Mačacie hlavy sa stali obľúbeným terénom pre organizátorov, pre mnohých cyklistov sú však na tomto podujatí nočnou morou. Štvrtá etapa mala byť najviac selektívnym predstavením v prvom týždni, ktoré malo slušne zatriasť celkovou klasifikáciou.
     
4. etapa Tour de France 2015 (UCI World Tour, Francúzsko)
7.7. utorok rovinata-pave-etapa rovinatá ciel rovina Seraing > Cambrai 223 km vitaz T. Martin
 
V porovnaní s legendárnou klasikou Paríž - Roubaix tu nešlo len o dekorovanie najrýchlejšieho jazdca, zaujímavé súboje sa očakávali aj medzi pretekármi na celkovú klasifikáciu, ktorí dlažobné kocky veľmi nemusia. Únik sa vytvoril celkom ľahko, čo bolo prekvapujúce, pretože do vedúcej skupiny sa dostal aj Lieuwe Westra z Astany. Spoločnosť
ÚNIK DŇA
astana Lieuwe Westra
(Astana)
lotto Thomas de Gendt
(Lotto-Soudal)
europcar Perrig Guemeneur
(Europcar)
bretagne Frederic Brun
(Bretagne-Séché)
mu robili Thomas de Gendt (Lotto-Soudal), Perrig Quemeneur (Europcar), ktorý bol v úniku aj v druhej etape, a Frederic Brun (Bretagne-Séché). Po vzore z jarnej klasiky im pelotón nechal na začiatku veľký odstup v podobe deviatich minút.
 
Tím Sky zvolil na začiatku etapy pokojné tempo, preto si utečenci vypracovali taký vysoký odstup. Potom zasiahol do hry celok Giant-Alpecin a rozdiel medzi skupinami postupne klesal. Nemecká partia tak deklarovala, že John Degenkolb chcel nadviazať na svoj tohtoročný triumf, ktorý dosiahol na Pekle severu.
 
Do brejku sa teda dostal Liewe Westra, ktorý sa v rovnakej situácii ocitol aj v minulej sezóne v kockovej etape. Vtedy si počkal na čele na Nibaliho, ktorý atakoval svojim súperom, a spoločnými silami sa im podarilo zdecimovať konkurenciu. A podobný scenár si pripravili aj na dnešné predstavenie. Ostatní favoriti nechali holandského jazdca odísť do vedúcej skupiny, chceli sa sústrediť len sami na seba.
 
Pretekalo sa pod zatiahnutou oblohou, ale nemalo pršať. Ako sa začal blížiť prvý úsek na pavé, tempo pelotónu vzrástlo, o čo sa postaral britský celok. Partia okolo Chrisa Frooma bola pripravená zabezpečiť svojmu lídrovi čo najlepší príchod do cieľa. Po prvej pasáži na mačacích hlavách klesol náskok vedúcej skupiny pod jednu minútu. V pelotóne jazdil na čele tím Etixx - Quick-Step, nič vážne sa tam neodohralo. Pretekári mali potom pred sebou vyše 60 kilometrov, kým prišli na rad ďalšie kocky. 
 
Tempo sa upokojilo a vedúca skupina dostala na svoju stranu
24°C
väčšiu časovú výhodu. Prichádzajúce kilometre boli veľmi jednoduché, ktoré oživila len rýchlostná prémia. Jazdci v pelotóne si tu mohli vybojovať maximálne jedenásť bodov. Víťazom špurtu sa stal Thomas de Gendt, ktorý ukoristil aj jeden bodík na vrchárskej prémii. V balíku bol najúspešnejší Cavendish, za ním sa umiestnili Coquard, Greipel a Sagan, ktorý si privlastnil osem bodov.
 
Pelotón si ešte mohol vychutnávať pokojné chvíľky, ale idyla sa blížila k svojmu koncu. Pred cieľom bol hlásený na niektorých miestach bočný vietor a cez predposledný úsek pavé sa prehnala menšia dažďová prehánka. Na čele pelotónu sa rozmiestnilo viacero tímov, ktoré sa začali pripravovať na rozhodujúce okamihy etapy. Každý vedel, že najbezpečnejšie miesto je na predných pozíciách, kde je najmenšia hrozba pádov a dá sa tam získať najlepší časový benefit.
 
Desať kilometrov pred druhým úsekom pavé balík zvyšoval svoje tempo, na jeho čele sa mala čoskoro začať tlačenica. A práve v tom momente sa objavil na trati slabší dážď. Daniel Martin prežil svoj "typický" smoliarsky moment, keď v zákrute spadol a mal mechanické problémy s bicyklom. Utečenci mali na začiatku tejto pasáži náskok 22 sekúnd. Všetci favoriti sa zatiaľ nachádzali v hlavnom balíku, ale niektorí z nich sa tam vrátili až po mačacích hlavách. Peter Sagan sa pohyboval pri Contadorovi. Utečenci to už mali spočítané.
 
Na treťom úseku atakovali Lars Boom a Vincenzo Nibali, natiahli skupinu favoritov, ale odísť sa im zatiaľ nepodarilo. Sagan udržal Pistolera v skupine favoritov. Na ďalšej pasáži zobral zodpovednosť tím BMC, v skupine favoritov zostávali všetci pokope. Z balíka vypadol Greipel, Kristoff mal defekt. Pretekári si na chvíľu vydýchli, potom mali pred sebou dva rozhodujúce úseky, na ktorých sa mala zlomiť etapa.
 
25 kilometrov pred cieľom zavelil na kockách do útoku Nibali, ale ani tento pokus významne nerozdelil balík. Jazdilo sa však veľmi rýchlo a zloženie tejto skupiny sa naďalej oslabovalo. Chýbal tam aj Peraud. Predposledný úsek bol najťažší zo všetkých a hneď tam nasadil tempo Vanmarcke. Skupina najsilnejších jazdcov však zostávala kompaktná, Sagan v nej nechýbal. Naopak, na jej konci bojoval Pinot a navyše ho zradili mechanické problémy.
 
Favoriti na GC museli byť s týmto priebehom veľmi spokojní, medzi nimi neprebiehala žiadna výrazná selekcia. To neplatilo pre Thibauta Pinota, ktorý nevedel vyriešiť problémy s bicyklom. Francúzsky jazdec sa dostalo do druhej skupiny, ktorá pred záverečnými dlaždicami strácala dve minúty.
 
Nibali to skúšal aj na tejto pasáži, ale skupina sa rozdelila len tesne pred koncom, kde zostali vpredu aj Froome, Valverde, Nibali. Za nimi viedol prenasledovanie Peter Sagan a Tinkoff-Saxo, ktorým sa nakoniec podarilo zlikvidovať svoju malú stratu. Do cieľa tak prichádzala veľká skupina, z rýchlych borcov sa tu udržali Cavendish, Degenkolb, Coquard či Bouhanni. Slovenský šampión mal za sebou intenzívnu prácu pri sťahovaní silných utečencov, preto mu na konci mohli chýbať sily.
 
Tri kilometre pred cieľom atakoval Tony Martin, ktorý chcel v cieli konečne získať žltý dres. Na Frooma potreboval získať len jednu sekundu. Giant-Alpecin sa nechcel vzdať etapového triumfu a zorganizoval prenasledovanie.
 
Nemecký jazdec to dokázal udržať až do cieľa a okrem cenného triumfu vybojoval aj žltý dres. Špurt hlavného balíka ukoristil John Degenkolb, ktorý porazil Petra Sagana a Grega van Avermaeta. Všetci favoriti prišli do cieľa pokope, stratili len Rui Costa, Pierre Rolland a Thibaut Pinot, ktorý má na svojom konte už poriadnu stratu, ktorá má hodnotu 6:30.
 
Etapa na mačacích hlavách borcov na GC neprekvapila, aj keď Astana chcela napodobniť svoj kúsok z minulého roka. Ani na jednom úseku sa nevytvorila značná selekcia, dôležitým faktorom bolo aj to, že sa nespustil silný dážď. Mnohí z týchto jazdcov si po dnešnom dni museli poriadne vydýchnuť.
 
Po predchádzajúcich sklamaniach, keď mu žltý dres unikal o maličké rozdiely, sa konečne presadil Tony Martin. Jazdec tímu Etixx využil pred cieľom zaváhanie hlavného balíka a sólovou jazdou si vybehol pre dôležitý úspech vo svojej kariére. Peter Sagan vybojoval tretie miesto a znížil svoju stratu v bodovacej súťaži na vedúcu pozíciu. Celý deň bol pri Contadorovi a na konci mu pomohol zlikvidovať kľúčový náskok jeho najväčších konkurentov. Pri tom všetkom sa ešte zapojil do záverečného šprintu, kde získal dôležité body, keďže André Greipel sa neudržal v hlavnej skupine.
 
 
Peter Sagan (Tinkoff-Saxo): "Očakávali sme bláznivú etapu a stalo sa! Pre nás to dopadlo dobre, pretože naším hlavným cieľom bolo udržať Alberta Contadora v bezpečí. Bolo to ťažké, ale nakoniec to bola pekná etapa. Keď atakoval Tony Martin, myslel som si, že niekto pôjde za ním, alebo mu to vydrží až do cieľa. Ja som nemohol reagovať, lebo predtým som pracoval pre Alberta. Ale bolo to v poriadku, cieľ sme splnili." 
 
Tony Martin (Etixx - Quick-Step): "Dostal som defekt v najhoršom momente, tesne pred cieľom a chcel som len dokončiť etapu. Ale potom sme sa ocitli všetci pohromade, nikto neatakoval, preto som sa rozhodol vyskúšať to. Našiel som v sebe silu a podarilo sa mi to. Neviem, čo sa dialo za mnou, bol som nervózny a len som išiel naplno. Netuším, koľko wattow som dosiahol, ale bolo to asi najviac v mojom živote. Som veľmi šťastný a nesmierne ďakujem tímu za podporu, ktorú mám od začiatku pretekov."        
 
 
 
 
VÝSLEDKY 4. ETAPY:
1. vlajka MARTIN Tony ETIXX - QUICK-STEP 5h 28' 58''
2. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 03''
3. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 03''
4. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 03''
5. vlajka HAGEN BOASSON Edvald MTN - QHUBEKA + 00' 03''
6. vlajka BOUHANNI Nacer COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 00' 03''
7. vlajka GUARNIERI Jacopo KATUSHA TEAM + 00' 03''
8. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 03''
9. vlajka ŠTYBAR Zdeněk ETIXX - QUICK-STEP + 00' 03''
10. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR + 00' 03''
favoriti na celkové poradie + 00' 03''
38. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 00' 51''
68. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 03' 23''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 4. ETAPE:
1. vlajka MARTIN Tony ETIXX - QUICK-STEP 12h 40' 26''
2. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 12''
3. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 25''
4. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 38''
5. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 39''
6. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 40''
7. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 00' 46''
8. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 36''
9. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 01' 48''
10. vlajka ŠTYBAR Zdeněk ETIXX - QUICK-STEP + 01' 16''
11. vlajka

BARGUIL Warren

TEAM GIANT - ALPECIN + 01' 19''
12. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 01' 44''
13. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 01' 50''
16. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 02' 03''
17. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 02' 08''
18. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 02' 12''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 4. ETAPE:
1. vlajka GREIPEL André LOTTO SOUDAL 84 bodov
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 78 bodov
3. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN 60 bodov'
  
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 4. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 12h 41' 05''
2. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 40''
3. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 01' 29''
 

CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
etixx vlajka MARTIN Tony lotto vlajka GREIPEL André
ETIXX - QUICK-STEP LOTTO SOUDAL
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 25 ROKOV
katusha vlajka RODRÍGUEZ Joaquim sagan vlajka SAGAN PETER
KATUSHA TEAM TEAM TINKOFF - SAXO
 
 
martin-tdf-2015-etapa-4b-eqsf
Tony Martin konečne v žltom drese (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 

 
 
Horské a rýchlostné prémie, bonusy:
4-20 170,5 km - Côte de la Citadelle de Namur: 2 km (4,8 %) (1 bod)
Pavé (7.): 120 km - Pont-á-Celles á Gouy-lez-Piéton (1 800 m)
sprint-20 86,5 km - Havay (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
Pavé (6.): 46 km - d'Artres à Famars (1 200 m)
Pavé (5.): 40,5 km - Quérénaing á Verchain-Maugré (1 600 m) ***
Pavé (4.): 36 km - Verchain-Maugré á Saulzoir (1 200 m)
Pavé (3.): 26 km - Saint-Python (1 500 m) **
Pavé (2.): 23,5 km - Fontaine-au-Tertre á Quiévy (3 700 m) ****
Pavé (1.): 13 km - Avesnes-les-Aubert á Carnières (2 300 m)
body v cieli: 30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2
bonusové sekundy v cieli: 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Pre jazdcov na GC prichádza etapa pravdy, po náročných dňoch ich čaká ten najťažší. Tešiť sa môžu aspoň na to, že počasie bude príjemné a fúkať by mal na väčšine miestach protivietor. Skutočná bitka začína len 50 kilometrov pred cieľom, kde sa bude šprintovať na druhý úsek mačacích hláv. Každý z dôležitých jazdcov sa tam musí nachádzať na čele pelotónu. Ale už na začiatku etapy to môže byť hektická záležitosť, ak budú chcieť silné tímy poslať do úniku svojich jazdcov. Na dlažobných úsekoch sa potom zvýši tempo na maximum a z čelnej skupiny budú postupne odpadať ďalší a ďalší jazdci. V podobných etapách hrá dôležitú úlohu aj šťastie, osudným sa môžu stať akýkoľvek mechanický problém či menší pád. Bude zaujímavé sledovať, ako sa budú prekrývať ambície zoskupení na etapový triumf a ochranu svojich lídrov. V tomto smere majú navrch Degenkolb, Kristoff, Vanmarcke či borci z Etixxu, ktorých pohľad na GC nemusí zaujímať. Práve táto skupina cyklistov vynikala na jar na tomto teréne, na Tour tak dostávajú ideálnu príležitosť. Silní budú aj Hagen, Pozzato, Démare, Paolini, Greipel, ale na tomto teréne sa dá ťažko niečo predpovedať.  
 
Borci na celkové poradie musia mať pri sebe aspoň jedného kvalitného jazdca na pavé, ktorý ich potiahne na uvedených úsekoch, a práve takáto pomoc dokáže perfektne minimalizovať prípadnú stratu. Sagan, van Avermaet, Thomas či Stannard sú pre tieto služby neoceniteľní. Do útoku sa chystá Astana, po minulom roku si Nibali verí. Na kockách nastaví vysoké tempo a bude sa spoliehať, že konkurenti sa nechytia. Froome, Contador a van Garderen majú okolo seba podporu, aby to zvládli s potrebnou gráciou, hoci rozdiely v cieli budú viditeľné. Otázkou je Quintana a celý Movistar, väčšie zaváhanie by bolo ranou pre ich celkový triumf. Pinot, Bardet a Peraud majú za sebou ťažké dni, táto etapa pre nich neprichádza práve vhod. Purito zase nemá pri sebe potrebných jazdcov. Peter Sagan je pripravený pomáhať Pistolerovi, pre španielskeho borca je to životne dôležitá etapa. Nielen kvôli časovým rozdielom, ale aj kvôli tomu, aby bezpečne dorazil do cieľa. Znovu sa bude opakovať situácia z ostatných etáp - slovenský šampión bude celý čas nápomocný, a keď sa bude všetko dobre vyvíjať, pokúsi sa vybojovať osobný úspech.                      
 
 
Krátky opis trasy:
Aj nasledujúca etapa má klasikársky charakter, do hry sa dostanú nepríjemné a vzrušujúce mačacie hlavy. Čaká nás najviac selektívna záležitosť úvodných dní, všetky zraky padnú na tenkých jazdcov na GC. Tí musia mať okolo seba kvalitnú podporu, aby cez kocky preleteli čo najbezpečnejšie a bez výraznej časovej straty. Úseky pavé sú situované na samom konci, majú celkovú dĺžku 13,3 km a nie sú až tak náročné, ako pred rokom. Oproti vlaňajšku tak bude mať táto etapa inú dynamiku. Uvidíme, ktorý favorit nakoniec neznesie ťarchu ťažkého terénu. Ten do nich vyžaduje veľkú silu v nohách, technické zručnosti a potrebný kúsok šťastia. Pretekári jazdiaci severské klasiky totiž na týchto favoritov nebudú brať ohľad pri ceste za cenným triumfom.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:30 živý prenos, koniec cca. 17:30
komentátor RTVS: Ján Žgravčák
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Milan Dvorščík
 
 
tour-etapa-maly-04
 
 

 
 
OSTATNÉ ETAPY TOUR DE FRANCE 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21