7. 16.3. rovinata etapa ciel rovina Nice > Col de Turini 181 km Martínez
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 7
profil etapy, 4318 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
V poradí siedma etapa pretekov Paríž - Nice mala prívlastok kráľovská. Prebiehala v mimoriadne náročnom teréne. Cyklistom sa do cesty postavilo šesť vrchárskych a dve šprintérske prémie. Celý deň sa malo ísť hore-dole a na konci sa mal radovať ten najsilnejší cyklista. Favoritov bolo hneď niekoľko. Na záverečný kopec si verili Simon Yates, či Miguel Angel Lopez, ktorí už stratili možnosť bojovať o celkové poradie, a tak dúfali aspoň v etapový úspech. Britský cyklista chcel nadviazať na svoj časovkársky úspech zo štvrtka. Tím Sky to mal rozohraté bravúrne. V drese lídra jazdil Michal Kwiatkowski a z druhého miesta mu kryl chrbát jeho kolega Egan Bernal. Pred ostatnými cyklistami mali, s výnimkou Sancheza, pohodlný náskok. Znepríjemniť im to však chceli Bardet, Quintana či Kelderman, od ktorých sa očakávali tvrdé útoky.
 
Začiatok etapy bol mimoriadne rýchly. Hneď na začiatku čakal cyklistov kopec druhej kategórie. Peletón ťahal Lotto Soudal a líder vrchárskej súťaže Thomas De Gendt si došpurtoval po ďalšie body.
 
Potom sme mohli vidieť množstvo atakov, ktorých výsledkom bol 39-členný únik. Mimoriadne početnú skupinu tvorili Carretero, Yates, Nieve, Lopez, Cort-Nielsen, De Gendt, Garcia, Koren, Poljanski, Cherel, Frank, Henao, Sutherland, Ciccone, Pantano, Demare, Gesbert, Moinard, Pichon, Eenkhorn, Teunissen, Martinez, Edet, Le Turnier, De la Parte, De Marchi, Hivert, Gautier, Pacher, Combaud, El Fares, Siskevicius. Bernard, Monfort, Declercq, Gilbert, Politt, Spilak a Davies. Pred pelotónom si postupne vypracovali náskok na úrovni 4:30. Únik disponoval veľmi veľkou kvalitou a bolo veľmi pravdepodobné, že víťaz dnešnej etapy vzíde práve od niekoho z nich. Najvyššie postaveným mužom bol Philippe Gilbert (Quick-Step), ktorý pred etapou strácal len dve minúty. Počas etapy sa teda stal virtuálnym lídrom. Situáciu v peletóne kontroloval jedine tím Sky, ktorý v úniku nemal žiadne zastúpenie.
 
Postupom času sme zisťovali mená odstupujúcich cyklistov. Boli medzi nimi Arthur Vichot (Vital Concept) a Sam Bennett (Bora). Írsky šprintér si splnil svoju úlohu v predchádzajúcich dňoch, keď sa mu podarilo ukoristiť dve etapy, a dnes to už viac nechcel siliť.
 
Medzičasom ovládol dve vrchárske prémie opäť Thomas De Gendt pred Alessandrom De Marchim a posilnil svoj náskok v boji o bodkovaný dres. Na tej šprintérskej si pre bonifikačné sekundy došpurtoval Philippe Gilbert.
 
Potom sme na čele videli nešťastný pád, do ktorého sa zaplietol Mathias Frank a Švajčiar bol nútený preteky predčasne opustiť.
 
Aj na nasledujúcej vrchárskej prémii bojovali o body De Gendt a De Marchi. Úspešnejší bol opäť Belgičan. Na svojom konte mal už 54 bodov. Druhý De Marchi ich mal 35. Obaja dnes hýrili aktivitou a od početnej skupiny sa dokázali vzdialiť. Vybudovali si zaujímavý polminútový náskok. Peletón strácal už takmer sedem minút, čo v boji o etapové vítazstvo nahrávalo úniku. V ceste im však stáli ešte dva mimoriadne náročné kopce.
 
Ešte pred Côte de Pelasque sa obe skupiny vpredu spojili a začalo sa naplno závodiť. V peletóne pritvrdil tím Sky a začal sťahovať náskok úniku. Ten sa v kopci rozpadol na viac častí. O tempo na jeho čele sa staral Mikel Nieve, ktorý dnes veril v úspech Simona Yatesa.
 
Ani na Côte de Pelasque nedal Thomas De Gendt nikomu šancu a poľahky si prišiel po ďalších 10 bodov. Hneď za ním preťal vrchol De Marchi a s ním aj väčšina cyklistov z pôvodného úniku. Peletón na nich strácal 6:10.
 
Pod záverečným kopcom zaútočil Pawel Poljanski, v čase keď si z tempa úniku vystúpil Thomas De Gendt. Poliak si vypracoval drobný náskok a podarilo sa mu ovládnuť aj rýchlostnú prémiu. To bolo však z jeho strany všetko. Dve bonifikačné sekundy ukoristil Philippe Gilbert. Belgičana sme následne mali šancu vidieť na čele úniku, brániac svoj náskok pred M. Kwiatkowskim.
 
Následne si nastúpil Simon Yates. Chytili sa ho López, Martínez a Edet. Táto štvorica sa javila ako najsilnejšia. Yates i Lopez niekoľkokrát vyskúšali pozornosť svojich súperov, ale odísť sa nikomu z nich nepodarilo.
 
V peletóne medzičasom stratili kontakt Kelderman, Sánchez, Jungels a Grossschartner. Okresanú skupinku favoritov ťahal Ivan Sosa. Štvorica na čele zatiaľ aktívne bojovala o víťazstvo.
 
V záverečných dvoch kilometroch to bol opäť nástup za nástupom. Najsilnejším bol napokon Daniel Felipe Martínez, ktorý sa v závere zbavil svojich súperov a zvíťazil. López skončil druhý, Edet tretí a Yates štvrtý. Philippe Gilbert finišoval so stratou 2:50, zatiaľčo Michal Kwiatkowski v závere nestačil tempu Ivana Sosu. Jeho aktivitu v závere zužitkoval Egan Bernal, ktorý sa zajtra oblečie do žltého dresu.
 
Celú etapu držal pevne v rukách tím Sky. Napriek tomu, že sa v úvode vytvoril početný únik, britský tím to zvládol dokonale. Michal Kwiatkowski síce v závere neudržal kontakt s najlepšími, ale Egan Bernal ho dokázal zastúpiť. Pred poslednou etapou má sľubný 45-sekundový náskok pred Gilbertom a 46-sekundový pred krajanom Quintanom. Spokojní dnes nebudú Kelderman, Jungels ani Sánchez, ktorí stratili minúty.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Daniela Felipeho Martíneza (víťaz etapy)
"Toto je moja najväčšia výhra, najkrajšie víťazstvo."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Egana Bernala (líder GC)
"Nemohli sme nechať Gilberta, aby nám vzal líderský dres, tak som posledný kilometer zajazdil ako časovku. Kwiatkovski mi povedal, aby som šliapol na plyn a zaistil si dres. Záverečné stúpanie bolo veľmi zložité. Mysleli sme si, že máme všetko pod kontrolou, ale na konci sme boli donútení zintenzívniť tempo. Preteky sa vždy vyhrávajú v poslednej etape. Zajtrajšia je veľmi ťažká a rozostupy medzi pretekármi nie sú až také veľké, tak musím zostať sústredený, hoci som v dobrej forme."
 
 
Výsledky etapy
1. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Education First Pro Team link ikonka 4:55:49 60
2. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:06 25
3. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 00:20 10
4. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:20  
5. HIVERT Jonathan Direct Energie 00:55  
6. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 02:03  
7. EL FARES Julien Delko Marseille Provence 02:03  
8. HENAO Sergio UAE Team Emirates link ikonka 02:08  
9. DE LA PARTE Víctor CCC Team link ikonka 02:13  
10. DE MARCHI Alessandro CCC Team link ikonka 02:15  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 26:35:26  
2. GILBERT Philippe link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:45  
3. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:46  
4. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 01:03  
5. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 01:21  
6. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 01:45  
7. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 02:20  
8. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:52  
9. MOLARD Rudy Groupama - FDJ link ikonka 03:02  
10. JUNGELS Bob Deceuninck - Quick-Step link ikonka 03:06  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

 
video v clanku ikonka ciernaZáverečný kilometer etapy
 
 

 
Kopce na trase etapy:
2 20 171 km - Côte de Gattières: dĺžka 4,5 km; sklon 4,8 %
2 20 134 km - Côte de Gourdon: dĺžka 7,7 km; sklon 4,2 %
2 20 111,5 km - Côte de Coursegoules: dĺžka 7,8 km; sklon 5 %
3 20 55,5 km - Côte de Gillette: dĺžka 2 km; sklon 5,6 %
1 20 21 km - Côte de Pelasque: dĺžka 5,7 km; sklon 6,2 %
1 20ciel Cieľ - Col de Turini: dĺžka 14,9 km; sklon 7,3 %
 
 
Krátke preview etapy:
Kráľovská etapa nezaujme len dlhým cieľovým kopcom, ale aj ďalšími piatimi horskými prémiami, čo robí z tejto previerky poriadne náročnú záležitosť. Na prvom stúpaní sa môže vytvoriť kvalitný únik a nasledujúce kopce budú dostávať vrchárov do správneho varu a zvyšovať únavu. Situácia začne byť vážna na Côte de Pelasque, ktoré poskytne priestor, aby silné zostavy dostali pod tlak svojich konkurentov. Po krátkom zjazde sa začne okamžite stúpať na Col de Turini, kopec, ktorý zažije na podujatí premiéru. Bude zaujímavé sledovať, či niektorého z favoritov zaujme aj šprintérska prémia a bonusové sekundy na jeho sklonoch. Cieľový stúpanie je ťažké na celej dĺžke a vzhľadom na náročnosť celého dňa bude vyžadovať veľkú vrchársku formu. V prvej polovici sa objavia dva kilometrové úseky s priemerom cez desať percent a úplne najťažších bude posledných päť kilometrov, kde by to najneskôr mali vyskúšať favoriti na titul. Vo finále sa zdvihne cesta na necelých jedenásť percent a posledné kilometre budú oscilovať medzi siedmimi až deviatimi percentami, čo bude pekná pozvánka na zaujímavý súboj najsilnejších vrchárov.