Aktuálne: Od tretej do šiestej etapy sa nikomu nepodarilo prekonať famózneho Marka Cavendisha a Brit si zaslúžene pripísal prvé (možno aj posledné) celkové víťazstvo v sezóne. Viac nižšie...
 
Okolo Kataru 2013 (UCI Asia Tour, 2.HC - 732 km)
1. 3.2. rovinatá ciel rovina Katara Cultural > Dukhan B. 145 km víť.: Bookwalter
2. 4.2. t. časovka ciel rovina Al Rufaa Street > Al Rufaa Str. 14 km víťazi: BMC
3. 5.2. rovinatá ciel rovina Al Wakra > Mesaieed 143 km víťaz: Cavendish
4. 6.2. rovinatá ciel rovina Camel Race Track > Khor Corniche 160 km víťaz: Cavendish
5. 7.2. rovinatá ciel rovina Al Zubara Fort > Mad. Al Shamal 154 km víťaz: Cavendish
6. 8.2. rovinatá ciel rovina Sealine Beach > Doha Corniche 116 km víťaz: Cavendish
 
 
ĎALŠÍ ČLÁNOK: ŠTARTOVÁ LISTINA
 
 
KONEČNÉ PORADIE
1. vlajka CAVENDISH Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 15h 55' 20''
2. vlajka BOOKWALTER Brent BMC RACING TEAM + 00' 25''
3. vlajka PHINNEY Taylor BMC RACING TEAM + 00' 26''
4. vlajka BLYTHE Adam BMC RACING TEAM + 00' 30''
5. vlajka EISEL Berhnard SKY PROCYCLING + 00' 32''
6. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 32''
63. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 05' 25''
 
 
 

 
 
 
6. ETAPA rovinatá ciel rovina Sealine Beach > Doha Corniche 116 km víťaz: Cavendish
 
Všetko po starom. V posledný deň Okolo Kataru bol znova najrýchlejší Mark Cavendish. V klasickom špurte troška postrádal tímových kolegov, ktorí sa mu v posledných metroch stratili, no famózne zrýchlenie sa nedalo okabátiť a druhý Hutarovič (Ag2r) musel byť napálený ešte viac než vo štvrtok. Už-už sa zdalo, že celkový víťaz pretekov nebude ani špurtovať, no zjavil sa phinney-taylorna ľavej strane širokej cesty a pohodlne si zaknihoval štvrté víťazstvo na podujatí.
 
Mark sa v celkovej klasifikácii napokon odpútal až na 25 sekúnd. Druhý skončil prvý líder pretekov Brent Bookwalter (BMC), biele tričko pre najlepšieho mladíka si obliekol celkovo tretí Taylor Phinney tiež z BMC. Červený dres pre víťaza bodovacej súťaže nepochybne patril Cavendishovi.
 
 
VÝSLEDKY 6. ETAPY
1. vlajka CAVENDISH Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 2h 42' 31''
2. vlajka HUTAROVIČ Jauhenij AG2R LA MONDIALE + 00' 00''
3. vlajka MARKUS Barry .vac. + 00' 00''
4. vlajka BLYTHE Adam SKY PROCYCLING + 00' 00''
5. vlajka PHINNEY Taylor BMC RACING TEAM + 00' 00''
118. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 02' 03''
 
 
 

 
 
 
5. ETAPA rovinatá ciel rovina Al Zubara Fort > Mad. Al Shamal 154 km víťaz: Cavendish
 
Piaty deň v slnečnom Katare opäť vyhral najrýchlejší z najrýchlejších. Manx Missile si pripísal tretí triumf v Katare, štvrtý v sezóne znova vďaka tímovým kolegom. Tentoraz nebolo toľko únikov, a tak sa Quick-Step až priveľmi nevyčerpal už počas etapy. Sily zostali aj na perfektný vláčik a Cavendish ťažil z pomoci ešte troch kolegov v posledných stovkách metrov. Pred seba ani vedľa seba belgický celok nikoho nepustil a druhému Hutarovičovi ostali už iba oči pre plač. Bielorus bol najbližšie k triumfu počas tohto týždňa, Cav vyhral iba o koleso.
Zaujímavosťou je, že po rýchlostnej prémii, kde špurtovali šprintéri a vyhral ju Cavendish, sa do úniku vydali veľmi zaujímavé mená Taylor Phinney (BMC) a Bernhard Eisel (Sky) z prvej desiatky celkového poradia, a doplnil ich Niki Terpstra z OPQS. Hoci boli dostihnutí viac než desať kilometrov pred cieľom, práve Terpstra bol posledným článkom Markovho vláčika.
 
V celkovom poradí sa nič vážbe nemení, Cav navýšil náskok na 15 sekúnd a bez problémov kráča za prvým celkovým triumfom na tomto podujatí. Rakúšan Eisel sa vďaka bonifikáciám dostal zo siedmeho na piate miesto.
 
 
VÝSLEDKY 5. ETAPY
1. vlajka CAVENDISH Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 3h 11' 11''
2. vlajka HUTAROVIČ Jauhenij AG2R LA MONDIALE + 00' 00''
3. KRUOPIS Aidis ORICA GREENEDGE + 00' 00''
4. vlajka BLYTHE Adam BMC RACING TEAM + 00' 00''
5. vlajka ROWE Luke SKY PROCYCLING + 00' 00''
104. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 37''
 
 
 

 
 
 
4. ETAPA rovinatá ciel rovina Camel Race Track > Khor Corniche 160 km víťaz: Cavendish
 
Štvrtý deň opäť obišiel silný vietor, a tak sa čakalo ďalšie víťazstvo Marka Cavendisha, ktorý by sa už dostal do čela celkového poradia. Únik tvorila trojica Andrij Grivko (Astana), Gatis Smukulis (Kaťuša) a Pirmin Lang (IAM). Odvážlivci podľa predpokladov nemali šancu a s pozornosťou sa lúčili desať kilometrov pred cieľom.
 
cavendish-mark-opq-katarV klasickom špurte zvíťazil opäť osamotený Mark Cavendish, ktorému posledný pomocník Terpstra odpadol kilometer pred páskou. Britského rýchlika nerozhodilo ani to, že už štyristo metrov pred páskou sa ocitol na druhom mieste v balíku a nemal potrebný vzduchový vak na záverečné zrýchlenie. Aj z druhej pozície bez problémov zvíťazil a vyzliekol Brenta Bookwaltera zo žltého trička. Druhý znova skončil 21-ročný dráhar Barry Markus z Vacansoleil. O dva roky starší Andrea Guardini si tretím miestom pripisuje prvé pódiové umiestenie po prestupe do Astany. 800 metrov pred cieľom nastal pád, ale bolo to v polovici pelotónu, kde už žiadni šprintéri neboli. Martin Velits finišoval so stratou takmer dvoch minút, no rozhodcovia mu napokon kvôli spomínanému pádu stratu nepripísali.
 
V celkovom poradí sa teda udiala iba jediná zmena. Cavendish putoval zo štvrtého miesta na prvé a už iba veľké prekvapenie by ho pripravilo o víťazstvo.
 
 
VÝSLEDKY 4. ETAPY
1. vlajka CAVENDISH Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 3h 30' 05''
2. vlajka MARKUS Barry .vac. + 00' 00''
3. vlajka GUARDINI Andrea ASTANA PRO TEAM + 00' 00''
4. vlajka FORTIN Filippo BARDIANI - CSF PRO TEAM + 00' 00''
5. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
99. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
 
 
 

 
 
 
3. ETAPA rovinatá ciel rovina Al Wakra > Mesaieed 143 km víťaz: Cavendish
 
V utorok bolo v katarskej púšti priaznivé počasie takmer bez vetra. Šprintérske tímy na čele s OPQS situáciu nechceli podceniť a únik Hayman (Sky), Gruzev (Astana), Lang (IAM) a Schillinger (NetApp) pustili iba najviac na tri minúty. Ešte pred únikom sa rozdeľovali dôležité bonifikácie na prémii. Cavendish získal dve sekundy, ošpurtoval ho iba Blythe (BMC), ktorý sa snažil pomôcť lídrovi Bookwalterovi.
 
Po troch hodinách a 143 kilometroch sa špurtovalo. Zvíťazil Mark Cavendish druhým triumfom v sezóne. Prekvapením však bolo, že si triumf v závere vybojoval britský rýchlik úplne sám. Už 1500 metrov pred páskou nemal pri sebe žiadneho kolegu, ale geniálnym načasovaním a jasne najlepším zrýchlením sa postupne predral cez tridsať súperov a vychutnal si druhého Barryho Markusa z Vacansoleil o celú dĺžku bicykla. Tretí finišoval Aidis Kruopis (Orica). Nedarilo sa viacerým favoritom. Haussler piaty, Boasson Hagen šiesty, Degenkolb skončil až ôsmy.
Vyzerá to tak, že legendárne Cavove vláčiky tento rok už nebudú samozrejmosťou. Partia z belgického tímu síce vie veľmi dobre pracovať na čele pelotónu a likvidovať úniky, no Mark sa bude musieť naučiť jazdiť štýlom ako Peter Sagan, teda využiť "hák" iných tímov. Zatiaľ mu to ide na výbornú.
 
V celkovom poradí ostáva na čele Bookwalter z BMC, no Cavendish sa vďaka dnešným bonifikáciám dostal už na štvrté miesto a osem sekúnd straty jasne hovorí, že ak zvíťazí ešte raz, odlečie sa do žltého.
 
 
VÝSLEDKY 3. ETAPY
1. vlajka CAVENDISH Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 3h 05' 14''
2. vlajka MARKUS Barry .vac. + 00' 00''
3. KRUOPIS Aidis ORICA GREENEDGE + 00' 00''
4. vlajka BUAHANNI Nacer FDJ + 00' 00''
5. albansko HAUSSLER Heinrich IAM CYCLING TEAM + 00' 00''
125. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 01' 12''
 
 
 

 
 
 
2. ETAPA tímová č. ciel rovina Al Rufaa Street 14 km víťazi: BMC
 
Brent Bookwalter z BMC ostal na čele celkovej klasifikácie Tour of Qatar aj po tímovej časovke v uliciach Al Ruffa. Americko-švajčiarsky celok mu k udržaniu žltému dresu pomohol v skutku štýlovo. Ovládol časovku družstiev päť sekúnd pred pretekármi Sky. Tretia Omega Pharma - Quick-Step stratila desať sekúnd. Martin Velits pomáhal tímu zo všetkých síl a kilometer pred cieľom si vystúpil. Na svojich stratil 15 sekúnd.
 
28-ročný Američan sa od rivalov veľmi dobre odpútal a do jedenástich sekúnd straty sú v poradí iba jeho tímoví kolegovia. Prvým reálnym súperom je tak Bernhard Eisel so spomínanou stratou, Edvald Boasson Hagen má 15-sekundové manko. Mark Cavendish stráca 20 sekúnd, teda dve víťazstvá v etape. BMC bude určite srdnato bojovať o udržanie Bookwalterovho náskoku. Pointou bude zamedziť získavanie bonifikácií elitným šprintérom.
 
 
VÝSLEDKY 2. ETAPY
1. vlajka BMC RACING TEAM 16' 07''
2. vlajka SKY PROCYCLING + 00' 05''
3. albansko OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 10''
4. vlajka RADIOSHACK-LEOPARD-TREK + 00' 11''
5. vlajka KATUSHA TEAM + 00' 15''
 
 
 

 
 
 
1. ETAPA rovinatá ciel rovina Katara Cultural > Dukhan B. 145 km víťaz: Bookwalter
 
Katar začal poriadne z ostra, keďže už počas prvého dňa mimoriadne fúkalo. Ako sme predpokladali v krátkom úvode, doplatil na to Mark Cavendish, ktorý často jazdí v druhej polovici pelotónu. Zhruba v polovici etapy sa balík na vetre rozdelil na štyri časti. Vpredu ostala dvadsiatka borcov s početným zastúpením BMC, v druhej početnejšej skupine boli napríklad Cancellara a Boasson Hagen. Tretiu vytvorili borci okolo Cavendisha, kde bol aj Martin Velits. Púchovčan skúšal pred tým šťastie v úniku, no ten nevyšiel, a tak sa sústredil na pomoc Markovi.
Vôľa a sila OPQS dotiahnuť svojho lídra do čela bola enormná a aj s pomocou bývalého majstra sveta sa napokon podarilo minútu a pol straty zlikvidovať 10 km pred cieľom. Zatiaľ čo si vetrom odstrelení potrebovali oddýchnuť pred záverečným špurtom, takticky skúšali unikať iní borci, ktorí boli celý čas vpredu a síl mali dostatok. Takýchto miniskupín sa vytvorilo viacero, najnepríjemnejšia bola trojica Brent Bookwalter (BMC), Gregory Rast (RadioShack) a Martin Elminger (IAM).
Veľkým prekvapením bolo, že sa pelotónu túto trojku nepodarilo dostihnúť, a tak si po víťazstvo prišiel Bookwalter z BMC. Druhú priečku vzal Elminger, tretiu Rast. Príčina neúspechu balíka je zrejmá. Cavendishovci bojovali o život už ďaleko pred cieľom a vyčerpali všetky sily na sťahovanie čela pretekov. Dôležité je tiež to, že prví šprintéri preťali cieľovú čiaru prakticky ihneď po úniku, teda straty si pripíšu iba vďaka bonifikáciám. Na štvrtom mieste finišoval bývalý Cavov rozbiehač špurtov Eisel (Sky) pred Vivianim (Liquigas) a samotným Cavendishom (OPQS), ktorému už v závere chýbal vláčik.
V pondelok je na programe tímová časovka, ktorá určite urobí v celkovom poradí zmeny.
 
 
VÝSLEDKY 1. ETAPY
1. vlajka BOOKWALTER Brent BMC RACING TEAM 3h 28' 47''
2. vlajka ELMINGER Martin IAM CYCLING TEAM + 00' 00''
3. vlajka RAST Gregory RADIOSHACK-LEOPARD-TREK + 00' 00''
4. vlajka EISEL Bernhard SKY PROCYCLING + 00' 00''
5. vlajka VIVIANI Elia CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
6. vlajka CAVENDISH Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
60. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 33''
 
 
 

 
 
Krátky úvod:
Okolo Kataru, prvé z dvoch púštnych podujatí, sa koná výlučne na rovine, keďže najvyšší "vrch" tohto emirátu leží iba v nadmorskej výške 103 metrov nad morom. Priamo tam sa ale ťaží ropa, takže ho cyklisti nenavštívia. Jazdiť budú prevažne po trojprúdových diaľniciach a kochať sa vyprahnutou púšťou. Rátať by tiež mohli stovky nákladných automobilov v protismere, ktoré usilovne prevážajú stavebný materiál na budovanie infraštruktúry krajiny.
O celkovom víťazovi šesťetapových pretekov rozhodnú štyri faktory. Špurty, rýchlostné prémie, tímová časovka a prípadný vietor. Organizátori udeľujú bonifikácie, takže ak sa niekomu podarí vyhrať viac etáp, bude to mať o to jednoduchšie. Štyri víťazstvá nebude môcť rozšíriť Tom Boonen. Chorého Belgičana však nahradí ďalší pretekár OPQS Mark Cavendish. Brit tu ešte nikdy celkovo nevyhral, no teraz má na to najlepšiu príležitosť. Z Argentíny si priváža výbornú formu a má skvelý tím na časovku (vrátane Martina Velitsa). Problémom môže byť snáď iba občasne horší pohyb v pelotóne, ktorý by sa pri vetri mohol Cavovi vypomstiť. Ďalšími veľkými favoritmi sú Fabian Cancellara (RadioShack) a Edvald Boasson Hagen (Sky). Obaja vedia zašpurtovať a majú aj výborný tím na časovku družstiev. Premiéru v sezóne si tu odbijú viacerí elitní šprintéri, takže Cavendish to určite nebude mať jednoduché.