6. 13.3. zvlnena etapa ciel rovina Sorgues > Apt 161 km Benoot
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 6
profil etapy, 2863 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Šesť horských prémií, dve šprintérske a 161 kilometrov. Takto znela ponuka šiesteho dielu francúzskeho dobrodrúžstva. Žltý dres držal pevne v rukách Max Schachmann a jeho konkurenti v boji o celkové víťazstvo mali dnes ideálnu možnosť, ako dostať Nemca a jeho tím do problémov. Na štarte už nefiguroval tím Bahrajn - McLaren, Ivan Garcia Cortina a spol. sa rozhodli ukončiť svoju púť na pretekoch kvôli koronavírusu. Namiesto Teunsa sa preto posunul do Top 10 Nibali. O čosi neskôr vyskočila ešte jedna dôležitá informácia. Posledná etapa bola kvôli vírusu zrušená. 
 
Okrem pretekárov Bahrainu McLaren sa na štart nepostavili ani Krists Neilands, Rudy Barbier (2x Izrael Start-Up), Caleb Ewan, Jasper de Buyst (2x Lotto Soudal) a Elia Viviani (Cofidis). Talian sa ani vo Francúzsku nedočkal premiérového víťazstva v sezóne. Zvyšných 109 pretekárov sa z mesta Sorgues vybralo o pol jednej popoludní. Silný vietor využili jazdci Deceunincku, ktorí sa poskladali na čelo balíka a odniesol si to okrem iných aj Richie Porte, ktorý sa ocitol mimo pelotónu. Po chvíli sa však všetko upokojilo a odpadlíci sa mohli vrátiť späť.
 
O únik sa pokúsil Lilian Calmejane (Total Direct Energie), no Francúz sa ďaleko nedostal. V tom čase už pretekári stúpali na prvú horskú prémiu Côte de Saumane de Vauclese (5%, 4,2km). Pre Romana Kreuzigera to bola dnes päťdesiata etapa na P-N. Na viac ako pätnásť sekúnd sa podarilo odísť silnej dvojici Pierre Latour (AG2R La Mondiale) a Nicolas Edet (Cofidis). Druhý menovaný vyhral horskú prémiu, líder súťaže o bodkovaný dres Jonathan Hivert si pripísal ďalšie tri body za tretie miesto. 
 
 
nice 20 etapa 6 ilustrak 1 asofb
Max Schachmann (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 
 
Aj táto dvojica bola v následnom zjazde dobehnutá. Potom to skúsilo kvarteto Stefan Küng (Groupama - FDJ), Bryan Coquard (B&B Hotels - Vital Concept), Niccolo Bonifazio (Total Direct Energie) a Anthony Perez (Cofidis). Víťaz včerajšej etapy sa vpredu dlho nezdržal, po chvíli ho zvyšok úniku utrhol. Po chvíli postihol rovnaký osud aj Coquarda. Vysoké tempo pelotónu neudržal Peter Sagan, ktorý sa spoločne s tridsiatimi ďalšími pretekármi porúčal z balíka.

Druhú horskú prémiu Col du Murs (4%, 10,4km) ovládol Nicolas Edet, ktorý si únik doskočil tesne pred vrcholom. Pelotón napokon ubral z plynu a vpredu tak operovala sedmička Romain BardetAlexis Gougeard (2x AG2R La Mondiale), Nicolas Edet, Anthony Perez (2x Cofidis), Winner Anacona (Arkéa Samsic), Stefan Küng (Groupama – FDJ) a Mads Pedersen (Trek).

Pár minút nato odstúpili Mats Würtz a Hugo Hofstetter (2x Izrael Start-Up), zoskupeniu z Blízkeho východu tak zostali už len traja pretekári. Tretiu horskú prémiu Côte du Gordes (6%, 2,3km) opäť uchmatol Edet, balík tu strácal deväťdesiat sekúnd. Vzadu sa nachádzal aj Jonathan Hivert či so zeleným dresom jazdiaci Giacomo Nizzolo. Najvyššie postaveným mužom v úniku bol Stefan Küng, bronzový medailsta z vlaňajších MS strácal na Schachmanna tri a pol minúty.

 

- ponuka z nášho eshopu -

detske oblecenie motiv cyklistika

- ponuka z nášho eshopu -

 

Nizzolo rozšíril zoznam odstupujúcich, na čele balíka sa činili predovšetkým borci okolo Juliana Alaphillipa, jedného z kandidátov na dnešný triumf. Hivert sa napokon vrátil do balíka, v úniku už nestíhal svojim kolegom Küng. V pelotóne sa držalo zhruba päťdesiat pretekárov, pre Schachmanna pracoval najmä Patrick Konrad, ktorý sa točil na čele. Švajčiarský pretekár si musel vymeniť bicykel a následne sa vrátil medzi ostatných utečencov.

Výborný výkon predvádzal Alexis Gougeard, ktorý sa včera poriadne vyšťavil spoločne s Tratnikom a svoj pobyt v úniku si zopakoval aj dnes. Ďalšími pretekármi, ktorí zabalili svoje účinkovanie predčasne, boli Kevin Reza a Cyril Gautier (B&B Hotels - Vital Concept). Bicykel si musel vymeniť aj Jasper Stuyven (Trek), ktorý sa stále držal v balíku. Nicolas Edet vyhral ďalšiu horskú prémiu, tentoraz mu za obeť padol Col du Pointu (5%, 3km).

Spomedzi šprintérov sa v balíku naďalej držal aj Bryan Coquard, no pred pretekármi boli ešte dve horské prémie. V balíku naďalej pracoval len Deceuninck - Quick-Step, medzera medzi nimi a únikom sa zmenšila na menej ako minútu. Nelenilo sa ani vo vedúcej skupine, kde sa do pedálov opreli pretekári Cofidisu a s Edetom dokázal udržať krok len Bardet. Z pelotónu vyrazil Nikias Arndt (Sunweb).

 

nice 20 etapa 6 ilustrak 1 asofb
Zjazd (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 

Prvú šprintérsku prémiu získal bez boja Edet, za vedúcou dvojicou bojoval Anacona a nevzdával sa ani Küng. Arndt medzitým naložil do háku Peréza, nemecký pretekár šiel perfektne a čoskoro dobehol aj Pedersena. Strata balíka sa tu poriadne zvýšila, štyridsať kilometrov pred páskou Schachmann a spol. zaostávali o deväťdesiat sekúnd. Arndt utrhol Pedersena aj Peréza a pokračoval sám.

Z balíka sa zdvihol priebežne druhý muž v GC Soren Kragh Andersen (Sunweb), naopak, Pedersen a Peréz už boli súčasťou pelotónu. Dán sa takmer okamžite dostal ku Arndtovi, Küngovi, Anaconovi a Gougeardovi a spolu so svojim kolegom začali naháňať vedúcu dvojicu. Za chvíľu zostal pri dvojici zo Sunwebu len Anacona, ktorý mohol v závere pomôcť dnes nenápadnému Quintanovi.

Arndt už nemal viac síl, Kragh Andersen a Anacona strácali zhruba päťdesiat sekúnd na Bardeta a Edeta. Za chvíľu došli sily aj Kolumbíjčanovi a víťaz časovky si musel poradiť sám. Dán sa dokonca dostával na virtuálne prvé miesto. Predposlednú horskú prémie Côte du Caseneuve (5%, 5,1km) opäť ovládol Edet a po etape ho čakali pódiové starosti. Kragh Andersen tu zaostával za vedúcim duom len o dvadsať sekúnd.

 

nice 20 etapa 6 ilustrak 1 asofb
Kragh Andersen a Bardet (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 
 

Dán šiel výborne, 33 kilometrov pred cieľom začal robiť spoločnosť Bardetovi a Edetovi a pelotón vedený Declerqom (Deceuninck) v tom čase zaostával päťdesiat sekúnd. Stále tam zostával aj Zdeněk Štybar. Všetci zúčastnení sa blížili k poslednej horskej prémií dnešného dňa - Côte d´Auribeau (5%, 4,5km), kde mohli zaútočiť Alaphillipe či Nibali. V doterajšom priebehu etapy sa v balíku držali aj Nils Politt či John Degenkolb, teda pretekári, ktorí by mohli získať dobrý výsledok v prípade hromadného šprintu.

Sedemnásť kilometrov pred páskou došli Edetovi sily, v balíku sa začali činiť aj ľudia okolo Naira Quintanu. Pelotónu zakýval aj Patrick Konrad, Schachmann mal po ruke už len Grossschartnera. Kragh Andersen dokonca odpáral aj Bardeta a pokračoval sám. Kontakt s balíkom stratil aj Politt. Z balíka zaútočil Vincenzo Nibali, nalepil sa na neho Tiesj Benoot a situáciu musel hasiť Felix Grossschartner, tretí muž v GC.

Kragh Andersen počkal na Benoota, Nibali stratil kontakt a dvojica zo Sunwebu pokračovala sama. Zo sedla sa zdvihol aj Julian Alaphillipe, no Higuita a Schachmann ho nikde nepustili. Benoot sa pri kolegovi dlho nezdržal a pokračoval sám. Nibali bol dobehnutý balíkom a vyrazil Rudy Molard (Groupama - FDJ), doplnil ho Guillaume Martin (Cofidis). Alaphillipe skúšal jeden nástup za druhým, no všetko súperi likvidovali.

Desať kilometrov pred páskou mal Benoot k dispozícií dvadsať sekúnd a prospievalo mu aj to, že súperi sa nevedeli dohodnúť na jeho stíhaní. Belgičan vyhral aj poslednú horskú prémiu, za ním zostával Martin, Jungels, Matthews, Schachmann, Quintana a ďalší. Za Benootom zostával Jungels a Grossschartner, ktorý sa mohol posunúť na druhé miesto v GC. Z balíka sa porúčal Kragh Andersen.

 

nice 20 etapa 6 ilustrak 1 asofb
Triumf Tiesja Benoota (© A.S.O. / Fabien Boukla)

 

Tiesj Benoot to dokázal, záverečný zjazd si bez problémov postrážil a po treťom mieste z úvodnej etapy si prišiel po sólové víťazstvo. Skvelý deň Sunwebu potvrdil druhým miestom Michael Matthews, tretie miesto uchmatol Sergio Higuita. Obrovskú smolu mal v závere Max Schachmann, ktorý si nepostrážil jednu zákrutu, spadol a zlomil si riadidlá. Napriek tomu si Nemec postrážil aspoň žltý dres o osemnásť sekúnd. Organizátori po etape napokon upravili výsledky a pretekárom od druhého Matthewsa až po Schachmanna pridelili rovnaký čas. Nemcovi tak zostal náskok 36 sekúnd na Benoota.

Celý tím Sunweb dnes podal fenomenálny výkon. Arndt, Kragh Andersen, Matthews išli perfektne, čerešničku na tortu však zavesil Tiesj Benoot. Belgičan sa naposledy radoval v úvodnej etape okolo Dánska minulý rok ešte v drese Lotta Soudal. Spokojný môže byť po dnešnom dni aj Sergio Higuita, ktorý prežil dnešnú previerku bez problémov a v celkovom poradí sa posunul na tretie miesto. Napriek dobrému výkonu vypadol z predbežného pódia Felix Grossschartner. Do najlepšej desiatky sa posunuli aj Matthews, Nibali, Alaphillipe, Molard, Pinot a Kangert.

Peter Sagan do vývoja dnešnej etapy výraznejšie nezasiahol, so stratou viac ako dvadsaťjeden minút ho klasifikovali na 79. priečke. Do cieľa dorazil spoločne s Portem či Latourom. Jeho brat Juraj sa dnes nepodieľal na stíhaní vedúcej skupiny ako v predchádzajúcich etapách a v cieli mu namerali stratu viac ako dvadsaťšesť minút.

 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu etapy
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tiesja Benoota (víťaz)
"Bol to naozaj ťažký deň, išli sme naplno od začiatku. Quick-Step ťahal od začiatku etapy. Vedel som, že je to pre mňa dobrá situácia, pretože sa mi páči, keď ideme naplno celý deň. Vo finále som bol vo veľmi dobrej pozícií. Zaútočil som s Nibalim a cítil som, že mám stále nejaké sily nazvyš, tak som šiel naplno až kým som nedobehol Sorena. Som veľmi šťastný, že som dnes získal etapu. Tento rok, bohužiaľ, nemôžeme jazdiť klasiky, ale som si istý, že v budúcnosti môžeme na nich dosiahnuť pekné výsledky."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maximiliana Schachmanna (víťaz)
"Spadol som asi 800 metrov pred cieľom, ale som v poriadku. Dnešná etapa bola pekná a chlapci šli na plný plyn. Pred pádom som mal menšiu medzeru, ktorú som zalepil, ale bol som pritom príliš rýchly. Stále mám žltý dres a zajtra bude určite náročná etapa, ale pri poslednom stúpaní som sa cítil dobre."
 
 
Výsledky etapy
1. BENOOT Tiesj Team Sunweb link ikonka 3:57:02 60
2. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:22 25
3. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:22 10
4. JUNGELS Bob Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:22  
5. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:22  
6. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:22  
7. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:22  
8. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:22  
9. MOLARD Rudy Groupama - FDJ link ikonka 00:22  
10. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:22  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 22:46:24 10
2. BENOOT Tiesj Team Sunweb link ikonka 00:36  
3. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 01:01  
4. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 01:01  
5. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:10  
6. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:18  
7. MOLARD Rudy Groupama - FDJ link ikonka 01:29  
8. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 01:30  
9. KANGERT Tanel EF Pro Cycling 01:52  
10. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 02:04  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 133 km - Côte de Saumane de Vaucluse: dĺžka 4,2 km; sklon 5,1 %
2 20 114 km - Col de Murs: dĺžka 10,4 km; sklon 4,3 %
3 20 93,5 km - Côte de Gordes: dĺžka 2,3 km; sklon 6,5 %
3 20 61 km - Col du Pointu: dĺžka 3,5 km; sklon 5,4 %
2 20 37 km - Côte de Caseneuve: dĺžka 5,1 km; sklon 5,4 %
2 20 13 km - Côte d'Auribeau: dĺžka 4,5 km; sklon 5,8 %
 
 
Krátke preview etapy:
Posledné tri dni budú už iba o utrpení a jazdení smerom dohora, začne totiž prehliadka masívov v okolí Nice. Ešte v piatok cyklisti nebudú zdolávať žiaden kopec prvej kategórie, ale v ponuke bude až šesť horských prémií, a takmer tritisíc výškových metrov. Najmä adepti na celkové víťazstvo po prvýkrát na podujatí dostanú možnosť overiť si svoje nohy a nohy svojich súperov. Úvodné kilometre šiestej etapy budú jednoduché, a to až po prvý kopec v itinerári. Prvé dve prémie sú dvojky, ďalšie dve trojky a v príbehu etapy zanechajú iba maličkú stopu. Chlieb sa bude lámať oveľa neskôr. Ešte tiež na Côte de Caseneuve môže panovať pokoj zbraniam, pretože jeho vrchol je dosť ďaleko od pásky. Na ataky bude ešte príliš skoro s prihliadnutím na ďalšie dva brutálne dni. Zvýšenú aktivitu môžeme vidieť až na poslednej prémii, možno až na nehodnotenom kopci, ktorého vrchol je iba dva a pol kilometra od cieľa. Tak či tak je viac ako jasné, že do cieľa príde buď osamotený jazdec alebo malá skupina najvážnejších adeptov na zisk celkového víťazstva. Šprintéri a klasikári záver určite neprežijú.