1. 16.2. rovinata etapa ciel rovina Al Sawadi > Suhar Corniche 138 km Kristoff
2. 17.2. rovinata etapa ciel rovina Royal Cavalry > Al Bustan 156 km Lutsenko
3. 18.2. rovinata etapa ciel rovina Shati Al Qurum > Qurayyat 192 km cieľ: 12:05
4. 19.2. rovinata etapa ciel rovina Al Sifa > C. & E. Centre 131 km cieľ: 11:30
5. 20.2. rovinata etapa ciel rovina Samayil > Jabal al Akhdhar 152 km cieľ: 12:00
6. 21.2. rovinata etapa ciel rovina Mouj Muscat > Matrah Corn. 135 km cieľ: 11:20
 
 

Okolo Ománu 2019 - 1. etapa, sobota 16. februára

1. 16.2. rovinata etapa ciel rovina Al Sawadi > Suhar Corniche 138 km Kristoff
 
oman 1
profil etapy (© tour-of-oman.com)
 
 
Na začiatku pretekov bola pripravená krátka rovinatá etapa. Predpokladal sa pokojný priebeh s dramatickou šprintérskou koncovkou v závere. Trúfali si na ňu najmä tímy UAE Emirates, Cofidis a Arkéa Samsic. Alexander Kristoff, ktorý je týmto pretekom verný od ich začiatku, spoločne s Nacerom Bouhannim a André Greipelom patrili k hlavným favoritom na zisk etapy.
 
Do úniku sa dostalo kvarteto cyklistov. Šťastie v ňom skúšali Alexis Guerin (Delko Marseille), Emiel Planckaert (Sport Vlaanderen), Sergio Rodríguez (Euskadi - Murias) a Michael Schär (CCC Team). Už po pár kilometroch si vybudovali stabilný náskok na úrovni 2:30.
 
Prvú šprintérsku prémiu ovládol Guerin, pred Schärom a Planckaertom. Na čele balíka v tom čase jazdil tím UAE Emirates, ktorý robil všetko preto, aby v závere pripravil dobrú pozíciu pre Alexandra Kristoffa. V čele balíka sa ukázala aj dvojica francúzskych tímov Arkéa Samsic a Vital Concept. Aj oni mali svoje ambície v tejto etape.
 
Zhruba 60 kilometrov pred cieľom začalo silno fúkať, čo sa snažil využiť tím UAE Emirates. Na okamih sa mu aj podarilo rozdeliť peletón na viac častí, krátko na to sa však opäť spojil. Medzera medzi únikom a peletónom bola v dôsledku toho už len na úrovni jednej minúty.
 
Druhú šprintérsku prémiu pre zmenu ovládol Schär pred Planckaertom a Guerinom. Potom sa už všetko pripravovalo na záver. Náskok úniku rýchlo klesal. Dvanásť kilometrov pred cieľom mal k dispozícii len 45 sekúnd. V tom čase v ňom už nefiguroval Emiel Plackaert, ktorý sa vrátil do pelotónu. Na jeho čele jazdil stále aktívny UAE Emirates.
 
Desať kilometrov pred cieľom zastihla nepríjemnosť Andrého Greipela, ktorý dostal defekt. Únik bol chytený približne šesť kilometrov pred cieľom. Nemecký šprintér sa dokázal vrátiť do balíka, no stratil pri tom mnoho síl.
 
V priamočiarom finále sa napokon presadil Alexander Kristoff, ktorý bol v cieli najrýchlejší. Odmenil sa tak svojmu tímu za jeho vzornú robotu, ktorú predvádzal počas celého dňa. Na druhom mieste skončil Bryan Coquard a na pódiu ich doplnil Nacer Bouhanni.
 
 
kristoff 19 oman triumf uaefb
Triumf Alexandra Kristoffa (© Courtesy UAE Team Emirates / BettiniPhoto)
 
 
Výsledky
1. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 2:54:50 20
2. COQUARD Bryan Vital Concept - B&B Hotels 00:00 10
3. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00 5
4. NIZZOLO Giacomo Team Dimension Data link ikonka 00:00  
5. BONIFAZIO Niccolò Direct Energie 00:00  
6. ARISTI Mikel Euskadi Basque Country - Murias 00:00  
 
Zobraziť kompletné poradie


Priebežné poradie pretekov po etape
1. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 2:54:40 5
2. COQUARD Bryan Vital Concept - B&B Hotels 00:04  
3. SCHäR Michael CCC Team link ikonka 00:05  
4. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:06  
5. NIZZOLO Giacomo Team Dimension Data link ikonka 00:10  
6. BONIFAZIO Niccolò Direct Energie 00:10  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Okolo Ománu 2019 - 2. etapa, nedeľa 17. februára

2. 17.2. rovinata etapa ciel rovina Royal Cavalry > Al Bustan 156 km Lutsenko
 
oman 2
profil etapy (© tour-of-oman.com)
 
 
V druhej etape čakal na cyklistov zvlnený profil. Presadiť sa na ňom mohli šprintéri, klasikári aj útoční cyklisti. Pozornosť priťahoval najmä kopec Al Jissah (1,4 km; 9 %), ktorý vrcholil len päť kilometrov pred cieľovou páskou. V roku 2013 sa v takmer totožnej etape tešil Peter Sagan.
 
Rovnako ako včera sa dopredu aj dnes bezprostredne po štarte dostala štvorica cyklistov. V úniku sa ukázali Jérôme Baugnies (Wanty-Groupe), Lionel Taminiaux (Wallonie-Bruxelles), Aritz Bagües (Euskadi - Murias) a Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen). Pred peletónom si ihneď vytvorili náskok na úrovni 2:30. Na čele balíka sa ukazoval tím UAE Emirates, čo mohlo znamenať, že Alexander Kristoff si dnes opäť veril.
 
Na prvej horskej prémii sa únik rozdelil. Plný počet bodov bral Van Hecke. Za ním bodovali Taminiaux a Bagües. V klesaní sa únik opäť spojil, jeho náskok vzrástol na 4:30.
 
Na prvej šprintérskej prémii bol pre zmenu najrýchlejší Taminiaux pred Bagüesom a Baugniesom. V tom čase sa na čele balíka sformovali tímy CCC a Astana, ktoré pracovali pre svojich lídrov. Van Avermaet i Lutsenko dnešný dojazd veľmi dobre poznali a obaja dúfali v dobrý výsledok. Náskok úniku razom klesol na 2:30.
 
V posledných 60 kilometroch etapy boli na programe tri vrchárske a jedna šprintérska prémia. V kopcoch bol viditeľne najsilnejší Van Hecke, ktorý opäť ušiel svojim kolegom z úniku a vyhral aj druhú vrchársku prémiu. V klesaní sa k nemu pridali Bagües a Baugnies, zatiaľčo sa Taminiaux vrátil do hlavnej skupiny. Vpredu tak zostala už len trojica.
 
Van Hecke útočil aj na tretej vrchárskej prémii a opäť si na svoje konto pripísal plný počet bodov. Pelotón v tom čase však výrazne zrýchľoval. Na svedomí to mal najmä tím CCC, ktorý veril v etapové víťazstvo Van Avermaeta. Van Hecke bol napokon pohltený 16 kilometrov pred cieľom a o všetkom mal rozhodnúť kopec Al Jissah. Pod kopcom bola na programe ešte posledná šprintérska prémia, ktorú uchmatol Capiot (Sport Vlaanderen).
 
Al Jissah priniesol očakávanú bitku o zisk etapy. Vpredu sa držali aj niekoľkí šprintéri, vrátane Alexandra Kristoffa. Dobrým dojmom pôsobil aj vlaňajší celkový víťaz Alexej Lutsenko, ktorý bol na tomto kopci najrýchlejší a začal klesať osamotene.
 
Za ním sa sformovala skupina zhruba tridsiatich cyklistov, ktorá sa ho pokúšala chytiť. To sa im však nepodarilo. Lutsenko si tak pripísal prvé víťazstvo v sezóne a už piate pre Astanu. Podarilo sa mu to hneď v druhom súťažnom dni. Na druhom mieste skončil Alexander Kristoff a na stupni víťazov ich doplnil Ryan Gibbons. Prvá skupina stratila na Kazacha tri sekundy.
 
Alexander Kristoff si udržal dres lídra pretekov, druhý Lutsenko na neho po dnešku stráca tri sekundy. Zajtra čaká cyklistov etapa s dojazdom na kopci, ktorá zaručene premieša pozície v celkovom poradí.
 
 
Výsledky
1. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 4:07:19 20
2. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:03 10
3. GIBBONS Ryan Team Dimension Data link ikonka 00:03 5
4. FILOSI Iuri Delko Marseille Provence 00:03  
5. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 00:03  
6. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:03  
 
Zobraziť kompletné poradie


Priebežné poradie pretekov po etape
1. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 7:01:56 5
2. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:03  
3. GIBBONS Ryan Team Dimension Data link ikonka 00:12  
4. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:16  
5. FILOSI Iuri Delko Marseille Provence 00:16  
6. CORT Magnus Astana Pro Team link ikonka 00:16  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Okolo Ománu 2019 - 3. etapa, pondelok 18. februára

3. 18.2. rovinata etapa ciel rovina Shati Al Qurum > Qurayyat 192 km cieľ: 12:05
 
oman 3
profil etapy (© tour-of-oman.com)
 
 

Okolo Ománu 2019 - 4. etapa, utorok 19. februára

4. 19.2. rovinata etapa ciel rovina Al Sifa > C. & E. Centre 131 km cieľ: 11:30
 
oman 4
profil etapy (© tour-of-oman.com)
 
 

Okolo Ománu 2019 - 5. etapa, streda 20. februára

5. 20.2. rovinata etapa ciel rovina Samayil > Jabal al Akhdhar 152 km cieľ: 12:00
 
oman 5
profil etapy (© tour-of-oman.com)
 
 

Okolo Ománu 2019 - 6. etapa, štvrtok 21. februára

6. 21.2. rovinata etapa ciel rovina Mouj Muscat > Matrah Corn. 135 km cieľ: 11:20
 
oman 6
profil etapy (© tour-of-oman.com)
 
 
 
Krátky úvod k pretekom:
 
Jubilejný desiaty ročník pretekov Okolo Ománu ponúkne príležitosti pre šprintérov, klasikárov i vrchárov. Pre mnohých cyklistov sú to premiérové preteky sezóny. Bude preto zaujímavé sledovať ich vystúpenia a stúpajúcu formu. Ako každý rok, boj o celkové poradie sa odohrá v kopcoch. Časovka na podujatí opäť chýba. Trasa pretekov sa oproti minulému ročníku mierne zmenila. Niektoré etapy sú však takmer totožné ako dlhé roky.
 
Prvá bude patriť šprintérom. Je dlhá len 138 kilometrov a je úplne rovinatá. Na jej konci si to rozdajú tí najrýchlejší muži z balíka. Profil druhej etapy je zvlnený. Uspieť v nej môžu ako šprintéri, tak aj útoční jazdci. Jej koncovku ovplyvní najmä stúpanie na Al Jissah (1,4 km; 9 %), ktorého vrchol sa nachádza len 5,5 kilometra pred cieľom. Na konci tretej etapy číha na cyklistov kopec Qurayyat (2,8 km; 6,5 %), ktorý môže narobiť šarapatu aj v celkovom poradí. Štvrtá etapa bude svedčať opäť šprintérom a jej cieľ je naplánovaný v blízkosti majestátneho Výstavného a kongresového centra neďaleko hlavného mesta Maskat. Rozhodujúce stúpanie na Zelenú horu (5,7 km; 10,5 %) bude na konci piatej etapy. V ňom sa naplno rozhorí bitka o celkové prvenstvo medzi najlepšími vrchármi podujatia. Záverečná etapa bude opäť patriť šprintérom.
 
Medzi najväčších favoritov pretekov by mali patriť Rui Costa, Jesús Herrada, Domenico Pozzovivo či obhajca titulu z vlaňajška Alexej Lutsenko. Do šprintov budú pripravení André Greipel, Nacer Bouhanni, Alexander Kristoff a Magnus Cort Nielsen. O zisk etapy sa budú bezpochyby usilovať Greg Van Avermaet, Sonny Colbrelli či Niki Terpstra. Cyklistom by počas podujatia malo priať i počasie. Meteorológovia hlásia slnečné dni s priemernými teplotami okolo 25 stupňov, čo je na Perzský záliv veľmi príjemné.