Montreal favoritom vyfúkol Nordhaug, Sagan dvanásty

9.9.2012, 20:46 | Sprav. z pretekov - staršie |

Po Quebecku bol v nedeľu 9. septembra na rade opäť frankofónny Montreal, v ktorom jazdci absolvovali vyše 205 kilometrov. Profil bol až náramne podobný Quebecku. Početné štartové pole sa tak vyrovnávalo so zvlneným profilom podobne ako v Quebecku, tam sa tiež od úvodu vytvoril únik a rozhodovali  posledné dva okruhy a záverečné ataky.

V Montreale boli takmer totožné a náročnosťou podobné okruhy, taktiež veľmi krátke a dlhé stúpania, avšak to najstrmšie bolo ihneď na začiatku okruhu, po trojkilometrovom zjazde nasledovalo ďalšie a po tom technická pasáž po rovine. V závere každého kola čakalo na jazdcov polkilometrové stúpanie s priemerom štyroch percent, teda mohli sme však hovoriť o tomto kopčeku, že ho skôr jazdci šprintovali akoby po ňom mali liezť.

Od úvodu sa mnohí jazdci snažili vytvoriť únik a členiť tak pelotón. Dopredu sa dostával Boaro, Gauthier, Martinez. Ti vytvorili aj prvý únik, ktorý si za pomerne krátku dobu vypracoval minútový náskok. Od štartovacej čiary boli vtedy jazdci štyridsať kilometrov vpredu. Po osamotených kilometroch pre túto trojicu sa rozhodla do popredia dostať ďalšia skupina odvážlivcov: Chavanel (Quick Step), Selvaggi (Vacansoleil), Charteau (Europcar) a Kolobnev (Kaťuša). Boli to teda známi cyklisti, no najväčší strach išiel z Kolobneva a Chavenela, teda od vynikajúcich jazdcov či lepších klasikárov. Náskok vedúcej trojice na 90 km bol 4:00 na pelotón.

Prvá polovica pretekov sa išla v miernom tempe, pelotón ani jazdci vpredu v tom období ešte neroztočili žiadny šlapací kolotoč, priemerná rýchlosť bola na hranici 36 km/h. Presne v polovici montrealských pretekov boli vpredu trojčlenná skupina s náskokom 4:45 na pelotón, stíhala ich štvorčlenná skupina s odstupom na nich 2:00 a náskokom na hlavný balík 2:45.

gp-montreal-2012O niekoľko kilometrov neskôr sa náskok trojice zvýšil na šesť minút, k nim sa postupne približovali ich prenasledovatelia, z pelotónu sa medzitým pokúšali uniknúť aj ďalší jazdci či už Casar, Koren alebo iní. V tých momentoch sa im však ešte nepodarilo predrať sa dopredu. 80 km pred cieľom Chavanel, Kolobnevova skupina strácala na prvú skupinku pretekov dve minúty, tí mali ešte dostatočný náskok na pelotón 6:30. Začalo sa od týchto momentov pomerne viac šliapať do pedálov, predsa len sa blížili posledné okruhy tejto významnej klasiky.

Vpredu teda boli Boaro (Saxo Bank), Martinez (Euskaltel) Gauthier (Europcar), za nimi Koren (Liquigas) a Ponzi (Astana) strácali dve minúty na hlavný únik tejto klasiky. Hlavný balík strácal približne päť minút na týchto odvážlivcov. Pelotón však pracoval výborne a kedže do cieľa zostávalo približne 65 km, tak náskok sa pomaly ale isto znižoval, postupne mal hodnotu len 4:25. Koren a Ponzi strácali 2:30. 60 km pred koncom strácal hlavný balík už len 3:45.

Hlavný balík už sťahoval Korena a Ponziho, na prvých troch jazdcov to však bolo stále menej a menej sekúnd. 55 km pred cieľom strácal balík tri minúty. O pár úsekov neskôr už bolo po stíhacom úniku Korena a Ponziho, pretože na čele balíka pracovali výborne jazdci rôznych tímov za účelom dostihnúť pretekárov alebo resp. nedovoliť uniknúť ďalším jazdcom z pelotónu. Predsa len sa však našli odvážni pretekári, ktorí sa pokúsili z pelotónu odísť, veľa vody však nenamútili. V tých okamihoch už pelotón nepremýšlal, jednoducho to napálil a Martinez, Gauthier a Boaro nemali žiadnu šancu, za pár kilometrov klesol ich náskok o minútu a hlavný balík strácal len 1:45.

Peter Sagan sa 45 km pred cieľom držal Fabiana Cancellaru a kontroloval si čelo hlavného balíka. Počínal si v tých momentoch veľmi skúsene. Veľmi aktívne v popredí pelotóna pracoval aj Martin Velits. 35 km pred cieľom bol minútový odstup vedúcej už len dvojice - Martinez, Gauthier od pelotónu, v ktorom sa do popredia dostali jazdci Omegy a začali pracovať v kilometroch, kedy sa čakalo, že sa bude lámať chleba.

30 km pred koncom bol hlavný únik zlikvidovaný a nový sa snažil vyprovokovať Johny Hoogerland, avšak bez úspechu o asi kilometer neskôr zaútočil zo zjazdu aj neúnavný Chavanel. Všetky tieto ataky si ešte početný pelotón postrážil. Predsa len si však Gauthier a Martinez udržali aký-taký náskok v úniku, postupne ho znova navýšili na 40 sekúnd, teda v momente kedy bol pelotón v občerstvovacej zóne. Po začatí predposledného okruhu strácal opäť pelotón minimálne na prvých dvoch pretekárov, už sa však očakávali prvé dôrazné ataky.

Presne 21 km pred páskou na vrchole najprudšieho stúpania tejto klasiky skončila dnešná púť pre Martineza a Gauthiera. Začali sa najdôležitejšie momenty. Zaútočiť sa pokúsil aj Grivko z Astany či Burghart z BMC, ich snaha však nenašla pochopenie v pelotóne. 10 km pred koncom sa o únik pokúsil aj Hesjedal, viaceré ataky však nepriniesli početnejšie zníženie hlavného balíka. Sagan bol stále v popredí a striehol na úniky.

Na méte deviatich kilometrov pred cieľom vyšla už aktivita Sky s cieľom preriediť pelotón, vtedy zapracoval aj favorit pretekov Edvald Boasson Hagen, keď viackrát potiahol na krátkom stúpaní. V asi 30-člennej prvej skupine bol Sagan, Voeckler či Hagen.

nordhaug-montreal6 km pred cieľom to skúsil Van Avermet, nasledoval ho Hesjedal. Nastúpiť sa pokúsil aj Gerrans či náš Peťo Sagan. 1,5 km pred koncom zaútočil Kolobnev, neďaleko však bola partia 30 cyklistov so Saganom a Hagenom. V posledných metroch došiel veľmi aktívny Nordhaug s Moserom Kolobneva a už to bolo iba o výkonnosti. Napokon mal nórsky cyklista z tímu Sky najviac síl a stal sa tretím víťazom tohto podujatia. Moser druhý, Kolobnev tretí. Favoriti finišovali so stratou piatich sekúnd. Priviedol ich do cieľa víťaz Québecu Gerrans. Petra Sagana klasifikovali na 12. pozícii. Martin Velits stratil 3:45, Juraj Sagan preteky nedokončil.

Prvé tri priečky v Montreale obsadili cyklisti, ktorí tu skôr prišli pomáhať než vyhrávať. Favoriti v závere jednoducho pyšne hľadeli sami na seba a neverili, že by mohli títo borci uspieť. Hagen so Saganom prirodzene ani nemali záujem čelo sťahovať, a tak sme sa dočkali prekvapenia. Larsovi Petterovi Nordhaugovi, 28-ročnému cyklistovi z Nórska, najväčšie víťazstvo v kariére určite dopraje aj jeho krajan a kolega Boasson Hagen.

Kanadské klasiky načrtli formu viacerých pretekárov pred MS. V najlepšom svetle sa tu ukázal Simon Gerrans, ktorý sa určite dá zaradiť medzi hlavných favoritov v Holandsku. Boasson Hagen predviedol to, ako ste raz dole a raz hore. Peter Sagan neostal nič dlžný svojej povesti. Bolo ho vidieť, dral sa dopredu, kontroloval si súperov a v záverečných kilometroch bojoval o stupne víťazov, no napokon to no prvú desiatku ani raz nestačilo.

1.
vlajka
NORDHAUG Lars Petter
SKY PROCYCLING
5h 28' 29''
2.
vlajka
MOSER Moreno
LIQUIGAS-CANNONDALE
+ 00' 02''
3.
vlajka
KOLOBNEV Alexandr
KATUSHA TEAM
+ 00' 02''
4.
albansko
GERRANS Simon
ORICA GREENEDGE
+ 00' 04''
5.
vlajka
BOASSON HAGEN Edvald
SKY PROCYCLING
+ 00' 04''
6.
albansko
LEUKEMANS Bjorn
.vac.
+ 00' 04''
7.
albansko
ROELANDTS Jurgen
LOTTO BELISOL TEAM
+ 00' 04''
8.
vlajka
FARIA DA COSTA Rui
MOVISTAR TEAM
+ 00' 04''
9.
vlajka
PAOLINI Luca
KATUSHA TEAM
+ 00' 04''
10.
vlajka
GALLOPIN Tony
RADIOSHACK-NISSAN-TREK
+ 00' 04''
12. vlajka
SAGAN Peter LIQUIGAS-CANNONDALE
+ 00' 04''
75.
vlajka
VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP
+ 03' 45''
DNF
vlajka
SAGAN Juraj LIQUIGAS-CANNONDALE
odstúpenie


Video zo záverečných kilometrov pretekov:







gp-montreal
UCI World Tour - 4. kategória
09.09.2012, 205,7 kilometrov
štart: 17:00 / cieľ cca.: 22:00


gp-montreal-11-profil

{jcomments on}

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop