5. 14.3. rovinata etapa ciel rovina Barbentane > Barbentane 25,5 km S. Yates
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 4
profil etapy, 140 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Štvrtková časovka jednotlivcov mala výrazne zamiešať kartami v boji o celkové poradie. Cyklistov čakal 25-kilometrový okruh v okolí mesta Barbentane. Zároveň ich čakalo slnečné počasie s teplotami okolo 15 stupňov.
 
Medzi favoritov etapy patril bezpochyby Michal Kwiatkowski, ktorý držal dres priebežného lídra celkového poradia. Svoj náskok chcel pred náročnými horskými etapami ešte znásobiť. Na tomto profile si veril aj Wilco Kelderman, ktorý zvykne byť v podobných časovkách nesmierne silný. Bez šance nebol ani priebežne druhý muž celkového poradia, Luis León Sanchez. Na lídra Kwiatkowského strácal iba 5 sekúnd.
 
Ako prvý z favoritov vyrazil na trať Tom Scully z Education First a napokon zaznamenal výborný čas na úrovni 30:53. Dobrý výkon predviedol aj minuloročný víťaz pretekov Marc Soler, ale na Scullyho to napokon v cieli nestačilo. O tri sekundy bol pomalší.
 
Výborný výkon potom predviedol aj Simon Yates, ktorý predbehol Scullyho o 27 sekúnd a zaradil sa na priebežnú prvú priečku. Na podujatí chýbali časovkárski špecialisti, a tak sa mladí Brit dlho držal na úplom čele. Nezmenil to ani Nills Politt, ktorý bol od Yatesa v cieli o sedem sekúnd pomalší. Potom finišovala trojica Van Garderen, Craddock a Martinez z tímu Education First. V cieli strácali zhodne 15 sekúnd.
 
Z favoritov bojujúcich o celkové poradie sa Bob Jungels dostal do cieľa so stratou 39 sekúnd. O niečo horšie na tom boli Nairo Quintana a Wilco Kelderman. Obaja stratili okolo 50 sekúnd a zaradili sa do druhej desiatky. Líder tímu Bora Felix Grossschartner nesklamal, šiel pekne a v cieli zaostal jednu minútu. Výborné výkony predviedla dvojica Egan Bernal a LL Sanchez. Obaja sa zaradili do TOP 10.
 
Michal Kwiatkowski predviedol vynikajúcu časovku a práve takéto výkony musí predvádzať, aby sa mal šancu stať lídrom tímu Sky na GT. Pred horskými etapami jasne ukázal, že bude neúnavne bojovať o víťazstvo na tomto podujatí.
 
Simon Yates sa po takmer dvoch hodinách strávených v "horúcom kresle" mohol tešiť z víťazstva. Na čele celkového poradia zostáva Michal Kwiatkowski a svoj náskok ešte dokázal navýšiť. Na druhé miesto sa posunul jeho tímový kolega Egan Bernal, ktorý na poľského cyklistu stráca 19 sekúnd. Na treťom mieste je LL Sanchez so stratou takmer pol minúty. Štvrtý Kelderman už stráca viac ako minútu.
 
Skvelý výkon ponúkol Simon Yates, ktorý predviedol perfektnú formu, a hoci má v poradí veľkú stratu kvôli veterným etapám, nepochybujeme, že počas víkendu bude v kopcoch útočiť. Do zaujímavej situácie sa dostal tím Sky, keď na čele pretekov sa nachádza Michal Kwiatkowski ale kryje mu chrbát Egan Bernal, ktorý sa oveľa viac hodí na pripravené kopce. Bojovať bude aj LL Sánchez a už sa môžeme tešiť, čo vymyslia Quintana s Bardetom, aby sa dostali na stupne víťazov. Pre oboch je potešiteľné, že po časovke túto možnosť nestratili. Jazda proti chronometru nevyšla úplne podľa predstáv Jungelsovi a Keldermanovi, keď nedokázali získať väčší náskok pred vrchármi.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (víťaz)
"Som veľmi spokojný s mojím výkonom. V posledných rokoch sa venujem tejto disciplíne, zlepšujem sa, ale nečakal som, že budem najrýchlejší. Myslel som si, že to bude trať pre špecialistov, preto sa veľmi teším, že som zvíťazil na takomto profile. Teším sa aj na ďalšie dni. Vedel som, že mám formu. Na začiatku pretekov som len jednoducho stratil pozíciu v balíku na silnom vetre."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michala Kwiatkowskeho (líder GC)
"Pre mňa bolo dôležitejšie udržať žltý dres, ako vyhrať etapu. Ako tím sme sa teraz dostali do pole position pred horskými etapami. S dvomi jazdcami na čele poradia máme veľkú šancu vyhrať preteky."
 
 
Výsledky
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 30:26 60
2. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:07 25
3. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:11 10
4. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Education First Pro Team link ikonka 00:15  
5. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Education First Pro Team link ikonka 00:15  
6. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:15  
7. CRADDOCK Lawson EF Education First Pro Team link ikonka 00:15  
8. SCULLY Tom EF Education First Pro Team link ikonka 00:27  
9. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:30  
10. SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 00:30  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 17:23:00 10
2. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:19  
3. SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 00:28  
4. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:01  
5. JUNGELS Bob Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:01  
6. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:05  
7. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 01:09  
8. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 01:19  
9. MOLARD Rudy Groupama - FDJ link ikonka 01:22  
10. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 01:25  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
Krátke preview etapy:
Časovka jednotlivcov vždy zohráva dôležitú úlohu z hľadiska klasifikácie na týždňových etapákoch. Cyklisti urobia 25-kilometrový okruh v okolí mesta Barbentane a trasa bude vyhovovať časovkárskym špecialistom, pretože je rýchla a neposkytuje výrazné technické momenty, kde by sa spomaľovalo. V polovici sa postará o zmenu tempa jedine krátky kopec Abbaye de Saint-Michel de Frigolet (2,5 km; 3,2 %), po ktorom bude nasledovať štyritisíc metrov v nie veľmi prudkom klesaní. Potom sa pôjde opäť po rýchlom profile a ITT bude zakončená 500-metrovým stúpaním, kde sa objavia aj prudké sklony. Dva pripravené kopce len zľahka ovplyvnia charakter časovky a tá poskytne priestor pre univerzálnych jazdcov, aby si vylepšili pozíciu v GC na úkor klasických vrchárov.