skoda okolo slovenska 560x100 top
2. 19.9. rovinata etapa ciel rovina Bardejov > Ružomberok 227 km cieľ: 17:55
Etapy tohto 63. ročníka Okolo Slovenska:
1a1b234
 
profil etapa 2
profil etapy, 2850 nastúpaných metrov (© okoloslovenska.com)
 
 
Dva dni strávili pretekári v Bardejove a jeho okolí, kde prebehla v utorok tímová prezentácia a v stredu dve úvodné previerky. Dnes už pelotón opustil kraj Šariša a cez hory a doly zavítal na Liptov, do Ružomberka. Na programe 63. ročníka Okolo Slovenska bola totiž kráľovská etapa, počas ktorej cyklisti preliezli cez slovenské veľhory a cez päť vrchov, bolo medzi nimi aj najdlhšie stúpanie v tohtoročnom itenerári podujatia, kopec Štrbské Pleso (9,5 km – 3,2 %). Celkovo vo štvrtok cyklisti prešli 227 kilometrov a na nich absolvovali takmer tritisíc výškových metrov.
 
 
Kristoff sa podpisuje
Alexander Kristoff sa podpisuje pred etapou (© Ján Melicher)
 
 
Najťažšia previerka na Okolo Slovenska v jeho 63. pokračovaní mohla prehovoriť do boja o najcennejší dres. Posledný kopec sa však nachádzal dosť ďaleko od cieľovej čiary, takže medzi favoritmi na zisk etapy sa objavovali tváre do hromadných dojazdov. Rolu najvážnejšieho kandidáta na zisk vavrínu na seba zobral Elia Viviani, ktorý chcel nechať zabudnúť na včerajší neúspech. Alexander Kristoff tiež pokukoval po výhre, lenže včera v časovke spadol, čo ho mohlo v šprinte limitovať. Medzi kandidátov na víťazstvo patrili aj Arnaud Démare, Eduard Grosu a aj Erik Baška. V prípade útočného priebehu mohol v Ružomberku zvíťaziť aj niekto z pomalších jazdcov.
 
 
Štoček sa podpisuje
Aj Matúš Štoček sa prišiel podpísať (© Ján Melicher)
 
 
Do deja dnešného dňa malo výrazne prehovoriť aj počasie, ktoré sa oproti včerajšku príliš nezmenilo. Stále bolo chladno, no novinkou bol dážď, ktorý prišiel nad Bardejov tesne pred začiatkom slávnostného štartu. Ani správy z cieľovej destinácie neboli dobré. Celé poobedie v ňom pršalo a dážď bol hlásený aj okolo štvrtej hodiny, čiže hodinu a pol pred predpokladaným finišom. Zároveň malo byť v Ružomberku veľmi chladno, pocitovo okolo piatich stupňov. Pretekárov tak čakal ďalší deň strávený v teplom oblečení, nechýbali ani dresy s dlhými rukávmi. 
 
 
banner kolekciaOS v3
 
 
Úvodné kilometre priniesli ostrú cyklistiku, doslova sa letelo. Hneď po odštartovaní sa viacerí cyklisti pokúsili dostať do úniku, ale ešte sa nikomu nepodarilo odpútať na dlhší čas. Naskočiť do celodenného úniku sa pokúšali aj muži z Dukly Banská Bystrica, ale jazdci UAE Team Emirates zatiaľ zalepili každú vzniknutú medzeru. Práve preto bol balík poriadne natiahnutý, ale stále pokope, až na jedného pretekára. Na druhej strane pelotónu, teda na jeho konci, sa objavil Wallin (Riwal), jeden zo včerajších utečencov, pretože dostal defekt na prednom kolese, po výmene sa vrátil naspäť.
 
 
kenny molly sa podpisuje
Aktivitou hýril aj Kenny Molly (© Ján Melicher)
 
 
Zrazu sa z ničoho nič vyjasnilo a zdalo sa, že sa vyjasnila aj situácia na ceste. Popri vyzliekaní sa z teplého oblečenia z pelotónu ušlo sedem jazdcov. Lenže ani oni ešte nevytvorili celodenný únik, po chvíľke slnenia sa vrátili do pelotónu. Ďalším odvážlivcom, ktorý chcel zviditeľniť farby svojho celku bol Ján Andrej Cully z Dukly Banská Bystrica, celkovo pretekári jediného slovenského kontinentálneho tímu boli v úvodných minútach poriadne aktívni, stále útočili. Rovnako aj cyklisti z Elkov - Author. Do úniku sa chcel dostať aj Molly (Wallonie), očividne túžil udržať dres pre najlepšieho vrchára.
 
 
úvodné ataky
Vpredu sa objavilo aj sedem jazdcov (© Igor Stančík)
 
 
Pelotón sa pomaly blížil k prvej prémii na programe dnešného dňa. Na šesť bodov na vrchole stúpania Obručné (2,8 km - 5,4 %) si robili chuť Beers (UAE) a Antunes (CCC), ktorí unikli. Za nimi sa ako diví hnali muži z Deceuninck - Quick-Step, z čoho nemali radosť viacerí pretekári, ktorí postupne odpadávali z hlavného poľa. Boli nimi Coma (SVK), Staš (Gazprom), Orosz a Forray (obaja Pannon). To Stachowiak (Voster) si už povedal dosť, a nastúpil do auta. Stal sa tak tretím odstupujúcim pretekárom na podujatí. Ešte včera pelotónu dal zbohom Filutás (Pannon).
 
 
- inzercia -
os 19 Skoda 560x300
- inzercia -
 
 
O svojho pretekára prišla aj Slovenská reprezentácia. Bol ním Adrián Babič, ktorý na dnešný test nenastúpil. Následne panovala na ceste chaotická situácia, rovnako aj na vrchole prvej prémie. Dlho ani rozhodcovia nevedeli, kto vlastne získal plný počet bodov. Nakoniec ich získal Molly (Wallonie), ktorý si upevnil prvé miesto v horskej súťaži. Ďalšie body získali Antunes (CCC), Buchmann (Bora) a Reichenbach (FDJ). Jazdci Deceuninck - Quick-Step tlačili do pedálov čo-to šlo a stále nebol vytvorený celodenný únik. Dostať sa do neho bolo ťažké a pre De Rossiho (Delko) nemožné. Francúz musel vyzuť poškodené koleso a obuť nové.    
 
 
prejazd cez prémiu
Prejazd cez prvú prémiu (© Igor Stančík)
 
 
Až v obci Plaveč sa lov o únik skončil. Dopredu sa dostala trojica jazdcov, konkrétne Rémy Rochas z Delko - Marseille Provence, Martin Salmon z Development Team Sunweb a Idar Andersen z Uno-X Norwegian Development. Po ich nástupe hlavné pole zastavilo a náskok začal rýchlo rásť. Skoro okamžite trio v čele získalo k dobru cez dve minúty. Z pomalšieho tempa pelotónu mali radosť aj ostatní účastníci etapy, Weening (Roompot), ktorý si potreboval upraviť sedlo, a Küng (FDJ), ktorý si vymenil celý bicykel. Keďže sa opäť rozpršalo, vedúci muž a celý jeho tím sa zas začali obliekať.
 
 
Trio vpredu
Celodenný únik mal k dobru až sedem minút (© Igor Stančík)
 
 
Náskok vedúcej skupiny neustále narastal, vyšplhal sa až na hranicu šiestich minút. Cyklisti v hlavnom poli momentálne viac riešili svoje vlastné problémy ako trojicu pretekárov v čele, keďže dážď neustával a všade prítomná zima zanechávala svoje jazvy. Prezliekanie sa neprešlo úplné hladno. Kulikovskij (Gazprom) spadol, ale nejednalo sa o nič vážne. Ostatní pretekári v hlavnom poli sa mu dokázali vyhnúť. Ani Rus nebol otrasený, okamžite vyskočil na svoj bicykel a pokračoval v jazde.
 
 
Sagan sa smeje
Juraj Sagan si našiel čas aj na úsmev (© Ján Melicher)
 
 
Podmienky na ceste boli veľmi náročné. Nielen voda z oblohy a nízke teploty, teplomer ukazoval osem stupňov, ale pred druhou prémiou sa k tomu pridal už aj silný vietor. Rochas (Delko), Salmon (Development Team Sunweb) a Andersen (Uno-X) tak neboli v závideniahodnej situácii. Hriať ich mohla aspoň skutočnosť, že ich pelotón pustil dopredu o celých osem minút. Medzičasom sa trio dostavilo na druhú vrchársku prémiu. Ako prvý na vrchol Stráňovskeho sedla (6,5 km - 2,4 %) vyšiel Salmon, ktorý získal šesť bodov. Druhý bol Andersen a tretí Rochas. Po jeden bod si prišiel Molly (Wallonie).
 
 
- inzercia -
okolo slovenska janom 560x300
- inzercia -
 
 
Niekoľko ďalších minút neprinieslo nič dramatické, zlepšilo sa však počasie. Prestalo pršať. Pretekári sa pomaly blížili ku cieľu. Popritom sa dostali na prvú rýchlostnú prémiu. V Červenom Kláštore pri moste sa zviditeľnil Rochas (Delko), nasledoval Andersen (Uno-X) a Salmon (Development Team Sunweb). Ešte pred týmto bodov náskok utečencov vzrástol na osem minút a pätnásť sekúnd. Krátko na to sa pretekári prehupli do tretej hodiny. V prvých dvoch bola priemerná rýchlosť úniku 42 km/h. Pre úplnosť informácii treba dodať, že Keisse a Vakoč (obaja Quick-Step) získali zvyšné body na prémii. Deceuninck - Quick-Step kontroloval priebeh etapy.
 
 
09
Dnes panovali náročné podmienky (© Igor Stančík)
 
 
Na popredných miestach v pelotóne nechýbali ani Groupama - FDJ a Bora - hansgrohe, ale ich jazdci boli zoradení až za belgickým zoskupením. Zatiaľ im pri diktovaní tempa ešte nepomáhali. Ďalšie okamihy mali čo robiť aj rôzni technici, pretože viacerí cyklisti riešili technické problémy. U Elkov - Author jeden ich reprezentant dostal defekt, ale oprava zariadenia prebehla rýchlo. Dieru na kolese urobil aj Salmon (Development Team Sunweb) v úniku, ktorý však nemal po ruke tímové auto. Pomocnú ruku mu podali z mechanického auta Uno-X Norwegian Development, vymenili mu koleso.
 
 
Aktuálna situácia na trati
posledná aktualizácia: 14:55, do cieľa: 135 kmrefresh-webuautorefresh 10 minút
 cyklisti-3 vedúca skupina (3 pretekári)
cyklisti-7 pelotón (aj všetci favoriti) +8'05''
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z druhej etapy (© Igor Stančík)
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z druhej etapy (© Ján Melicher)
 
 
Prémie a kopce na trase etapy:
2 20 204,8 km - Obručné: dĺžka 2,8 km; sklon 5,4 % (6-4-2-1)
2 20 161,4 km - Stráňovske sedlo: dĺžka 6,5 km; sklon 2,4 % (6-4-2-1)
sprint 20 modry 148,2 km - Červený Kláštor (pri moste cez rieku) (8-5-3-2-1)
1 20 125,7 km - Magurské sedlo: dĺžka 3,9 km; sklon 5,2 % (10-7-5-3-2-1)
sprint 20 modry 97,8 km - Tatranská Lomnica (pri železničnej stanici) (8-5-3-2-1)
2 20 91,8 km - Starý Smokovec: dĺžka 4,5 km; sklon 3 % (6-4-2-1)
1 20 77,7 km - Štrbské Pleso: dĺžka 9,5 km; sklon 3,2 % (10-7-5-3-2-1)
sprint 20 modry 43,6 km - Liptovský Hrádok (8-5-3-2-1)
ciel Cieľ - Ružomberok (14-10-8-7-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Druhý deň sa pelotón presunie z Bardejova do Ružomberka cez kopcovitý profil. Kráľovská etapa môže mať niekoľko scenárov, ponúkne poriadny priestor na manévrovanie všetkým účastníkom. Päť horských prémií by sa mohli pokúsiť využiť elitní vrchár alebo klasikári, aby odtrhli najrýchlejších mužov v pelotóne. Najmä posledné stúpanie je dosť dlhé na to, aby sa v ňom dal získať, respektíve stratiť, čas. Elia Viviani, Arnaud Démare, Alexander Kristoff alebo Erik Baška budú dúfať, že balík sa v poslednom kopci nepotrhá, a že na jeho vrchol prídu v hlavnom poli. Ak sa im to podarí, v Ružomberku uvidíme ďalšie pokračovanie ich vzájomného súboja, lenže karty v ňom by už mohli byť rozdelené inak. Kristoff v prvej bitke suverénne vyhral, lenže v časovke spadol a odreniny môžu spôsobiť stratu dominantného postavenia. Tiež Viviani a Démare neprišli na Slovensko predať svoju kožu lacno a nechcú domov odísť naprázdno. Baška tiež vyzeral v Bardejove veľmi dobre. Ďalší scenár favorizuje pomalších pretekárov. Na Štrbskom Plese sa dá očakávať zvýšená aktivita tímov, ktoré v hromadných dojazdoch nemajú dostatočne rýchlych pretekárov. Napríklad Tím CCC, ktorý má na štvrtom mieste v celkovej klasifikácii svojho pretekára. Kamil Gradek nie je až takým dobrým vrchárom, ale jeho kolegovia určite urobia všetko preto, aby sa na svojej pozícii udržal, alebo ju vylepšil. Aj Bora - hansgrohe by mohla vyskúšať urobiť selekcie, veď Emanuel Buchmann a Lukas Pöstlberger majú veľké vrchárske kvality. Otázny je prístup celku Groupama - FDJ, ktorý budú brániť žltý dres a aj sila vetra, ktorý by mohol poriadne skomplikovať priebeh etapy, a to všetkým jej účastníkom. Druhý deň nás preto čaká ďalšia atraktívna etapa, ktorá už poriadne napovie, kto sem prišiel s akými ambíciami.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Druhá etapa je najdlhšou a aj najnáročnejšou v programe 63. ročníka podujatia. Meria až 227 kilometrov. Práve v nej pelotón navštívi aj slovenské veľhory. Štartovať sa bude v Bardejove, z kade sa cyklisti vydajú do Vysokých Tatier a ďalej na Liptov. Do cesty sa im postaví až päť horských prémií, dve z toho budú kopce prvej kategórie. Stúpania Magurské sedlo (3,9 km - 5,2 %) a Štrbské Pleso (9,5 km - 3,2 %) sú veľmi ďaleko od cieľa, takže pravdepodobne nezohrajú tak dôležitú úlohu, ako keby sa v nich končilo. Tak či tak v nich uvidíme zvýšenú aktivitu, pretože to budú ideálne miesta na to, aby sa udiali selekcie v hlavnej skupine. Dianie na ceste by tak mohlo vyzerať ako pred rokom v tretej etape, kedy boli tiež kopce ďalej pred cieľom, ale do Dubnice nad Váhom prišiel pelotón poriadne preriedený. Zo Štrbského Plesa sa profil etapy zmení, nasledovať bude dlhý zjazd. Záverečných dvadsať kilometrov bude prakticky po rovine, takže opäť v závere dostanú šancu ukázať sa šprintéri. 
 
 
mapa etapa 2
mapa etapy (© okoloslovenska.com)
 
 
dojazd etapa 2
mapa dojazdu etapy (© okoloslovenska.com)
 
 
itinerar 1a
 
 
kratka sprava ikonkaNaše spravodajstvo z Okolo Slovenska 2019