st 17.4. zvlnena etapa ciel rovina Leuven > Overijse 196 km Van der Poel
 
brabant 19
profil pretekov, 2105 nastúpaných metrov (© debrabantsepijl.be)
 
 
Dnes sa cyklistický pelotón definitívne rozlúčil s kockami. Podujatie Brabantský šíp ešte zopár úsekov po mačacích hlavách ponúklo, ale na ceste do cieľa ich bolo len päť. Väčšou výzvou pre cyklistov tak bolo veľké množstvo kopcov, a tradičné finálne stúpanie Schavei, ktoré v posledných rokoch zohralo kľúčovú úlohu v bitke o víťazstvo. Najmä preto medzi top favoritov patrili špecialisti na ardenské jednorazovky ako obhajca minuloročného prvenstva Tim Wellens alebo Julian Alaphilippe. Medzi horúcich kandidátov na výhru patrili aj Sonny Colbrelli a Michael Matthews.
 
Úvod mužských pretekov bol celkom pokojný, ale rýchly. Hneď na začiatku pelotón dopredu pustil päticu odvážlivcov, ktorí si dokázali vytvoriť skoro až päťminútový náskok. Menovite to boli Dries De Bondt z Corendon - Circus, Arjen Livyns z Roompot - Charles, Edward Planckaert zo Sport Vlaanderen - Baloise, Ludovic Robeet z Wallonie Bruxelles a Frederik Backaert z Wanty - Gobert. Neskôr sa k nim pripojili ďalší dvaja pretekári, konkrétne Manuel Bongiorno z celku Neri Sottoli Selle a Andrea Peron z Novo Nordisk. Vpredu sme tak sledovali sedem cyklistov.
 
Po prvej hodine a pol sa situácia na ceste prvýkrát radikálnejšie zmenila. Hlavný balík vedený jazdcami Quick-Stepu a Lotto Soudal rapídne zrýchlil a za ďalšiu polhodinu skresal náskok vedúcej sedmičky pod tri minúty. Proti úniku boli v prvých dvoch hodinách aj nepríjemné poveternostné podmienky. Žiadne slnko, ale zamračené počasie, ku ktorému sa pridával aj dosť silný vietor. Utečencov tak nečakala vôbec jednoduchá cesta do cieľa. 
 
V nájazde do prvého zo štyroch kôl, ktoré meralo cez 23 kilometrov, už sedmička mužov v čele, ktorí ideálne spolupracovali, počítala k dobru len s dvomi minútami. Medzera medzi nimi a pelotónom sa každým metrom zmenšovala. Tim Declercq vôbec nespúšťal nohu z plynu a dostával tak utečencov do nezávidenia hodnej situácie. Spomedzi uniknutých jazdcov najlepšie vyzeral De Bondt, najmä v krátkych, ale prudkých stúpaniach. Tak či tak, o ich osude bolo prakticky už rozhodnuté.
 
Declercq (Quick-Step) odviedol pre svojho lídra výbornú prácu a už pri prvom výstupe na Ijskelderlaan sa odpojil z balíka a prenechal úlohu režiséra iným. Nasledoval cieľový kopček Schavei (700 m - 6,2 %; max: 12 %), kde sa ukázali pretekári z Lotta Soudal, ktorí už v tejto chvíli sa pokúšali dostať do problémov rýchlejších mužov, ako bol ich líder Wellens. Matthews (Sunweb) zatiaľ vyzeral dobre, problémy nemal ani Colbrelli (Bahrajn - Merida). Na vrcholku sedem jazdcov v úniku malo k dobru už len 40 sekúnd.
 
Na nasledujúcom bergu zaujímavú kartu vytiahli práve šéfovia Lotta Soudal. Van Der Sande sa odpútal z balíka a rozohral zaujímavú taktickú bitku. Za ním vyštartovalo viacero mužov, ale dotiahol sa k nemu iba Honoré (Quick-Step). Dvojička si však veľký odstup vytvoriť nedokázala, a aj keď spolupracovala, najmä Sunweb ich nechcel ďaleko pustiť. Jazdec Lotta možno aj preto krútil hlavou, pretože dúfal, že dostane viac priestoru na manévrovanie.
 
Po bufete sa prvýkrát ukázal Van der Poel (Corendon), poriadne natiahol pelotón a už v tomto okamihu museli všetci adepti na výhru plytvať svojimi silami. Holanďana sa ako kliešť držal Alaphilippe (Quick-Step), ktorý si uvedomoval nebezpečenstvo. Po chvíľke sa ale Van der Poel upokojil a opäť sa hlavného slova ujali pretekári Sunwebu a Cofidisu. Sedmička vpredu túto situáciu využila, jej náskok znovu narástol k minútu, skupina prenasledovateľov bola pred pelotónom už takmer o pol minúty.
 
Van der Poel dlho v pokojnom režime nevydržal a jeho ďalší atak bol úspešnejší. Dobehnúť sa ho snažil Vakoč, ale niekdajší víťaz tohto podujatia bol bez akejkoľvek šance. Líder Corendonu o pár sekúnd na to už bol v skupine prenasledovateľov, ale nikto mu nechcel prestriedať, takže sa trio zaradilo do hlavného balíka. Na trati tak existovali opäť len dve skupiny, tá čelná, sedemčlenná, v ktorej pomaly začínala viaznuť spolupráca, a za ňou pelotón. Veľkým smoliarom tohto okamihu bol Robeet (Wallonie), ktorý kvôli defektu stratil kontakt s čelom.
 
Selekcia skupiny utečencov naďalej pokračovala. Druhýkrát na vrchole kopca Schavei boli vpredu už len štyri mená. Svoju chvíľku na výslní ukončili Bongiorno (Neri Sottoli) a Peron (Novo Nordisk). Náskok kvarteta bol už len polminútový, a to hlavne kvôli Serrymu (Quick-Step), ktorý sa snažil odpárať ďalšiu várku unavených pretekárov. Nepodarilo sa mu to, keďže na vrchole pelotón opäť spomalil.
 
Kopec Hagaard bol obľúbenou destináciou pre jazdcov Lotta Soudal. Pri prvom výstupe sa tu odpútal Van Der Sande, pri druhom Lambrecht. Teraz ale boli súperi pozornejší, okrem Vakoča sa jeho zadného kolesa dokázali udržať Hirschi, Vermeersch a Meyer. Po chvíli sa ku ním pripojili Van der Poel, Wellens a tiež Colbrelli, v problémoch boli Alaphilippe a Matthews. Chaotická situácia však dopadla dobre pre oboch posledne menovaných, pretože Sunweb dokázal zalepiť medzeru a vrátiť všetkých pretekárov naspäť.
 
Celodenný únik ukončil svoje predstavenie 33 kilometrov pred páskou. De Bondt síce ešte skúšal predĺžiť si účasť v ňom, ale jeho počínanie pozorne strážili WT tímy. Sunweb a Bahrajn - Merida ho zhltli ako kúsok čokolády. Potom sa do čela pelotónu posadili jazdci Quick-Stepu, lenže ich hegemóniu narušil Impey (Mitchelton), ktorý už 28 kilometrov pred cieľom pokúšal pani šťastenu. Bohužiaľ pre neho, nikto iný sa k nemu nepripojil, takže s jeho nádejami to zatiaľ nevyzeralo dobre. Na vrchole stúpania Schavei bol jeho náskok štvrťminútový.  
 
Tretí výstup na Hagaard nič nezmenil, prekvapujúco žiaden jazdec Lotta Soudal sa nepokúsil o atak. Impey krúžil pedálmi osamotene, za ním bol hladný balík, na čelek torého boli poskladané najsilnejšie tímy. Tie už pomaličky chystali scénu pre svojich lídrov, čo bolo vidieť aj v tomto bergu. Quick-Step nikomu nedovolil ujsť, a na ďalších kilometroch sa hnali za vedúcim Juhoafričanom. Ten stále držal vo svoj prospech 15 sekúnd, lenže sily mu ubúdali oveľa rýchlejšie ako ostatným veľkým favoritom.
 
Kľúčový okamih pretekov prišiel na Hertstraate, a to útok Alaphilippa. Zubami-nechtami sa ho udržal Wellens, a doskočiť k nemu sa podarilo tiež Van der Poelovi a Matthewsovi. Títo štyria jazdci sa pripojili k Impeyovi, takže vpredu sa nachádzala veľmi silná skupina, a čo bolo dôležitejšie, v čelnej päťke chýbalo len veľmi málo veľkých favoritov. Tempo pelotónu tak diktovali len pretekári Bahrainu Merida, pričom Lotto Soudal, Quick-Step a Mitchelton - Scott boli pripravené kaziť im prácu.
 
Priviesť si do finálneho stúpania Alaphilippa a Matthewsa, tomu nechcel čeliť Wellens. Líder Lotta jedenásť kilometrov pred cieľom skúsil odpárať konkurentov, lenže to sa mu nepodarilo. Z čela vypadol iba Impey, ostatní traja súperi sa ho udržali. Potom sa vpredu začali jazdci hádať, čo chceli využiť kolegovia Colbrelliho. Tí išli hranu, a našli spojenca. Boli nimi cyklisti zo zoskupenia EF Education First, pretože ani oni nezachytili rozhodujúci okamih pretekov. 
 
Sedem kilometrov pred páskou bolo o osude pretekov skoro rozhodnuté. Pelotón už nemal kto ťahať, bolo jasné, že víťaz bude pochádzať z vedúceho kvarteta. V ňom sa emócie upokojili, dokonca aj Wellens začal striedať. Bolo to ale ticho pred búrkou, ktorá musela prísť. Už na Ijskelderlaane opäť zaútočil Alaphilippe, ktorý skoro zlomil Wellensa a Matthewsa, ale obaja z boja o víťazstvo nevypadli. Veľmi pekne v tomto bergu vyzeral Van der Poel, Holanďan sa ani na centimeter nevzdialil od Francúza. 
 
Dvetisíc metrov pred veľkým finále si všetci štyria naposledy vyklepali nohy a otvorili bitku o vavrín. Ako prvý na posledný kopček začal stúpať Mathieu Van der Poel, po chvíľke ho vystriedal Michael Matthews. Ten sa dvakrát obzrel a začal sa so súpermi hrať. Nakoniec o víťazovi musela rozhodnúť až cieľová rovinka, na ktorej svoje rýchle nohy ukázal Holanďan v službách Corendon - Circus. Druhý došprintoval Julian Alaphilippe a tretí bol Tim Wellens. Papierovo najrýchlejší muž finiš absolútne nezvládol, zostal zavretý, dokonca skoro spadol na bariéru.
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih pretekov
 
 
Mathieu Van der Poel je stále ešte vekom mladý pretekár, ale dnes sa s ostrieľanými mazákmi pohral ako mačka s myšou. Jeho hlad po víťazstve bolo vidieť už ďaleko pred cieľom, no ani zbytočné plytvanie silami v jednom z atakov ho nepripravilo a ďalší úspech na ceste. Van der Poel nielen na cieľovej rovinke demonštroval svoju silu, ale tiež na posledných pár stúpaniach, v ktorých udržal krok s oveľa lepšími jazdcami do kopca. Dnes tak zaznamenal už štvrtý triumf v tejto sezóne.
 
Julian Alaphilippe, Tim Wellens a Michael Matthews sa nechali dobehnúť. Všetci traja bojovali o víťazstvo, ale všetci traja to na cieľovej rovinke jednoducho pokazili. Ktovie ako by vyzeral šprint, keby sa Matthews a Alaphilippe nedostali do kontaktu, možno by obaja dokázali ponaháňať neskoršieho víťaza, ale nestalo sa. Preto všetci traja budú dnes večer pri zaspávaní veľmi smutní. KOniec koncov, máme za sebou ďalší atraktívny ročník. Jeden útok striedal druhý a napínavejšie finále sme si ani želať nemohli. Je to dobrý predkrm pred tým, čo nás čaká už tento víkend, kde dostanú všetci vyššie spomenutí šancu na reparát.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Matthieu van der Poela (víťaz)
"Pred klasikárskou sezónou som povedal, že toto podujatie mi sedí najlepšie, takže som rád, že som to potvrdil. Chcel som sa dostať do rozhodujúceho úniku ďaleko pred cieľom, a keď to nevyšlo, vo finále som sa objavil pred páskou s hlavnými favoritmi. Všetko to boli rýchli pretekári, preto som vedel, že musím začať šprintovať z prvej pozície. Veril som si, lebo som sa cítil dobre. Na Amstli budem vyť vysoké ambície."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juliana Alaphilippa (2. miesto)
"Teším sa, že som sa dostal na pódium. Mám za sebou komplikované obdobie a som rád, že som sa opäť vrátil do hry a bojoval o výhru. Vedel som, že Van der Poel bude v šprinte silný, dal som do toho všetko, ale nevytvoril som si dobrú pozíciu. Snažil som sa, ale nevyšlo. Bol to potrebný test pred nedeľnajšími pretekmi."
 
 
Výsledky
1. VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus 4:35:11 200
2. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick Step 00:00 150
3. WELLENS Tim Lotto Soudal 00:00 125
4. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 00:00 100
5. LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal 00:11 85
6. BETTIOL Alberto EF Education First Pro Team link ikonka 00:12 70
7. GASPAROTTO Enrico Team Dimension Data 00:12 60
8. KAMP Alexander Riwal Readynez Cycling Team 00:12 50
9. SERRY Pieter Deceuninck - Quick Step 00:12 40
10. LAMMERTINK Maurits Roompot - Charles 00:12 35
 
 
Zobraziť kompletné výsledky
 

 
 
Krátky úvod k pretekom:
Cyklistickí fanúšikovia dlho nesmútili. Už teraz ich čaká tradičná prestupová zastávka medzi severskými a ardenskými klasikami, teda jednorazovka Brabantský šíp, ktorej charakter zostal totožný ako v posledných rokoch. Veľké množstvo krátkych kopcov, pár úsekov po kockách a hlavne záverečný symbol, kopec Schavei, zostali v itenerári aj pre tento rok. Práve na finálnom stúpaní sa zvykne rozhodovať o víťazovi, a nemalo by to byť inak ani v tohtoročnej edícii. Záverečný kopček nie je síce dlhý, ale v najprudších pasážach dosahuje sklon až 12 percent, čo je ideálne miesto na útok pre výbušných cyklistov. Dovtedy by sme mali sledovať skôr vyrovnanú partiu silných tímov, ktoré budú celý deň pripravovať ornú pôdu pre svojich lídrov. Uvidíme, či sa im to podarí rovnako ako vlani, alebo ich niekto prekvapí.
 
Najvážnejším kandidátom na zisk vavrínu by bol pri ideálnom zdraví určite Julian Alaphilippe, lenže Francúz sa na Brabantskom šípe vracia do akcie po ťažkom páde na Okolo Baskicka. Jeho forma v predchádzajúcich dňoch bola oslnivá, určite ho netreba odpisovať, ale po 196 náročných kilometroch si môže jeho telo povedať dosť. Vlaňajší triumf obhajuje Tim Wellens, ktorý by chcel na minuloročný úspech nadviazať. Jazdec Lotta Soudal určite bude hýriť aktivitou práve na poslednom kopci, ak stále bude súčasťou hlavného balíka. Spomedzi ďalších favoritov treba spomenúť Sonnyho Colbrelliho, ktorý tiež vie ako chutí víťazstvo na tomto podujatí, či Michael Matthews, ktorému krátke stúpania nerobia problémy. Ak sa vo finále udrží vpredu, môže vyhrať. Bez šance nebudú ani Mathieu van der Poel alebo Rui Costa, ale ich úspech by bol menším prekvapením. Zaujímavým pretekárom môže byť ešte Alberto Bettiol, Talian však nepatrí medzi výbušných pretekárov, takže hviezda Okolo Flámska bude musieť vymyslieť niečo ešte pred posledným kopcom.
 
 
Kopce na záverečnom okruhu, ktorý sa ide trikrát:
Hagaard - dĺžka 700 m, 4,5 %
Hertstraat - dĺžka 725 m, (300 m pavé), 3,5 %, max. 11 %
Holstheide - dĺžka 955 m, 5,4 %
IJskelderlaan - dĺžka 450 m, (150 m pavé 2x), 7 %, max. 11 %
Schavei - dĺžka 700 m, 6,2 %, max. 12 %