Etixx - Quick-Step vyhral v San Luis TTT, Tinkoff finišoval štvrtý

18.1.2016, 19:35 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Na argentínskom podujatí si jazda proti chronometru vždy nájde svoje miesto, v tomto roku sa odohrala premiéra TTT. O prvom lídrovi pretekov tak rozhodol kvalitný výkon, ktorý jednotlivé tímy podali na 21-kilometrovom rovinatom úseku.

1. etapa Tour de San Luis 2016 (UCI America Tour, 2.1)
18.1. pondel. tím. čas. ciel rovina El Durazno > El Durazno 21 km vitaz Etixx
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7

Favoritmi dnešného dňa boli viaceré profesionálne tímy, ktoré mali oproti celkom z nižších divízii bohatšie skúsenosti s touto disciplínou. Medzi nimi mali navrch silné zostavy Movistaru, ktorý sa spoliehal na výkon Adriana Maloriho, a Tinkoffu, ktorý dôveroval Maciejovi Bodnarovi a Petrovi Saganovi.

Ako prvý sa v cieli objavil austrálsky pro-konti celok Drapac, ktorý dosiahol so štyrmi pretekármi čas 24:53. Za chvíľu na nich nestačil americký tím Jamis, ktorý má vo svojich radoch zaujímavého jazdca na GC, Janiera Aceveda, a ktorý bol pomalší o 22 sekúnd.
34°C
Na priebežné druhé miesto sa potom prepracoval argentínsky kontinentálny tím S.E.P. San Juan, ktorý stratil na austrálsku zostavu trinásť sekúnd. A to musel byť pre nich pekný úspech.

O malú chvíľu sa menilo poradie aj na prvej priečke, kde sa dostal celok UnitedHealthcare, ktorý dosiahol čas 24:47. Janez Brajkovič či Matthew Busche museli byť spokojní s týmto výkonom. Takmer sa im vyrovnala francúzska zostava Delko Marseille, za ktorú jazdil obhajca minuloročného prvenstva Daniel Diáz, ktorá v cieli stratila len štyri sekundy na momentálneho lídra TTT.

Z profesionálnych tímov vybehol ako prvý na trať Ag2r, ktorý bol na prvom medzičase o päť sekúnd rýchlejší ako Drapac, ktorý tu zatiaľ dominoval. Francúzsky celok v druhej časti časovky trošku spomalil a v cieli svietil pri jeho mene výsledný čas 24:49. To už boli na trati aj Lampre-Merida a Tinkoff, v ktorého službách sme sa tešili na výkon Petra Sagana. Aktuálny majster sveta dnes jazdil v klasickom tímovom drese. Lampre-Merida tu nemal najvhodnejšie typy pretekárov na TTT, preto zaknihoval stratu 21 sekúnd na vedúci celok.

Tinkoff na medzičase o niekoľko desatín sekundy prekonal výkon Ag2r. Ruský tím pokračoval vo veľmi dobrom výkone, prišiel do cieľa v piatich mužoch a dosiahol čas 24:16, čím sa pohodlne dostal na priebežné prvé miesto. Medzitým ho však na medzičase prekonal Etixx - Quick-Step, ktorý bol rýchlejší o 12 sekúnd. Podobný výkon tu predviedla aj Astana, Movistar za nimi zaostával sedem sekúnd.

Etixx - Quick-Step udržal svoj parádny výkon až do cieľa a ako prvý sa dostal pod hranicu 24 minút. Jeho výsledná hodnota mala podobu 23:53, čím bol lepší od Tinkoffu o 23 sekúnd. Astana v druhej polovici nedokázala zopakovať svoj výborný výkon a v cieli zaznamenala čas 24:10, ale aj tak sa dostala na priebežné druhé miesto. Vedúci Etixx potom mohol ohroziť jedine Movistar, na trati sa síce pohyboval aj Cannondale, ale ten zaostával už na medzičase. Španielska zostava napokon nedokázala zmazať svoje manko a z víťazstva sa tešilo zoskupenie Etixx - Quick-Step.

Belgický celok nezostale nič dlžný svojej povesti a aj keď nemala vo svojich radoch tradičných tempárov, v prvej etape predviedla výborný výkon. Na vedúcu pozíciu pretekov sa dostal domáci jazdec Maximiliano Richeze, ktorý dnes absolvoval v Etixxe súťažnú premiéru. Druhý v poradí Movistar síce obsadil "len" druhé miesto, ale z hľadiska ambícii Naira Quintanu je to výborný výsledok.

Vo veľmi dobrom svetle sa predviedla aj Astana, ktorú potiahol Vincenzo Nibali. Nás môže len tešiť, že taliansky cyklista si sem prišiel skutočne dobre zajazdiť. Za nimi sa umiestnil Tinkoff, ktorý by potešilo etapové víťazstvo, ale v priebehu pretekov sa im núka niekoľko príležitostí, aby boli v tomto smere úspešní.

Za týmito zoskupeniami sa vytvorila značná časová priepasť, na čo doplatili najmä juhoamerickí pretekári. Ak chcú byť úspešní v klasifikácii, už teraz musia premýšľať, ako zmažú svoje manko. Obhajca prvenstva Daniel Diáz momentálne stráca na Quintanu 50 sekúnd, Eduardo Sepulveda necelú minútu. A ostatní borci sú na tom ešte horšie.

Davide Bramanti (športový riaditeľ Etixx - Quick-Step):"Sme naozaj spokojní. Včera sme urobili prehliadku trate a zistili sme, že by nám mohla vyhovovať. Jej druhá časť bola náročnejšia, ale chlapci tu odviedli výbornú prácu. Všetci boli motivovaní, aby sa predviedli v dobrom svetle hneď v prvých pretekoch sezóny. Rozhodli sme sa, že ako prvý prejde cieľovou čiarou Maximiliano, ktorý je odtiaľto, čo mu dodá ďalšiu motiváciu. Našim cieľom bolo vyhrať etapu. Zajtra je príležitosť pre šprintérov a my chceme tento úspech zopakovať, pretože máme v tíme Fernanda Gaviriu."

Patxi Vila (športový riaditeľ Tinkoff): "Boli to prvé preteky v ročníku, ktoré je vždy ťažké predpovedať. Nedosiahli sme zlý výsledok, vzhľadom k tomu, akou zostavou sme disponovali na TTT. Skončili sme tesne za Movistarom a Astanou, našimi hlavnými súpermi, ale Etixx predviedol skvelú časovku a zaslúžene vyhral. Chlapci podali dobrý výkon, na prvé preteky v sezóne to bolo v poriadku."