Na šampionáte v Ponferrade prebiehajú preteky nižších kategórií, ale oči fanúšikov z celého sveta sa upierajú na nedeľňajšie hlavné preteky. Slováci postavia trojčlenný tím. Velitsovci sa pokúsia pomôcť Petrovi Saganovi, ktorého forma je jednou z najväčších záhad pred štartom pretekov. Prinášame vám pohľad nášho mini družstva na nedeľu.
 
 
Audio: Peter Sagan (forma, okruh, Gerrans):
 
Audio: Ján Valach (okruh, očakávania, podpora):
 
 
Traja či šiesti Slováci, šanca na Saganov úspech je rovnaká
 
Velitsovci budú opäť pomocným článkom a nemajú s tým žiadny problém. "Od Kodane je Peter lídrom tímu a my sa snažíme odviesť maximum v jeho prospech. Tento rok to bude rovnaké. Vlani hrali proti nám rôzne faktory a človeku sa vždy nepodarí to, čo by chcel, ale je to za nami," poznamenal Peter Velits a doplnil ho brat Martin: "Ak tam v posledných desiatkach kilometrov nebudeme, neznamená to, že by sme tam nechceli byť. Jednoducho sme na to nemali nohy. Bodaj by sme vydržali až do konca."
 
Posledné dva ročníky sme postavili na štart šiestich ľudí, teraz bude trojka zápasiť s najsilnejšími celkami s deviatimi pretekármi. "Myslím si, že nie sme národ, ktorý by mal byť veľmi viditeľný vpredu, tvoriť preteky. Sme traja a musíme sa orientovať aj podľa iných tímov," povedal Martin Velits. Naša cyklistika v kategórii Elite nemá dostatok konkurencie schopných pretekárov na tejto úrovni a ich počet na štarte nezaručuje výsledný efekt v pomoci lídrovi, čo Peter Sagan úprimne poznamenal. Nevidí veľký rozdiel medzi tromi a šiestimi ľuďmi, pretože v rozhodujúcich momentoch by mu po ruke tak či onak neboli.
 
 
Mechaničák na 26. mieste
 
V nahrávke ste počuli, že Ján Valach je znova nešťastný s vyžrebovaním mechanického vozidla. Každý rok dostane auto na konci konvoja. "Ja už nemám slov. Zase budeme absolútne vzadu bez šance niečo ovplyvniť alebo vidieť. Nerozumiem, ako to žrebujú. Neustále je to proti nám. Vlani dvaja naši pretekári čakali na pomoc tri až päť minút, lebo sa to v daždi kvôli pádom aj úzkej ceste upchalo a kým sme sa dostali na miesto, bolo už neskoro. Musíme veriť, že sa tentoraz nič podobné nestane."
 
 
Za múrmi kláštora bez mena
 
Reprezentácia má opäť ubytovanie sama pre seba mimo dosah bežnej verejnosti, ale tentoraz veľmi netradične. Hotel je priamo v kláštore zo 17. storočia. Na stenách sú obrovské fresky a obrazy. Mnoho pôvodných prvkov. Izby netradičné. K dispozícii má náš tím aj vlastný kostol, od ktorého sa však zatiaľ nenašli kľúče. Celý komplex pôsobí veľmi zaujímavo, hoci vraj nemá žiadne meno, a naši chlapci si ho pochvaľujú. "Páči sa mi tu. Sme blízko od dejiska MS, ale nie priamo v ňom, čo poskytuje väčší pokoj. Máme vlastného kuchára, ktorý výborne varí. Vedenie reprezentácie urobilo všetko pre to, aby sme sa cítili dobre a mali potrebný servis, takže veľká spokojnosť," pochválil výjazd Peter Sagan a doplnil ho druhý Peter: "Myslím si, že v tejto lokalite bolo ťažké nájsť dobré ubytovanie. Je tu množstvo ľudí z celého sveta a mnohé tímy bývajú viac ako hodinu cesty od Ponferrady. My to máme tuším niečo cez dvadsať kilometrov."
 
 
Fotogaléria z našej piatkovej návštevy reprezentácie (autor: Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk):