Krátke správy z UCI pretekov so Slovákmi v roku 2012

10.5.2012, 22:23 | Ostatné články | Lukáš Timko

26.08.12 Slovenský cyklista v službách tureckého Salcano - Arnavütkoy Marek Čanecký túto sezónu dopláca na nestálosť svojho tímu v pretekárskom kalendári a o pravých sústredeniach taktiež ťažko hovoriť. Napriek tomu sa Banskobystričanovi v nedeľu podaril slušný výsledok, keď na prestížnych slovinsko-chorvástkych pretekoch, ktoré už roky spájajú hlavné mestá týchto štátov, skončil dvanásty. Tento rok sa šlo 187,5 km zo Záhrebu do Ľubľany (UCI 1.2) a záver bol v stúpaní. Zvíťazil slovinský suverén tejto sezóny Marko Kump z Adria Mobil, ktorý pred pár dňami podpísal zmluvu so Saxo Bankom. Marek bez väčšej tímovej podpory za svojím rovesníkom zaostal o deväť sekúnd. Na podujatí sa predstavil aj Róbert Nagy. Skúsený, už takmer 40-ročný pretekár, obsadil v stočlennej konkurencii veľmi pekné 30. miesto so stratou 34 sekúnd.

12.08.12 Cyklisti trenčianskej Dukly cez víkend absolvovali dvojicu jednorazoviek v Poľsku. Sobotňajší Memorial Henryka Lasaka dopadol zle. Nikto zo šestky Broniš, Gavenda, Habera, Kováč, Tybor a Vyšňa sa nepresadil, do cieľa došli iba Broniš s Tyborom. Nedeľa a Puchar Uzdrowisk Karpackich už vyznel pre čierno-červené farby lepšie, aj keď znova bez UCI bodov. Maroš Kováč skončil jedenásty, Tybor s Bronišom na chvste Top 20. Predstavil sa tu aj Matej Jurčo za Whirlpool - Author. Lepšie zašiel v nedeľu, bol trinásty. Unikát sa podaril Sylwesterovi Janiszewskemu z CCC Polsat Polkowice, keď vyhral obe jednorazovky.

17.06.12
Týždeň pred národnými šampionátmi sa konalo množstvo pretekov s viacerými Slovákmi v akcii. V Slovinsku sa uskutočnila Tour kategórie 2.1 s piatimi celkami World Tour. Celkovým víťazom sa stal domáci matador Astany Janez Brajkovič. V zostave Liquigasu sa objavil Juraj Sagan, ktorý sa v štyroch etapách výrazne nepresadil, pomáhal lídrom.
V Srbsku sa tiež konali najprestížnejšie preteky Tour de Serbie (2.2). V štartovej listine sme našli množstvo cyklistov z Okolo Slovenska vrátane Mateja Jurča a Mareka Čaneckého. Skúsený cyklista Whirlpool-Author obsadil celkové 15. miesto a v troch zo šiestich etáp finišoval v Top 20. Čanecký sa, podobne ako všetci jeho kolegovia, potýkal so žaludočnými problémami a v konečnom súčte stratil 39 minút. Vyhral Stefan Schumacher.

27.05.12 Tour of Trakya bola ďalšou zastávkou v sezóne pre Mareka Čaneckého. Domáce podujatie pre turecký celok malo pomerne rovinatý charakter, a preto sa náš cyklista snažil pomôcť šprintérskemu kolegovi Ahmetovi Akdýlekovi. Ten napokon skončil celkovo štvrtý a získal cenné UCI body. Vyhral Ukrajinec Metlušenko. Samotný Čanecký v každej zo štyroch etáp došiel v skupine najlepších bez straty, no keďže nemal na konte žiadne bonifikácie, obsadil celkové 13. miesto.

21.05.12 Po Pretekoch karpatských kuriérov sa mladí Slovácipredstavili na pretekoch Tour de Berlin. Na štvordňovom podujatií do 23 rokov sa predstavil mix pretekárov trenčianskej Dukly a Interu Bratislava - Tarageľ, Béreš, Habera, Bučo, Málik a Schwabik. Prvá etapa našim vôbec nevyšla. Všetci si pripísali straty a mohli už iba pomýšľať na čiastkový úspech. Ani ten napokon neprišiel a najlepšie sa umiestnil Róbet Málik v piatok na 17. mieste. Celkovo najvyššie klasifikovali práve Málika na 72. mieste so stratou 4,5-minúty. Preteky dokončil už iba Béreš.

10.05.12 Cyklisti CK Banská Bystrica sa vracajú z Maroka. V dňoch od 7. do 9. mája sa tu konali tri jednorazovky pod záštitou princa. Stredoslovákov tu zastupovali piati cyklisti, a to Debnár, Fraňo, Klučik, Polievka a Zrelica. Lukáš Bátora do Maroka nešiel, keďže si v deň odletu smolne zlomil ruku. Ani v jeden deň sa naši výrazne nepresadili. Réžiu nad celými pretekmi pevne v rukách držali štyri marocké tímy, ktoré až do posledného kilometra vzorne spolupracovali. Najlepšie umiestnenie vybojoval už v prvý deň Pavol Polievka, a to dvanáste miesto. Z Afriky sa Slováci vrátili bez UCI bodov.

07.05.12 Slovenský cyklista vo farbách PSK Whirpool - Author Matej Jurčo minulý týždeň absolvoval etapové preteky Szlakiem Grodów Piastowskich v Poľsku kategórie 2.1, teda vyššej než obvykle. Liptovčan sa až do poslednej etapy držal na 12. mieste celkového poradia s malou stratou na Top 10, a bol blízko k veľmi slušnému bodovému zápisu a vôbec prvému v sezóne. V záverečnej kráľovskej etape sa mu však absolútne nedarilo a finišoval so stratou osemnástich minút. Celkovo sa prepadol na 47. miesto (+19:47).

16.04.12 Matej Jurčo sa na pretekoch Tour du Loir (2.2, Francúzsko) nepresadil. Ani v jednej etape nesiahal na najvyššie priečky a celkovo skončil na 41. mieste so stratou 5:43. Celému tímu PSK Whirlpool - Author sa nedarilo, keď nikto nezískal žiadne UCI body.
Ešte na Veľkonočnú nedeľu sa darilo slovenským kadetom, ktorí vstupili do sezóny na pretekoch v Příbrami. Českí organizátori pozvali okrem českých aj tri slovenské tímy - CyS Žilina, MŠK Žiar nad Hronom a CK EPIC Dohňany, ktoré obsadili viacero kategórií. V chlade a silnom vetre si na trati 62,5 km najlepšie počínali spomínaní kadeti. Juraj Bellan (Žiar) sa spolu s Čechom Camrdom vydal do úniku, ktorý dotiahli až do cieľa. 16-ročný Slovák v samom závere na súpera nestačil a skončil na druhej pozícii. Špurt pelotónu vyhral David Zverko (Žiar), ktorý prirodzene nemal záujem únik stíhať a uspokojil sa s tretím miestom.