TDU: Ewan triumfoval aj druhýkrát, Gerrans celkovým víťazom

24.1.2016, 05:45 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Tour Down Under tradične otvára sezónu WT a pred nami opäť stáli atraktívne súboje na starých známych výbušných kopcoch či zaujímavé hromadné šprinty. So silnými zostavami sem prišli najmä tímy BMC, Sky a Orica, my sme boli zvedaví, ako sa bude dariť na začiatku ročníka súrodencom Velitsovcom.  
 
albansko Tour Down Under 2016 (UCI World Tour, 781 km, 18. ročník)
1. 19.1. rovinatá ciel rovina Prospect > Lyndoch 131 km vitaz Ewan
2. 20.1. zvlnená ciel rovina Unley > Stirling 132 km vitaz McCarthy
3. 21.1. zvlnená ciel rovina  Glenelg > Campbelltown 139 km vitaz Gerrans
4. 22.1. zvlnená ciel rovina Norwood > Victor Harbor 138 km vitaz Gerrans
5. 23.1. zvlnená ciel rovina McLaren Vale > Willunga Hill 151 km vitaz Porte
6. 24.1. rovinatá ciel rovina Adelaide > Adelaide 90 km vitaz Ewan
 
historiavlanajsi-rocnikuvod-k-pretekomstartova-listina
 
 
rovinatá ciel rovina Adelaide > Adelaide 90 km vitaz Ewan
 
Podujatie uzatvorilo krátke kritérium v meste Adelaide, ktoré sa odohralo na okruhoch dlhých 4,5 km. Profil etapy bol veľmi jednoduchý, preto nikto nepochyboval, že na konci sa pobijú o víťazstvo najrýchlejší pretekári. Medzi nimi vyčnieval v úvodnej etape Caleb Ewan, austrálsky dynamit chcel rovnakým výsledkom podujatie aj ukončiť.
 
Záverečná etapa mala typický priebeh pre mestské kritériá. V balíku kontrolovala situáciu Orica-GreenEdge, ktorá striehla predovšetkým na rýchlostných prémiách, aby Porte nezískal bonusové sekundy, ale jej najväčší konkurent nezvolil tento spôsob boja. Na čele pretekov sa tak vystriedalo niekoľko skupiniek, ktoré sa pomerne často menili.
 
Atakovali napríklad de Vreese, de Gendt, Westra či Tjallingii, ale všetko to boli iba platonické pokusy. Tesne pred cieľom rozbehli svoje šprintérske vláčiky tímy Sky a Trek-Segafredo, ale potom sa z balíka vynoril Caleb Ewan a svojou typickou dravosťou ukoristil druhé víťazstvo na podujatí. Na druhom mieste finišoval Mark Renshaw, hneď za ním sa objavil Giacomo Nizzolo.
 
Vo svojej druhej sezóne medzi profesionálmi potvrdzuje Caleb Ewan ohromný talent, ktorý mu začína prinášať výsledky na dôležitých podujatiach. V šiestich etapách zvíťazili len austrálski cyklisti, čo je skvelá vizitka pre hostiteľskú krajinu. Až štyri triumfy uchmatla Orica. V záverečnej etape Peter Velits finišoval v hlavnom balíku, Martin Velits dorazil do cieľa v druhej skupine. Kým Peter sem prišiel trénovať, Martin nevypúšťal závery jednotlivých etáp a v celkovej klasifikácii chcel dosiahnuť čo najlepší výsledok.  
 
Simon Gerrans sa stal tretíkrát v kariére víťazom TDU, v tomto roku si to zabezpečil profesorskou jazdou, ktorá bola podporená potrebnou formou. Po jeho uplynulej sezóne, ktorú ovplyvnili zranenia, vstúpil do tej aktuálnej najlepším možným spôsobom. Na druhom mieste skončil Richie Porte, ktorý obhájil svoju minuloročnú pozíciu. Na Willunga Hill predviedol nesporné kvality, ak by jazdil pozornejšie vo všetkých etapách, mohlo to pre neho dopadnúť ešte lepšie. Veľmi dobrý dojem zanechal aj Sergio Henao, ktorý sa na týchto pretekoch prezentoval prvýkrát. Na austrálskych stúpaniach patril medzi najsilnejších, ťažko povedať, či to mohol viac využiť.
 
Caleb Ewan (Orica):"V podstate to pre mňa nebol dobrý týždeň, pretože som uvidel, že v tíme máme ďaleko silnejších jazdcov ako som ja. Pred pretekmi bolo naším zámerom, aby som bojoval o etapové triumfy a Simon o celkové poradie, čo sa nám nakoniec podarilo. Pred cieľom som spravil chybu, v balíku som bol príliš vzadu, preto to chcelo viac úsilia od môjho tímu, aby ma dostali na výhodnú pozíciu. Bolo ideálne, že som sa potom zachytil za vláčik tímu Sky."
 
Simon Gerrans (Orica): "Moji spolujazdci urobili tento týždeň obrovský kus práce, z ich strany to nemohlo byť lepšie. Celý čas ma udržiavali mimo akýchkoľvek problémov, aj preto máme za sebou fantastický týždeň. Môžeme byť radi, že máme v Austrálii takéto podujatie. Sú to úžasné preteky a parádny spôsob, ako odštartovať novú sezónu."  
          
       
VÝSLEDKY 6. ETAPY
1. albansko EWAN Caleb ORICA GREENEDGE 1h 55' 02''
2. albansko RENSHAW Mark DIMENSION DATA + 00' 00''
3. vlajka NIZZOLO Giacomo TREK-SEGAFREDO + 00' 00''
4. vlajka BLYTHE Adam TINKOFF + 00' 00''
5. vlajka TSATEVIČ Alexej KATUSHA TEAM + 00' 00''
6. vlajka SWIFT Ben SKY PROCYCLING + 00' 00''
48. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 00''
81. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 00' 14''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 6. ETAPE
1. albansko GERRANS Simon ORICA GREENEDGE 19h 11' 33''
2. albansko PORTE Richie BMC RACING TEAM + 00' 09''
3. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 00' 11''
4. albansko McCarthy Jay

TINKOFF

+ 00' 20''
5. vlajka WOODS Michael CANNONDALE + 00' 20''
6. vlajka FERNANDEZ Ruben MOVISTAR TEAM + 00' 28''
45. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 04' 54''
72. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 17' 33''
 
 
 
zvlnená ciel rovina McLaren Vale > Willunga Hill 151 km vitaz Porte
 
Rozhodujúca bitka o celkovú klasifikáciu sa odohrala na kopci Willunga Hill (3 km; 7,5 %), čo bol jediný vrchársky dojazd na podujatí. Ostatné dva razy tu zvíťazil Richie Porte. Dramatickosť predposlednej etapy umocňovala skutočnosť, že na vrchole stúpania nemuseli byť veľké rozdiely, ale náskok Simona Gerransa mohol byť ohrozený.
 
Orica-GreenEdge dnes nemala záujem, aby jej hlavní súperi zobrali v cieli bonusové sekundy, preto austrálska zostava dala voľnú ruku utečencom. V brejku sa predstavili Pim Ligthart (Lotto-Soudal), Lars Boom (Astana), Nelson Oliveira (Movistar) a Reinardt Janse Van Rensburg (Dimension Data), ktorí si vytvorili náskok až šesť minút. To bol signál pre ostatné celky ako Sky, Cannondale a BMC, aby poslali svojich jazdcov pracovať na čelo hlavného balíka.
 
Etapa mala pokojný priebeh, prvý prejazd cez Willunga nepriniesol veľké vzrušenie, vpredu atakoval Van Rensburg, ale juhoafrický borec si vytvoril len malý náskok a po stúpaní sa vrátil späť do skupiny. Utečenci boli chytení len štyri kilometre pred cieľom, ale aj to
25°C
 stačilo favoritom na to, aby si to rozdali na cieľovom stúpaní.
 
Všetci kandidáti strážili jeden druhého, prekvapujúco ako prvý z nich odpadol z hlavnej skupiny Rohan Dennis. Na kopci najskôr udával tempo tím Sky, potom zvolila obrannú jazdu Orica. 1100 metrov pred vrcholom vyrazil dopredu Richie Porte, ktorého dokázali nasledovať len starí známi Sergio Henao a Michael Woods. Kanadský jazdec na čele dlho nevydržal, Henao sa viezol za Portem, ale ani on neustál neustály šprint do kopca austrálskeho cyklistu.
 
Richie Porte vyhral tretíkrát za sebou etapu, ktorá končila na tomto stúpaní. Opäť zopakoval svoj parádny špurt do kopca, ale ani tentoraz mu to nestačilo na víťazstvo v celkovej klasifikácii. Veľmi ho musí mrzieť, že vo včerajšej etape finišoval v druhej skupine a nečakane stratil osem sekúnd. Ak by sa mu to nestalo, po dnešnom výkone by bola jeho strata na Gerransa len jedna sekunda. Je zaujímavé, že všetky etapy v tomto ročníku zatiaľ vyhrali len domáci pretekári.
 
Za Portem prišli do cieľa Henao a Wodds, ale čo bolo dôležitejšie, potom nasledovala skupina deviatich borcov so stratou 17 sekúnd, v ktorej sa nachádzal aj Simon Gerras. Tento výkon mu bohato stačil, aby sa udržal na čele klasifikácie. Ďalej tu finišovali Ulissi, Valls, Fernandez, Pozzovivo, Pantano, Bevin, Hamilton a Herrada.
 
Jay McCarthy prišiel do cieľa s mankom 23 sekúnd a zosunul sa na štvrté miesto v GC. Na pódiu ho vystriedali dnešní hrdinovia. Okrem toho Sergio Henao potvrdil svoje víťazstvo vo vrchárskej súťaži. Medzi prekvapenia v Top 10 patrí dvojica nováčikov z Cannondalu, Woods a Bevin, ktorí v Austrálii jazdia svoje prvé WT preteky.
 
Martin Velits sa aj dnes snažil vybojovať čo najlepší výsledok, strata necelé dve minúty na víťaza etapy je pekným výkonom. Peter Velits zaostal o sedem minút.
 
 
Richie Porte (BMC): "Ak mám byť úprimný, nemyslel som si, že zvíťazím. Včera som nečakal, že môžem stratiť dôležité sekundy, ale dnes boli moji spolujazdci perfektní. Celý deň ma držali v pozícii, starali sa o mňa, hoci sú to moje prvé preteky v drese BMC. Teším sa, že som vyhral tretíkrát za sebou na Willunga Hill a že som dosiahol prvý triumf v mojom novom tíme. Atmosféra na trati bola parádna, pripomínalo to Tour de France. "
 
Simon Gerrans (Orica): "Wow, to bol ale náročný finiš. Kvalitná zostava cyklistov, ktorá tu jazdí, urobila zo záverečného stúpania extrémne ťažkú záležitosť. Tí traja, ktorí na konci atakovali, patria medzi najlepších na svete, preto to bolo sakramentsky náročné. Zostáva nám jedna etapa, stať sa môže čokoľvek, ale je lepšie byť vpredu, ako sa pokúšať dopredu dostať."   
   

VÝSLEDKY 5. ETAPY
1. albansko PORTE Richie BMC RACING TEAM 3h 34' 16''
2. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 00' 06''
3. vlajka WOODS Michael CANNONDALE + 00' 09''
4. vlajka

ULISSI Diego

LAMPRE - MERIDA + 00' 17''
5. vlajka VALLS Rafael LOTTO SOUDAL + 00' 17''
6. vlajka FERNANDEZ Ruben MOVISTAR TEAM + 00' 17''
50. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 01' 57''
88. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 07' 00''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 5. ETAPE
1. albansko GERRANS Simon ORICA GREENEDGE 17h 16' 31''
2. albansko PORTE Richie BMC RACING TEAM + 00' 09''
3. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 00' 11''
4. albansko McCarthy Jay

TINKOFF

+ 00' 20''
5. vlajka WOODS Michael CANNONDALE + 00' 20''
6. vlajka FERNANDEZ Ruben MOVISTAR TEAM + 00' 28''
46. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 04' 40''
73. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 17' 33''
 
 
 
 
tdu-willunga-hill-profil-mala
 
 
zvlnená ciel rovina Norwood > Victor Harbor 138 km vitaz Gerrans
 
V štvrtej etape bol pripravený ďalší dojazd pre šprintérov, ale v meste Victor Harbor tu v minulosti finišoval okresaný pelotón. Spôsobiť to mali zvlnené záverečné kilometre a stúpanie Kirby Hill (4 km; 5.6 %), ktoré sa nachádzalo osemnásť kilometrov pred cieľom.
 
Pretekári, ktorí sa chceli dostať do úniku, to mali na začiatku ťažké, pretože Orica sa zamerala na rýchlostnú prémiu, ktorá stála necelých 30 kilometrov po štarte.
31°C
Práca austrálskeho celku sa vyplatila a Simon Gerrans získal tri bonusové sekundy. Potom sa vpredu usadila trojica David Tanner (IAM Cycling),  Alexis Gougeard (Ag2R) a  Pat Shaw (UniSA-Australia).
 
Vedúca skupina bola chytená ešte pred záverečným stúpaním, najdlhšie na čele pretekov sa udržal Pat Shaw. Na Kirby Hill nasadil vysoké tempo tím BMC, čím oslabil zloženie hlavného balíka. Vrchárske body si tu vyšprintoval Sergio Henao. Pelotón poznačil aj následný menší pád, v ktorom sa ocitli Aredondo a jazdci Lampre-Merida, do cieľa tak smerovala skupina približne štyridsiatich mužov. Nachádzal sa v nej aj Martin Velits, naopak, chýbal tu tretí muž v GC Rohan Dennis.
 
Posledné stovky metrov najlepšie zvládla dvojička z domáceho celku Impey - Gerrans. Juhoafrický jazdec dostal Simona Gerransa do výbornej pozície, a aj keď musel líder pretekov staviť na pomerne dlhý špurt, nenašiel premožiteľa. Na druhom mieste skončil Ben Swift, tretí prišiel do cieľa Giacomo Nizzolo.
 
Simon Gerrans si tak upevnil pozíciu na čele klasifikácie, dnes získal k dobru mimoriadne dôležitých 13 bonusových sekúnd. Domáci jazdec vie presne, ako sa má na tomto podujatí pretekať. Zdá sa, že má dostatočnú formu, aby udržal svoj náskok aj po zajtrajšej kráľovskej etape.
 
Na druhom mieste sa naďalej drží Jay McCarthy, ktorý tu preteká veľmi motivovaný a tlačí sa do všetkých koncoviek. Strata Rohana Dennisa sa po dnešnej etape zväčšila, finišoval v druhej skupine so stratou 8 sekúnd, a jazdec tímu BMC bude mať čo robiť, aby udržal pódium pred Sergiom Henaom, ktorý má veľmi dobrú lezeckú formu.
 
Martin Velits sa ukázal v cieli v hlavnom balíku a osadil 26. miesto, spoločnosť mu robil Petr Vakoč. Peter Velits zaknihoval stratu necelých osem minút.
 
 
Simon Gerrans (po druhom triumfe): "Som úplne nadšený. Myslím si, že len málo ľudí je prekvapených z nášho a môjho výkonu. Perfektne sme zvládli dnešnú koncovku a opäť som vyhral, navyše som získal aj prvú rýchlostnú prémiu. Môžem byť maximálne spokojný. Poznal som dnešný dojazd, rovnako ak Daryl, a na konci to bolo vidieť. Nič nie je rozhodnuté, v zajtrajšej etape musíme byť veľmi pozorní. Máme nejaký náskok, ale pred nami je ešte veľa práce."  
      

VÝSLEDKY 4. ETAPY
1. albansko GERRANS Simon ORICA GREENEDGE 3h 37' 34''
2. vlajka SWIFT Ben SKY PROCYCLING + 00' 00''
3. vlajka NIZZOLO Giacomo TREK-SEGAFREDO + 00' 00''
4. albansko

McCARTHY Jay

TINKOFF + 00' 00''
5. albansko HOWARD Leigh IAM CYCLING TEAM + 00' 00''
6. VAN REINSBURG Reinardt DIMENSION DATA + 00' 00''
26. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 00' 00''
114. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 07' 50''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 4. ETAPE
1. albansko GERRANS Simon ORICA GREENEDGE 13h 41' 58''
2. albansko McCarthy Jay TINKOFF + 00' 14''
3. albansko DENNIS Rohan BMC RACING TEAM + 00' 26''
4. HENAO Sergio

SKY PROCYCLING

+ 00' 28''
5. vlajka MORABITO Steve FDJ + 00' 28''
6. vlajka FERNANDEZ Ruben MOVISTAR TEAM + 00' 28''
49. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 03' 00''
74. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 10' 50''
 
 
 
zvlnená ciel rovina Glenelg > Campbelltown 139 km vitaz Gerrans
 
V cieľovom meste Campbelltown sa mala odohrať prvá bitka o klasifikáciu, pretože štyri kilometre pred cieľom sa nachádzal vrchol stúpania Corkscrew climb (2,5 km; 8,8 %). Náročný kopec bol dobrou príležitosťou pre silných vrchárov, aby sa odpútali od svojich konkurentov a získali na nich dôležité sekundy. Všetci favoriti museli dnes predviesť kvalitný výkon, ak chceli zostať v poradí na najvyšších priečkach.
 
V ďalšom horúcom dni sa vybral do brejku len jediný, borec, Laurens de Vreese z Astany. V balíku bol s touto situáciou spokojný najmä tím Tinkoff, ktorý mal zľahčenú úlohu ako celok, ktorý má svojho pretekára na čele klasifikácie. A v priebehu etapy mu podala pomocnú ruku aj Orica.
 
De Vreese vyhral obidve rýchlostné prémie, líder pretekov McCarthy na týchto úsekoch získal získal dve bonusové sekundy. Necelých dvadsať kilometrov pred cieľom sa odohral pád, do ktorého sa zaplietli aj Aredondo či Burghard a ktorý rozdelil balík, ale o niekoľko kilometrov neskôr sa mohli všetci sústrediť na vrchol dnešného dňa, Corkscrew climb.
 
Na stúpaní rozdelil skupinu favoritov Richie Porte, za ktorým sa udržali iba McCarthy, Henao a Woods. Tesne pred vrcholom sa osamostatnila dvojica Woods a Henao, kolumbijský jazdec ukoristil vrchársku prémiu. Obidvaja pretekári si vybudovali menší náskok pred skupinou prenasledovateľov, kde sa nachádzali Porte, McCarthy, Morabito, Valls, Pozzovivo, Fernandez, Dennis a Gerrans.
 
Po dramatickej naháňačke sa táto 10-členná partia spojila pred cieľom a záverečný šprint vyhral Simon Gerrans. Austrálsky jazdec bol na Corkscrew aktívny, snažil sa minimalizovať svoje straty, aby dostal šancu bojovať o svoje štvrté víťazstvo na tomto podujatí. Podarilo sa mu to, pretože v spomínanej skupine nemal pretekára s rovnakou rýchlosťou. Pre skúseného cyklistu je to mimoriadne dôležité víťazstvo, ktoré mu na začiatku sezóny zdvihne sebavedomie. Okrem toho sa dostal na vedúcu priečku v GC.
 
Na druhom mieste finišoval Rohan Dennis, pre ktorého sa v záverečnej klesajúcej pasáži obetoval Richie Porte. Prekvapením je výkon kanadského borca Michaela Woddsa, ktorý len v tomto roku prestúpil do celku Cannondale. V minulej sezóny však dokázal finišovať na Okolo Utahu na druhej priečke v GC. Výbornú vrchársku formu potvrdil Sergio Henao, ktorý musí nájsť vhodný spôsob, ako to využije na Willunga Hill.
 
Hlavný balík finišoval so stratou 13 sekúnd, nachádzali sa v ňom napríklad LL Sánchez, Thomas, Westra, Taaramae, Ulissi či Vakoč. Peter a Martin Velits prišli do cieľa spoločne so stratou 2:32. 
 
 
Simon Gerrans (Orica): "Vyhrali sme etapu a dostal som sa na čelo klasifikácie, dnes sme si nemohli želať viac. Na záverečnom kopci sme videli niekoľko silných vrchárskych výkonov. Henao a Wodds si vypracovali náskok, Porte išiel veľmi dobre, rovnako ako Dennis a McCarthy, preto to bola veľmi náročná etapa s minimálnymi rozdielmi."
 
Rohan Dennis (BMC): "V cieli som bol mierne sklamaný. Myslel som, že som predviedol výborný šprint, ale bol tam veľmi silný Gerrans. Z ničoho nič nevyhral Liége alebo etapy na Tour de France, kde porážal takých jazdcov ako Sagan. Musím mu zložiť poklonu."            
 
 
 
VÝSLEDKY 3. ETAPY
1. albansko GERRANS Simon ORICA GREENEDGE 3h 37' 34''
2. albansko DENNIS Rohan BMC RACING TEAM + 00' 00''
3. vlajka WOODS Michael CANNONDALE + 00' 00''
4. albansko

McCarthy Jay

TINKOFF + 00' 00''
5. vlajka MORABITO Steve FDJ + 00' 00''
6. vlajka VALLS Rafael LOTTO SOUDAL + 00' 00''
56. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 02' 32''
57. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 02' 32''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 3. ETAPE
1. albansko GERRANS Simon ORICA GREENEDGE 10h 28' 12''
2. albansko McCarthy Jay TINKOFF + 00' 03''
3. albansko DENNIS Rohan BMC RACING TEAM + 00' 05''
4. vlajka WOODS Michael

CANNONDALE

+ 00' 11''
5. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 00' 15''
6. vlajka VALLS Rafael LOTTO SOUDAL + 00' 15''
55. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 02' 47''
56. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 02' 47''
 
 
zvlnená ciel rovina Unley > Stirling 132 km vitaz McCarthy
 
V druhej etape sme sa tešili na záverečný ťažký šprint do kopca, ktorý neodmysliteľne patrí na tieto preteky. Cyklisti najskôr päťkrát krúžili okolo mesta Stirling, aby v závere zabojovali o dôležité bonusové sekundy. V minulej sezóne tu predviedol najlepšie zrýchlenie Juan José Lobato, pred dvomi rokmi správne načasoval útok Diego Ulissi. Práve títo cyklisti patrili medzi hlavných favoritov, do tejto skupiny sa radil aj niekto z tímov Orica či Sky.
 
Aj dnes sa pretekalo vo veľkých horúčavách, či prinútilo opustiť podujatie dvoch talianskych borcov, Pelucchiho a Puccia. V úniku sa predstavili zaujímaví cyklisti, De Gendt (Lotto-Soudal), Boaro (Tinkoff), Offredo (FDJ) a Lane (UniSA), ale ani tentoraz im Orica nenechala na trati veľa priestoru. Na čele postupne zostali len De Gent a Offredo, to bolo signál pre Gerransa, aby na rýchlostných prémiách dva razy ukoristil jednu bonusovú sekundu.
 
Ani táto dvojica v brejku dlho nevydržala, neskôr ich vpredu vystriedal bojovník Adam Hansen, ktorý prinútil celý pelotón jazdiť pomerne rýchlo. Austrálsky borec bol chytený 20 kilometrov pred cieľom, odvtedy si to všetky celky postrážili, aby už nikto neatakoval. Hansen ovládol tretiu rýchlostnú prémiu, Gerrans a Ewan brali z balíka zvyšné sekundy.
 
34°C
Samotný finiš do kopca ovplyvnil pád 500 metrov pred cieľom, do ktorého sa dostal aj Simon Gerrans, čo využili pretekári jazdiaci na samom čele pelotónu. Výbornú prácu odviedol tím Tinkoff, ktorý pripravil Jay McCarthymu výbornú pozíciu a domáci jazdec to dokázal zúročiť. Z balíka vyštartoval dopredu ako prvý, zavesili sa za neho Ulissi a Dennis, ale McCarthy si už nenechal ujsť najväčšie víťazstvo v doterajšej kariére.
 
Jazdec tímu Tinkoff sem prišiel bojovať o celkovú klasifikáciu, desať bonusových sekúnd mu v tom veľmi pomôže. Vo veku 23 rokov tak ukazuje sľubné predpoklady. Druhý v poradí Ulissi potvrdil, že na preteky prišiel konkurencieschopný, zdá sa, že forma Rohana Dennisa je takisto na dobrej úrovni.
 
V celkovom poradí sa dostal na prvé miesto dnešný víťaz etapy, vďaka bonusovým sekundám si pred ostatnými favoritmi pretekov vybudovali malú výhodu Gerrans a Dennis. Súrodenci Velitsovci aj dnes dorazili do cieľa v hlavnom balíku, napriek pádu organizátori všetkým jazdcom prisúdili rovnaký čas ako víťazovi.
 
 
Jay McCarthy (Tinkoff): "Vždy sa teším, keď môžem začať v sezónu v Austrálii. Som veľmi hrdý, že som dosiahol tento úspech. Teší ma, že som dostal možnosť zabojovať o etapový triumf a že som sa mojim spolujazdcom odmenil. Na pretekoch by som chcel skončiť v TOP 5. Mám za sebou dobrý tréning a po tomto víťazstve cítim, že forma jen naozaj dobrá. Ale pred sebou máme ešte dostatok etáp. Dúfam, že sa mi podarí uspieť, pódium by bolo úžasné."   
 
VÝSLEDKY 2. ETAPY
1. albansko McCarthy Jay TINKOFF 3h 26' 40''
2. vlajka ULISSI Diego LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
3. albansko DENNIS Rohan BMC RACING TEAM + 00' 00''
4. vlajka

WYSS Danilo

BMC RACING TEAM + 00' 00''
5. vlajka VAKOč Peter ETIXX - QUICK-STEP + 00' 00''
6. albansko BEVIN Patrick CANNONDALE + 00' 00''
66. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 00''
69. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 00' 00''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 2. ETAPE
1. albansko McCarthy Jay TINKOFF 6h 50' 43''
2. vlajka ULISSI Diego LAMPRE - MERIDA + 00' 04''
3. albansko GERRANS Simon ORICA GREENEDGE + 00' 05''
4. albansko DENNIS Rohan BMC RACING TEAM + 00' 06''
5. VAN REINSBURG Reinardt DIMENSION DATA + 00' 09''
6. albansko BEVIN Patrick CANNONDALE + 00' 10''
50. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 00' 10''
72. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 10''
 
rovinatá ciel rovina Prospect > Lyndoch 131 km vitaz Ewan
 
Prvý deň na tomto podujatí vždy patrí šprintérom, výnimku netvorila ani osemnásta edícia pretekov. Finišovalo sa v meste Lyndoch, okolo ktorého absolvovali cyklisti tri kolá s dĺžkou necelých 27 kilometrov.  Cieľová čiara sa nachádzala na širokej a rovnej ceste, takže prvý etapový triumf bol pripravený pre najrýchlejších pretekárov. Medzi nimi bol najväčším favoritom domáci mladík Caleb Ewan, ktorý v nedeľu vyhral People’s Choice Classic. Jeho zdatnými súpermi mali byť Peluchci, Nizzolo či Renshaw, na spomínanom kritériu
35°C
obsadil tretie miesto nový spolujazdec Petra Sagana Adam Blythe.
 
Pretekalo sa vo veľkej horúčave, na trati sa sa pohybovali teploty na úrovni 35 stupňov. Do úniku sa dostali traja pretekári, Sean Lake (UniSA-Australia), Alexis Gougeard (Ag2r) a Martijn Keizer (Lotto-Jumbo) však boli starostlivo strážení. Vedúca skupinka si dokázala vypracovať len 2-minútový náskok, Orica a Lampre-Merida ich ďalej nepustili.
 
Alexis Gougeard vybojoval v brejku šesť bonusových sekúnd, keď bol najrýchlejší na obidvoch šprintérskych prémiách. Ako posledný zostal na čele pretekov domáci zástupca Sean Lake, ktorého snaha bola zlikvidovaná šesť kilometrov pred cieľom.
 
V záverečnom špurte potvrdil obrovský dynamit v nohách Caleb Ewan. Austrálska nádej na posledných stovkách metrov jasne prevýšila svojich konkurentov, pred páskou na nič nečakal a vystrelil dopredu v tom najlepšom momente. Pre Ewana je to prvý triumf na tomto podujatí a prvý raz v kariére sa oblečie do dresu pre lídra pretekov. Spoločne s predchádzajúcim triumfom na  People’s Choice Classic zažíva parádny vstup do nového ročníka.
 
Na druhom mieste finišoval Mark Rensahw, tretiu priečku vybojoval Wouter Wippert, pre ktorého to boli premiérové preteky v drese Cannondalu. Tesne za pódiom finišoval Marko Kump, ktorý sa po roku vracia na scénu World Tour. V dnešnom špurte sa chcel presadiť aj tím Sky a Ben Swift, ale pre britského borca sa nakoniec ušlo len siedme miesto. Peter a Martin Velits nemali na trati výraznejšie problémy a obidvaja prišli do cieľa v hlavnom balíku.
 
 
Caleb Ewan (Orica-GreenEdge): "Cítil som sa veľmi dobre, tím ma podporoval celý deň, preto som super šťastný, že som sa im odmenil. Na začiatku sezóny sú všetci šprintéri rýchli, preto musíte počas takýchto dní jazdiť konzervatívne, aby ste ušetrili čo najviac síl. Som veľmi hrdý, pretože ešte nikdy som nebol lídrom pretekov a prvý raz sa mi to stalo na domácej pôde. Je to pre mňa skutočná česť."   
 
 
VÝSLEDKY 1. ETAPY
1. albansko EWAN Caleb ORICA GREENEDGE 3h 24' 13''
2. albansko RENSHAW Mark DIMENSION DATA + 00' 00''
3. vlajka WIPPERT Wouter CANNONDALE + 00' 00''
4. vlajka KUMP Marko LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
5. vlajka BLYTHE Adam TINKOFF + 00' 00''
6. vlajka NIZZOLO Giacomo TREK-SEGAFREDO + 00' 00''
48. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 00' 00''
79. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 00''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 1. ETAPE
1. albansko EWAN Caleb ORICA GREENEDGE 3h 24' 03''
2. albansko RENSHAW Mark DIMENSION DATA + 00' 04''
3. vlajka GOUGEARD Alexis AG2R LA MONDIALE + 00' 04''
4. vlajka WIPPERT Wouter CANNONDALE + 00' 06''
5. albansko SEAN Lake UNISA - AUSTRALIA + 00' 07''
6. vlajka KUMP Marko LAMPRE - MERIDA + 00' 10''
50. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 00' 10''
81. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 10''
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop