Dnes 63. ročník Okolo Slovenska napísal svoju poslednú kapitolu. Na záver čakala pretekárov profilovo jednoduchá previerka, ale podľa organizátorov taká ľahká nebola. Merala 142 kilometrov, takže papierovo to mal byť rýchly deň. Štart prebehol už doobeda v Hlohovci, kde včera etapa končila. Potom sa pelotón vydal smerom na Senicu. Pred obcou Prietrž sa cyklisti dostali na okruh, ktorý ďalej absolvovali ešte dvakrát. Na ňom sa nachádzalo stúpanie Brestová (1,5 km – 5,3 %). Na konci sa očakával hromadný dojazd.
Koncovka poslednej etapy mala dať ďalšiu šancu predviesť sa najrýchlejším mužom v pelotóne. Po včerajšku vyzeral byť ako najvážnejší adept na zisk vavrínu Arnaud Démare, ale posledný kilometer v Hlohovci a v Senici sa veľmi líšil. Dnes bola na programe rovina, žiaden šprint do kopca. Elia Viviani a Alexander Kristoff boli ďalšími adeptami na víťazstvo, rovnako aj Erik Baška, ktorý v Bardejove a Ružomberku vyzeral veľmi dobre. Spomenúť treba aj Eduarda Grosu, lenže Rumun by potreboval trochu náročnejší záver, aby mal šancu poraziť vyššie spomenuté mená.
Pred zámkom v Hlohovci prebehol slávnostný štart, o niekoľko kilometrov neskôr na výjazde z mesta nasledoval ostrý. Krátko po ňom sa z balíka odpútal Buchmann (Bora) a sám pokračoval v čele pretekov, desať sekúnd pred balíkom. Nemec sa vzdialil na prvej vrchárskej prémii, ktorá nasledovala hneď po štarte a prišiel si na nej po plný počet bodov. Druhý na kopec Holý vrch (2,7 km - 4,8 %) vyšiel Salmon (Development Team Sunweb), tretí Vakoč (Quick-Step) a štvrtý Gaudu (FDJ), ktorí boli na čele balíka.
Po prémii Buchmanna (Bora) hlavné pole dobehlo a zrodil sa nový únik. Boli v ňom Abrahamsen (Uno-X), Naberman (Development Team Sunweb) a Grošelj (Adria), ale ani im sa ešte nepodarilo vzdialiť na viac ako pár sekúnd. Za chvíľu bolo po ich ambíciách. Naďalej sa útočilo a balík bol v tomto okamihu poriadne natiahnutý. Pretekári prešli už pätnásť kilometrov a stále v čele nekrúžila žiadna skupinka, ale hlavné pole. Jeho rýchlosť bola veľká.
Neskôr sa na čele objavilo duo, ktoré malo k dobru 50 metrov, ale nebolo im to nič platné. Po nich sa vzdialila väčšia skupina. Boli v nej Robeet (Wallonie), Zimmermann (CCC), Quaade (Riwal), Sinschek (Development Team Sunweb), Kusztor (Novo Nordisk), Asselman (Roompot) a ešte jeden cyklista. Išlo o pomerne zaujímavé mená. Ani im ešte pelotón nedovolil vytvoriť celodenný únik. Hlavné pole sa veľkou rýchlosťou blížil k druhej vrchárskej prémii.
Takmer pod jej začiatkom sa utrhlo šesť jazdcov. Menovite to boli Marek Čanecký z Dukly Banská Bystica, Franklin Six z Wallonie-Bruxelles, Péter Kusztor z tímu Novo Nordisk, Martin Urianstad z Uno-X Norwegian Development, Aljaž Jarc z Adria Mobil a Szymon Krawczyk z Voster ATS Team. V poslednej etape sa konečne vyplatila aktivita Dukle, ktorá sa každý deň vo veľkom snažila dostať svojho jazdca do úniku. Pelotón sa na chvíľu zastavil a pred nájazdom na kopec Havran (3,5 km - 3,4 %) šestica vpredu operovala s náskokom minúty a pol.
Úvodné kilometre poznačili aj rôzne technické problémy. V čase tvorby úniku vymenil svoj bicykel Grabis (Voster), rovnaký krok urobil aj Barbier (ICA) o niečo neskôr. Na opačnom fronte, v úniku, sa zviedol veľký boj o body na druhej horskej prémii v itenerári poslednej etapy. Vyhral ich Čanecký (Dukla). Veľký záujem o ne mal aj Urianstad (Uno-X), ktorý bol včera v úniku a veľmi poctivo zbieral body. Na ďalších bodovaných priečkach boli Krawczyk (Voster) a Jarc (Adria).
Medzera medzi oboma skupinami nebola veľká, ale bola viac ako minútová, takže rozhodcovia pustili mechanické autá za únik. Za únikom jazdil Maroš Kováč, teda druhý mechanický voz Dukly Banskej Bystrice. Marek Čanecký ho krátko po prémii navštívil. Počet technických problémov sa množil. Ďalším jazdcom, ktorý menil svoj stroj bol Schreurs (ICA), ale ten sa lopotil v pelotóne, nie na čele pretekov. Strata hlavného poľa na únik bol takmer totožný, stále okolo minúty a pol.
- inzercia -
- inzercia -
Rovnaký odstup na čelo mal pelotón, v ktorom pracovali Groupama - FDJ a Deceuninck - Quick-Step, aj pred ďalším hodnoteným kopcom. Tretím v poradí bolo stúpanie Košariská (2,5 km - 3,4 %), teda papierovo rovnaké ako to predchádzajúce, len o kilometer kratšie. Tentokrát sa ku šiestim bodom dostal Urianstad (Uno-X), ktorý tak poskočil už na štvrté miesto v horskej súťaži. Druhý na prémii bol Čanecký (Dukla), nasledoval Krawczyk (Voster) a Jarc (Adria).
O sedemsto metrov neskôr bola na programe rovnomenná rýchlostná prémia, a keďže prví traja pretekári ušli ostatným trom členom v úniku, o plný počet bodov bojovali iba oni. Získal ich Krawczyk (Voster), pred Čaneckým (Dukla) a Urianstadom (Uno-X), poradie bolo teda opačné ako poradie na vrchárskej. Ďalej bodovali ešte Jarc (Adria) a Kusztor (Novo Nordisk). Pelotón stále strácal minútu a pol, World Tour tímy držali utečencov na dostrel, v tomto okamihu to boli Tím CCC a Deceuninck - Quick-Step.
Obe skupiny už neboli ďaleko od okruhu. Na čele sa šestica mužov najskôr spojila a následne pekne spolupracovala, nikto v nej nemal zajačie úmysly. Pracovali po vzore každý chvíľku ťahá pílku. Všetkých zúčastnených mohli tešiť poveternostné podmienky, pretože dnes oblohu ovládala modrá farba, iba sem-tam sa objavil nejaký mrak. Pekné slnečné počasie sprevádzala aj príjemná teplota, dvadsať stupňov, dnes už viacerí pretekári zhodili dlhé rukávy a nasadili klasické dresy s krátkymi rukávmi.
- inzercia -
- inzercia -
Za obcou Pietrž už cyklisti prišli na okruh, jeho dĺžka bola 24 kilometrov. Pri nájazde naň sa medzera medzi vedúcou skupinou a pelotónom zmenšila na sedemdesiat sekúnd a World Tour tímy ukrajovali s ich náskoku aj naďalej. Po dlhšej dobe sa vzadu v kolóne áut objavil cyklista s nejakým problémom. Omrzela (Adria) ešte výmena bicykla nemusela mrzieť, pretože sa do balíka vrátil skoro okamžite. Na čele etapy sa nič dramatické neudialo, šestica stále spolupracovala.
Krátko pred trištvrte na jednu diváci v Senici po prvýkrát videli prechádzať pelotón cez priestor cieľa. Na cieľovej páske bola situovaná druhá rýchlostná prémia, najrýchlejší na nej bol Krawczyk (Voster). Za ním sa ďalší pretekári naskladali v poradí Urianstad (Uno-X), Čanecký (Dukla), Jarc (Adria) a Six (Wallonie). Nórsky pretekár dnes poctivo zbieral body na všetkých prémiách. V balíku zatiaľ stihli navštíviť mechanické autá Naberman (Development Team Sunweb), ktorý mal defekt na zadnom kolese, a Grosu (Delko), ktorý vymenil bicykel.
Do druhého okruhu priviedol pelotón celok Groupama - FDJ, za ktorou bol naskladaný Tím CCC. Pár kilometrov po prejazde cez cieľ sa pretekárom do cesty postavil kopec Brestová (1,5 km - 5,3 %), kde sa udeľovali ďalšie body do horskej súťaže. Vyhral ju Urianstad (Uno-X), Čanecký (Dukla) bol druhý, Naberman (Development Team Sunweb) tretí a Six (Wallonie) štvrtý. Po nej už bol známy víťaz horskej súťaže, bol ním Salmon (Development Team Sunweb), ktorý dnes nemusel stráviť deň v úniku.
Presne o štvrť na dve šiesti utečenci vstúpili do posledného okruhu. Na poslednej rýchlostnej prémii sa tešil z výhry Urianstad (Uno-X), ktorý dnes bojoval na všetkých prémiách a aj to mu pomohlo, aby sa stal vôbec najbojovnejším pretekárom 63. ročníka Okolo Slovenska. Najbojovnejším jazdcom dnešnej etapy bol Čanecký (Dukla), ktorý vyhral horskú prémiu na Havran. Pre doplnenie informácii treba dodať, že druhý na poslednej rýchlostnej prémii bol Six (Wallonie), Jarc (Adria), Kusztor (Novo Nordisk) a posledný bod získal aj pretekár Dukly Banská Bystrica.
V poslednom kole sa slova ujali pretekári Bory - hansgrohe a celku Deceuninck - Quick-Step. Už na Brestovej zlikvidovali celodenný únik a preto body na nej získali jazdci vyššie uvedených tímov. Poslednú prémiu vyhral Bodnar (Bora), za ním boli Vakoč (Quick-Step), Gatto (Bora) a Sénéchal (Quick-Step), teda pomocníci. Na vrchole sa všetci štyri na seba pozreli akoby nevedeli, čo ďalej urobiť, ale potom sa opäť zoradili a previedli balík cez krátky zjazd. Scéna sa tak pomaly pripravovala pre šprintérov, do cieľa chýbalo prejsť trinásť kilometrov.
Posledné kilometre režírovali šprintérske celky, napriek tomu unikli traja cyklisti. Desať sekúnd získali Boom (Roompot), Molly (Wallonie) a Quaade (Riwal), ktorí využili mierne váhanie najsilnejších tímov. Za nimi sa však hnali domestici Groupama - FDJ, ktorí sa snažili zalepiť medzeru čo najskôr. Podarilo sa im to pomerne ďaleko, ale bolo to upozornenie pre ostatné celky z najvyššej ligy, aby už nešpekulovali. Akonáhle bolo trio dobehnuté, zaútočil Bodnar (Bora). Na jeho atak opäť reagoval francúzsky tím, ktorý mu veľa priestoru nenechal.
Šesťtisíc metrov pred cieľom bol aj Poliak dobehnutý a v zapätí sa viaceré tímy začali tlačiť na čelo balíka. Vláčiky mali sformované Deceuninck - Quick-Step, ale aj Uno-X Norwegian Development. Nakoniec za lano začali ťahať muži z belgického zoskupenia a tí už ukázali svoju silu. Nikto ďalší sa totiž o útok už ani nepokúsil, pretože rýchlosť balíka bola veľmi veľká. Pre svojho lídra pracoval aj Bob Jungels, no po chvíli sa cez neho prevalil vlak Groupama - FDJ. Momentálne prebiehala veľká pozičná bitka, nervozita sa dala krájať.
Pod bránou posledného kilometra čelo pelotónu ťahal žltý muž Yves Lampaert, ktorý pracoval pre Eliu Vivianiho. Talian začal šprintovať ako prvý, stopäťdesiat metrov pred páskou a na záver nedal nikomu žiadnu šancu. Viviani tak na koniec predviedol svoju silu. Druhý bol Arnaud Démare, tretí len o štvrť kolesa finišoval Alexander Kristoff. Tesne za ním skončil Erik Baška, Erik opäť nechýbal v koncovke a zas dokázal byť veľmi rýchly. Len centimetre ho delili od skalpu v podobe nórskeho rýchlika. Piaty Matteo Pelucchi už mal väčší odlep.
Posledný deň najviac potešil celok Deceuninck - Quick-Step. Ich šprintér, a najväčšia hviezda na podujatí, konečne nechala prehovoriť svoje rýchle nohy a prišla si po už 78. profesionálne víťazstvo v kariére. Bolo zároveň posledným v drese Quick-Stepu. Vďaka tomu, že Elia Viviani preťal cieľovú pásku ako prvý, a na konto si pripísal desať bonifikačných sekúnd, jeho tímový kolega, Yves Lampaert ovládol celkovú klasifikáciu. Quick-Step tak obhájil vlaňajší celkový triumf, aj keď s iným jazdcom. Vyhral iba o jednu sekundu, čo najmenší rozdiel medzi víťazom a druhým v celej histórii pretekov. Tiež sa objavila správa, že Belgičania nebudú na Slovensku chýbať aj ďalšie dva roky.
Arnaud Démare sa snažil, v závere išiel naplno, ale dnes už najväčšiu rýchlosť nevyprodukoval. Francúz vedel, že len v prípade víťazstva sa mohol dostať do žltého. Druhé miesto preto pre neho bude miernym sklamaním, čo znamená, že prehral iba o sekundu. Stal sa aspoň celkovým víťazom v bodovacej súťaži, čiže domov neodchádza s prázdnymi rukami. Tiež na Slovensku vyhral etapu po dvoch mesiacoch. Jedno etapové prvenstvo si pripísal aj dnes tretí Alexander Kristoff, ktorý v Senici čo-to stratil na súperov pred ním. Dnešná koncovka tak bude mať veľký ohlas vo svete, pretože na prvých troch miestach skončili super hviezdy svetovej cyklistiky. Lepšiu reklamu podujatie ani mať nemohlo.
Už vyššie sme spomínali, že celkovým víťazom vrchárskej súťaže sa stal Martin Salmon, ktorý sa dnes mohol obávať o svoj dres, pretože na programe bolo až päť vrchárskych prémii, lenže únik vyliezol iba na tri, takže Nemec zostal v čele tejto súťaže. Najlepším jazdcom do 23 rokov v 63. ročníku Okolo Slovenska bol Torjus Sleen, ktorému stačilo prísť do cieľa v balíku a to sa mu podarilo. Dobrú reklamu sebe, svojmu tímu a slovenskej cyklistike urobil aj Marek Čanecký, ktorý dnes strávil deň v úniku a za svoju aktivitu dostal cenu pre najbojovnejšieho jazdca etapy.
Poslednú súťaž suverénny spôsobom ovládol Erik Baška, ktorý od úvodného dňa, od úvodnej previerky držal prvé miesto v súťaži o najlepšieho domáceho jazdca. Baška sa na Okolo Slovenska prezentoval veľmi sympaticky, v troch koncovkách skončil štvrtý, jedinou jazvou na jeho výkone tak je, že ani raz nevyhral. Proti nemu však stáli traja veľmi silní šprintéri, špička svetovej cyklistiky, a on bol schopný bojovať s nimi až do posledných metrov. Ani v Senici nepredviedol zlý šprint, veď ho iba štvrť kolesa delilo od tretieho miesta. Baška sa tak posunul na deviate miesto v celkovej klasifikácii. Cenu dostal aj najlepší Slovák do 23 rokov. Bol ním Lukáš Kubiš.
Posledná etapa bola najlepšou možnou reklamou na celé podujatie. Ešte pred finále oko slovenského fanúšika potešil Marek Čanecký z Dukly Banskej Bystrice, ktorý strávil posledný deň v úniku a nebol v ňom vôbec do počtu. Vyhral jednu vrchársku prémiu a pripísal si na konto aj tri druhé miesta a jedno tretie, na prémiách. Slovenský kontinentálny tím tak pozbieral ovocie za svoju veľkú snahu, ktorá ho sprevádzala počas celých pretekov. Na konci sa zas ukázali World Tour tímy a v dramatickej koncovke zvíťazil Elia Viviani, pred Arnaudom Démarom a Alexandrom Kristoffom. Tie mená samé za seba hovoria o tom, kde sa najväčšie cyklistické podujatie na Slovensku posunulo.
139,2 km - Holý vrch: dĺžka 2,7 km; sklon 4,8 % (6-4-2-1)
112,2 km - Havran: dĺžka 3,5 km; sklon 3,4 % (6-4-2-1)
82,8 km - Košariská: dĺžka 2,5 km; sklon 3,4 % (6-4-2-1)
82,1 km - Košariská (8-5-3-2-1)
48,2 km - Senica (prvý prejazd cez cieľ) (8-5-3-2-1)
43,7 km - Brestová: dĺžka 1,5 km; sklon 5,3 % (6-4-2-1)
24,1 km - Senica (druhý prejazd cez cieľ) (8-5-3-2-1)
19,6 km - Brestová: dĺžka 1,5 km; sklon 5,3 % (6-4-2-1)
Cieľ - Senica (20-15-12-10-8-6-4-3-2-1)
Krátke preview etapy:
Na záver 63. ročníka Okolo Slovenska čaká pretekárov kratšia a jednoduchšia previerka. Všetci zúčastnení sa presunú do Senice, kde by mali úradovať najrýchlejší muži v pelotóne. Najväčšiu rýchlosť v Hlohovci vyprodukoval Arnaud Démare, lenže šprintovalo sa do kopca a na úplnej rovine by sa mohli presadiť iní. Napríklad Elia Viviani, ktorý ešte na Slovensku nepredviedol poriadny šprint. Tak či tak obaja patria do užšej skupiny favoritov. Ďalej treba počítať aj s ďalšími šprintérmi. Alexander Kristoff tiež už vyhral, hneď úvodnú previerku v Bardejove, a zajtrajšia trasa bude profilovo podobná ako tá prvá. Nóra bude hnať aj myšlienka, že vďaka víťazstvu by sa mohol vrátiť do čela bodovacej súťaže a aj ju ovládnuť. Spomenúť treba aj Eduarda Grosa, lenže Rumun na rovine a proti elitným šprintérom bude musieť ukázať veľa zo svojej rýchlosti, aby sa mu podarilo poraziť vyššie spomenuté mená. Slovenskí fanúšikovia budú vkladať svoje nádeje do Erika Bašku, ktorý v Bardejove a Ružomberku ukázal dobrú formu. Úspech niekoho iné by bol veľkým prekvapením.
Krátky opis trasy etapy:
Podujatie Okolo Slovenska vyvrcholí vo štvrtej etape. Merať bude 142 kilometrov, takže bude iba o štyri kilometre dlhšia ako úvodná previerka. Posledným štartovným mestom bude Hlohovec a hneď na úvod budú musieť pretekári liezť do prvej z piatich horských prémii na programe posledného dňa. Na Holom vrchu (2,7 km – 4,8 %) uvidíme veľké množstvo nástupov a pokusov vytvoriť celodenný únik. Je veľmi pravdepodobné, že na vrchol príde skupina pretekárov, ktorá sa v čele bude vetrať dlhý čas. Ďalším kopcom v itenerári štvrtej etapy je stúpanie Havran (3,5 km – 4,7 %). Ešte predtým ako cyklisti vstúpia na okruh prelezú cez ďalšiu dvojku. Posledných 48 kilometrov však už bude prakticky po rovine, na ktorej vytŕča iba stúpanie Brestová (1,5 km – 5,3 %). Nachádza sa na začiatku okruhu, čo je dobrá správa pre najrýchlejších mužov v pelotóne. Pretože po poslednom výstupe na túto dvojku až do cieľa povedie úplná rovina bez väčších nástrah, takže je nemožné, aby sa počas výstupu stalo niečo, čo by šprintérske tímy nedokázali ukontrolovať. V Senici sa očakáva hromadný dojazd, ktorý by mal ukončiť ďalší atraktívny ročník pretekov.