Paríž - Nice: Poslednú etapu získal S. Yates, Roglič ubránil žltý dres, na pódiu aj Martínez

13.3.2022, 15:50 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Primož Roglič (© A.S.O. / Alex Broadway)

8. 13.3. rovinata etapa ciel rovina Nice > Nice 116 km S. Yates
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
profil etapy, 2400 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
Posledná etapa Paríž - Nice bola vhodná pre vrchárov a odolných klasikárov, pričom mala dostatočné parametre nato, aby zamiešala kartami v celkovom poradí. Tretí muž v GC Daniel Martínez (Ineos Grenadiers) strácal len trinásť sekúnd na druhú priečku, ktorú okupoval Simon Yates (BikeExchange - Jayco). Piaty Nairo Quintana (Arkéa Samsic) mal len štrnásťsekundové manko na Adama Yatesa (Ineos).
O účasť v úniku mali záujem Bauke Mollema (Trek - Segafredo), Wout Van Aert (Jumbo - Visma) či Fabio Felline (Astana Kazachstan), ale pelotón dopredu nikoho nepustil. 54 kilometrov pred cieľom musel meniť bicykel Pierre Latour (TotalEnergies) a ôsmy muž priebežného poradia strácal takmer dve minúty. Tempu pelotónu nestačil ani držiteľ bieleho dresu Joao Almeida (UAE Team Emirates).
Na Côte de Peille (6,6 km; 6,8 %) prevzal tempo balíka Ineos a Martínez zaútočil. Na jeho útok dokázali odpovedať Van AertPrimož Roglič (2x Jumbo), Simon Yates Nairo Quintana. Druhý skupina strácala polminútu a tvorili ju Brandon McNulty (UAE), Andreas Leknessund (DSM) a Adam Yates (Ineos). V treťej skupine jazdili Jack Haig (Bahrain - Victorious), Guillaume Martin (Cofidis) a ďalší pretekári. 45 kilometrov pred cieľom sa druhá a tretia skupina spojili.
V následnom zjazde mala partia prenasledovateľov, kde sa nachádzali aj Almeida či Aleksandr Vlasov (Bora - hansgrohe), manko 45 sekúnd. V porovnaní s predchádzajúcimi etapami dnes fúkalo a pretekárom zneprijemňoval život aj dážď. V ideálnej situácii sa nachádzal Quintana, ktorý sa v priebežnom poradí posúval na štvrtú priečku. Na šprintérskej prémii vzal tri bonifikačné sekundy Yates. Tempo druhej skupiny udávali domestici Bahrajnu.
31 kilometrov pred cieľom dostal defekt zadného kolesa Martínez, ktorému pomohlo neutrálne mechanické vozidlo. Víťaz Critérium du Dauphiné 2019 ostával medzi dvoma skupinami a 21 kilometrov pred páskou ho dobehla druhá skupina. Na začiatku stúpania na Col d'Éze (6 km; 7,6 %) mala skupina Rogliča štyridsaťsekundový náskok. Do udávania tempa sa pustil Quintana
V druhej skupine začal strácať Almeida a dvanásty Martin tak mohol zabojovať o miesto v Top 10. David De la Cruz (Astana), ktorý bol priebežne jedenásty, sa na štart dnešnej etapy už nepostavil. Vpredu si nastúpil Yates a na jeho útok nikto nereagoval. Roglič ostával s Quintanom a vzadu ťahal Ineos. 1500 metrov pred vrcholom začal strácať aj Quintana a to bola dobrá správa pre Martíneza.
Yates prišiel na vrchol poslednej horskej prémie s dvadsiatimi sekundami k dobru na dvojicu z Jumba. V tretej skupine ostali iba MartínezMartin a McNulty. Jazdec Cofidisu mal pred sebou posun do Top 10. Osem kilometrov pred cieľom táto skupina dorazila Quintanu. Víťaz Vuelty 2018 postupne prichádzal o svoj náskok a partia s Martínezom sa rozšírila o ďalších jazdcov.
Simon Yates napokon udržal drobný náskok až do cieľa a mohol sa radovať z etapového triumfu aj druhého miesta v GC. Van Aert Roglič dostali deväť sekúnd a Slovinec tak bez problémov udržal žltý dres. Šprint skupiny o štvrté miesto vyhral McNulty. V tejto skupine finišoval aj Martínez, ktorý tak skompletizoval stupne víťazov.
V záverečnej etape Paríž - Nice sme videli nádherné cyklistické predstavenie. Ineos sa vybral do dnešnej previerky s cieľom posunúť Daniela Martíneza na druhé miesto v GC a Kolumbíjčan na Côte de Peille roztrhal pelotón. V následnom zjazde ale dostal defekt a jeho ambície tak ostali nenaplnené. Naopak, Simon Yates nemal problém s tempom Wouta Van Aerta a na Col d'Éze sa odhodlal k útoku, ktorý mu priniesol etapový triumf a potvrdenie druhého miesta. Totožné umiestnenie dosiahol aj v roku 2018. Vtedy stratil na Marca Solera štyri sekundy.
Primož Roglič sa na poslednom dnešnom kopci dostal do problémov, ale za výdatnej pomoci Van Aerta udržal prijateľnú stratu, ktorú v zjazde dokázal okresať a pripísal si premiérové celkové víťazstvo na Paríž - Nice. Prvých šesť miest v GC ostalo nezmenených. Dobre si viedli pretekári Cofidisu. Martin aj Ion Izagirre si polepšili o tri, resp. dve priečky. Napriek slabšiemu dňu sa na ôsme miesto posunul najlepší mladý jazdec Almeida. Pierre Latour prišiel o Top 10 pre mechanické problémy, čo využil na prienik do elitnej spoločnosti Aurélien Paret-Peintre (AG2R Citroën Team). Zelený dres si na pódiu prevzal Van Aert, najlepším vrchárom sa stal Valentin Madouas (Groupama - FDJ).
vyjadrenie ikonky ciernaSimon Yates (víťaz etapy, 2. muž v GC)
"Myslím si, že celkové víťazstvo bolo príliš ďaleko. Stiahnuť toľko času bolo naozaj veľkou výzvou, takže som spokojný aj s víťazstvom v etape. Myslel som aj na celkové víťazstvo, ale vedel som, že v zjazde stratím čas. Nie som veľký chlap. Bola to ťažká úloha proti dvom chalanom za mnou. Podmienky na trati boli ťažké, ale dážď som tu už zažil, takže som bol pripravený. Samozrejme, som rád, že som na pódiu. V GC som dvakrát skončil druhý. Možno sa jedného dňa vrátim, aby som zvíťazil, ale so svojimi výsledkami som spokojný."
vyjadrenie ikonky ciernaPrimož Roglič (celkové víťazstvo)
"Tieto preteky sa nikdy nezaobídu bez drámy. Bola to ťažká posledná etapa, ale musím povedať, že som šťastnejší ako minulý rok. Musím vysloviť veľké poďakovanie celému tímu. Wout Van Aert dokáže všetko. Rozhodne som nebol dosť silný nato, aby som to zvládol sám. Naozaj som trpel a pri poslednom výstupe som musel bojovať. Našťastie, vedel som, že Wout má skvelý deň. Veľmi mi pomohol tým, že šiel so mnou až do cieľa."
vyjadrenie ikonky ciernaDaniel Martínez (3. miesto v GC)
"Dnes to bola ťažká etapa. Mali sme v pláne vyhrať etapu a ostať na pódiu, alebo sa posunúť ešte vyššie. Až do posledného stúpania to bolo dobré, keďže sme boli v skupine piatich chalanov. Dostal som ale defekt zadného kolesa a tým sa všetko zmenilo. Stratil som čas a odvtedy som mal v hlave jediný cieľ - dobehnúť Naira Quintanu, keďže ohrozoval moje pódium. Keď sme ho chytili a vedeli sme, že boj o etapu je preč, bol som šťastný, že sa postavím na pódium. Som šťastný aj za môj výkon."