Slováci na záver sezóny opäť v Kamerune. A úspešne!

5.10.2012, 22:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko

Slovenská kontinentálna cyklistika už tradične končí uplynulú sezónu, hoci oficiálne začína novú, na afrických pretekoch Grand prix Chantal Biya v Kamerune. UCI zaradzuje októbrové preteky kategórie 2.2 už do novej sezóny a naši pretekári do nej zvykli vstupovať s UCI bodmi.

Martin Fraňo a jeho tím vycestovali do stredoafrickej krajiny aj tento rok (4. - 7. októbra 2012) a už tradične aj s hosťami mimo CK Banská Bystrica. Vlani bodovaciu aj vrchársku súťaž vyhral Marek Čanecký a piatym celkovým miestom sa ukázal Roman Broniš (odkaz na vlaňajší sumár pretekov). Spomínaná dvojica síce už tento rok na preteky pomenované po kamerunskej prvej dáme necestovala, no tradične mal najväčšie ciele Milan Barényi (KCK Trek Oslany), ktorému sa v Kamerune často darí a pozícia najstaršieho účastníka podujatia prischla Pavlovi Polievkovi tiež z Oslan. Štvoricu z Bystrice tvorili Miroslav Debnár, Martin Fraňo, Jakub Novák a Ivan Viglaský. V prípade Nováka aj Debnára sa jednalo o premiéru v Kamerune.

Prvá etapa z hlavného mesta Yaoundé do Bafie mala víťaza - stálicu, domáceho borca Ngocka Ngueho, ktorý tieto preteky vyhral vlani a tento rok vo februári aj Tour du Cameroun, teda chcel by skompletizovať kamerun-2011-davkamerunský hetrik. Pred pelotónom odskočil o štyri sekundy. V ňom z našich najlepšie špurtoval Polievka, skončil piaty.
Na druhý deň opäť z Yaoundé sa preteky presunuli na juh, do 160 km vzdialenej Ebolowy. Tu sa o víťazstvo špurtovalo a prvým porazeným bol druhý Barenyi, ktorého prekonal iba Holanďan Van Eerd. Škoda víťazstva, ale cení sa aspoň päť UCI bodov. V Top 12 sme mali až štyroch ľudí, štvrtý bol Polievka, siedmy Viglaský a dvanásty Fraňo. Celkovo si udržiaval vedenie Ngue, zo Slovákov strácali po dvoch dňoch iba nováčikovia a Viglaský.
V predposlednom dni sa udiali zmeny v celkovom poradí, keď sa na čelo dostal víťaz etapy a o 33 sekúnd od pelotónu odskočený Švajčiar Mercier. Slováci finišovali v balíku.
Do posledného dňa vyrazili vysoko v poradí najmä Barenyi s Polievkom, ktorí mali veľkú šancu pripísať si celkové umiestnenie v Top 10. Druhý menovaný sa šance fantasticky chopil a bol súčasťou trojčlennej skupiny, ktorá ušla pelotónu. V závere Polievka špurt vyhral a pripísal si etapové víťazstvo! Pelotón aj s našimi finišoval so stratou 11-tich sekúnd. V samom závere nastali nejaké menšie problémy v balíku, zrejme pád.
Každopádne, Polievka sa výkonom v poslednej etape posunul na celkovú tretiu pozíciu a získal aj 16 UCI bodov. Najlepšiu desiatku uzatváral Barenyi.

Slovenskí pretekári odchádzali z Kamerunu s jedným prvým aj druhým miestom v etape a celkovým tretím miestom, spolu 29 UCI bodov. Polievka bol tretí aj v bodovacej súťaži.

Akonáhle sa naši cyklisti dostanú späť na Slovensko, pridáme vyjadrenia...