V sobotu na Paríž-Nice posun P. Velitsa na 7. miesto

27.2.2013, 19:48 | Sprav. z pretekov - staršie | Tomáš Šandor
Medzi Monosque a Nice museli cyklisti za 220 nekonečných kilometrov vystúpať množstvo pasáží do kopca. Od 130. do 150. kilometra dokonca prekonať viac než 1100 výškových metrov. Boli sme preto zvedaví, čo predvedú vrchári.

6. ETAPA kopcovitá ciel rovina Manosque > Nice 220 km víťaz: Chavanel

Po včerajšom finiši na vrchole stúpania nečakal ani dnes na jazdcov oddychový deň, pretože v druhej polovici etapy museli prekonať dve horské prémie prvej kategórie, ktoré nasledovali bezprostredne za sebou. Aj keď vrchol posledného stúpania bol až 70 km pred cieľom, očakávali sme napínavú etapu, ktorá mohla skončiť buď hromadným šprintom, alebo úspešným únikom.

Tím Sky bol odhodlaný zabrániť akémukoľvek prekvapeniu v zmene celkovej klasifikácie, aby pred zajtrajšou horskou časovkou pripravil pre svojho lídra pretekov Richieho Porta čo najlepšiu pozíciu. Na druhej strane niekoľko horských stúpaní dávalo šancu pretekárom usilujúcim sa o získanie bodkovaného trička pre najlepšieho vrchára pretekov, aby ukázali svoje kvality.

Úvodný atak etapy vyprovokovala už po prvom kopci dvojica pretekárov Egor Silin (Astana) a Edurad Vorganov (Kaťuša), ku ktorým sa onedlho pridali ďalší deviati jazdci, takže na čelo pretekov sa dostala početná skupina. Okrem spomínaných ruských závodníkov tam boli Simon Clarke (Orica), Gatis Smukulis (Kaťuša), Brent Bookvalter (BMC), Arnold Jeanneson FDJ), Julien El Fares (Sojasun), Borut Božič (Astana), Jerome Pineau (OPQS), Romain Bardet (AG2R) a Johann Tschopp (IAM).

Účasť švajčiarskeho pretekára Tschoppa v úniku nebola neočakávaná, pretože bol lídrom vrchárskej súťaže a úspešne zvládnutá pätica horských prémií mu mohla dopomôcť k upevneniu si svojej pozície. Oveľa prekvapujúcejšia bola prítomnosť šprintéra Božiča vo vedúcej skupine, ktorý sa odhodlane rozhodol bojovať o zelený dres, pretože na lídra bodovacej súťaže Andrewa Talanskeho (Garmin-Sharp) strácal len 15 bodov. Obidvaja jazdci potvrdili naše očakávania, keď slovinský pretekár Božič vyhral prvú šprintérsku prémiu a pripísal si tri body do bodovacej súťaže   a jazdec tímu IAM Cycling ovládol dva horské prejazdy, čím si definitívne zabezpečil celkové víťazstvo vo vrchárskej súťaži. Na vrchole Côte de Cabris mala už oslabená vedúca skupina náskok dve minúty.

Na vrchol druhého horského stúpania prvej kategórie stúpala na čele pretekov už len pätica borcov, keď postupne odpadli Smukulis, El Fares, Silin, Bookvalter, Pienau a Božič. Švajčiar Tschopp vyhral na Col du Ferrier aj svoju tretiu horskú prémiu. Na poslednom dnešnom kopci stiahol pelotón vedený tímom Sky náskok utečencov na 50 sekúnd.

Svoje proklamované vysoké ambície v tohtoročnej edícii Paríž - Nice nenaplnia Robert Gesink (Blanco) a Thomas de Gendt (Vacansoleil), ktorí z pretekov predčasne odstúpili, ku ktorým sa taktiež pridali Andreas Klier (Garmin-Sharp), Yoann Ofredo (FDJ) a Mark Renshaw (Blanco).
Dlhočizný zjazd na mokrej vozovke zmenšil náskok vedúcej skupiny od pelotónu na 10 sekúnd hlavne zásluhou tímu Sky, ktorému výrazne pomáhalo na čele hlavného balíka niekoľko jazdcov BMC. 35 km pred cieľom jazdci britského zoskupenia definitívne zlikvidovali odpor vedúcej pätice a pelotón bol opäť pokope.

Na poslednej šprintérskej prémií sa od pelotónu odtrhli Chavanel (OPQS), Grivko (Astana) a náš Peter Velits (OPQS), ktorý prémiu dokonca vyhral a pripísal si tri potrebné bonusové sekundy. Sky však týmto trom šprintujúcim jazdcom zobralo takmer okamžite nádej a 30 km pred cieľom bolo celé štartové pole pohromade.

Takmer dokonalá práca nebeských jazdcov na čele pelotónu bezpečne viezla svojho lídra a oklieštené štartové pole do cieľového mesta Nice. Ani jeden z pretekárov nezabrnkal na nervy vedúcemu tímu a tak sa etapa približovala do svojho pravdepodobného šprintérskeho rozuzlenia.
chvanel-sylvain-opq-faceVedúca skupina obsahovala len okolo 50 jazdcov, čistokrvní šprintéri nedokázali počas etapy udržať strojové tempo Sky, takže sa naskytla šanca pre iných jazdcov. Napokon ostatným jazdcom vypálil rybník Chavanel (OPQS), ktorý sa v celkovom poradí posunul už na tretiu priečku. Na druhom mieste došpurtoval Gilbert (BMC) a tretí bol Rojas (Movistar). Peter Velits prišiel do cieľa vo vedúcej skupine na 17. mieste. Zrejme bol ten dojazd plánovaný na Chavanela.

Víťazmi dnešného dňa sú Quick-Stepáci. Kwiatkowski udržal krok s najlepšími na Tirreno-Adriatico. Chavanel vyhral etapu v Nice. Pre nás je dôležité, že Peter Velits bodoval na prémii a dostal sa na siedme miesto celkovej klasifikácie. Z Top 10 vypadol Scarponi, ktorý dostal defekt a nedokázal sa vrátiť do balíka. Stratil až 8:40, podobne ako niektorí šprintéri a domestici. Najmenej odolní stratili ešte viac.

Predposledná etapa splnila to, čo sme očakávali. Šprintéri ostali vzadu a o víťazstvo sa pobili klasici a vrchári. Škoda, že v Quick-Stepe bola taktika postavená na Chavanelovi. Aj Velits mohol dnes dobre zašpurtovať. Na dnešný finiš sa Petra určite opýtame v našom rozhovore po Paríž - Nice.

Zajtra je na programe očakávaná horská časovka, ktorá rozhodne o definitívnej podobe celkového poradia. Najlepšiu pozíciu má Richie Porte. My budeme držať palce Velitsovi, ktorý má šancu udržať sa v Top 10. Ktoré miesto v nej nakoniec zaujme je iba v jeho rukách.

Sylvain Chavanel, víťaz etapy: "Som veľmi šťastný. Je to už druhý raz, čo som vyhral tu v Nice. Dnes som sa rozhodol skúsiť šprintovať, pretože som chcel body do bodovacej súťaže. Fúkal protivietor, a tak som požiadal Kevina De Weerta o pomoc. Urobil skvelú prácu a dostal som sa vedľa Gilberta s Domoulinom. Vďaka bonifikáciám som už na treťom mieste. Zajtra to bude pre mňa veľmi ťažké, ale pokúsim sa ísť čo najlepšie, aby som zostal v Top 10."