Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

OHN: V ťažkých podmienkach sa útočilo, Jasper Stuyven porazil na páske Lampaerta

29.2.2020, 13:00 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
so 29.2. zvlnena etapa ciel rovina Gent > Ninove 200 km Stuyven
 
omloop 20 profil
profil pretekov, 1635 nastúpaných metrov (© omloophetnieuwsblad.be)
 
 
Otvárací víkend okamžite vystrčil rožky a pretekárom ukázal, o čom sú jarné klasiky. Teploty v okolí desiatich stupňov, silný vietor a dážď vytvorili javisko pre neopakovateľnú bitku. Silná skupina klasikárov na čele s Avermaetom, Trentinom, borcami z Quick-Stepu, domácimi Vanmarckom, Benootom, Van Aertom alebo trojicou lídrov v Treku sa tak musela vyrovnať s mimoriadne náročnými, ale zároveň vzrušujúcimi podmienkami na trati. Na ťažkej edícii sa predstavil aj Erik Baška.

Štart pretekov sa niesol v pokojnom duchu. Pred balíkom sa usadili Lluís Mas, Matteo Jorgensen (obaja Movistar), Manuele Boaro (Astana), Senne Leysen (Alpecin-Fenix) a Mathijs Paasschens (Bingoal - Wallonie Bruxelles). Ešte sa chcel k nim dostať aj Kenneth Vanbilsen z Cofidisu, ale nebol úspešný. Pelotón bol najskôr zoradený za tímom CCC a vedúca skupina získala k dobru aj sedem minút.

V úniku mal dvoch jazdcov Movistar, ktorý mohol na konci prekvapiť s Jurgenom Roelandtsom, a jedným z jeho utečencov bol 20-ročný americký jazdec Matteo Jorgensom, ktorý v minulom roku vyhral bodovaciu súťaž na Avenire. V brejku sa ukázala aj Astana, ktorý mohla dnes takisto len prekvapiť, a od začiatku jazdil aktívne tím Alepcin - Fenix. Ten zase musel oželieť Van der Poela kvôli chorobe. V hlavnej skupine prezentoval ambície celok CCC, ktorý si potreboval vyskúšať, ako to pôjde Avermaetovi s Trentinom. Potom sa k poľskej zostave pripojil aj Trek - Segafredo.
 
 
omloop 20 ilustrak 1 bohfb
Ilustračný záber z pretekov (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 

Podmienky boli skutočne drsné a mnohí borci odstupovali.  Pršalo, fúkal silný vietor a keďže sa niekoľkokrát menil smer jazdy, reálne hrozila deľba pelotónu. Prvú takúto akciu sme sledovali už po šesťdesiatich kilometroch, keď sa balík rozdelil na dve časti. Mechanická porucha poslala do druhej skupiny Asgreena (Quick-Step), ale na trati sa vytvorila zaujímavá situácia, lebo vo vedúcej skupinke balíka sa nachádzalo len štrnásť jazdcov.
 
Pekný pokus predvádzali Stannard, Lowless, Doull, Rowe, Swift, Pedersen, Mullen, Stuyven, Kirsch, Štybar, Declercq, Eenkhoor, Wellens, Postlberger, Politt a Eekhoff. Za nimi hasili ťažkosti CCC a Cofidis, ale tí nemali ľahkú úlohu, lebo pred nimi sa nachádzalo niekoľko borcov Ineosu a Treku. Sto kilometrov pred cieľom, rovno na bufete, sa všetky skupiny znovu spojili. Pôvodný únik najskôr chytila Štybarova partia, ale čoskoro sa k nim pridal aj hlavný balík. Začínalo sa odznovu. V tomto momente nepršalo a cez úseky na kockách Holleweg a Haaghoek sa prešlo bez výraznejšej akcie.
 
Po Lebergu sa však objavil bočný vietor a skúsení jazdci to využili. Balík sa rozdelil a vpredu sa objavila približne 20-členná skupina. Nechýbali v nej Trentin, Avermaet, Stuyven, Van Aert, Lampaert, Pöstlberger, Stannard, Pedersen, Valgren, Benoot, Vanmarcke alebo Naesen. Na Padderstraate ukázal svoju techniku Van Aert, keď sa k nemu dokázal pridať iba Haussler. Vedúca dvojica získala menší náskok, ale po kockovom úseku znovu jazdila na čele pretekov vyše 20-členná skupina. Ale po chvíli sa znovu balík spojil.
 
 
- v našom eshope ponúkame špičkové a štýlové kolesá v akcii -
kolesa akcia article v1
- v našom eshope ponúkame špičkové a štýlové kolesá v akcii -
 
 
Pred begrom Valkenburg sa odpútali od pelotónu Lampaert, Declerq (obaja Quick-Step), Trentin (CCC), Stuyven (Trek), Teunissen (Jumbo-Visma), Kragh Andersen (Sunweb), Frison (Lotto-Soudal) a Rutsch (EF Education). Za nimi kontroloval situáciu najmä Ineos, ktorý mal stále k dispozícii niekoľko jazdcov. Potom Rutsch nestíhal a vypadol z úniku a v tom čase už bol rozdiel medzi skupinami jedna minúta. Na čele pretekov sa pohybovali silné tímy a v hlavnom balíku nemal kto ťahať, preto útočníci zvyšovali svoj náskok. Keď preskočil dve minúta, vedúca sedmička výrazne zvýšila šance na víťazstvo.
 
Za nimi to skúšali ešte Pöstlberger, Biermans, Eenkhorn, Van Gestel, Haussler, ale žiadny dopad na vedúcu partiu to nemalo. Pred Lebergom to vyskúšali aj Vanmarcke a Van Aert, ale hlavná skupina ich nikam nepustila. Pöstlbergerova partia stále zaostávala takmer dve minúty. Po jedenástom bergu sa začala dramatizovať situácia. Do druhej skupiny sa dostali Van Aert a Benoot a ich strata klesla na 75 sekúnd, čo muselo vystrašiť vedúcich jazdcov. Ani hlavný balík nebol príliš ďaleko. Jumbo - Visma išiel na Van Aerta a chcel ho dostať na čelo pretekov.
 
Skupina prenasledovateľov a balík sa spojili 25 kilometrov pred páskou. Van Aertov útok chytil Quick-Step a pred poslednými dvomi kopcami mali utečenci k dobru minútu a pol, čo bola stále dobrá východisková pozícia. Dôležité momenty sa odohrali na Kapelmuure. Na dnešnom najťažšom kopci boli vpredu najsilnejší Stuyven s Lampaertom a po menších problémoch ich na vrchole doplnil aj Andersen. Trentin im nestačil a aj ostatní utečenci zaostávali.
 
 
omloop 20 ilustrak 1 bohfb
Ilustračný záber z pretekov (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Na posledné stúpanie dorazili na čele pretekov spomínaní traja borci a ani jednému z nich sa na Bosbergu nepodarilo zaútočiť. Potom si ešte museli dávať pozor na Trentina, ktorý sa nevzdával a strácal pätnásť sekúnd. Do cieľovej destinácie mierili vedúci pretekári už značne vyčerpaní a Stuyven, Lampaert, Andersen mali pred sebou otvorenú koncovku a aj sami museli byť zvedaví, kto z nich bude mať v šprinte najlepšie nohy.
 
Dvetisíc metrov pred cieľom to vyskúšal Lampaert, ale Stuyven si ho postrážil. Odmenou za tento atak bolo zbavenie sa Kragha Andersena. V súboji o výhru dvoch belgických jazdcov sa podľa papierových predpokladov presadil Jasper Stuyven, Yves Lampaert na neho v šprinte nemal. Soren Kragh Andersen skončil tretí a s menším odstupom finišoval Matteo Trentin. Hlavný balík zaostal deväťdesiat sekúnd.
 
Prvá kocková klasika v ročníku v prvej časti ničila cyklistov počasím, ale v druhej polovici pretekov sa už neobjavil dážď a ani silný vietor. O to viac sa útočilo a ten rozhodujúci nástup sme videli pred stúpaním Valkenberg, keď nenápadne zaútočilo sedem jazdcov. Dopredu sa dostali zástupcovia silných celkov a tým vytvorili tlak na tie zostavy, ktoré v tomto momente zaspali. Okrem toho, vo vedúcej skupine mal dvoch jazdcov Quick-Step, ktorý sa potom v rozhodujúcich momentoch postaral o to, aby nikto neohrozil Yvesa Lampaerta. Po posledných dvoch bergoch zostali na čele pretekov už len uvedený zástupca Quick-Stepu, Stuyven a Andersen a v zaujímavom šprinte na konci vyčerpávajúcich pretekov triumfoval Jasper Stuyven.
 
 
stuyven 20 omloop triumf trekftdw
Triumf Stuyvena (© Courtesy Trek - Segafredo / Tim de Waele/Getty Sport)
 
 
Jazdec tímu Trek - Segafredo bol skutočne najsilnejší na čele pretekov. Základ víťazstva položil pred Valkenbergom, keď nasledoval Lampaertov a Trentinov pohyb, ktorí sa vydali do vedúcej skupiny. Vo finále predviedol výborný výkon. Na Kapelmuure pôsobil veľmi dynamickým dojmom, na Bosbergu neurobil žiadnu chybu a následne sa sústredil na svoju koncovku, ktorou si mohol trúfnuť na súperov. Ešte pred páskou bol natoľko koncentrovaný, že sa nenechal zaskočiť Lampaertovým atakom a v samotnom šprinte si už mohol vychutnať víťazstvo. V sezóne 2016 ovládol K-B-K a po štyroch rokoch tak svietia na jeho konte oba preteky otváracieho víkendu. Veľmi dobrým dojmom pôsobili aj jeho kolegovia Pedersen a Theuns, takže Trek je výborne pripravený na jarnú kampaň.
 
Za celok Deceuninck - Quick-Step bojoval o výhru Yves Lampaert a po veľmi dobrom výkone mal jednoducho smolu, že na páske proti nemu stál rýchlejší Stuyven. Snažil sa mu utiecť na posledných dvoch bergoch, ale Stuyven bol naozaj veľmi silný. Quick-Step aj tentoraz manažoval klasiku podľa svojich predstáv a tak aj v tomto ročníku budú chcieť čo najčastejšie vyhrávať na kockách. Soren Kragh Andersen absolvoval svoje prvé preteky v sezóne a hneď vytiahol mimoriadne kvalitný výkon. Na konci už nemal toľko energie, ale aj miesto na stupňoch víťazov je pre neho cenným vstupom do ročníka.
 
Na Kapelmuure vyhasli šance Mattea Trentina, no postupne bude jeho forma ešte stúpať a je veľký predpoklad, že na hlavných klasikách vytvorí silný tandem s Avermaetom. Aktívne jazdil tím Jumbo - Visma. Teunissen však nedokázal bojovať o výhru a Van Aerta na konci zastavila pozorná jazda Quick-Stepu. Belgický jazdec však predviedol sympatický výkon. Na druhej strane preteky nevyšli podľa predstáv Ineosu, ktorého borci sa vystrieľali príliš skoro. Erik Baška preteky nedokončil.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jaspera Stuyvena (víťaz)
"Veľmi sa teším z toho, že som ukázal, že som späť. Minulú sezónu sa mi vôbec nedarilo, ale ako tím sme ju zakončili titulom svetového šampióna, čo ma povzbudilo. Aj v tomto roku chceme podávať kvalitné výkony a sme radi, že sa nám to darí. Už včera som povedal mojim kolegom, že v takomto počasí musíme stále jazdiť na čele. Toto víťazstvo je najväčší úspech mojej kariéry."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sorena Kragha Andersena (3. miesto)
"Na vetre sa útočilo a aj mne sa podarilo dostať do vedúcej skupiny, keďže som chcel jazdiť aktívne. Vybojovali sme si rozhodujúci náskok a potom som na posledných dvoch kopcoch cítil únavu. Stuyven a Lampaert tam boli silnejší, preto som sa sústredil na šprint a dúfal som, že obaja budú vyčerpaní. Pred cieľom mi však nastúpili a nemohol som už reagovať. Aj tak som veľmi šťastný, že som sa dostal na pódium, lebo sú to veľké preteky a všetci tu jazdia na vysokej úrovni."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mattea Trentina (4. miesto)
"Očakávali sme ťažké preteky a aj sa to potvrdilo. Niekoľkokrát sa delil pelotón a my sme vždy dobre zareagovali. Dostal som sa do dobrej skupiny so silnými pretekármi. Na Kapelmuure som jednoducho nemal dobré nohy. Keď súperi zrýchlili, išiel som radšej vlastným tempom. Potom som sa už cítil lepšie a ak by na chvíľu zaváhali a spomalili, vrátil by som sa k nim. Ale všetci traja išli naplno až do cieľa a o výhru bojovali tí najsilnejší. Ešte potrebujem vylepšiť moju výkonnosť."
 
 
Výsledky
1. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 5:03:24 300
2. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 250
3. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:06 215
4. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 00:39 175
5. DECLERCQ Tim Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:28 120
6. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 01:28 115
7. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 01:28 95
8. GILBERT Philippe link ikonka Lotto Soudal link ikonka 01:28 75
9. KÜNG Stefan Groupama - FDJ link ikonka 01:28 60
10. SÉNÉCHAL Florian Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:28 50
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
 
 

 
 
Stúpania: (km do cieľa: Názov, sklon; dĺžka)
1. 158 km: Leberg 4,2 %; 950 m
2. 124 km: Den Ast 4,7 %; 450 m
3. 99 km: Kattenberg 5 % 1000 m
4. 89 km: Leberg  4,2 %; 950 m
5. 74 km: Rekelberg 2,9 %; 900 m
6. 66 km: Valkenberg 8,1 %; 540 m
7. 55 km: Wolvenberg 7,9 %; 645 m
8. 42 km: Molenberg 7 %; 463 m (kocky)
9. 35 km: Leberg 4,2 %; 950 m
10. 31 km: Berendries 7 %; 940 m
11. 28 km: Elverenberg 5,6 %; 750 m
12. 17 km: Muur Kapelmuur 9,3 %; 475 m
13. 13 km: Bosberg 5,8 %; 980 m (kocky)
 
Úseky na mačacích hlavách: (km do cieľa; Názov; dĺžka)
1. 161 km; Haaghoek; 2000 m
2. 130 km; Huisepontweg; 1800 m
3. 98 km; Holleweg; 2000 m
4. 92 km; Haaghoek; 2000 m
5. 83 km; Paddestraat; 2300 m
6. 55 km; Ruiterstraat; 800 m
7. 51 km; Kerkgate; 1000 m
8. 49 km; Jagerij; 800 m
9. 38 km; Haaghoek; 2000 m
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop