1. 14.2. rovinata etapa ciel rovina Saintes-Maries-de-la-Mer 8,9 km Ganna
2. 15.2. zvlnena etapa ciel rovina Istres > La Ciotat 196 km Prades
3. 16.2. zvlnena etapa ciel rovina Aubagne > Castellet 186 km Gilbert
4. 17.2. zvlnena etapa ciel rovina Avignon > Aix-en-Provence 173 km Degenkolb
 
 

Tour de la Provence 2019 - 1. etapa, štvrtok 14. februára

1. 14.2. rovinata etapa ciel rovina Saintes-Maries-de-la-Mer 8,9 km Ganna
 
etapa 1
profil etapy (© tourdelaprovence.fr)
 
 
Na úvod Tour de la Provence cyklisti absolvovali krátky súboj s chronometrom. Profil prvého dňa bol čisto rovinatý, žiadny zákerný kopec sa na trase prológu nenachádzal. Do boja o víťazstvo preto mali zasiahnuť najmä špecialisti na túto disciplínu ako Filippo Ganna či Yves Lampaert. Svoj vlastný súboj mali zviesť tiež favoriti na celkové víťazstvo, ktorí sa snažili eliminovať svoje straty. 
 
Prológ začal krátko po pol druhej. Ako prvý opustil priestor štartu a cieľa Bram Welten z tímu Arkéa - Samsic. Jeho výsledný čas bol 11:41. Holanďan dlho na najvyššom stupienku nevydržal, už Felix Ritzinger z Maloja-Pushbikers ho dokázal prekonať. Rakúšan bol prvým cyklistom, ktorý krátky, ani nie deväť kilometrový prológ zvládol prejsť pod jedenásť minút. V cieli sa časomer zastavil na čase 10:59
 
Adepti na víťazstvo v prvom dni a tiež favoriti v GC prišli na štart až v druhej polovici dňa. Prvým vážnejším kandidátom na výhru bol Sebastian Langeveld z EF Education First Drapac. Sebastian ukázal, že dokáže v časovkách zajazdiť dobrý výsledok, jeho čas v cieli bol 10:14. Na dlhú dobu sa stal lídrom, neprekonal ho ani Rémi Cavagna z Deceunincku Quick-Stepu, ktorého čas bol 10:15. Potom ale traťou doslova preletel Filippo Ganna zo Sky. Talian potvrdil rolu top favorita, Langeveldov čas pokoril o deväť sekúnd.
 
Filippa Gannu už nikto nedokázal prekonať a vekom stále mladý pretekár sa konečne dočkal. Ganna na prvé víťazstvo medzi cyklistickou elitou čakal veľmi dlho, od roku 2015, kedy obliekal dres tímu Lampre - Merida. Ganna sa vďaka víťazstvu dostal do čela GC, no už zajtra by mohol o najcennejšie tričko prísť. Je otázne, ako sa dokáže vysporiadať s najdlhšou, a možno aj najťažšou, etapou v itenerári pretekov. 
 
Spomedzi adeptov na GC najlepšie zajazdil časovku Sep Vanmarcke, ktorý na víťaza stratil 24 sekúnd. Spokojní môžu byť tiež Sébastien Reichenbach, Thibault Pinot a Gorka Izagirre, ktorých v cieli delili len sekundy. Väčšiu stratu nakúpil John Degenkolb, no ani v podaní Nemca to dnes nebola žiadna tragédia. Úvodný prológ tak naštrbil plány len Tonymu Gallopinovi a Philippovi Gilbertovi. Prvý menovaný stratil 37 sekúnd, druhý až 51. 
 
 
Výsledky
1. GANNA Filippo Team Sky link ikonka 10:05 14
2. LANGEVELD Sebastian EF Education First Pro Team link ikonka 00:09 5
3. CAVAGNA Rémi Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:10 3
4. SÜTTERLIN Jasha Movistar Team link ikonka 00:15  
5. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:18  
6. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:19  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

Tour de la Provence 2019 - 2. etapa, piatok 15. februára

2. 15.2. zvlnena etapa ciel rovina Istres > La Ciotat 196 km Prades
 
etapa 2
profil etapy, 2564 nastúpaných metrov (© tourdelaprovence.fr)
 
 
Po krátkom úvode cyklistov čakal najdlhší deň v štvrtej edícii Tour de la Provence. V druhej etape všetci zúčastnení museli prejsť cez 190 kilometrov, a do cesty sa im postavilo až desať stúpaní. Len štyri však boli hodnotené ako vrchárske prémie. V ťažkom závere nechal svoje zbrane prehovoriť Eduard Prades z Movistaru, ktorý ustál ataky lepších vrchárov a následne ich porazil v špurte. Pre už skúseného Španiela bolo dnešné víťazstvo prvé v novom pôsobisku a siedme v profesionálnej kariére.
 
Veľký príbeh dňa nepísal len dnešný víťaz, ale aj celodenný únik. Čelná skupina sa netvorila dlho, hneď na začiatku etapy sa podarilo odpútať trojici pretekárov. Boli nimi Rudy Barbier z Israel Cycling Academy, Roman Feillu z St. Michel – Auber 93 a Maxime Cam z Vital Concept. O pár minút neskôr sa k nim pripojili Pierre Barbier z Natura4Ever, Dries De Bondt z Corendon-Circus, Jodok Salzmann z Maloja-Pushbikers, Anthony Delaplace z Arkéa – Samsic a Mauro Finetto z Delko – Marseille Provence.
 
 
sky 19 na cele pelotonu provencef
Sky na čele pelotónu (© Kim Caritoux / Tour la Provence)
 
 
Osmička vpredu tri štvrtiny dňa ideálne spolupracovala. Maximálny náskok si utečenci vybudovali tesne po jedinej šprintérskej prémii, kedy mali k dobru tri minúty a desať sekúnd. Potom však hlavný balík vedený jazdcami Sky začal zrýchľovať. Už pod Le Petit Galibier (6,9 km – 3,9 %) sa medzera medzi dvoma skupinami zmenšila pod dve minúty, a pelotón aj naďalej pokračoval v skracovaní odstupu. Púť celodenného úniku sa definitívne skončila na kopci Les Crêtes (2,8 km – 9,8 %), ktorého vrchol sa nachádzal na méte 12 kilometrov pred páskou.
 
Práve posledné hodnotené stúpanie premiešalo poradie v GC. Lilian Calmejane a Thibaut Pinot už tu vyskúšali pozornosť ostatných adeptov na celkové víťazstvo, ich atak rozdelil pelotón na niekoľko skupín. V tej prvej nechýbali Gorka Izagirre, Tony Gallopin, Simon Clarke alebo Rudy Molard, no nebol v nej Filippo Ganna, čo bol znak toho, že na konci dňa sa bude prezliekať. Keďže do konca etapy už nenasledoval žiaden útok, o víťazovi musel rozhodnúť šprint. Ukázal sa v ňom Eduard Prades, ktorý však zviedol veľký súboj s Gallopinom a Izagirreom. Vyhral len o milimetre.
 
 
provence 19 etapa 2 finis
Tesný finiš (© Kim Caritoux / Tour la Provence)
 
 
Papierové predpoklady sa naplnili. Podľa nich mal Filippo Ganna stratiť pozíciu lídra už dnes, a nakoniec tomu tak naozaj bolo. Na úplnom čele ho vystriedal Gorka Izagirre, ktorý v druhom dni ukázal, že je to kvalitný vrchár, no keď chce, tak vie aj zašprintovať. Španiel má v GC len minimálny náskok. Druhý Thibault Pinot na neho stráca len dve sekundy a tretí Tony Gallopin šesť. Všetci traja tak môžu byť zatiaľ spokojní. Toto konštatovanie nemôže platiť o ďalších favoritoch. Warren Barguil stratil cez minútu, John Degenkolb až päť minút. Obaja si tak poriadne skomplikovali cestu za celkovým víťazstvom. 
 
 
Výsledky
1. PRADES Eduard Movistar Team link ikonka 4:50:15 14
2. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 5
3. IZAGIRRE Gorka Astana Pro Team link ikonka 00:00 3
4. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:00  
5. DUNBAR Eddie Team Sky link ikonka 00:00  
6. CALMEJANE Lilian Direct Energie 00:00  
 
Zobraziť kompletné poradie


Priebežné poradie pretekov po etape
1. IZAGIRRE Gorka Astana Pro Team link ikonka 5:00:45 3
2. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:02  
3. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:06  
4. MOLARD Rudy Groupama - FDJ link ikonka 00:10  
5. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:11  
6. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:15  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Tour de la Provence 2019 - 3. etapa, sobota 16. februára

3. 16.2. zvlnena etapa ciel rovina Aubagne > Castellet 186 km Gilbert
 
etapa 3
profil etapy, 2604 nastúpaných metrov (© tourdelaprovence.fr)
 
 
Tretí deň zaviedol pelotón na slávny okruh Paula Richarda, kam sa vlani po skoro dvoch desaťročiach vrátila kráľovná motor športu, Formula 1. Dnes sa však na trati preháňali cyklisti, ktorí sa na nej objavili až päťkrát. Rovnaký počet krát museli pretekári absolvovať aj stúpanie Le Brulat (3 km – 7,2 %), ktoré zohralo dôležitú rolu hlavne pri poslednom prejazde. Práve tu sa oddelilo zrno od pliev a otvorili sa dvere pre Philippa Gilberta. Belgičan následne ukázal svoju silu v šprinte a zvíťazil. Pre Gilberta bolo dnešné víťazstvo už 74. v profi kariére.
 
Rovnako ako včera, aj dnes sa do celodenného úniku dostal väčší počet jazdcov, konkrétne deväť. Boli v ňom Quentin Jauregui z Ag2r La Mondiale, Matteo Moschetti a Michaël Gogl z Treku - Segafredo, Kasper Asgreen z Deceunincku – Quick-Step, Matthias Brändle z celku Israel Cycling Academy, Dries De Bondt z Corendon-Circus, Anthony Maldonado zo St. Michel - Auber 93, Ramunas Navardauskas z Delko – Marseille Provence a Lennard Kämna zo Sunwebu. Maximálny náskok tejto deviatky nebol ani trojminútový, pelotón ich neustále držal na dostrel. Na méte 100 kilometrov pred páskou mali k dobru dve minúty a 45 sekúnd.
 
Držiteľom najcennejšieho dresu bol tím Astana, ale s blížiacim sa záverom vyslali do čela pelotónu svojich jazdcov aj zoskupenia Sky a Groupama – FDJ. Práve tento krok odsúdil únik na neúspech. Jeho cesta za slávou skončila v poslednom výstupe na Le Brulat, v ktorom rozpútali svoju hru aj favoriti na celkové víťazstvo. Výrazne sa v týchto okamihoch ukazoval Gaudu (FDJ), ktorý sa obetoval pre svojho lídra. Podarilo sa mu odpárať aj Gallopina (Ag2r), jeho celok ho však nenechal v štichu a snažil sa mu pomôcť vrátiť sa späť do hry.  
 
Vlaňajší druhý muž v GC nakoniec dokázal zužitkovať skvelú prácu svojho tímu a vrátil sa do čela. V sobotu sa dobre cítil tiež Clarke (EF Education), ani on nechýbal v oklieštenej skupine. Záver ale najskôr patril iným hrdinom. Boli nimi Pinot (FDJ) a Izagirre (Astana). Ich chvíľa prišla šesť kilometrov pred cieľom, Francúz zaútočil a Španiel bol jediným cyklistom, ktorý dokázal na jeho útok zareagovať. Medzera medzi nimi a zvyškom pelotónu nebola veľká, takže ich prenasledovatelia čoskoro dobehli.
 
O osude etapy tak musel rozhodnúť záverečný šprint, do ktorého zasiahlo 23 pretekárov, len toľko ich zostalo v popredí po útoku Pinota a tímu FDJ. V úplnom čele nechýbal ani Eduard Prades, včerajší víťaz. Dnes mu však zatarasil cestu za druhou výhrou v rade Philippe Gilbert. Belgičan v úplnej koncovke nemohol počítať so žiadnym vláčikom, keďže vpredu chýbali jeho kolegovia, ale pozíciu najrýchlejšieho pretekára uhájil. Tesne druhý skončil Tom Skujinš a tretí bol opäť Tony Gallopin.
 
Tretí deň nič nezmenil čo sa týka celkovej klasifikácie. Dres pre lídra pretekov si udržal Gorka Izagirre, ktorý aj dnes ukázal, že je v dobrej forme a pripravený odvrátiť každý útok súperov. Thibault Pinot sa snažil, aby zmazal svoju dvojsekundovú stratu, ale nepodarilo sa mu to. Tretie miesto ubránil Tony Gallopin, ktorý však v sobotu ukázal svoju slabinu, ale v osudový okamih ho zachránil tím. Zajtra možno z Top 3 vypadne. Do nej to má namierené Simon Clarke, ktorý vďaka bonusovým sekundám zo šprintérskej prémie podskočil na štvrté miesto, pred Rudyho Molarda.
 
 
Výsledky
1. GILBERT Philippe link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 4:25:10 14
2. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 00:00 5
3. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 3
4. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:00  
5. IZAGIRRE Gorka Astana Pro Team link ikonka 00:00  
6. GAUTIER Cyril Vital Concept - B&B Hotels 00:00  
 
Zobraziť kompletné poradie


Priebežné poradie pretekov po etape
1. IZAGIRRE Gorka Astana Pro Team link ikonka 9:25:55 3
2. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:02  
3. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:02  
4. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:08  
5. MOLARD Rudy Groupama - FDJ link ikonka 00:10  
6. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:15  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Tour de la Provence 2019 - 4. etapa, nedeľa 17. februára

4. 17.2. zvlnena etapa ciel rovina Avignon > Aix-en-Provence 173 km Degenkolb
 
etapa 4
profil etapy, 2896 nastúpaných metrov (© tourdelaprovence.fr)
 
 
Záverečný deň na podujatí Tour de la Provence mal definitívne rozhodnúť o celkovom víťazovi, no v hre bol samozrejme aj etapový vavrín. Pretekári dnes nastúpali takmer tritisíc výškových metrov, vyliezť museli na dvanásť hrbčekov, len tri však boli kategorizované, a iba jeden bol dlhší ako päť kilometrov. Preto na etapu mohli pomýšľať aj šprintéri, no len v prípade, že sa dokážu udržal v pelotóne na vlnitom závere. Veľkému počtu z nich sa to nepodarilo, ale medzi nich nepatril John Degenkolb, ktorý si na konto pripísal už 47. profesionálne víťazstvo.
 
Poslednú príležitosť ukázať sa chcelo využiť veľké množstvo cyklistov, ale dlho sa nikomu nedarilo dostať sa do úniku. Na vine boli tímy, ktorých lídri strácali na prvé miesto v GC len drobné a preto chceli priviesť pelotón na šprintérsku prémiu, kde sa rozdávali bonifikačné sekundy. Najväčší záujem o ne prejavili Ag2r La Mondiale či EF Education First – Drapac, ale jedinú rýchlostnú prémiu vyhral Gilbert (Quick-Stpe). Vynaložené úsilie kolegov ako-tak zužitkovali Clarke (EF Education) a Gallopin (Ag2r), ktorí si rozdelili ďalšie dve bonifikácie, Austrálčan získal dve, Francúz jednu. Aj tá mu však stačila k tomu, aby sa v GC dostal na priebežné druhé miesto, len sekundu za Izagirreho (Astanu).
 
Potom sa balík upokojil a umožnil tak vytvoriť celodenný únik. Dostali sa do neho však veľmi nebezpeční jazdci. Najväčší rešpekt budil Lilian Calmejane z Direct Energie, ktorý na najcennejší dres strácal len 32 sekúnd. Spoločnosť v čele mu robili Filippo Ganna zo Sky, Fausto Masnada z Androni Giocatolli – Sidermec, Lluís Mas z Movistaru, Sébastien Reichenbach z Groupama – FDJ a Rémi Cavagna z Deceunincku – Quick-Stepu. Potenciálne nebezpečenstvo si elitné celky v pelotóne uvedomovali, preto únik počas celého dňa ďaleko pustiť nechceli. Nakoniec šestici povolili len dve a pol minútový náskok, ktorý mali utečenci na méte 70 kilometrov pred cieľom.
 
Tempo balíka takmer celý deň diktovali jazdci Astany, vo vlnitom závere im pomocnú ruku podali tiež cyklisti z Ag2r La Mondiale. Tí však pracovali pre Gallopina, ktorý v poslednom hodnotenom stúpaní skúšal pozornosť súperov, ale zatiaľ iba preveroval ich pripravenosť. V tom čase mala šestka vpredu k dobru len dvadsať sekúnd a začala mať svoje vlastné problémy. Cavagna (Quick-Step) si povedal, že už nechce spolupracovať a ostatným rivalom ušiel, ale len na chvíľku. Po pár metroch ho Mas (Movistar), Reichenbach (FDJ), Masnada (Androni) a Calmejane (Direct Energie) dobehli.
 
Koniec spolupráce však znamenal aj koniec ich ambícii. Už na vrchole La Cride (3,7 km – 4,3 %) boli v pozícii lídrov Gaudu (FDJ) a Dunbar (Sky). Francúz najskôr odmietal striedať, hral to na Pinota, no s blížiacim sa cieľom sem-tam súperovi vystriedal. Za nimi bolo však stále ticho, adepti na GC akoby šetrili sily na záverečný šprint, o nič sa vôbec nepokúšali. V pelotóne panoval veľký chaos, Izagirre (Astana) stratil skoro celý tím, po ruke mal len jedného kolegu. Preto sa diktovania tempa v hlavnom balíku museli ujať iné zoskupenia, vidieť bolo najmä Trek - Segafredo.
 
Vedúca dvojička vydržala vpredu pod bránu označujúcu posledný kilometer, potom okolo nich preletel vláčik pracujúci pre Johna Degenkolba. V tomto okamihu bolo jasné, že aj do tretice bude rozhodovať záverečný šprint. Najlepšiu pozíciu pred ním mal samozrejme nemecký blesk, no hneď na jeho zadnom kolese bol nalepený Simon Clarke, Tony Gallopin a Anthony Maldonado. Degenkolb však nenechal nikoho na pochybách, na posledných desiatkach metrov nechal prehovoriť svoje nohy a vyhral. Druhý skončil Clarke, tretí Maldonado.
 
 
degenkolb 19 triumftrekfgetty
Triumf Johna Degenkolba (© Courtesy Trek - Segafredo / Getty Images)
 
 
Gorka Izagirre sa do záverečného špurtu nezapojil, zahrával sa s ohňom. Keby vyhral Simon Clarke alebo keby Tony Gallopin skončil na treťom mieste, stratil by najcennejší dres. Austrálčan však bol len druhý a Francúz tesne štvrtý, takže Gorka uhájil vedúce postavenie a vyhral štvrtý ročník Tour de la Provence. Clarke sa vďaka bonifikáciám dostal na druhé miesto, mal úplne totožný čas ako víťaz. Tretí skončil Gallopin. V posledný deň to mali dobré rozohrané v FDJ, Sébastien Reichenbach bol v úniku a pripravený pomôcť v závere svojmu lídrovi, ale Thibault Pinot v rozhodujúcich okamihoch stratil dych. Nakoniec preťal cieľovú pásku po boku Izagirreho, čo znamenalo, že sa v celkovej klasifikácii prepadol na štvrtú pozíciu. Piaty skončil jeho krajan, tímový kolega a kamarát Rudy Molard.
 
 
Výsledky
1. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 3:52:11 14
2. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:00 5
3. MALDONADO Anthony St Michel - Auber93 00:00 3
4. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
5. TOUZE Damien Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
6. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné poradie


Konečné poradie pretekov
1. IZAGIRRE Gorka Astana Pro Team link ikonka 13:18:06 125
2. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:00 85
3. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:01 70
4. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:02 60
5. MOLARD Rudy Groupama - FDJ link ikonka 00:10 50
6. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:15 40
 
Zobraziť kompletné poradie