1. 8.3. rovinata etapa ciel rovina Plaisir > Plaisir 154 km Schachmann
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 1
profil etapy, 1425 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Preteky za sĺnkom desaťročia otvárajú veľkú sezónu pre množstvo známych mien, ktoré sa chystajú atakovať najvyššie priečky. Už tu sa snažia mať dobrú formu vrchári, ale aj šprintéri. No tento ročník bol výnimočnejší tým, že kvôli hrozbám koronavírusu sa tu predstavila zvláštna štartová listina. Niektoré tímy chýbali, no iné prišli vo hviezdnom zložení, keď sem presunuli ľudí, ktorí chceli pôvodne štartovať na zrušenom Tirrene. To sa týkalo aj Petra Sagana.
 
Na úvod ešte v strednom Francúzsku si A.S.O. prichystalo profilovo jednoduché etapy, no na jar to kvôli počasiu často býva len na papieri. Keď k tomu pridáte aj motivovaný Deceuninck - Quick-Step, viete, že nič cyklisti nedostanú zadarmo. V nedeľňajšej prvej etape sa súťažilo na 154 kilometroch a úvod bol pokojný. Dopredu sa dostala dvojica Romain Combaud (Nippo Delko Provence) a Jonathan Hivert (Total Direct Energie). No už po hodine začalo fúkať aj pršať a netrvalo dlho, kým sa pelotón rozdelil.
 
 
nice 20 etapa 1 vietor asofb
Vietor robil paseku (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 
 
Vzadu najprv ostávali typickí problémoví jazdci tohto typu, teda Richie Porte (Trek) či Pierre Latour (Ag2r). Potom sa ešte na chvíľu väčšina štartového poľa spojila, no opäť sa to Quick-Step spolu s EF Education First rozhodli trochu premiešať. V tom čase mali nepríjemnú kolíziu Romain Bardet (Ag2R) s Warrenom Barguilom (Arkea-Samsic).
 
60 kilometrov pred cieľom sme mali vpredu šestnásťčlennú skupinu, kde boli z favoritov Julian Alaphilippe, Kasper Asgreen, Zdenek Štybar (3x Deceuninck), Thibaut Pinot (FDJ), ale aj Nairo Quintana (Arkéa). Zastúpenie tam mala aj Bora v podove Felixa Grosschartnera a Patricka Konrada. Dopĺňali ich Connor Swift (Arkea), Olivier Le Gac a Rudy Molard (FDJ), Cyril Lemoine (Cofidis), Krists Neilands (Israel), Quentin Pacher (B&B Hotels) a silná štvorka Sunwebu Nikias Arndt, Tiesj Benoot, Cees Bol a Soren Kragh Andersen.
 
 
- v našom eshope ponúkame špičkové a štýlové kolesá v akcii -
kolesa akcia article v2
- v našom eshope ponúkame špičkové a štýlové kolesá v akcii -
 
 
Peter Sagan ostával v druhej skupine, ktorá dlhé kilometre strácala na čelo zhruba pol minúty. Spolupráca tam bola taká zvláštna. Chvíľu sa zdalo, že sa už aj vrátia späť dopredu, chvíšami mali už polminútovú medzeru. Ťažko povedať, ako to hrali v samotnej Bore, ktorá mala vpredu dvoch ľudí a tí sa aj točili na čele. Rovnako to robil Peter v jeho asi pätnásťčlennej skupine.
 
28 kilometrov pred cieľom bola rýchlostná prémia v Montainville, a to sa rozhodol na atak v menšom brdku využiť Julian Alaphilippe (Deceuninck). Minimálne na zisk troch bonifikačných sekúnd a prípadne aj na boj o etapu. Chytil sa ho len Tiesj Benoot (Sunweb), ktorý tu prezentoval nový dres. Sekundy získali a pokračovali ďalej. Skupina okamžite stratila iskru, pretože predtým ťahali najmä ich tímy, ktoré tam mali takmer polovicu ľudí zo všetkých. To spôsobilo spojenie prvých dvoch skupín, a tak sa tam vrátil aj Peter Sagan. Jeho kolegovia, ale ani žiadni iní sa po preskupení rýchlo neskonsolidovali a nezačali bojovať so supersilnou dvojičkou vpredu. Alaphilippe s Benootom tak mali razom náskok tridsiatich sekúnd.
 
 
nice 20 etapa 1 vietor asofb
Vietor robil paseku (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 
 
Na méte dvadsiatich kilometrov pred páskou to vyzerlo pre čelné duo veľmi nádejne. Zhruba tridsiatku prenasledovateľov ťahal jediný borec, a to Ivan Garcia Cortina z Bahrainu McLaren, a to bolo pri všetkej úcte k Španielovi veľmi málo. Hneď za ním jazdili ľudia z Deceunincku a všetko to kontrolovali. Vôbec sa k práci nehrnula Bora, ktorá tam mala pri Petrovi Grosschartnera, Konrada aj Schachmanna. Nevideli sme tam ale Juraja Sagana, ktorý bol v skupine s Bardetom so stratou zhruba dvoch minút a ani v jednej skupine sme nespozorovali Pascala Ackermanna.
 
Alaphilippe si v hustej hmle prišiel aj po ďalšie tri sekundy z prémie, Benoot proti nemu nebojoval. Až 17 km pred páskou konečne začala ťahať aj Bora v podobe Grosschartnera. A výrazne nespokojne vyzerali aj borci Bahrainu, ktorí tam mali Teunsa aj Bilbaa a práve Španiel vyskúšal skupinu miernym odpútaním sa. Vďaka tomu manko kleslo na 25 sekúnd, ale opäť sa natlačili dopredu Quick-Stepáci a bolo po všetkom. Opäť sa to vrátilo k polminúte a aj viac.
 
 
- inzercia -
slovaci info banner pre ci 560x300
- inzercia -
 
 
S blížiacim sa cieľom dokonca náskok stúpal a stúpal, Garcia s Grosschartnerom ešte šli na čele, ale už viac-menej rezignovali. Zvláštne bolo aj to, žeregistrovali sme tam až štyri ružové pláštenky EF Pro Cycling a ani tí vôbec neťahali. Z väčších mien sa z tej pôvodne druhej skupiny dopredu dostali ľudia ako Vincenzo Nibali (Trek), Bob Jungels (Deceuninck), Michael Matthews (Sunweb) či Philippe Gilbert a John Degenkolb (2x Lotto). Aj preto ešte začalo ťahať aj Lotto.
 
Iba 4500 metrov pred páskou ešte prišiel na rad kopec Côte de Neauphle le Château s dĺžkou 1400 metrov a prudkým sklonom 7,8 %. Pod ním sa konečne poriadne dvihlo tempo skupiny a ešte sa tam možno viacerí chceli pokúsiť o boj so silnou dvojičkou na čele. Možno im športoví riaditelia hlásili aj to, že Alaphilippe neustále vytriasa ruky a zjavne sa mu možno aj kvôli tej zime nejde ideálne. Prvú polovicu kopca odtiahla Bora, no Peter nejazdil vysoko, iba v polovici skupiny. Ešte chcel šetriť sily na samotný záver.
 
 
nice 20 etapa 1 vietor asofb
Julian Alaphilippe a Tiesj Benoot (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 
 
No to už nebavilo Dylana Teunsa (Bahrain McLaren), ktorého kolegovia odviedli dobrú robotu a na kockovom úseku v závere kopca sa vydal za čelnou dvojkou. To využil motivovaný Max Schachmann a Bora to skúsila aj s ním takto. Zavesil sa za Belgičana a vyletel kopec. Tri kilometre pred páskou mala dvojička Alaphilippe - Benoot náskok už len piatich sekúnd pred duom Schachmann - Teuns. Skupina strácala asi 15 sekúnd. No poriadne sa preriedila a vypadol z nej aj Peter Sagan.
 
Jeho kolega a aktuálny nemecký šampión mal ale skvelý deň a dotiahol Teunsa do čela. Potom nečakal a hneď skúsil nastúpiť Alaphilippovi, no ten ho dockvakol a na flamme rouge prišla štvorka spolu. Ako prvý v samom závere skúsil nastúpiť Benoot. Sedemsto metrov šiel na prvej priečke, no sily mal ešte aj Teuns, ktorý začal ako prvý špurtovať a dostal sa pred krajana. No napokon to bol Schachmann, ktorý sa vyviezol za Teunsom a rozbalil to na najrýchlejšie na posledných päťdesiatich metroch. Teuns skončil druhý, Benoot tretí a nespokojný Alaphilippe sa do cieľa už len doviezol na štvrtej priečke. To ho stálo aj žltý dres, pretože už nebral žiadne bonifikácie. Špurt skupiny vyhral Cees Bol zo Sunwebu. Peter Sagan prišiel do cieľa so strataou pol minúty na tridsiatom mieste pätnásť sekúnd za skupinou.
 
 
nice 20 etapa 1 vietor asofb
Max Schachmann s triumfom (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 
 
Sledovali sme výbornú úvodnú etapu pretekov, ktoré na štartovú listinu dotiahli oveľa silnejšie tímy ako zvyčajne, hoci pravdou je, že niektoré sem neprišli. Quick-Step bol taký silný, že opäť bez problémov režíroval preteky. No napokon vyšli naprázdno, pretože Alaphilippe svoj ambiciózny únik síce doviedol do cieľa, ale pred neho sa dostali traja súperi. V závere rozhadzoval rukami smerom na Benoota. Novinárom povedal, že Belgičan nespolupracoval. Rozhodujúci atak prišiel v polovici záverečného kopca, keď Schachmann jazdil na dobrej pozícii a chytil sa zadného kolesa Teunsa, ktorého srbeli nohy už dlhšie, bolo to vidieť pri jeho pohybe v skupine, ale aj z práce jeho kolegov. Belgičan si teda najprv dopredu dotiahol nemeckého súpera a v samom závere mu ešte aj rozbehol špurt. No nohy Schachmanna boli dôležité na rovine po kopci, kde toho dosť odtiahol a tiež veľmi chcel vyhrať.
 
Peter Sagan si počínal rozumne. Síce to dôležité delenie nezachytil, ale vďaka svojmu vysokému štandardu ostával v druhej skupine. Po ich spojení by fanúšik iste dúfal, že sa zapojí do boja o popredné umiestnenie, ale po Teunsovom ataku zvýšenie tempa v kopci neustál a vypadol zo skupiny najlepších. Bol to prvý a veľmi ťažký i mokrý deň, uvidíme, ako sa v tíme rozhodnú pred zajtrajšou etapou, kde budú musieť hájiť žltý dres a ešte budú mať aj dve šprintérske možnosti do záveru. Ackermann dnes prišiel do cieľa v grupette so stratou pätnástich minút. Juraj Sagan dlho ostával v hre, ale keď 40 km pred páskou vypadol zo skupiny najlepších, úlný záver vypustil a do cieľa doputoval v menšej skupine.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maximiliana Schachmanna (víťaz)
"Myslel som si, že to dnes nebude pre mňa. Veľmi som trpel na tom bočnom vetre. Bol som aj vzadu, ale tím ma zachránil a doviedol dopredu. Bol to strašne ťažký deň, prvý taký v sezóne. No videl som aj na ostatných, že toho majú dosť. Skúsil som odísť a podarilo sa nám s Teunsom dostať k tej čelnej dvojke. Síce som neprešiel dobre poslednú zákrutu, ale podarilo sa mi aj tak vyhrať. Teraz bude žltý dres pre nás veľkou zodpovednosťou, uvidíme, pôjdeme deň po dni.
Som rád za tento vstup do sezóny. Dobre sa mi šlo aj na Algarve, takže super."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Christiana Pömera (DS Bory)
"Prišli sme sem s naozaj silným tímom a našim plánom je, aby v každej etape dostal šancu a ukázal svoju silu niekto iný. Aj pred dneškom sme si načrtli tri scenáre a mali tri plány. Výbornú robotu odvádzal Grosschartner, ktorý bol najprv v čelnej skupine a potom po spojení ťahal, aby sa Alaphilippe a Benoot neodpútali až tak ďaleko. Ešte aj do cieľa prišiel deviaty. No a tak ako sme plánovali, Max zaútočil na kockovom úseku posledného kopca a podarilo sa mu napokon zvíťaziť. Získal žltý dres a pokúsime sa ho držať. Zajtra sa zdá, že to bude deň pre šprintérov."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juliana Alaphilippa (4. miesto)
"Neplánoval som takýto únik. Celý deň sme jazdili vpredu, vedeli sme, čo sa bude diať. Potom som si povedal, že skúsim ísť na šprintérsku prémiu a stiuácia sa vyvinula tak, že tam bola medzera, tak som do toho šiel. Najprv sme s Tiesjom spolupracovali, ale potom prestal robiť, škoda. Preto nás dvaja dobehli a v tej zime som už nezabojoval o víťazstvo. Som rád, že nohy sa zlepšujú a forma stúpa."
 
 
Výsledky etapy
1. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 3:32:19 60
2. TEUNS Dylan Bahrain - McLaren 00:00 25
3. BENOOT Tiesj Team Sunweb link ikonka 00:00 10
4. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:03  
5. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 00:15  
6. POLITT Nils Israel Start-Up Nation 00:15  
7. NIZZOLO Giacomo NTT Pro Cycling 00:15  
8. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:15  
9. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:15  
10. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:15  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 3:32:09 10
2. BENOOT Tiesj Team Sunweb link ikonka 00:02  
3. TEUNS Dylan Bahrain - McLaren 00:04  
4. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:07  
5. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 00:24  
6. MOLARD Rudy Groupama - FDJ link ikonka 00:24  
7. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 00:25  
8. POLITT Nils Israel Start-Up Nation 00:25  
9. NIZZOLO Giacomo NTT Pro Cycling 00:25  
10. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:25  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 145 km - Côte des Mesnuls: dĺžka 1,2 km; sklon 5,7
3 20 72 km - Côte de Neauphle le Château: dĺžka 1,4 km; sklon 7,8 %
3 20 4,5 km - Côte de Neauphle le Château: dĺžka 1,4 km; sklon 7,8 %
 
 
Krátke preview etapy:
Prvá etapa je pomerne krátka, začína sa a končí v meste Plaisir. Počas úvodného dňa sú v ponuke dva okruhy v jeho okolí. Cyklisti sa najskôr vydajú do toho dlhšieho, z etapového mesta sa vydajú na juhozápad, kde sa im do cesty postaví prvá z troch prekážok, Côte des Mesnuls. Po nej sa cesta vyrovná, až po druhú horskú prémiu všetkých účastníkov podujatia čaká prakticky rovinatý profil. Záver prvého okruhu už bude dôležitý, pretože rovnaký koniec má aj druhý, kratší okruh. Krátko pred cieľovou páskou budú musieť pretekári zdolať kopec Côte de Neauphle le Château. Nejde o dlhé stúpanie, ale ponúka aj tvrdé percentá a záverečná pasáž je po kockách. Pri prvom prejazde cez neho si ho pretekári budú môcť detailne pozrieť. Pri druhom sa bude lámať chlieb a nie je vylúčené, že sa v ňom pomalší jazdci pokúsia odpárať šprintérov. Z vrcholu do cieľa netreba prejsť ani päť kilometrov, pričom skoro celý čas sa bude klesať. Úvodná etapa tak môže sedieť nielen šprintérom, ale aj klasikárom.