1. 10.3. rovinata etapa ciel rovina Saint-Germain-en-Laye 138 km Groenewegen
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 1
profil etapy, 1101 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Preteky štartovali jednoduchými profilmi určenými pre hromadný dojazd pelotónu a hneď v nedeľu sme sa mohli tešiť na mimoriadnu šprintérsku konkurenciu. Groenewegen, Kittel, Ewan, Bennett, Jakobsen, Démare alebo Kittel boli len niekoľkými zvučnými menami, ktoré prišli bojovať o etapový triumf na francúzske podujatie.

Úvodná etapa však nemala byť takou šprintérskou selankou, ako sa mohlo zdať na prvý pohľad. Pelotón mal byť väčšinu dňa vystavený silnému bočnému vetru a očakávala sa nervózna previerka, ktorú si museli postrážiť aj favoriti na titul. Prvá hodina sa odohrala klasickým spôsobom a do úniku sa dostali Damien Gaudin (Direct Energie), Amael Moinard (Arkea) a Romain Combaud (Delko Marseille). Na Côte de Beunes získal maximum bodov Gaudin a únik jazdil s trojminútovým náskokom.

Potom sa už dostali pretekári na veterné úseky a nervozitu v balíku ešte umocnil hromadný pád. Následne sa snažil využiť bočný vietor tím Groupama - FDJ, ktorý skutočne rozdelil pelotón, Vzadu zostali aj Terpstra, Pozzovivo, De Gendt či Meintjes, ale po chvíli sa títo jazdci vrátili späť. Do cieľa však zostávalo dlhých osemdesiat kilometrov a v silnom vetre sa mohli ešte objaviť zaujímavé momenty. Následne sa situácia upokojila a do balíka sa vracali všetci jazdci, ktorí sa pri predchádzajúcom delení dostali do problémov. Týkalo sa to aj Philippa Gilberta, ktorý sa ocitol na zemi po jednom páde. Ťažký pád mal aj Michael Matthews a austrálskemu jazdcovi chvíľu trvalo dostať sa späť na bicykel.
 
 
video v clanku ikonka ciernaRozdelený pelotón na trati
 
 
Vo veterných podmienkach sa pohybovali na čele hlavnej skupiny viaceré tímy, a to najmä tie zoskupenia, ktoré chránili favoritov na titul. Brejk udržiaval dvojminútový náskok. Michael Matthews napokon z pretekov odstúpil a v balíku sa začalo zrýchľovať. Postaral sa o to Ag2r, ktorý znížil náskok utečencov pod jednu minútu.
 
Štyridsať kilometrov pred páskou sa objavil ďalší bočný vietor a pelotón sa rozbil na päť skupín. Pôvodný únik bol chytený a pre mnohých jazdcov začala bitka o prežitie. Na čele pretekov nezostalo viac ako štyridsať jazdcov a tieto momenty zvládli vpredu napríklad Quintana, Bernal, Kwiatkowski, Gallopin, Urán, Jungels alebo Bardet. Z rýchlych jazdcov zostali na čele Groenewegen, Démare, Degenkolb, Coquard, Ewan alebo Trentin. Dvadsať kilometrov pred páskou sa dostali do vedúcej skupiny ďalší jazdci a Damien Gaudin si vybehol pre druhú horskú prémiu a získal vrchársky dres. Na prvej rýchlostnej prémii získal tri bonusové sekundy LL Sánchez, zvyšok si rozdelili Kwiatkowski a Bernal.
 
Situácia sa postupne stabilizovala. Na čele pretekov sa pohybovala pomerne početná skupina, do ktorej sa chceli ešte vrátiť ďalší cyklisti. To však nebolo po vôli šprintérskym celkom, ktoré nechceli rozšíriť konkurenciou pred dnešným finále, ani pre jazdcov na GC, ktorí chceli doraziť do cieľa s čo najväčším náskokom. Naplno sa jazdilo až na cieľovú čiaru a na tých šprintérov, ktorí zostali na čele pretekov, nečakala vôbec jednoduchá koncovka. Ešte predtým vybojoval tri bonusové sekundy na prémii Kwiatkowski, polepšili si aj LL Sánchez a Molard.
 
V záverečnom šprinte sa presadil Dylan Groenewegen, ktorý v tesnom dojazde porazil Caleba Ewana. Tretí finišoval Fabio Jakobsen.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Do šprintérskej koncovky sa dostalo hneď niekoľko rýchlych jazdcov. Ako prvý otvoril šprint Colbrelli, ale len naštartoval svojich konkurentov. Na konci dostal veľmi dobrú podporu Dylan Groenewegen, ktorý vyrazil dopredu v tom najlepšom čase a vybojoval tretie víťazstvo v ročníku. Jumbo - Visma zvládol všetky komplikácie úvodnej etapy, keď udržal svojho šprintéra na čele pretekov aj počas veternej selekcie a pred páskou mu poskytol aj lead-out. Za Groenewegena sa šikovne zavesil Caleb Ewan a vyzval ho na férový súboj, no austrálsky jazdec potreboval ešte trochu viac priestoru, aby mohol vyhrať etapu. Fabio Jakobsen sa nedostal vo finále do ideálnej pozície, no aj tak mal dostatočnú rýchlosť, aby  v cieli vybojoval aspoň tretie miesto.
 
 
nice 19 etapa 1 spurt bohfb
Tesný záver etapy (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Napínavý deň prežili aj jazdci na celkové poradie. Veterné podmienky si vyžiadali od nich maximálnu pozornosť a väčšina z nich sa dokázala pohybovať na čele pretekov. So svojím výkonom môže byť spokojný najmä Michal Kwiatkowski, ktorý dnes získal päť bonusových sekúnd, a nepríjemnú selekciu prežili na správnom mieste aj Egan Bernal alebo Nairo Quintana, ktorí veľmi neobľubujú jazdu vo vetre.
 
Naopak, stratu zaknihoval Marc Soler a ako obhajca prvenstva stratil v cieli jednu minútu. Rovnaké manko dosiahli aj Cháves, Konrad, López a toto je nepríjemný výsledok najmä pre jazdca tímu Astana, ktorý mal vysoké ambície. Oveľa horšie dopadli Pozzovivo, Meintjes, Špilak, Aru alebo Ion Izagirre so stratou blížiacou sa k trom minútam. Ešte viac zaostal Sergio Henao.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Dylana Groenewegena (víťaz)
"Bol to veľmi ťažký deň a skutočne náročné finále. Etapa bola krátka, ale veľmi náročná. Či som si to užil? O tom sa nedá hovoriť. Fúkalo na otvorených cestách, vedeli sme o tom, čo nás čaká, a napokon to pre nás dopadlo skvele. Síce jazdím v žltom drese, ale teraz som vybojoval skutočné žlté tričko. Som šťastný."
 
 
Výsledky etapy
1. GROENEWEGEN Dylan Team Jumbo - Visma link ikonka 3:17:35 60
2. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 25
3. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 10
4. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
5. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
6. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
7. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 00:00  
8. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
9. COQUARD Bryan Vital Concept - B&B Hotels 00:00  
10. TURGIS Anthony Direct Energie 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. GROENEWEGEN Dylan Team Jumbo - Visma link ikonka 3:17:25 10
2. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:04  
3. SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 00:05  
4. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:05  
5. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:06  
6. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:09  
7. MOLARD Rudy Groupama - FDJ link ikonka 00:09  
8. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 00:10  
9. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:10  
10. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:10  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Krátke preview etapy:
Úvodný deň sa odohrá výlučne v okolí mesta Saint-Germain-en-Laye, ktoré sa nachádza v blízkosti Paríža. Krátka a jednoduchá etapa obstará príjemný vstup do pretekov. Dva menšie hodnotené kopce budú relevantné len pre utečencov, ale rýchlostné prémie môžu vyvolať aktivitu v balíku kvôli bonusovým sekundám. Druhý bonusový šprint sa vyskytne len tri kilometre pred cieľom a v rozbehnutom balíku môžeme uvidieť dramatické momenty už na tomto mieste. Odtiaľ bude viesť do cieľa priama a rovná cesta, bez technických úsekov, čo bude vyhovovať zohratým šprintérskym vláčikom, ktoré dokážu naštartovať svojho lídra k maximálnej rýchlosti.