2. 9.3. rovinata etapa ciel rovina Chevreuse > Chalette-Sur-Loing 166 km Nizzolo
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 2
profil etapy, 1173 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Aj druhý deň na francúzskom podujatí ponúkal daždivé a veterné počasie s teplotami cez desať stupňov. V ďalšej nervóznej previerke sa očakával hromadný dojazd pelotónu a šprintéri mohli byť spokojní, že finále neobsahovalo technické úseky. V cieľovom meste Chalette-sur-Loing sa mali postaviť proti sebe Bennett, Ewan, Bouhanni, Viviani, Bol alebo Nizzolo.

Na etapový triumf si robil zálusk aj Bora - hansgrohe a vo finále sme sa mohli tešiť na spoluprácu medzi Pascalom Ackermannom a Petrom Saganom. Nemecký jazdec v tomto roku vybojoval dva triumfy a v dnešnej koncovke mal byť lídrom tímu. Do úniku vyštartovali len dvaja borci. Na čele pretekov nechcel chýbať Jonathan Hivert (Direct Energie), ktorý sa objavil na tejto pozícii aj včera a vlastnil bodkovaný dres, a tentoraz mu robil spoločnosť José Díaz (Nippo Delko). Na začiatku etapy silno pršalo, potom vytrvalý dážď prestal, ale prehánky pokračovali.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
detske oblecenie biker
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Vedúca dvojica udržiavala náskok na úrovni dvoch minút. Jonathan Hivert pred dvomi rokmi vyhral etapu na tomto podujatí, keď sa presadil v úniku tretej etapy. José Díaz získal v kariére len jedno víťazstvo, a to pred niekoľkými dňami na Tour du Rwanda, kde ovládol poslednú etapu. V pelotóne kontroloval líderský dres tím Bora - hansgrohe a na čele balíka pracoval aj Juraj Sagan. Slovenský pretekár uchmatol aj jeden vrchársky bod za tretie miesto na finálnej horskej prémii.
 
Na všetkých troch  hodnotených kopcoch bol úspešný Hivert a splnil tak svoju hlavnú úlohu. Na čele vrchárskeho poradia zvýšil svoj náskok. Prvá rýchlostná prémia zase skončila v rukách Díaza. Postupne začali kontrolovať únik aj ostatné šprintérske celky a Lotto - Soudal, Deceuninck - Quick-Step alebo Cofidis ukazovali ambíciu ovládnuť dnešnú etapu. V druhej časti pelotón zrýchlil a brejk bol zlikvidovaný už šesťdesiat kilometrov pred páskou. Doteraz sa neobjavil na trati bočný vietor, ale najsilnejšie poryvy sa mali objaviť vo finále, takže sme očakávali hektickú koncovku dnešného dňa. A netrvalo dlho, aby za balíkom zaostalo niekoľko jazdcov. Nepozorne jazdil aj Richie Porte, ale za chvíľu sa všetko spojilo.
 
 
nice 20 etapa 2 sagan asofb
Maximilian Schachmann a boj o sekundy (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 
 
Druhú šprintérsku prémiu ovládol tím Bora - hansgrohe. Max Schachmann ako líder pretekov získal tri bonifikačné sekundy, keď mu pripravil šprint Peter Sagan a slovenský cyklista skončil na treťom mieste. Medzi jazdcov nemeckého celku sa vtesnal Sergio Higuita (EF Pro Cycling). Potom panovala v balíku nervozita, či sa neobjaví bočný vietor a niektoré celky sa nepokúsia rozdeliť hlavnú skupinu. Všetci lídri tímov sa tlačili dopredu, aby mali situáciu pod kontrolou, a medzi nich patril aj Peter Sagan, ktorý strávil väčšinu dňa na vysokých priečkach v balíku.
 
Tridsať kilometrov pred cieľom niektoré celky zvýšili tempo, medzi nimi aj Bora a Peter Sagan, a mnohí pretekári stratili kontakt s pelotónom. Práve v tomto čase mal smolu Julian Alaphilippe, ktorý dostal defekt a keď si chcel vymeniť koleso, musel počkať na tímové vozidlo, čo ho pripravilo o kľúčovú pozíciu na čele pretekov. So šprintérov zostali vzadu Ewan s Bennettom a na malý pád doplatil Nairo Quintana. Menšia kolízia, do ktorej sa dostal aj Roman Kreuziger, vyhodila kolumbijského pretekára z hlavnej skupiny a bolo by veľkým prekvapením, ak by sa dokázal vrátiť späť.
 
nice 20 etapa 2 sagan asofb
Peter Sagan počas etapy (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 
 
Vo vedúcej skupine zostalo 35 cyklistov a Peter Sagan medzi nimi nechýbal. Spomedzi šprintérov predvádzal výborný aj jeho kolega Ackermann, ktorý mal byť najrýchlejší v tejto skupine. Na čele najtvrdšie pracovali zostavy FDJ a Trek, ktoré tu mali svojich lídrov Pinota s Nibalim. Desať kilometrov pred cieľom sa delila aj táto vedúca skupina a postarali sa o to Bora a Trek. Stále jazdil aktívne aj Peter Sagan a aj jemu sa podarilo okresať vedúcu skupinu na približne desať jazdcov. Schachmann, Ackermann, Stuyven, Nibali, Politt, Nizzolo, Pedersen a Higuita predvádzali pozorní výkon. Táto partia to mala výborne rozohrané, ale skupina prenasledovateľov strácala pätnásť sekúnd iba päť kilometrov pred páskou.
 
Do cieľa sa už neodohrala žiadna zmena na trati a z hľadiska etapového triumfu mal všetko vo svojich rukách Bora - hansgrohe. Peter Sagan rozbehol šprint pre Pascala Ackermanna, ale nemeckého jazdca prekonal pred páskou Giacomo Nizzolo. Tretí skončil Jasper Stuyven. Druhá skupina stratila necelých dvadsať sekúnd a ďalšia partia pol minútu. Alaphilippe a Quintana dostali manko osemdesiatpäť sekúnd.
 
 
nizzolo 20 nice triumf asofb
Triumf Giacoma Nizzola (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Aj dnes sme sledovali atraktívne veterné dobrodružstvo a druhýkrát po sebe prišiel do cieľa balík rozdelený. Na posledných tridsiatich kilometroch sa odohrávala totálna cyklistika a na trati sa vytvorilo mnoho skupín. Z pohľadu etapové triumfu a celkového poradia predviedol silný výkon tím Bora - hansgrohe. Pascal Ackermann dostal šancu bojovať o výhru v malej skupine. Na konci mu rozbehol šprint Peter Sagan, ale nemecký jazdec sa ocitol na vetre dlhú dobu, čo využil Giacomo Nizzolo. Pekne si počkal na ten správny moment a vyhral druhý triumf na úrovni WT v ročníku. Ackermann tak nedotiahol do úspešného konca výborný tímový výkon svojich kolegov. Počas celého dňa sa ukazoval Peter Sagan. Na rýchlostnej prémii pomohol Schachmannovi, potom bol vždy vpredu, keď sa delil balík, k týmto selekciám aj sám prispel, a vo finále bol zase nápomocný Ackermannovi. Skutočne mu chutila cyklistika a prežil výbornú prípravu na blížiace sa jarné klasiky. Juraj Sagan stratil tri minúty.
 
Úspešný deň má za sebou Maximilian Schachmann, ktorý si udržal vedenie v klasifikácii. Pristúpil aktívne k obrane žltého dresu a na vysokých priečkach v GC bude chcieť zostať čo najdlhšie. Veľmi dobre si počínali na trati Sergio Higuita a Vincenzo Nibali, ktorí ako jazdci na celkové poradie finišovali na čele pretekov a získali peknú výhodu na konkurentov. Dobrý deň prežili aj Bardet s Pinotom, ktorí dorazili do cieľa v druhej skupine s malou stratou, a na veľkú smolu doplatili Alaphilippe a Quintana. Prvého zastavil defekt v tom najhoršom čase a Quintana sa zase ocitol na zemi, keď sa delil balík. V celkovom poradí si tak výrazne pohoršili a je to veľký problém najmä pre kolumbijského jazdca, ktorý chcel v horách atakovať na celkový triumf. Jazdu na vetre znovu neustál Porte so stratou vyše šesť minút a takúto bitku on jednoducho nezvláda.       
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Giacoma Nizzola (víťaz)
"Celý deň to bolo nervózne kvôli dažďu a vetru. Keď sa vytvorili rozhodujúce selekcie, Bora išla najmä na celkové poradie a ja som mohol šetriť energiu. Vedel som, že Pascal Ackermann je mojim hlavným súperom, preto som sa zavesil za neho a napokon som ho dokázal poraziť. Je to skvelý výsledok. Od začiatku sezóny sa cítim výborne a verím, že to tak zostane čo najdlhšie."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maxa Schachmanna (líder poradia)
"Necítil som sa špeciálne dobre, ale moji kolegovia mi pomohli, aby som sa v dôležitých momentoch ocitol vpredu. Keď sa začal pelotón deliť, už som bol v poriadku. Peter Sagan odviedol kus práce, aby rozdelil pelotón, a napokon sme zostali na čele pretekov štyria z nášho tímu. Predviedli sme dobrý výkon, aj keď to nestačilo na etapový triumf, ale zvýšil som vedenie v klasifikácii. Nič ešte nie je isté, lebo konkurenti sú silní."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Steffena Radochla (DS Bora)
"Našich chlapcov musím len pochváliť. Odviedli skvelú prácu. Keď udreli bočné vetry, Peter, Max a Pascal boli vždy na čele pelotónu. V samotnom šprinte dostal Pascal dobrú podporu, ale nestačilo to na víťazstvo. Na konci tak ťažkého dňa sa to môže prihodiť. Najsilnejší muž vyhral a bol to Nizzolo.  "
 
 
Výsledky etapy
1. NIZZOLO Giacomo NTT Pro Cycling 3:49:57 60
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 25
3. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00 10
4. POLITT Nils Israel Start-Up Nation 00:00  
5. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:00  
6. WÜRTZ SCHMIDT Mads Israel Start-Up Nation 00:00  
7. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:03  
8. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 00:03  
9. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:03  
10. NEILANDS Krists Israel Start-Up Nation 00:03  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 7:22:06 10
2. NIZZOLO Giacomo NTT Pro Cycling 00:15  
3. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:21  
4. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:23  
5. POLITT Nils Israel Start-Up Nation 00:25  
6. WÜRTZ SCHMIDT Mads Israel Start-Up Nation 00:25  
7. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:28  
8. NEILANDS Krists Israel Start-Up Nation 00:28  
9. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:28  
10. BENOOT Tiesj Team Sunweb link ikonka 00:38  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih etapy

 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 144 km - Côte des Loges: dĺžka 1,4 km; sklon 5 %
3 20 101 km - Côte de Bouville: dĺžka 1,4 km; sklon 4,4 %
3 20 92,5 km - Côte du Pressoir: dĺžka 1,1 km; sklon 5,9 %
 
 
Krátke preview etapy:
Druhá previerka by sa dala označiť aj ako cesta za slnkom, cyklisti totiž vyrazia až na pobrežie Stredozemného mora, ale ešte sa k nemu nedostanú. Počas celého dňa pôjdu nielen za slnkom, ale aj na skoro úplne rovinatom profile, etapa je šitá na mieru šprintérom. Podobne ako prvý deň, aj v druhý deň sú na programe tri horské prémie, ale ich vrcholy sú ďaleko od cieľa, takže žiadnu drámu v nich neuvidíme a šprintéri ich určite prežijú bez akejkoľvek ujmy. Po nich bude až na pásku viesť úplná rovina, kde sa však môžu udiať zaujímavé udalosti. Rolu v tom môže zohrať nepredvídateľný vietor, pondelok by malo fučať v tejto oblasti a niektoré celky túto situáciu môžu využiť vo svoj prospech. Druhá etapa je profilovo jednoduchá, najjednoduchšia zo všetkých previerok v 78. ročníku podujatia, ale ak sa o pozornosť prihlási počasie, nemusí pretekárov čakať jednoduchý deň. Koncovka preto môže byť v réžii šprintérov, ale vôbec to nie je isté. Tak či tak sú najväčšími favoritmi na zisk etapového vavrínu.