan Bernal na trati, či trati + bonifikáciách nájde 23 sekúnd na domáceho favorita Tejaya Van Garderena. Podľa jeho výkonu v pondelok by mal, no cyklistika už neraz priniesla prekvapujúce zvraty.
 
Hneď od úvodu vo Folsome, kde sa často jazdia časovky, sa začalo mierne stúpať a to bola živná pôda pre únik. Vytvoril sa pomerne ľahko a boli v ňom viaceré "známe firmy". Skupina mala deväť členov, a to Gregory Rast a Toms Skujinš (2x Trek), Benoit Cosnefroy (Ag2r), Floris De Tier (LottoNL), Tom-Jelte Slagter (DiData), Lawson Craddock (EF Education), Sergej Tvetcov (UnitedHealthcare), Evan Huffman (Rally) a Sean Bennett (Hagens).
 
BMC a Sky nemohli dať deviatke neobmedzený priestor, pretože trochu nevyspytateľný Bennett, ktorého asi príliš nepoznali, strácal v celkovom poradí iba 3:43. Skujinš a Huffman zasa chceli ísť po ďalšom etapovom triumfe. Lotyš ich mal dosiaľ na konte tri, Američan dve. Vrchárske schopnosti zasa predurčovali k úspechu Craddocka so Slagterom. Prvý už bol tu v minulostí tretí i piaty celkovo, druhý kedysi vyhral Tour Down Under. V tejto sezóne však nemajú dobrú formu a potvrdili to aj v etape na Gibraltar Road, kde "cúvali" veľmi skoro. A ešte jedna zaujímavosť. Predvčerom to bola práve dvojica Skujinš - Bennett, ktorá ušla favoritom v Laguna Seca a pobila sa o triumf. Dnes sa stretli znova a Bennett mal čo súperovi vracať.
 
Skupina dnes ale nemala dobré vyhliadky. Dopracovali sa k náskoku piatich minút, no favorizované tímy ich hneď začali sťahovať. Únik doplatil na to, že Bernalovci chceli súperom maximálne sťažiť etapu a do kopcov v prostrednej časti etapy sa pustili poriadne tvrdo. Pelotón vyselektovali na tridsať ľudí. Peter Sagan tam bez problémov ostával, pred etapou nemal v pláne vypúšťať to už takto skoro. Rafal Majka potreboval mať pri sebe pár ľudí. Keď sa 60 km pred páskou v klesaní strata skupiny s favoritmi dostala na 45 sekúnd, mierne sa zvoľnilo a únik sa ešte nadýchol. Pelotón sa zasa rozrástol zozadu.
 
Čelná partia sa pobila aspoň o vrchárske body. Bol to boj tuhý, až traja vyhrali po jednej, Skujinš dve prémie. Napokon bolo zrejmé, že to bude o Skujinšovi s Huffmanom a bol to napokon jazdec Treku, ktorý sa stal víťazom so 34 bodmi. Jeho sok z Rally nazbieral iba o jediný bodík menej. Neočakávalo sa, žeby bodovali ešte aj na Daggette desať kilometrov pred páskou. Osem kilometrov predtým ich aj balík dobehol.
 
Pre tridsiatku ľudí v skupine favoritov sa etapa ešte len začínala a o sebe sa rozhodol dať vedieť Lachan Morton (DiData). Austrálsky špecialista na americké etapáky bol vlani celkovo siedmy, pred dvoma rokmi vyhral Tour of Utah a bol medzi najlepšími tiež v Colorade. V pondelok šiel ale veľmi slabo, a tak chcel ukázať, že aj on je tu. Vpredu sa ohrial iba 1500 metrov. Celé stúpanie na Daggett (12,7 km; 6,1 %) odtiahli borci Sky a neustále strácali súperov. Už v polovici kopca mal problémy Rafal Majka (Bora).
 
Chlapci z Manchesteru to vymysleli ako z učebnice. Štyri kilometre pred vrcholom kopca nastúpil Tao Hart, piaty muž poradia s mankom 1:15. Jeho kolega Egan Bernal si tak vychutnal Tejaya Van Garderena (BMC), ako ho doťahuje dopredu. Ešte sa tam pohybovali aj Adam Yates (Mitchelton) a Daniel Martínez (EF Education), teda celá Top 5. Ostatní už boli bez šance. Líder BMC a niekdajší víťaz súťaže U25 na Tour de France sa po ďalšom nástupe zlomil a Bernal šiel opäť sám. S Van Garderenom ostal Hart a, pochopiteľne, nestriedal mu. Tesne pod vrcholom sa k nim pridal Yates.
 
Keď Bernal prešiel vrcholom Daggettu, v Treku začali masívne prepočítavať vrchárske body, lebo za prémiu 1. kategórie dostal Kolumbijčan 15 bodov a ďalšie tri ho čakali v cieli. Získal ale spolu iba 33 bodov, a tak Skujinšovi s 34 muselo poriadne odľahnúť. Dôležitejšie ale bolo, že stále iba 21-ročný zázrak z Bogoty v kopci získal 65 sekúnd na Harta, Yatesa a Martíneza. Tam to trošku skúšal Hart. Van Garderen sa napokon neudržal ani ich a v zjazde ho docvakli Rafal Majka (Bora) s Brandonom McNultym (Rally).
 
TVG a Majka sú ale lepšími zjazdármi i tempármi ako trio pred nimi, a tak ich pred záverečným kopcom dobehli. Vytvorila sa tak šestica. Na čele pretekov tak bolo presne sedem ľudí, ktorí boli na siedmich najvyšších miestach v GC. Veľmi skoro ale pochopili, že na Bernala nemajú najmenšiu šancu, a tak začali taktizovať. Napokon ich dohučalo ďalších šesť ľudí.
 
Egan Bernal si prišiel po triumf tak suverénne ako by to ani neboli preteky World Tour, ale 2.1 či 2.2. Adamovi Yatesovi nadelil až 1:28. Tretí finišoval Tao Hart s mankom 1:30, mladučký Brandon McNulty dostal iba 1:33. U porazeného Tejaya Van Garderena sme stopky zastavili na hodnote 1:38. Daniel Martínez napokon ťahal za najkratší koniec spomedzi dnešných súperov so stratou 1:50.
 
Saganovci prišli do cieľa so stratou sedemnástich minút, Kolář v grupette s 25 minútami. Tam boli aj všetci šprintéri okrem Gaviriu, ktorý prišiel s našou bratskou dvojicou.
 
V celkovom poradí sa podľa očakávania dostal do čela Bernal s náskokom 1:25 pred Van Garderenom, no keďže bola časovka dlhá a časy poriadne natiahla, ostatní ostali na svojich priečkach aj po dnešku. Yatesovi chýbali na pódium dve sekundy. Zo životného úspechu sa teda bude tešiť aj ďalší Kolumbijčan Martínez, od ktorého sa pódium rozhodne nečakalo. Na piatej pozícii sa umiestnil Hart, ktorý by bez domestikovských povinností určite na pódiu stál, no taká bola jeho úloha. Rovnako je záhadná jeho včerajšia mierna strata v rovinatej etape.
 
Egan Bernal teda v tomto týždni potvrdil, že ho čaká obrovská kariéra, nemáme vedomosť, žeby okrem Sagana, ktorý v roku 2011 vyhral Okolo Poľska, už niekto v 21 rokoch celkovo vyhral preteky World Tour, hoci tieto sú až v tej najnižšej piatej kategórii po rozšírení seriálu. V oboch horských etapách bol bezkonkurenčný, v časovke stratil málo. Súboj o bodovaciu súťaž medzi Gaviriom, Ewanom a Saganom prinesie rozuzlenie zajtra. Dostal sa teraz síce cez nich líder pretekov, ale to bude dočasná záležitosť. Tam, kde štartuje Bernal, bude zrejme klasifikácia mladých bezpredmetná. Ako sme avizovali, vrchársky dres si odnesie domov aktívny Skujinš.
 
Pripomíname, že sobotňajšie finále pretekov sa v hlavnom meste Kalifornie Sacramente uskutoční skôr ako predchádzajúce etapy. Finiš sa očakáva už okolo 22:40.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Egana Bernala (víťaz)
"Keď som zaútočil štrnásť kilometrov pred cieľom, povedal som si, že musím ísť úplne naplno. Musel som predviesť vynikajúci výkon, lebo tím pre mňa tvrdo pracoval. Len na poslednom krátkom stúpaní som si uvedomil, že môžem vyhrať celé preteky. Som veľmi hrdý na tento tím, počas celého týždňa mi veľmi pomáhali. Teším sa, že môžem byť súčasťou takejto zostavy."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tejay van Garderena (2. miesto GC)
"Bola to veľmi náročná etapa, náš tím ju zvládol výborne, ale vo finále som už bol izolovaný, keď zaútočil Bernal. Bojoval som zo všetkých síl. Na konci takéhoto dňa musíte len  vysloviť poklonu pre svojho súpera. Je veľmi talentovaný a bude mu patriť budúcnosť, jednoducho ma pokoril. Som spokojný s formou a dúfam, že v nasledujúcich pretekoch potvrdím, že moja výkonnosť rastie."
 
 
Výsledky
1. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 5:30:58 40
2. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 01:28 15
3. GEOGHEGAN HART Tao Team Sky link ikonka 01:30 6
4. MCNULTY Brandon Rally Cycling 01:33  
5. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 01:38  
6. FRANK Mathias Ag2r La Mondiale link ikonka 01:38  
7. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:38  
8. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 01:45  
9. RAVASI Edward UAE Team Emirates link ikonka 01:46  
10. MARTINEZ Daniel Felipe EF Education First - Drapac link ikonka 01:50  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 22:26:40 6
2. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:25  
3. MARTINEZ Daniel Felipe EF Education First - Drapac link ikonka 02:14  
4. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 02:16  
5. GEOGHEGAN HART Tao Team Sky link ikonka 02:28  
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 03:01  
7. MCNULTY Brandon Rally Cycling 03:28  
8. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 03:50  
9. DURAŠEK Kristijan UAE Team Emirates link ikonka 03:59  
10. FRANK Mathias Ag2r La Mondiale link ikonka 04:01  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 36
2. EWAN Caleb link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 33
3. GAVIRIA Fernando link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 30
4. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 26
5. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 25
6. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 18
 
 
video v clanku ikonka ciernaKoncovka etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 155,5 km - Cedar Ravine: dĺžka 3,3 km; sklon 4,6 %
1 20 140 km - Sly Park: dĺžka 4,5 km; sklon 7,9 %
2 20 131,5 km - Mormon Emigrant: dĺžka 2,7 km; sklon 6,9 %
2 20 79,5 km - Kirkwood: dĺžka 3,9 km; sklon 6,3 %
2 20 68 km - Carson Pass: dĺžka 4,7 km; sklon 4,6 %
1 20 10,5 km - Daggett: dĺžka 12,7 km; sklon 6,1 %
3 20 Cieľ - South Lake Tahoe: dĺžka 1,7 km; sklon 5,9 %
 
 
Krátke preview etapy:
Posledná vrchárska skúška môže zaskočiť nedostatočne pripravených jazdcov na celkové poradie. Od začiatku etapy až na métu stotridsať kilometrov sa bude neprestajne jazdiť do kopca a pretekári sa dostanú do výšky 2600 metrov nad morom. A pri tom prekonajú päť hodnotených stúpaní. Túto unavujúcu záležitosť vystrieda vyše 30-kilometrový zjazd, ktorý dovedie pelotón pod najťažší kopec šiestej etapy. Daggett Pass bude dlhou a vyčerpávajúcou záležitosťou, a keďže vrcholí len desať kilometrov pred cieľom, aj vhodným miestom na útok. Po krátkom klesaní sa bude finišovať na výbušnom kopci South Lake Tahoe a víťaznú akceleráciu tu bude môcť ukázať len zopár jazdcov, tých najsilnejších na celom podujatí. Až na jeho vrchole sa definitívne uzatvoria pomery v GC.