3. 10.3. rovinata etapa ciel rovina Chalette-Loing > La Chatre 214 km Cortina
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 3
profil etapy, 1689 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Tretia etapa bola poriadne dlhá, cyklisti dnes prešli cez dvesto kilometrov. Tešiť ich mohla aspoň profilová nenáročnosť a aj trochu zlepšené počasie. Síce počas celého dňa bolo chladno a hlavne veterno, poriadne fučalo, spočiatku nepršalo. Podobne ako včera, tak aj dnes ku favoritom na zisk etapy patrili výhradne šprintéri. Aj keď záverečné kilometre boli hore a dole, na konci sa čakala prehliadka ich rýchlosti. Vidieť mal byť Pascal Ackermann, Sam Bennett, Caleb Ewan, Giacomo Nizzolo, Cees Bol, Elia Viviani a teoreticky aj Peter Sagan, ktorí včera odviedol kvantum práce pre Ackermanna.

Dnešný deň neponúkal také množstvo prémií ako napríklad včera, a možno aj to sa podpísalo pod skutočnosť, že do úniku sa dnes nikomu nechcelo. Tiež vietor v tom mohol mať prsty, keďže v prvej polovici etapy sa dalo v balíku pošetriť silami, čo sa o úniku vôbec nedalo povedať. Dopredu tak odskočil iba jeden odvážlivec a pelotón k nemu bol veľmi milosrdný. Bol ním Tom Devriendt z celku Circus - Wanty Gobert, ktorý ušiel na štvrtom kilometri a o tridsať kilometrov neskôr už zvieral v rukách skoro desať minút k dobru.
 
 
cortina 20 nice triumf asofb
Tom Devriendt (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 

Na ceste do cieľa tretej etapy všetkých účastníkov čakali iba tri prémie. Úvodná bola rýchlostná, tri body a tri bonifikačné sekundy získal samozrejme Devriendt (Circus), bitku v pelotóne vyhral Nizzolo (NTT) pred Pedersenom (Trek-Segafredo). Nizzolo sa tak virtuálne stal lídrom bodovacej súťaže. Asi o hodinu neskôr sa utečenec doterigal na jedinú horskú prémiu, opäť bral plný počet bodov, keďže hlavné pole bolo ďaleko za ním. Zvyšné body získali Hivert (Direct Energie) a Díaz (Nippo), ktorí v krátkom stúpaní ťahali čelo balíka. Do cieľa bolo treba prejsť ešte viac ako polovicu etapy.
 
Presne v polovici etapy trochu spŕchlo, takže prišiel čas na obliekanie plášteniek. Devriendt (Circus) tak bol poriadne prefúkaný, ale tiež premočený, jeho situácia sa každým metrom zhoršovala. Na méte 85 kilometrov od pásky zrýchlil tím Israel Start-Up Nation, a poriadne natiahol pelotón, a dokonca ho rozdelil. Vzadu zostalo viac ako dvadsať jazdcov, aj Nizzolo (NTT) a Hivert (Direct Energie), ale po pár minútach sa tempo upokojilo. Dopredu nastúpila Bora - hansgrohe, Drücker a Juraj Sagan dali možnosť oneskorencom vrátiť sa naspäť.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
cycling kalendar boxovy posledne1
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Nielen proti počasiu, ale aj iné ťažkosti musel Devriendt (Circus) zdolať na ceste do cieľa. Počas zabávania sa kolegov Nilsa Politta prišiel o celé dve minúty a pomaly z jeho náskoku odkrajovali aj domestici Pascala Ackermanna. Celú pol minútu stratil, keď musel zastaviť, lebo cez priecestie práve prechádzal vlak. Jediného utečenca v dnešnej etape celá situácia vôbec nerozhodila, zastavil akoby sa nič nedialo, a ešte keď vlak prešiel, tak sa stihol poobzerať doľava a doprava. Byť v úniku v tretej etape pomaly pripomínalo veľmi krutý trest, ale Devriendt to znášal zatiaľ celkom dobre.
 
Ďalšie minúty nepriniesli nič zaujímavé, pretekári sa pomaly, priam slimačím tempom, posúvali do cieľovej destinácie. Zatiaľ v hlavnom poli panovala pokojná atmosféra. Nudnejší priebeh narušil až pád, keďže Martin (Cofidis) v ľavotočivej zákrute narazil do ostrovčeka a na jeho karambol doplatili ďalší dvaja cyklisti. Ešte predtým Bardet (Ag2r) dostal defekt, takže aj on sa na malú chvíľu ukázal za pelotónom. Pred ním sa o tri minúty skôr pohyboval stále Devriendt (Circus), zatiaľ jediný hrdina tretej etapy. Do cieľa bola treba prejsť ešte 60 kilometrov.
 
 
cortina 20 nice triumf asofb
Juraj Sagan na čele pelotónu (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 
 
Pokým Peter Sagan zatiaľ prechádzal etapou ako nôž maslom, pohyboval sa v popredí a dokázal sa vyhnúť všetkým nebezpečným situáciám, Juraj Sagan urobil kotrmelec cez dvoch súperov z celku NTT Pro Cycling. Našťastie spadol na jedného z nich a nie na asfalt, takže sa hneď zdvihol a ešte predtým ako opäť vysadol sa svoj stroj, podržal bicykel jednému z dvoch nešťastníkov. Bol ním Ben O'Connor, ktorý dopadol najhoršie, lebo ako jediný z tria upadnutých jazdcov pobozkal cestu. Ale ani na ňom nebolo vidieť fyzické šrámy, tie si odnieslo iba jeho ego.
 
Devriendt (Circus) sa blížil na poslednú šprintérsku prémiu, ktorá bola situovaná 19 kilometrov od cieľa, ale už sa na ňu nedostal. Cez hlavné pole sa precedil ako zrnko piesku. Napriek tomu si za dnešný výkon a počin zaslúži potlesk. Krátko potom sa O'Connor (NTT) opäť vysypal, tentokrát nie na cestu, ale do vydláždenej priekopy. Bolo to poriadne bolestivé. Spolu s ním spadli ešte ďalší traja cyklisti, jedným z nich bol El Fares (Nippo), ktorému sa už na nohy akosi nechcelo. Dlho ležal vedľa cesty, zastavil sa pri ňom aj lekár pretekov, ktorý mu ohmatával rameno. 
 
 
cortina 20 nice triumf asofb
Pelotón počas etapy (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 
 
Pred druhou rýchlostnou prémiou balík zrýchlil, priam letel. Po tri bonifikačné sekundy si prišiel Pedersen (Trek-Segafredo), jedna sa ušla aj pre Alaphilippa (Quick-Step). Jeho kolegovia potom prišliapli a hlavné pole sa začalo deliť. Porte (Trek-Segafredo) bol jediným zvučnejším menom, ktoré začalo zaostávať, a možno aj preto Quick-Step prestal tlačiť na pílu. Takže pelotón znovu spomalil a oneskorení cyklisti dostali šancu vrátiť sa do neho. Túto možnosť využili skoro všetci muži, ktorí doposiaľ plávali v mútnej vode za balíkom. Naspäť sa dostal aj Coquard (Vital Concept), ktorý dostal defekt.
 
Šesť kilometrov pred páskou sa padalo. Na zemi skončilo desať cyklistov, mimo hry bol aj Bryan Coquard, ktorý sa tesne predtým stihol do balíka vrátiť. Na opačnom fronte útočil Quick-Step, dvojica ich jazdcov sa odtrhla z pelotónu, lenže ako lepidlom bol na nich nalepený Peter Sagan. Najlepší slovenský cyklista opäť jazdil na jednotku s hviezdičkou. Dvojička z belgického celku keď zbadala, koho majú za zadným kolesom, zmeravela, a pelotón všetkých dobehol. Potom sa už scéna pripravovala na hromadný dojazd, v balíku stále operovalo cez päťdesiat mužov. Nebol medzi nimi Mads Pedersen.
 
 
cortina 20 nice triumf asofb
Bora v popredí pelotónu (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 
 
Pozičná bitka bola tvrdá, došlo aj na lakte. Výbornú prácu pre Sama Bennetta vytvárali jeho kolegovia, ktorí priviedli hlavné pole do posledného kilometra. Lenže Bennett pár metrov pred páskou pocítil tvrdosť cesty, zosypal sa na zem v ťažkom páde. Celá situácia vystrelila do popredia Petra Sagana, ktorý otvoril šprint. Po jeho pravej ruke však preletel okolo neho Iván Cortina a zvíťazil. Nikto z jeho priamych súperov nebol v závere silnejší. Peter dnes finišoval na druhom mieste, tretí bol Andrea Pasqualon.
 
Elitní šprintéri dnes dostali poriadnu facku. Dal im ju španielsky cyklista, ktorý dnes vyhral vôbec po druhýkrát na profesionálnej úrovni. Iván Cortina však na konci urobil všetko správne, a keď rozkrútil nohy do plných obrátok, nikto ho už nedokázal predbehnúť. Využil svoju pozíciu, nechal sa rozbehnúť Saganom a dal bodku za svojim vystúpením. Ukázal tak kus talentu, ktorý v ňom drieme. Práve možno dnešné víťazstvo mu otvorí šancu častejšie bojovať o víťazstvá.
 
 
cortina 20 nice triumf asofb
Ivan Garcia Cortina a jeho triumf (© A.S.O. / Fabien Boukla)
 
 
Peter Sagan dnes neurobil žiadnu chybu, opäť bol viditeľný v dôležitých okamihoch, iba v závere nemal takú rýchlosť ako dnešný víťaz. Z elitných mien však koncovku zvládol najlepšie. Pascal Ackermann sa do šprintu nedostal kvôli technickým problémom, Sama Bennetta zhodil Hugo Hofstetter, ktorý neustál tlačenicu. Ír prišiel do cieľa so zakrvavenou rukou a podľa prvých informácii by mal mať zlomené zápästie. Pri dojazde mal pravú ruku iba položenú na riadidlách. Vo finále chýbal aj Caleb Ewan, ktorý tiež doplatil na pád. On na zemi neskončil, ale musel sa zastaviť. To Cees Bol, Nacer Bouhanni alebo Giacomo Nizzolo v koncovke nechýbali, ale na dnešného víťaza jednoducho nemali.
 
Z pohľadu celkovej klasifikácie sa dnes nič výrazné nestalo, udiali sa iba kozmetické zmeny. Najcennejší dres aj zajtra ponesie Maximilian Schachmann, ktorý vedie celkovú klasifikáciu o trinásť sekúnd. Teda rovnako ako pred dnešnou etapou. Druhé miesto udržal Giacomo Nizzolo, ktorý však nebude po dnešku príliš spokojný, určite pomýšľal na lepší výsledok. Na tretej pozícii zostal Jasper Stuyven. Všetci traja dnes nemali žiadne problémy, vyhli sa všetkým nebezpečným situáciám, dobre jazdili na vetre a nemali ani problémy technického rázu. Po treťom dni v Top 10 operovali ešte Mads Würtz, Sergio Henao, Nils Politt, Krists Neilands, Félix Grosschartner, Vincenzo Nibali a po dnešku sa do najlepšej desiatky dostal aj Peter Sagan
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Ivána Cortinu (víťaz)
"Je to úžasné. Sú to preteky, ktoré sa mi naozaj páčia, takže je to pre mňa cenné víťazstvo. Prekvapilo ma, že som porazila Petra Sagana. Kľúčové bolo, že som v závere našiel správne miesto. Posledné metre som išiel na plný plyn. Dnes bol ťažký deň, trpel som ako každý. Ale ja mám daždivé podmienky rád, takže dúfam, že bude pršať aj naďalej."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maximiliana Schachmanna (líder GC)
"Posledných 19 kilometrov bolo skutočne ťažké zaistiť si pozíciu vpredu. Všetci boli v strehu kvôli vetru, ale silnejší vietor sa objavil až osem kilometrov od cieľa. Koncovku nakoniec ovplyvnilo pár pádov. Dúfam, že nikto nie je vážne zranený. Mne sa podarilo prežiť etapu bez problému. V minulosti som už ukázal, že viem zajazdiť dobrú časovku. Zajtra budem chcieť ubrániť tento krásny dres. Bude to ďalšia výzva."
 
 
 
Výsledky etapy
1. GARCÍA CORTINA Iván Bahrain - McLaren 5:49:55 60
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 25
3. PASQUALON Andrea Circus - Wanty Gobert 00:00 10
4. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 00:00  
5. BOUHANNI Nacer link ikonka Team Arkéa Samsic 00:00  
6. BARBIER Rudy Israel Start-Up Nation 00:00  
7. TURGIS Anthony Team Total Direct Energie 00:00  
8. NIZZOLO Giacomo NTT Pro Cycling 00:00  
9. WÜRTZ SCHMIDT Mads Israel Start-Up Nation 00:00  
10. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 13:12:01 10
2. NIZZOLO Giacomo NTT Pro Cycling 00:13  
3. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:21  
4. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:23  
5. POLITT Nils Israel Start-Up Nation 00:25  
6. WÜRTZ SCHMIDT Mads Israel Start-Up Nation 00:25  
7. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:28  
8. NEILANDS Krists Israel Start-Up Nation 00:28  
9. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:28  
10. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:36  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 124,5 km - Côte de la Chapelotte: dĺžka 2,8 km;sklon 4,6 %
 
 
Krátke preview etapy:
Ani tretí deň nebude profilovo náročný, bude však veľmi dlhý a na konci tretej etapy cyklistov nečaká žiadna prechádzka po ružovej záhrade. Celé dobrodružstvo odštartuje v meste Chalette-Loing, z neho sa pretekári vyberú opäť na juh bližšie ku cieľovej destinácii celého podujatia, k Nice. Počas utorka budú musieť účastníci podujatia prežiť iba jednu horskú prémiu, pod ňu vedie rovina a rovnako aj z nej, a to až takmer do cieľa. Posledné kilometre sú však raz hore a raz dole. Do cieľa cyklistov prevedie krátky brdok, ktorý sa zdvihne kilometer a pol od pásky. Jeho priemerný sklon je takmer zanedbateľný, ani nie dva percentá, takže šprintéri by nemali byť v nevýhode a mali by koncovku hravo zvládnuť. Plus im do kariet hrá technická jednoduchosť posledných metrov, organizátori im do cesty nepostavili žiadnu prekážku. Tak či tak úplné finále nebude pre nich jednoduché, dôležitá bude pozičná bitka ešte predtým ako sa cesta zdvihne. V pelotóne bude panovať určite veľká nervozita a nie je vylúčené, že niektorí pretekári sa ocitnú na zemi.