Tre Valli Varesine: Koniec poznačila chyba favoritov, na kruháči zle odbočili, vyhral Roglič

8.10.2019, 12:30 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
ut 8.10. zvlnena etapa ciel rovina Saronno > Varese 198 km Roglič
 
tre valli varesine 19
profil pretekov, 3153 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Dnes bola na programe tradičná dobrá previerka aktuálnej formy pred posledným monumentom v sezóne. Jednorazovka Tre Valli Varesine ponúka zvlnený profil, na ktorom majú šancu presadiť sa viaceré typy pretekárov. Posledné dva ročníky mútili vodu elitní vrchári, ale výhru im ukradli menej známe tváre, ktoré si tu pripísali jedny zo svojich najväčších úspechov v kariére. Dnes medzi favoritov patrili Primož Roglič, Alejandro Valverde alebo Diego Ulissi. Na štarte nechýbal ani dúhový dres.
 
Prvá polovica pretekov nepriniesla veľa dramatických udalostí. Vytvoril sa celodenný únik, ktorý tvorilo šesť pretekárov. Boli nimi Michaël Gogl z Trek - Segafredo, Valerio Agnoli z Bahrajn - Merida, Davide Ballerini z Astany, José Herrada z Cofidisu, Mattia Frapporti z Androni Giocattoli - Sidermec a Umberto Marengo z Neri Sottoli - Selle Italia. Prevaha talianskych cyklistov bola značná, ako aj ich ambícia ukázať sa na domácich cestách. Šestica vpredu však ďaleko neodišla, maximálne si vytvorila dve a pol minútový náskok. 
 
Kontrolu priebehu pretekov si pod svoje krídla zobrali jazdci Jumbo - Visma, ktorí v prvej polovici dňa boli v udávaní tempa najaktívnejšími. Hlavne ich zásluhou bolo, že hlavné pole sa ku úniku priblížilo na rozdiel minúty a pätnástich sekúnd. Zapríčinili tak rozpad úniku a ďalej v ňom pokračovali už iba štyria muži. Svoje celky zviditeľňovali Marengo (Neri Sottoli), Gogl (Trek), Herrada (Cofidis) a Ballerini (Astana). Naopak, z podujatia zmizol dúhový dres, Pedersen (Trek) odstúpil kvôli prechladnutiu.
 
Situácia v čele sa o chvíľu opäť zmenila. Ešte pred koncom tretieho kola sa z neho porúčal aj Marengo (Neri Sottoli), ktorý stratil kontakt v stúpaní a krátko na to už bol súčasťou balíka. Až potom pelotón ubral zo svojej rýchlosti, traja muži v úniku už im také starosti nerobili a dokonca im umožnili ešte získať na svoju stranu zopár sekúnd. Rozdiel medzi nimi a hlavným poľom opäť atakoval hranicu sto sekúnd, lenže po pár kilometroch sa najsilnejšie výbery znovu opreli do pedálov a pelotón sa začal približovať.
 
Už keď bol na dostrel, iba pol minúty za skupinou, sa začalo v ňom vo veľkom útočiť. Aktivitou hýrili aj Schachmann (Bora) alebo Nibali (Bahrajn - Merida), ale hlavné pole stále zostávala pokope. Rovnaká fráza neplatila o úniku, lebo v ňom exodus pretekárov stále pokračoval. Ďalšou obeťou bol Herrada (Cofidis), ktorý už nevládal pokračovať v takom tempe, aké určovali Gogl (Trek) a Ballerini (Astana). Španiel tak už farby svojho tímu vpredu neukazoval, zmizol z čela v dobe, kedy začal televízny prenos.
 
Upokojiť situáciu v pelotóne sa vybrali borci z Ag2r La Mondiale, ale po krátkom angažmá na špici sa rozhodol ukázať im chrbát Wellens (Lotto). Za ním vyrazili ďalší jazdci, bol medzi nimi aj Nibali (Bahrajn - Merida), na ktorého prejave bol vidieť hlad a chuť ukázať niečo na domácej pôde. Presne v tomto čase posledné palivo v sebe minul Gogl (Trek) a tak z celodenného úniku najdlhšie vydržal vpredu Ballerini (Astana). Bolo však otázkou času, kedy ho hlavné pole dobehne.
 
Púť posledného utečenca sa skončila ešte pred nájazdom do posledného kola, kedy ho pohltila pätnásťčlenná skupina. Do nej sa dostali aj Ulissi a Martin (obaja UAE) a Bennett (Jumbo), Sánchez (Astana), Formolo (Bora), Dunbar (Ineos), Valverde (Movistar), Gaudu, Madouas (obaja FDJ), Latour (Ag2r), Hamilton (Sunweb), Teuns (Bahrajn - Merida) a Woods (EF Education). Naopak, moment selekcie premeškali Nibali (Bahrajn - Merida) a Roglič (Jumbo), ktorí tak museli dúfať, že ich domestici dokážu zalepiť dieru. Pomáhali im aj kolegovia Viscontiho (Neri Sottoli).
 
Spolupráca v početnej skupine nebola dokonalá, niektorí cyklisti išli, niektorí nešli. Hneď na začiatku posledného kola, kedy sa cesta opäť zdvihla, sa zdvihol aj Sánchez (Astana) a ušiel. Za ním sa začalo taktizovať a do skupiny prenasledovateľov sa tak dokázali dostať Nibali (Bahrajn - Merida), Mollema (Trek) a Aranburu (Caja), Roglič (Jumbo) stále zostával v pelotóne a s jeho ambíciami to začalo vyzerať veľmi šedo, pretože v skupine pred balíkom operovali takmer všetci favoriti. 
 
Potom ale prišiel jeden z najdôležitejších momentov pretekov. Koncovku podujatia ovplyvnila chyba hlavných favoritov. Na kruhovom objazde Formolo (Bora) nasledoval motorku, ktorá však opúšťala trasu pretekov a všetci prenasledovatelia išli za ňou. Urobili tak zopár stoviek metrov naviac, a keď si všetci uvedomili svoju chybu bolo definitívne rozhodnuté. Kým sa vrátili na správnu cestu už mali viac ako minútový odlep za pelotónom a bolo po ich nádejach. Tento incident zahral do kariet aj Sánchezovi (Astana), pretože v balíku už nebolo veľa sily a väčšina tých, ktorí ho mohli pripraviť o výhru boli mimo hry.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
banner eshop dres ms
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Sáncheza (Astana) však v klesaní skoro prešla motorka, následne sa začal na bicykli naťahovať. Dôležité ale bolo, že jeho náskok klesal každým metrom. Pod cieľové stúpanie prišiel iba o desať sekúnd skôr. Puccio a Geoghegan Hart (obaja Ineos) ho už mali na očiach a snažili sa čo najskôr ho dobehnúť. Španiel sa snažil z plných síl, bolesť na jeho tvári sa dala krájať a dlho odolával. Lenže favoriti, Fuglsang (Astana), Roglič (Jumbo), Majka (Bora) a Wellens (Lotto), ešte len nabíjali svoje pušky.
 
Pod bránou posledného kilometra mal Luis León Sánchez už minimálny náskok. Presne v tomto momente sa však zdvihol Gianni Moscon, ktorý odviedol z hlavného poľa Primoža Rogliča a Jakoba Fuglsanga, a Španielovi sa sen o výhre definitívne rozplynul. Hneď ako ho skupina dobehla nastúpil Roglič a jeho útok bol rozhodujúci. Vytvoril si väčší náskok a zozadu ho už nikto nedobehol. Šprint o druhé miesto vyhral Giovanni Visconti a tretí bol vlaňajší víťaz Tom Skujinš.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
 
 
Dvadsať kilometrov pred cieľom bol Primož Roglič veľmi ďaleko od víťazstva. Nachádzal sa v pelotóne, ktorý strácal za najväčšími favoritmi skoro pol minúty. Lenže pani šťastena sa na Slovinca usmiala a dala mu ďalšiu šancu. Tej sa už Roglič chopil a stal sa vôbec prvým slovinským víťazom na tomto podujatí. V závere na nič nečakal, už osemsto metrov pred cieľom nastúpil a doslova zdrhol. Na posledný monument v sezóne sa tak naladil dokonalo.
 
Veľké množstvo veľkých favoritov prišlo do cieľa poriadne nahnevaných, aj keď Dan Martin sa usmieval. On, Alejandro Valverde, Bauke Mollema, Davide Formolo, Michael Woods, Vincenzo Nibali, Diego Ulissi a ďalší, ktorým sa podarilo ujsť z pelotónu a mali bitku o výhru dobre rozohranú, sa stal osudný kruhový objazd, na ktorom sa vybrali zlým smerom a uvedomili si to príliš neskoro. Nebyť tohto incidentu, koncovka pretekov by vyzerala pravdepodobne úplne inak, ale aj takéto okamihy cyklistika prináša. Všetci účastníci tohto okamihu dostali veľkú príučku do života, že nie vždy sa oplatí držať zadného kolesa motorky. Treba si všímať aj šípky.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (víťaz)
"Som rád, že to takto dopadlo. Tím odviedol veľké množstvo práce, moji kolegovia od začiatku pretekov kontrolovali priebeh pretekov. V závere som mal aj kus šťastia, keďže tí silnejší jazdci zle zabočili a išli zlou cestou. Prežívam dobrú jeseň, ako som povedal už cez víkend, užívam si túto časť sezóny a teším sa na prázdniny. Pred posledným monumentom si nerobím ťažkú hlavu, ako hovorím, chcem si ho užiť."
 
 
Výsledky
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 4:40:46 200
2. VISCONTI Giovanni Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00:03 150
3. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 00:03 125
4. VENDRAME Andrea Androni Giocattoli - Sidermec 00:03 100
5. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 00:03 85
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:03 70
7. SBARAGLI Kristian Israel Cycling Academy 00:03 60
8. GEOGHEGAN HART Tao Team Ineos link ikonka 00:03 50
9. CARUSO Damiano Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:03 40
10. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:03 35
 
Zobraziť kompletné výsledky
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop