Sibiu Tour: Tybor si z Rumunska odnáša 14. miesto

1.7.2015, 17:37 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Hneď po šampionáte v Žiline odcestovali jazdci Kemo Dukly Trenčín do Rumunska na Sibiu Cycling Tour vyššej kategórie 2.1. Podujatie má prológ a štyri etapy. Z toho dve sú horské a najmá tá sobotňajšia vzbudzuje obrovský rešpekt. Končí na legendárnom stúpaní Balea Lac (39 km; 4 %, najťažších je posledných 24 km) v nadmorskej výške 2034 metrov. V roku 2012 tu dokázal triumfovať Martin Haring.

Michal Kunic vybral zostavu Roman Broniš, Maroš Kováč, Patrik Tybor, Martin Mahďar, Martin Dubeň a Milan Holomek. Trenčiana sa museli popasovať s konkurenciou štyroch prokontinentálnych tímov CCC Sprandi Polkowice, Androni Giocattoli, Nippo - Vini Fantini a Southeast. Teda všetko celkami a viacerými borcami, ktorí absolvovali Giro.

kovac-tybor-msr-mala
Maroš Kováč a Patrik Tybor na MSR a ČR v Žiline (klik pre zväčšenie)

zvlnená ciel rovina Sibiu > Sibiu 145 km vitaz Gatto

Sibiu Cycling Tour vyvrcholilo zvlnenou etapou v hlavnom meste podujatia. Pelotón sa v závere rozdelil na viacero skupín a najrýchlejší bol znova Oscar Gatto z Androni Giocattoli. Maroš Kováč obsadil desiate miesto. Patrik Tybor stratil 15 sekúnd, no celkovo to už nič neznamenalo. Dubničan obsadil 14. miesto v celkovom poradí. Preteky vyhral Mauro Finetto z Southeastu.

horská ciel rovina Sibiu > Blea Lac 162 km vitaz Taliani

Etapa končiaca legendárnym stúpaním k jazeru Blea, ktoré tvorcovia britskej show Top Gear označili za najkrajšiu cestu Európy, bola v jasnej réžii talianskych celkov a cyklistov. Zvíťazil Alessio Taliani z Androni Giocattoli pred Antoniom Parrinellom a Sergejom Tvetcovom. Patrik Tybor statočne bojoval, ale po problémoch na najlepších nemal. Na vrchol brutálneho stúpania dorazil so stratou troch minút na 22. mieste. Aj to je veľmi pekný výsledok. Martin Mahďar stratil šesť minút na 33. mieste. Broniš s Kováčom im pomáhali pod kopcom.

Patrik spadol na 14. miesto celkového poradia, za ktoré už, žiaľ, nie sú UCI body. Aj tak je to v tejto konkurencii úctyhodný výkon. Mahďara klasifikujú na 22. pozícii. Naďalej vedie Mauro Finetto, ktorému na krk dýcha Davide Rebellin.

Patrik Tybor: "Bol to veru ťažký kopec. Problémy som mal ešte pred ním. Spadol som na bufete a potom som dvakrát menil bicykel. Potom ešte zadné koleso a aby toho nebolo málo, kvôli prehadzovačke som ešte musel zastaviť aj v kopci a Maroš mi ju napravoval. Takže troška smoly a aj dosť síl som týmto stratil. Ešte nakoniec aj Martin mal defekt v kopci. Dnes to teda bolo celé zle. Ale bol to ťažký a dĺhý kopec. S absolútnym čelom pretekov by som na vrchol asi aj tak neprišiel. Nevadí, zajtra sa ešte o niečo pokúsime."

kopcovitá ciel rovina Sibiu > Paltinis 154 km vitaz Finetto

Druhá najťažšia etapa pretekov bola na programe v piatok. Pretekári sa cez zvlnený terén dostali až k cieľovému stúpaniu na Paltinis vo výške 1438 m.n.m. Výborne si počínal Patrik Tybor. Dubničan sa udržal v najlepšej skupine až do cieľa a klasifikovali ho na ôsmom mieste so smolnou stratou štyroch sekúnd, keďže medzi ním a siedmym pretekárom bez straty bola medzera, ktorú rozhodcovia neprijali.

Zvíťazil Mauro Finetto. Talian vo farbách Southeastu v máji absolvoval Giro d'Italia a využil výborne roztočené nohy. 30-ročný cyklista sa zároveň dostal do žltého dresu, kde má deväťsekundový náskok pred kolegom a tiež dobre známym jazdcom Simone Ponzim. Tretí je nestarnúci Davide Rebellin z CCC Sprandi a na štvrtom mieste so stratou 14 sekúnd už klasifikujú Patrika Tybora.

Martin Mahďar obsadil 21. miesto so stratou 3:46. Celkovo je dvadsiaty. Maroš Kováč sa podľa predpokladov snažil pošetriť sily a tímu pomôcť Roman Broniš. Etapa priniesla obrovské rozdiely. Posledný Martin Dubeň sa poriadne vytrápil. Finišoval so stratou 58:55.

Etapu vyhral dlhoročný jazdec Androni Giocattoli, ktorý si na rok odskočil do Cannondalu. Oscar Gatto zdolal Filippa Fortina, ktorého poznáme z Okolo Slovenska. Tretie miesto a dôležité bonifikácie na posun do žltého dresu získal domáci Eduard Grosu z Nippa. Kováč s Tyborom ostali na tretej, resp. štvrtej priečke.

Patrik Tybor: "Etapa sa vyvíjala podobne ako včera, len odišla väčšia skupinka a trošku neskôr. Potom ťahali jazdci CCC a šlo sa tempo. Po prvej prémii nás už ostalo max tak 55 ľudí. Boli sme tam aj s Martinom a Marošom. Skupinu sme zišli hneď ako sa vošlo do cieľového kopca a potom sa už len ulietalo.
Zajtra uvidíme. Taký dlhý kopec som šiel naposledy pred dvoma rokmi tu a tento. S takými stúpaniami inak nemáme skúsenosti. Tých 22,5 km do kopca bude veru ťažkých."

kopcovitá ciel rovina Sibiu > Sibiu 216 km vitaz Gatto

Základný cieľ Dukly prežiť ťažký kopec 47 kilometrov pred cieľom sa podarilo očakávanej trojici Kováč - Tybor - Mahďar, no boj o etapu nevyšiel. Maroš Kováč sa snažil špurtovať, no obsadil desiate miesto. Skúsime zistiť, čo sa stalo.

Veľkú nepríjemnosť zažil Martin Mahďar, ktorému do cesty vbehol pes a táto zrážka oboch poriadne bolela. Napriek množstvu odrenín Martin pokračoval a podarilo sa mu dokončiť v prvej skupine bez straty.

Patrik Tybor: "V úniku boli traja cyklisti. Pred najťažším kopcom sme ich došli a v stúpaní sa šlo svižné tempo. Hore vyšlo spolu asi tridsať ľudí. Boli sme tam všetci traja. Potom sa to v zjazde ešte pospájalo a nakoniec sa špurtovalo."

indiv. čas. ciel rovina Sibiu > Sibiu 2,3 km vitaz Andriato

Pred dvoma rokmi sa Marošovi Kováčovi podaril husársky kúsok, keď v podobnom prológu zvíťazil a odsunul jazdcov Androni Giocattoli. Tento rok bol tiež blízko, no o pár desatín sekundy ho zdolali Rafael Andriato z Southeastu a Eduard Grosu z Nippa. Víťaz štvrtej etapy Okolo Slovenska nás na ultratechnickej trati vôbec neprekvapil, no to sa už nedá povedať o Patrikovi Tyborovi, ktorý bral štvrté miesto! Gratulujeme do Rumunska a dúfame, že obaja zabojujú aj v ďalších etapách, no budú to mať mimoriadne ťažké, pretože na Balea Lac jednoducho nie sú klasickými pidi vrchármi.

Keďže sú to preteky 1. kategórie, za tretie a štvrté miesto si pripísali šesť a päť UCI bodov. Dúfajme, že to bude ďalšia hodená rukavica pre organizátorov Okolo Slovenska. Maroš Kováč už nie je z najmladších a supertechnický prológ v uliciach akéhokoľvek slovenského mesta by mu určite sadol. Mohol by získať žltý dres a ten obhajovať.

Maroš Kováč, tretie miesto: "Nie je tajomstvom, že mi tieto technické prológy sedia. Tento bol síce o dvesto metrov kratší ako predvlani, čo by mi aj vyhovovalo, ale horšie bolo, že tam chýbalo zopár ťažkých zákrut. Bola tam jedna dosť dlhá rovina, a tam som prišiel o víťazstvo. S Patrikom sme sa to snažili najazdiť. Samozrejme, mimo pretekov tam bola hustá premávka, takže rýchlosť sa natrénovať nedala, ale viedol som ho cez zákruty a trochu ho to naučil. Som veľmi rád, že to takto výborne odkukal. Verím, že zajtra sa nám všetkým trom podarí prežiť stúpanie a potom zabojovať o etapu. Ja osobne verím Patrikovi aj Martinovi v celkovom poradí. Majú výbornú formu. Ja sa posnažím pošetriť na záver."