Nové hviezdy cyklistiky jazdili s veľkou gurážou

11.12.2013, 23:00 | Magazín C-I.sk | Tomáš Šandor

Na práve skončený ročník určite nezabudnú ani mladí a talentovaní cyklisti, ktorí sa svojími výkonmi počas tohto roka predstavili cyklistickej verejnosti ako možní nástupcovia svojich slávnych predchodcov.

 

 

Bezstarostný Betancur

 

Nad ostatnými cyklistickými premiantmi vo World Tour tímoch jednoznačne vyčnieva Carlos Alberto Betancur. Tento dvadsaťštyriročný pretekár nezostal nič dlžný povesti nastupujúcej zlatej generácie Kolumbijčanov a hneď vo svojom prvom ročníku v najvyššej cyklistickej kategórii zaujal impozantnými výkonmi. Ako excelentný vrchár bažiaci po úspechoch sa hlavne v prvej polovici sezóny prezentoval bezstarostne útočiacou jazdou. Na hornatom Okolo Baskicka skončil v silnej konkurencii skúsenejších pretekárov na siedmom mieste. Potom svoju nebojácnosť predviedol na Mur de Huy, keď neváhal útočiť veľmi skoro, ale aj tak mu v závere zostali sily, aby si vybojoval aspoň vynikajúce tretie miesto. Na Liége - Bastogne - Liége takisto prekvapil štvrtou priečkou a okamžite sa začalo hovoriť o novom juhoamerickom zjavení.

 

Vrcholné výkony však predviedol na Giro d'Italia. Vo všetkých štyroch horských etapách neváhal útočiť a nikdy neskončil horšie ako štvrtý, pričom dvakrát dorazil do cieľa hneď za víťazom. Pre fanúšikov cyklistiky atraktívnou jazdou nakoniec získal triumf v súťaži do 25 rokov a v celkovej klasifikácii obsadil skvelé piate miesto. Aj keď jeho druhú polovicu sezóny poznačila dlhšia prestávka bez jazdenia a zdravotné komplikácie, ktoré mu to všetko zrátali v jeho podaní na slabej Vuelte, nič to nemení na tom, že na scéne sa objavil ďalší pútavý kolumbijský ekrazit.

 

 

 

 

Spokojný Garmin-Sharp

 

Novú akvizíciu predstavil v tomto roku aj tím Garmin-Sharp, ktorý sa mohol tešiť z výborných výkonov Rohana Dennisa. 23-ročný Austrálčan sa zatiaľ javí ako výborný časovkár, ktorý sa dennis-rohan-2013však nestratí ani v kopcoch. Svoje hviezdne chvíle predviedol najmä na Critérium du Dauphiné, kde najskôr v časovke obsadil druhé miesto za Tonym Martinom a následne sa obliekol do žltého trička pre lídra pretekov. V závere tohto podujatia neboli nad jeho sily ani rozhodujúce kopce a hlavne výborným výkonom na stúpaní Risoul si zabezpečil celkové ôsme miesto. Potom sa výrazne presadil aj na Tour of Alberta, kde nielenže vyhral etapu, ale aj celkovú klasifikáciu. A nakoniec v majstrovskej časovke vo Florencii dosiahol dvanástu priečku. Rohan Dennis teda rozhodne vykročil k výbornej kariére, pre ktorú má tento univerzálny cyklista všetky predpoklady.

 

Podobný osud môže čakať v tíme Garmin aj jeho krajana Lachlana Mortona. Ešte len dvadsaťjedenročný borec v tomto roku rozbiehal svoju kariéry, na niekoľkých World Tour pretekoch zbieral skúsenosti, ale v druhej časti sezóny na amerických podujatiach presvedčil o svojom talente. Na Okolo Utahu vyhral kopcovitú etapu a celkovú klasifikáciu do 25 rokov. Na USA Pro Challenge zas zopakoval triumf v tomto hodnotení, ale v celkovom poradí si už vybojoval výbornú piatu priečku. Luxemburský mladík Bob Jungels tiež pri svojej premiére vo World Tour potvrdil kvality, ktoré si od neho sľubuje jeho nový tím Trek Factory Racing. Svoju univerzálnosť a talent predviedol hlavne na domácom šampionáte, kde sa ako dvadsaťjedenročný stal víťazom časovky a aj cestných pretekov. Vo Florencii bol potom členom silnej skupiny Radioshacku v tímovej časovke a na Okolo Luxemburska skončil celkove piaty s vyhratou etapou. Pre Luxemburčanov teda vyrastá tak potrebná nová nádej, ktorá raz môže nahradiť bratov Schleckovcov.

 

 

Odvážni mladíci

 

Zaujímavými výkonmi sa prezentoval aj dvadsaťročný Holanďan Danny van Poppel, ktorý ako najmladší účastník Tour de France skončil hneď v úvodnej etape tretí. Svojou dravosťou si na týchto pretekoch ešte vybojoval dve umiestnenia v najlepšej desiatke, čím si za svoju nebojácnosť vyslúžil veľké uznanie. Premiéru vo World Tour tíme absolvoval aj Tom Dumoulin, ktorý sa ako 23-ročný môže pochváliť druhým miestom z Eneco Tour alebo deviatym miestom z časovky na Starej dáme. Vynikajúci odrazový mostík pre ďalšie ročníky si na Vuelte dvomi víťaznými etapami vytvoril Warren Barguil a od budúceho roka sa môže v tíme Argos-Shimano ako 22-ročný spoliehať na kapitánsku úlohu v etapových pretekoch. Tim Wellens sa pri svojej premiére prezentoval odvážnymi jazdami, najmä na Dauphiné pri poslednej etape na Risoul, kde sa ukázal v parádnom úniku. O jeho odvahe, bojovnosti, ale hlavne výkonnosti budeme zaiste ešte neraz počuť.

 

 

Poľská budúcnosť vyriešená

 

Predchádzajúci ročník potešili svojich manažérov aj pretekári, ktorí v tomto roku vynikajúcim spôsobom potvrdili svoj talent priamo na cestách. V tejto skupine hrajú prvé husle poľskí a francúzski borci. Michal KwiatkowskiRafal Majka v roku 2012 predviedli veľký potenciál, ale po tejto sezóne sa už zaradili medzi nové cyklistické hviezdy. Kwiatkowski od začiatku roku zdatne konkuroval na World Tour pretekoch najsilnejším jazdcom a každým ďalším podujatím si kwiatkowski-tdf-2013vybudovával ohromné renomé, čo najskôr vyvrcholilo v Ardenách štvrtým miestom na Amstli a piatim na Valónskom šípe. Po týchto úspechom už nikto nemohol pochybovať o jeho schopnostiach, ktoré naplno prejavil aj na Tour de France. Tam mu len o vlások uniklo miesto v elitnej desiatke, ale jednoznačne sa zaradil medzi najlepších jazdcov pre GC, ktorý okrem kopcov musia vynikať aj v časovke. Rafal Majka zas v predchádzajúcej sezóne stál pri Contadorovi na jeho víťaznej Vuelte a v tomto roku dostal šancu jazdiť na vlastné tričko na Gire. Pre mnohých prekvapujúci ťah tímu Saxo-Tinkoff sa ukázal ako perfektný odhad Poliakových možností. Majka sa predviedol na talianskej Grand Tour ako vynikajúci vrchár, ktorý sa zakaždým dokázal udržať v skupine najlepších, za čo bol odmenený celkovým siedmym miestom. Len nevídaná konkurencia medzi mladými pretekármi ho pripravila o biely dres. Ale aj bez neho určite mimoriadne zaujal.

 

 

Francúzi očakávajú staré-dobré časy

 

Aj mladí francúzski cyklisti ako Kenny Elissonde, Arnaud DémareRomain Bardet takisto tento rok splatili prejavenú dôveru. 23-ročný Bardet razantne odštartoval cestu medzi elitných pretekárov nielen pätnástim miestom na Tour de France, ale stabilnými výkonmi počas celého roka. Preto aj v ďalšom ročníku dostane od tímu Ag2r na Starej dáme status chráneného jazdca. O rok mladší Elissonde sa začal rovnako prudko presadzovať a najkrajšie chvíle musel prežívať na desivom Anglíru, kde nemal konkurenciu. Spolku s Bardetom, BarguilomPinotom tak v blízkej budúcnosti bezpochyby nadviažu na slávne výsledky svojich nesmrteľných krajanov.

 

 

Výborne využitá šanca

 

Talianov zas začína oblažovať výkonmi Fabio Aru, ktorý tento rok ohromne vyrástol pri Vincenzovi Nibalim na Gire. Aru sa pre svojho kapitána išiel roztrhať až natoľko a tak perfektne, že v tom budúcom dostal na Gire kapitánsku úlohu spoločne so Scarponim. V Astane si tak systematicky vychovávajú ďalšieho zaujímavého borca. Obrovský skok urobil aj jeho spolujazdec Tanel Kangert, ktorý v tomto roku bodoval, kde sa dalo. Už 26-ročný Estónsky jazdec predviedol veľký výkonnostný vzostup a úspechy zbieral na Gire, Vuelte a niekoľkých World Tour pretekoch. Do popredia za začína tlačiť aj rýchlostná hviezdička Matteo Trentin, ktorý zatiaľ zbiera skúsenosti pri Cavendishovi, ale už sa mu podarilo vyhrať etapu na Tour po úspešnom úniku. Podobná svetlá budúcnosť je pripravená aj pre Juana Joseho Lobata, ktorý ako unikátny španielsky šprintér prestupom do stále ambiciózneho Movistaru má veľkú šancu zbúrať predsudky o španielskej rýchlosti.

 

 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop