8. 17.3. rovinata etapa ciel rovina Nice > Nice 110 km Izagirre
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 8
profil etapy, 2132 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Po včerajšku nezostal v celkovom poradí kameň na kameni. Pozíciu medzi Top 10 chceli potvrdiť Bennett či Zakarin, naopak, Sánchez, Kelderman či Grossschartner plánovali napraviť zlé výsledky z kráľovskej etapy. Na skvelé druhé miesto sa vyšvihol Phillipe Gilbert, na ktorého však číhal Quintana a ďalší.
 
Michal Kwiatkowski prenechal žltý dres svojmu mladšiemu kolegovi, no Egana Bernala delilo od víťazstva ešte 110 kilometrov, na ktorých sa museli cyklisti popasovať so šiestimi vrchárskymi prémiami a pre záujemcov o bonifikácie boli pripravené dve šprintérske prémie. Na štart sa vinou žalúdočných problémov nepostavil Tony Gallopin (AG2R La Mondiale). Na pretekárov čakalo slnečné počasie, teplota sa vyšplhala na štrnásť stupňov.

129 pretekárov sa vybralo z Nice sedem minút po druhej hodine. Okrem Francúza na štarte nefigurovali ani Kristoff (UAE Team Emirates), McLay (EF Education First) a Laporte (Cofidis). Naopak, Cherél (AG2R La Mondiale) a Bernand (Trek - Segafredo) mali príjemné starosti, dnes totiž oslavovali narodeniny. Hneď po oficiálnom začiatku sa z balíka odtrhli štyria jazdci. Pred pelotónom sa ukázali Trentin (Mitchelton - Scott), Politt (Kaťuša), Moinard (Arkea Samsic) a Bonifazio (Direct Energie), ktorí si postupne začali budovať náskok. Po desiatich kilometroch mali k dispozícií 25 sekúnd.
 
Balík však nespomalil, išlo sa rýchlosťou 50 km/h a viedli ho jazdci Bahrajnu. K štvorici sa pridali aj Jungels (Deceuninck – Quick Step), Teuns (Bahrajn Merida) a Zakarin (Kaťuša). Útoky v balíku naďalej pokračovali a dopredu si to dorazili aj Ion Izzagire, Sanchéz, Lopéz, Houle (Astana), Martinez, Van Garderen (EF Education First), Calmejane (Direct Energie), Madouas (Groupama – FDJ), Turgis, Hivert (Direct Energie), De Gendt (Lotto Soudal), Konrad, Grosschartner (Bora – hansgrohe), Soler, Anacona, Carretero (Movistar), Simon Yates (Mitchelton – Scott), Naesen (AG2R La Mondiale), Henao (UAE Team Emirates), Pozzovivo, Colbrelli, Garcia (Bahrain Merida), Bernard (Trek – Segafredo), Kelderman (Sunweb), El Fares (Delko Marseille Provence), Antunes, De Marchi (CCC), Gesbert (Arkea Samsic), Pacher (Vital Concept), Špilak (Kaťuša) a Perichon (Cofidis). Na prvej horskej prémií bol úspešný Thomas De Gendt. Po 30 kilometroch mal únik k dispozícií minútu.
 
Najvyššie postaveným jazdcom bol Ilnur Zakarin, ktorý pred etapou strácal na Bernala 2:52.
Ani táto skupina však nevydržala pokope, pretože k sólovému úniku sa odhodlal Matteo Trentin. Početná skupina mala veľkú šancu, že sa pobije o víťazstvo. Silnou zostavou sa prezentovali Astana, Movistar či Bahrain Merida. Trentin ukoristil druhú horskú prémiu a pre zvyšné body si opäť vybehol De Gendt. Náskok úniku pred pelotónom vedeným tímom Sky činil 1:45. De Gendtovi chýbal už len bod k definitívnemu zisku bodkovaného dresu. Za jazdcom Mitcheltonu sa vydali aj El FaresVan Garderen.
 
62 kilometrov pred páskou sa dvojica dostala k európskemu šampiónovi, zvyšok úniku mal 30-sekundové manko a pelotón strácal necelé dve minúty. Trentin ukoristil aj tretiu vrchársku prémiu a De Gendt definitívne získal bodkovaný dres. V balíku nasadila vysoké tempo britská zostava. Tej však v pelotóne nikto nechcel pomôcť, ostatné celky mali svoje želiezka v úniku. Vedúca trojica šla veľmi dobre a navýšila svoj náskok na 50 sekúnd. Balík zaostával osemdesiat sekúnd.Zo skupiny prenasledovateľov medzitým zaútočil Ion Izagirre, Nicolas Edet a z balíka vyrazil Nairo Quintana. Viacerí jazdci z úniku sa už začali vracať do pelotónu, na čele sa Van Garderen zbavil súperov a pokračoval sám.
 
 
video v clanku ikonka ciernaNástup Naira Quintanu
 

Izagirre sa pripojil k zvyšnej dvojici a Quintana sa pomerne rýchlo pripojil k úniku, kde prevzal iniciatívu Movistar, ktorý chcel získať čo najviac času na Gilberta a spol. Do úniku sa mimo pozornosti kamier prepracoval aj Romain Bardet. Izagirre potom sám vyrazil za Američanom, ktorý si udržiaval minútový náskok pred pelotónom, kde sa už nenachádzal Phillipe Gilbert. Izagirre bol chytený zvyškom úniku, v ktorom udával tempo samotný Quintana. Balík stiahol svoju stratu pod minútu.
 
Quintana, Sanchez, Grossschartner, Naesen, Kelderman, Martinéz, Izagirre, Lopez, Pozzovivo, YatesSoler sa pripojili k jazdcovi EF Education First. V druhej skupine zostal okrem Bardeta aj Zakarin či Bennett, balík ich už videl pred sebou. Lídrovi Movistaru sa ušla aj horská prémia.

40 kilometrov pred cieľom boli Bennett a spol. pohltení balíkom, pred pelotónom zostávala už len jedna skupina. Jazdci v nej predvádzali odhodlaný výkon a Sky znižovalo svoju stratu len veľmi pomaly. Druhú šprintérsku prémiu získal Quintana a polepšil si o tri sekundy. Dokonca sa mu o sekundu podarilo virtuálne dostať na prvé miesto. Čakal nás poriadne dramaticky záver. Z úniku si vystúpil vyčerpaný Marc Soler. V prvej skupine odvádzal penzum práce Quintana, ostatní sa viac-menej viezli a šetrili sily. Pelotón naďalej strácal okolo päťdesiat sekúnd a únik mal čoraz väčšiu šancu na etapový triumf. Únik opustil aj Miguel Lopez.

Quintana získal aj druhú horskú prémiu a začali mu pomáhať aj MartinezTVG. Do cieľa zostávalo štrnásť kilometrov, viacero jazdcov v prvej skupine nebolo celý deň vidieť, čo im teraz mohlo hrať do karát. S blížiacim sa koncom tím Sky predsa len znížil stratu na 35 sekúnd, za balíkom už zaostával aj Lilian Calmejane. Na čele pretekov medzitým zaútočil Izagirre a vydal sa na sólovú jazdu do cieľa.
 
Únik dokázal opäť zvýšiť svoj náskok a Quintana mal perfektne rozbehnutý útok na žltý dres. Izagirre šiel perfektne a za chvíľu si vypracoval dvadsať sekúnd k dobru. Za ním sa s Quintanom občas prestriedal TVG, v pelotóne už nestíhal tempu Ilnur Zakarin. Romain Bardet sa vydal naháňať vedúcu skupinu a za ním už ťahal Kwiatkowski. Francúzova snaha však bola márna. Medzitým Izagirre ovládol poslednú horskú prémiu. Sky už nedokázalo znižovať svoju stratu a Quintana bol čoraz bližšie k celkovému víťazstvu.
 
Šesť kilometrov pred páskou si Španiel držal dvadsať sekúnd k dobru, za ním sa už otáčal aj Grosschartner s Naesenom. Pelotón už ťahal Bernal a podarilo sa mu znížiť manko na 35 sekúnd. Od Quintanovej skupiny však strácal len sedemnásť sekúnd a vyzeralo to na šťastný koniec pre lídra aj jeho tím.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 

Ion Izagirre predviedol fantastický výkon a po dvoch hodinách a 41 minútach sa mohol radovať z etapového triumfu. Na druhom mieste preťal pásku so stratou dvadsať sekúnd Oliver Naesen a na pódium sa postaví aj Wilco Kelderman. Hneď za touto skupinou prišiel do cieľa pelotón a Egan Bernal napokon udržal žltý dres.
 
Videli sme krásnu záverečnú etapu, ktorá bola napínavá až do posledných metrov. Už-už sa zdalo, že Nairo Quintana vyzlečie Kolumbijčana zo žltého dresu, no Kwiatkowski s Bernalom  sa napokon zmobilizovali a práca jazdca Movistaru tak vyšla navnivoč. Etapový triumf uchmatol Ion Izagirre, ktorý zaútočil tesne pred poslednou horskou prémiou a vďaka výborných zjazdárskym schopnostiam udržal svoj náskok až do cieľa. Oliver Naesen sa nenechal zahanbiť a dokázal konkurovať oveľa zdatnejším vrchárom. Nakoniec bolo z toho pekné druhé miesto.
 
Svoje renomé si po nepodarenej kráľovskej etape napravil aj Wilco Kelderman. Mimochodom, Sunweb je jediný tím, ktorý ešte v tejto sezóne neokúsil chuť víťazstva. Pekným výkonom sa prezentoval aj Felix Grossschartner, naopak, posledná etapa nevyšla Zakarinovi, ktorý sa neprepracoval do vedúcej skupiny a napokon vypadol aj z balíka.

V celkovom poradí nastali viaceré zmeny. Quintana sa vďaka vypadnutiu Gilberta posunul na druhé miesto. Za ním skončil Kwiatkowski a skvelý výkon podal Jack Haig, ktorý predvádzal celý týždeň spoľahlivé výkony. Prvú päťku uzavrel Romain Bardet a do Top 10 sa napokon prepracoval aj Jungels, ktorého dnes bolo vidieť aj v úniku. Hneď za elitnou desiatkou skončil Valentin Madouas. Jazdec Groupama - FDJ dosiahol zhodný čas ako Zakarin, no v jeho neprospech rozhodol súčet umiestnení.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Iona Izagirreho (víťaz etapy)
"Toto bola klasická etapa tohto podujatia a vedeli sme, že úspech prinesie aktivita a únik. Preto sme chceli kontrolovať preteky od samého začiatku. Naším zámerom nebol len etapový triumf, ale aj vylepšenie pozície LL Sánchez v poradí. Keď som dostal šancu, hneď som zaútočil. Tak veľmi som chcel vyhrať túto etapu. Som veľmi šťastný, že som to dokázal."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Egana Bernala (víťaz pretekov)
"Nemôžem tomu uveriť, že som vyhral Paríž - Nice. Je to neuveriteľné. Keď začali atakovať jazdci na GC, vedel som, že ich dokážem nasledovať, ale zároveň som mal pri sebe silný tím, ktorý dokázl kontrolovať záverečnú etapu. Preto nebolo ťažké zostať celý čas pokojný. Keď zaútočil Nairo, mal som pri sebe kvalitnú podporu. Napadlo ma, že ak by som išiel za ním, tak by som mohol zostať izolovaný. Radšej som čakal."
 
Výsledky etapy
1. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 2:41:10 60
2. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 00:18 25
3. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:18 10
4. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Education First Pro Team link ikonka 00:18  
5. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:18  
6. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:18  
7. SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 00:18  
8. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:20  
9. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Education First Pro Team link ikonka 00:20  
10. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:22  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 29:17:02 500
2. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:39 400
3. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 01:03 325
4. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 01:21 275
5. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 01:45 225
6. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 02:20 175
7. MOLARD Rudy Groupama - FDJ link ikonka 03:02 150
8. JUNGELS Bob Deceuninck - Quick-Step link ikonka 03:06 125
9. SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 03:12 100
10. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 04:07 85
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov
 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 89,5 km - Côte de Levens: dĺžka 6,2 km; sklon 5,6 %
2 20 73,5 km - Côte de Châteauneuf: dĺžka 5,3 km; sklon 4,3 %
2 20 59 km - Col de Calaïsson: dĺžka 6,3 km; sklon 4,5 %
1 20 42,5 km - Côte de Peille: dĺžka 6,6 km; sklon 6,8 %
1 20 26,5 km - Col d'Èze: dĺžka 1,6 km; sklon 8,1 %
2 20 9 km - Col des Quatre Chemins: dĺžka 5,5 km; sklon 5,5 %
 
 
Krátke preview etapy:
Tradičná kopcovitá etapa v okolí Nice ponúka na krátkej dĺžke až šesť stúpaní, ktoré majú nabádať k útokom z väčšej vzdialenosti. Favoritov na titul bude lákať už Côte de Peille, kde sa rozbiehala akcia aj v minulosti, a hneď za ním bude nasledovať klasický výstup tohto podujatia Col d'Eze, ktorý sa pôjde aj tentoraz z kratšej strany. Na obidvoch kopcoch sa môžu zdvihnúť zo sedla tí jazdci na GC, ktorí budú ešte chcieť upraviť pomery v GC, a poslednou šancou na vytvorenie rozdielov bude Col de Quatre Chemins, ktorého vrchol sa nachádza len deväť kilometrov pred cieľom a kde sa objavia na začiatku aj 7-percentné pasáže. V posledných ročníkoch táto etapa vytvorila drámu v celkovej klasifikácii, keď favoriti atakovali ďaleko pred cieľom, a pre nespokojných cyklistov bude len povzbudzujúce, že takéto ataky bývali úspešné.