• E-BICYKLE
  • BAHRAIN-MERIDA
  • SILEX
  • ROTOR
  • Dukla Banská Bystrica
 
eus vlajka EUSKALTEL-EUSKADI
licencia: UCI ProTeam (zmluva do 2016)
rok vzniku: 1994, šéf tímu: Miguel Madariaga
značka bicykla: Orbea
vlajka Jon Aberasturi vlajka Jure Kocjan vlajka Adrián Sáez
vlajka Igor Antón vlajka
Mikel Landa
vlajka Samuel Sánchez
vlajka Mikel Astarloza  vlajka Juan José Lobato vlajka André Schulze
vlajka Jorge Azanza vlajka Egoi Martínez vlajka Alexander Serebrjakov
vlajka Pello Bilbao vlajka Ricardo Mestre vlajka Romain Sicard
vlajka Garakoitz Bravo vlajka Miguel Minguez  vlajka Ioannis Tamouridis
maroko Tarik Chaoufi vlajka Mikel Nieve vlajka Pablo Urtasun 
vlajka Ricardo García  vlajka Juan José Oroz  vlajka Gorka Verdugo 
vlajka Gorka Izagirre vlajka Rubén Pérez Moreno vlajka Robert Vrečer
vlajka Jon Izagirre  vlajka Steffen Radochla 
 
 

Euskaltel-Euskadi je viac než len elitný baskický cyklistický tím. Je to atypická organizácia, rodina, mnohokrát až životná filozofia. Všetci si dobre pamätáme na povzbudzovanie fanúšikov v oranžových dresoch najmä v Španielsku a Francúzsku. V tomto duchu tím aj vznikal, keď v roku 1993 najprv založili nadáciu, cez ktorú získali potrebné peniaze od hrdých obyvateľov Baskicka. Vraj poslali za týmto účelom až 25 000 listov. Už od začiatkov mohli byť súčasťou tímu iba jazdci narodení alebo žijúci v Baskicku. V roku 1994 sa podarilo založiť prvý profesionálny tím s názvom Euskadi-Petronor, farby boli najprv červeno-zeleno-čierne. Majiteľovi Miguelovi Madariagovi sa splnil sen.

 

Prvé profesionásanchez-tour-2011lne sezóny boli nesmierne náročné a majiteľ sa kvôli dlhom takmer dostal do väzenia. Postupne prišli prvé nádejné výsledky a v roku 1998 aj veľký sponzor - významná telekomunikačná spoločnosť Euskaltel. Odvtedy funguje vzájomná spolupráca a tím používa názov Euskaltel-Euskadi už štrnásť rokov! Takú istú dobu si obliekajú jazdci tradičné oranžové farby. V roku 1999 vyhral tím prvú etapu na Grand Tour, na Vuelte žiaril Roberto Laiseka. Rok 2001 znamenal premiéru na TdF, Laiseka vyhral náročnú horskú etapu. Rast tímu pokračoval a od roku 2005 ho vďaka dlhoročnej drine zaradili do ProTour.

 

V zime 2005 zaujali príchodom manažéra Igora Gonzáleza de Galdeana, ktorý je teraz generálnym manažérom. V tíme naďalej sníva svoj sen dodnes aj majiteľ Miguel Madariaga. Z viacerých úspechov tímu v posledných rokoch medzi elitou spomeňme aspoň viaceré vyhraté etapy na Vuelte a prestížne olympijské víťazstvo Samuela Sáncheza. Mimochodom, lídrovi Sánchezovi chodia ponuky na odchod takmer každý rok, ale ten ich už desaťročie odmieta. Sedemkrát skončil v top desiatke na Grand Tours a zostáva najväčším lídrom tímu. Grand Tours vedia špičkovo zájsť aj Antón či Nieve. Ostatní jazdci už majú menšiu kvalitu, ale na súpiske nájdeme mnoho talentov. Jedným z nich je iba druhý nešpanielsky jazdec v histórii tímu, francúzsky cyklista Romain Sicard. Chýbajú špecialisti na klasiky a šprintéri, tradícia bola doteraz dôležitejšia.

 

Tento originálny tím financuje aj vláda Baskicka a často sa označuje ako neoficiálny národný tím Baskicka. V poslednej dobe to začína odporovať globalizačnej politike UCI, fanúšikovia sa tiež rozdeľujú na dva tábory. Mnohí baskickému tímu vyčítajú, že na niektorých podujatiach je neviditeľný a že nedáva šancu zahraničným cyklistom. Na druhej strane vychovali už mnoho špičkových cyklistov, ktorých vždy zdobila aktivita a bojovnosť. Nadsadene sa dá povedať, že nezamestnávajú žiadnych žoldnierov, ale ľudí čo robia svoju prácu srdcom. Tím sa aj vďaka tomu udržal dlhodobo medzi elitou, pričom naposledy skončil v rebríčku UCI na štrnástom mieste. Rozpočet sa pohybuje okolo čiastky 5 miliónov eur a patrí k tým menej objemným. Je to príbeh aký majú stále ľudia radi, keď peniaze nie sú najdôležitejšie...

 

nieveBorci z Euskaltelu využívajú bicykle značky Orbea a dokonca vybudovali rezervný kontinentálny tím s takýmto názvom. Môžu hľadať talenty nielen vo svojom amatérskom tíme do 23 rokov, ale aj v ostatných tímoch z Baskicka, s ktorými podpísali dohody. Euskaltel-Euskadi je tak výkladnou skriňou baskickej cyklistiky a tradičným tímom svetovej cyklistiky. Tím prechádza v posledných rokoch generačnou zmenou a keď sa nevydarí, môže to znamenať koniec tímu. Sezóna 2012 bola aj z tohto dôvodu dôležitá. Napokon z toho bolo trináste miesto medzi tímami. Ťahúňom bol 35-ročný Sánchez, ktorý vyhral Okolo Baskicka a skončil druhý na Okolo Katalánska a Giro di Lombardia. Menej sa darilo 29-ročnému Antónovi, deviatemu z Vuelty 2012. Baskická cyklistika stále hľadá nasledovníkov tejto dvojice. Bude to 28-ročný Nieve, víťaz etapy na minuloročnom Gire 23-ročný Izagirre,  alebo niekto iný? 
 
 
Aby títo mladí cyklisti vôbec mali kde jazdiť, spravil tím pred sezónou 2013 nečakané opatrenia. Preto aby si zabezpečili istotu miestenky vo World Tour, tak prvýkrát v histórii vo veľkom otvorili brány pre zahraničných cyklistov. Akoby nároky modernej cyklistiky prevalcovali tradíciu. Na tento krok sa objavili pozitívne i negatívne ohlasy. V každom prípade sa rozšírila zostava tímu a teraz už majú nejaké šance aj v šprintoch prostredníctvom André Schulzeho, ktorý prišiel z NetAppu. Zašprintovať vie aj Slovinec Robert Vrečer, víťaz Okolo Slovenska 2010. Treba však dodať, že žiadna z posíl nemá poriadne skúsenosti z úplne najelitnejšou cyklistikou. Išlo teda skôr o vypočítavý záchranný ťah vedenia tímu, z ktorého sa ale ešte môže stať dobrá voľba. Ak by niektorá z posíl doplnila tradičných ťahúňov Sáncheza, Antóna a Nieveho, oranžoví by sa znova posunuli o krok ďalej. 
 
 
upKocjan, Radochla, Schulze, Vrečer, Tamouridis, Chaoufi, Lobato, Mestre, Serebryakov, Bravo Oiardibe, Aberasturi Izaga
down Cazaux, Velasco, Txurruka , Perez 
 
 
Naše hodnotenie: ***
 
baner janom2020 v2