Paríž - Nice: O víťazstvo šprintovala malá skupina, zvíťazil Roglič a zvýšil náskok v GC

12.3.2022, 13:25 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Primož Roglič (© A.S.O. / Alex Broadway)

7. 12.3. rovinata etapa ciel rovina Nice > Col de Turini 155 km Roglič
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
profil etapy, 3560 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
Siedma etapa bola zároveň kráľovskou. Cyklistov čakal horský výstup na Col de Turini (14,9 km; 7,3 %), kde najprudšie sklony dosahovali pätnásť percent. Primož Roglič (Jumbo - Visma) mal pred sebou kľúčovú previerku v boji o udržanie žltého dresu. Biely dres mal oblečený Matteo Jorgenson (Movistar), ale Mauri Vansevenant (Quick-Step Alpha Vinyl) strácal len 31 sekúnd.
Štartová listina sa opäť ochudobnila. Na štart sa už nepostavili Michael StorerKevin Geniets (2x Groupama - FDJ), Anthony TurgisGeoffrey Soupe (2x TotalEnergies), Max Walscheid (Cofidis), Jevgenij Fedorov (Astana Kazachstan) a Dimitri Claeys (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux). Vedúca skupina sa vytvorila hneď po štarte a pred pelotónom jazdilo osemnásť pretekárov.
Únik tvorili Gregor MühlbergerIván CortinaAlbert Torres (3x Movistar), David GauduQuentin PacherOlivier Le Gac (3x FDJ), Julien BernardMads Pedersen (2x Trek - Segafredo), Cees BolNico Denz (2x DSM), Simon CarrJulius Van den Berg (2x EF Education-EasyPost), Franck BonnamourAlexis Gougeard (2x B&B Hotels KTM), Ryan Mullen (Bora - hansgrohe), Fabio Felline (Astana), Michael Morkov (Quick-Step) a Thomas De Gendt (Lotto Soudal).
Na Côte de Coursegoules (8,1 km; 4,9 %) získal päť bodov Denz. 43 kilometrov pred cieľom mala vedúca skupina sedemdesiat sekúnd k dobru na balík, ktorý viedli jazdci Ineosu. V úniku boli papierovo najsilnejšími vrchármi GauduMühlbergerFelline De Gendt. Prekvapiť mohol Bonnamour, ktorý vo štvrtok skončil na druhej priečke a v celkovom poradí mu patrilo 21. miesto.
V pelotóne začali udávať tempo aj zástupcovia tímu Arkéa - Samsic. Nairo Quintana sa v GC nachádzal na deviatej priečke. Z úniku vypadol Gaudu. Jedenásteho muža Tour de France nasledovali Pedersen a Bol. Mimochodom, za doterajšie výsledky v predchádzajúcich etapách získal najväčšiu finančnú odmenu Wout Van Aert (Jumbo), ktorý zinkasoval 9 075 €. O 7 100 € si polepšil majster sveta z roku 2019 Pedersen.
Dvadsať kilometrov pred cieľom mala vedúca skupina minútový náskok. Bol sa pridal na zoznam odstupujúcich pretekárov a z úniku si vystúpili Mullen s Morkovom. Z bicykla zosadol aj Oliver Naesen (AG2R Citroën Team). Tempo vedúcej skupiny neudržal ani Van den Berg, ktorý bol v úniku aj včera. Nasledoval ho Le Gac. Na začiatku stúpania na Col du Turini opustili vedúcu skupinu aj CortinaDenz Gougeard
Vpredu ostali PacherDe GendtMühlberger Bonnamour. Druhému menovanému došli sily jedenásť kilometrov pred cieľom. V balíku začali udávať tempo jazdci Jumba. Roglič mal k dispozícii dvoch domestikov. Pelotón sa okresal na priblížne 25 cyklistov. Šprintérsku prémiu vyhral Bonnamour a o chvíľu nato sa na čele osamostatnil niekdajší jazdec Bory.
Osemtisíc metrov pred vrcholom sa do problémov dostal Jorgenson a to bola príležitosť pre Vansevenanta na biely dres. Zaostávať začal aj Pierre Latour (TotalEnergies) a zaútočil Adam Yates (Ineos). Štvrtého muža Vuelty začali prenasledovať RogličQuintana Daniel Martínez (Ineos). Mühlberger bol dobehnutý a tak zaútočil líder pretekov. Na jeho útok odpovedal iba Martínez.
Za vedúcim duom jazdili Yatesovci QuintanaAdam Yates ale začal zaostávať. Za ním sa nachádzala skupina, kde boli Ion IzagirreGuillaume Martin (2x Cofidis), Jack HaigGino Mäder (2x Bahrain - Victorious), Joao Almeida, Brandon McNulty (2x UAE Team Emirates), Vansevenant a Aleksandr Vlasov (Bora). 2700 metrov pred páskou sa prvé dve skupiny spojili.
Ďalší útok Rogliča bol neúspešný. Po ňom sa zdvihol zo sedla Simon Yates a do problémov sa dostal Quintana. Víťaz Gira z roku 2014 sa ale po chvíli vrátil späť. Do druhej skupiny sa vrátil Adam Yates. Naopak, ušiel odtiaľ Almeida. Portugalčan tesne pred cieľom doplnil vedúcu skupinu, ktorá šprintovala o víťazstvo a najsilnejšie nohy mal Primož Roglič. Druhý skončil Daniel Martínez a tak preťal pásku Simon Yates
Deväť sekúnd dostal Quintana, jedenásť nový majiteľ bieleho dresu Almeida. Ďalší pekný výkon predviedol McNulty, ktorý prišiel do cieľa na šiestej priečke. Za ním prišli do cieľa Haig Adam Yates. 44 sekúnd dostal Martin a viac ako minútu dostali IzagirreVlasov Latour. V celkovom poradí nastalo viacero zmien. Na priebežne pódium sa prepracoval Martínez, ktorý pred záverečnou etapou stráca trinásť sekúnd na Simona Yatesa
Na štvrtú priečku sa posunul Adam Yates, ktorý ale na Top 3 stráca už päťdesiat sekúnd. Do Top 5 sa prepracoval Quintana. Novým členom elitnej desiaty je Almeida, ktorý sa posunul o osem miest. Zelený dres si aj v poslednej etape oblečie Van Aert a nezmenil sa ani majiteľ bodkovaného dresu, ktorým ostáva Valentin Madouas (FDJ). Honor najbojovnejšieho pretekára dostal Mühlberger. Vrchári budú v permanencii aj v záverečnej previerke, ktorá má iba 115 kilometrov.
vyjadrenie ikonky ciernaPrimož Roglič (víťaz etapy, žltý dres)
"Je pekné vyhrať etapu v takom dlhom stúpaní pred mojim synom. Bola to ťažká etapa. Od začiatku sa šlo vysoké tempo. Išlo sa rýchlo, ale bolo to dobré a na konci som mal nohy nato, aby som sledoval útoky ostatných. Napokon som vyhral, takže to bol skvelý deň. Veľa som obetoval, trénoval, ale vždy je to niečo špeciálne, keď som najlepší. Záverečná etapa je vždy najťažšia."