Roman Broniš na poľskej jednorazovke desiaty

1.5.2012, 21:35 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko

Cyklisti trenčianskej Dukly po prvý a zďaleka nie posledný raz v tejto sezóne navštívili poľských susedov. Prvomájová klasika s názvom Memorial Andrzeja Trochanowskiego (1.2) nesie meno po známom poľskom cyklistovi a trénerovi. V roku 2005 nadobudla licenciu UCI a hneď sa domáci cyklisti červenali, keď ich porazil ešte neznámy mladík českého pôvodu František Raboň. Štartovým aj cieľovým mestom býval Plonsk (stredné Poľsko), posledné roky sa preteky konajú v neďalekej obci Baboszewo.

Tento rok mal okruh 21 kilometrov a cyklisti ho absolvovali osemkrát, teda dĺžka celej jednorazovky bola 168 kilometrov. Počas pretekov sa situácia neustále menila a únik striedal únik. Dukla sa snažila každý obsadiť aspoň jedným pretekárom. Najnádejnejšie vyzerala štvorčlenná skupina s Marošom Kováčom, no asi 20 km pred cieľom bola dostihnutá zhruba 45-člennou skupinou, v ktorej malo Slovensko bronis-romanžiaľ iba jedného zástupcu, Romana Broniša. Patrik Tybor a Martin Mahďar ostali v druhej skupine, Róbert Gavenda ešte v ďalšom zoskupení. Vendelín Kvetan si do Poľska priviedol iba päť pretekárov, pretože Matej Vyšňa sa stále lieči z pádu v Maroku a mladší borci sa pripravujú na Kuriérov.

V posledných kilometroch sa početná skupina chystala špurtovať a osamotený Broniš toho veľa vymyslieť nemohol a snažil sa v skupine viac-menej držať. O víťazstvo si to napokon rozdalo 23 ľudí a v špurte nechýbal ani "Brondo". Skúsený cyklista obsadil desiate miesto, ktoré efekt UCI bodov neznamenalo, keďže boduje prvých osem pretekárov. Roman zároveň zopakoval svoje umiestnenie na týchto pretekoch spred štyroch rokov. Vyhral Tomasz Smolen z Bank BGZ. Ostatní Slováci v cieli nejakú tú minútu stratili.