3. 12.3. rovinata etapa ciel rovina Cepoy > Moulins (Yzeure) 200 km Bennett
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 3
profil etapy, 896 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Všetci zúčastnení dúfali, že ďalšia rovinatá etapa konečne dostane očakávaný rozmer a na konci uvidíme hromadný dojazd pelotónu. Stále fúkalo, ale väčšinu dňa sa malo bojovať s protivetrom, a bočný vietor sa mohol objaviť len v samotnom závere.

Balík pôsobil na začiatku nervóznym dojmom a hneď na začiatku sa ocitli na zemi Soler, Ion Izagirre a Domen Novak (Bahrain Merida), ktorý musel z pretekov odstúpiť. Oproti predchádzajúcim dvom dňom sa odštartovalo pokojne, bez útokov, takže na prvej rýchlostnej prémii znovu vybehol pre tri bonusové sekundy Michal Kwiatkowski a tejto ponuke neodolali ani LL Sánchez a Tony Gallopin. Až potom sa dostala pred balík 8-členná skupina, ale tú Jumbo - Visma nepustil preč. Objavili sa v nej De Gendt, Declercq alebo Geoghegan Hart a holandská zostava si nechcela komplikovať situáciu pri kontrole takejto silnej skupiny. Navyše, dopredu sa dostal aj Turgis (Direct Energie), ktorý strácal v poradí len 25 sekúnd.

Napokon sa usadili pred hlavným balíkom Alessandro Fedelli a Ramunas Navardauskas, obaja z celku Delko Marseille Provence, a pelotón mohol korigovať svoje tempo za dvojicou utečencov. Nešlo sa rýchlo, priemerný rýchlosť úvodných dvoch hodín neprekročila 35 km/h. Rozdiel medzi skupinami zostával dlhú dobu nezmenený na úrovni troch minút a monotónny priebeh nerušila len správa o odstúpení Fabia Arua. Taliansky jazdec sa chystá v aktuálnej sezóne na návrat na svoje niekdajšie pozície, ale úvod ročníka ho nezastihol v potrebnej forme. V balíku pracovali Jumbo - Visma, Deuceninck - Quick-Step a Lotto - Soudal, všetko zostavy, ktoré sa chceli presadiť v záverečnom šprinte.
 
V záverečnej hodine etapy mohlo začať fúkať zboku a tak sa posúvali na predné pozície pelotónu viaceré zoskupenia, ktoré chceli byť na všetko pripravené. Vedúca dvojica bola chytená už štyridsať kilometrov pred páskou, čo vytváralo nervózne okamihy v balíku, keďže stále mohol zafúkať nepríjemný vietor. Potom sme videli ďalší pád, ktorý rozdelil pelotón, a do balíka sa museli vracať Soler, López, Yates, Gilbert alebo jeho kolega Sabatini. Všetci sa dokázali vrátiť späť bez problémov, lebo do cieľa sa prichádzalo v pokojnom tempe. Ani jeden celok sa nehrnul do žiadnej akcie. Na rýchlostnej prémii sa znovu vytiahol tím Sky, keď Kwiatkowski zobral ďalšie tri bonusové sekundy a Bernal si polepšil o dve sekundy.       
 
Päť kilometrov pred cieľom sa ešte snažil rozdeliť balík tím Sky a britská zostava pripravila pre všetkých nepríjemný darček v rozhodujúcich momentoch. Rowe, Kwiatkowski, Bernal poriadne natiahli pelotón, a aj keď nevytvorili želanú selekciu, prehovorili do výsledkov etapy, lebo niekoľkí šprintéri stratili pozíciu po ich útoku. Vo finále sa najlepšie zorientoval Sam Bennett, ktorý využil vláčiky ostatných celkov, a na páske pokoril Caleba Ewana. Tretí finišoval Fabio Jakobsen.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Po vypätých dvoch dňoch boli všetci spokojní, že tretia etapa už prebehla pokojnejším spôsobom, i keď tesne pred páskou vystrašil všetkých šprintérov tím Sky. V silnej konkurencii vytiahol najrýchlejší šprint Sam Bennett, ktorú vybojoval svoj tretí triumf v ročníku a presadil sa na každom etapovom podujatí, kde štartoval. Vo finále si vybudoval pozíciu a perfektne sa zaradil za lead-out tímu Jumbo - Visma. Keďže Groenewegen sa nachádzal príliš vzadu, írsky jazdec to skúsene využil, dostal sa do výbornej pozície a na jeho šprint už nenašiel nikto odpoveď. Okamžite po zrýchlení si vybudoval rozhodujúci náskok a bolo jasné, že spomedzi šprintérov mal najlepšie nohy.
 
Caleb Ewan sa musel znovu uspokojiť s druhým miestom. Hoci vybehol hneď za Bennettom, koncovka jazdca Bora - hansgrohe bola nad jeho sily. Zozadu sa dostal na tretie miesto Fabio Jakobsen, ale už nemal šancu zabojovať o výhru. Dobrú koncovku predviedol McLay a vo finále sa snažili presadiť aj Coquard, Bonifazio, Kristoff alebo Démare. Šancu na tretiu výhru v rade dostal Dylan Groenewegen, ale tesne pred páskou mu jednoducho došla energia a po tvrdých súťažných dňoch už nedokázal predviesť svoj najlepší šprint. Holandský jazdec však udržal žlté tričko. Všetci favoriti na titul prišli do cieľa v pelotóne, no šesť bonusových sekúnd získal Michal Kwiatkowski, ktorý sa opäť o čosi vzdialil svojim konkurentom. Po dve bonusové sekundy uchmatli na trati aj Bernal a LL Sánchez.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sama Bennetta (víťaz)
"Groenewegen bol v predchádzajúcich dňoch super silný, nemal konkurenciu, ale ja som sa necítil úplne najlepšie. Neviem, či to bolo kvôli zime, lebo som netrénoval v chladných podmienkach, ale vedel som, že formu mám. Dnes som bol na tom oveľa lepšie, no etapa bola jednoduchšia, a bol som veľmi motivovaný, lebo toto bola moja posledná príležitosť na podujatí. Urobil som všetko, čo bolo v mojich silách, a pomohli mi aj kolegovia, ktorí ma previedli cez záverečné momenty etapy bez toho, aby som minul nejakú energiu."
        
 
Výsledky etapy
1. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 5:16:25 60
2. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 25
3. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 10
4. McLAY Daniel EF Education First Pro Team link ikonka 00:00  
5. COQUARD Bryan Vital Concept - B&B Hotels 00:00  
6. BONIFAZIO Niccolò Direct Energie 00:00  
7. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
8. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 00:00  
9. GROENEWEGEN Dylan Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00  
10. THEUNS Edward Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. GROENEWEGEN Dylan Team Jumbo - Visma link ikonka 11:47:44 10
2. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:06  
3. SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 00:11  
4. GILBERT Philippe link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:16  
5. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:17  
6. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:20  
7. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:21  
8. MOLARD Rudy Groupama - FDJ link ikonka 00:23  
9. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:23  
10. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 00:24  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Krátke preview etapy:
Aj do tretice sa očakáva hromadný dojazd pelotónu. Bez horskej prémie, ale na dĺžke dvesto kilometrov, si opäť musia postrážiť vedúcu skupinu šprintérske zoskupenia. Na prajnom profile by s tým nemali mať problémy. Organizátori opäť pripravili šprintérsku prémiu na konci pretekov a s tým možnosť získať bonifikácie aj pre záujemcov z hlavného balíka. Vo finále sa objavia dve ostré zákruty, ale pred samotnou cieľovou čiarou dostanú jednotlivé formácie ešte šancu na preskupenie sa.