Vyše dekádu trvajúca jazda je za nami: Petrov príbeh na Tour sa skončil, no rozprávať sa o ňom bude ešte dlho

27.7.2023, 14:00 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
Po dlhých dvánastich sezónach mohli slovenskí fanúšikovia cyklistiky naposledy toto leto držať palce slovenskej ikone Petrovi Saganovi. Fenomenálny Slovák síce už veľkú šou na rozlúčku nepredviedol, no i tak dôstojne ukončil nádhernú dvanásťročnú púť na najprestížnejších cyklistických pretekoch sveta.

Peter pred trinástimi rokmi vlietol do svetového pelotónu ako veľká voda a po dvoch rokoch zlepšujúcich sa výsledkov prišiel na Tour de France 2012. A bolo to práve tu, kde vybuchla Saganománia naplno a Peter doslova pobláznil celé Slovensko a dotiahol k tomuto krásnemu športu tisícky nových slovenských fanúšikov.
Lúčiaci sa Peter Sagan (© A.S.O. / Pauline Ballet)

Rozprávkový začiatok

Pri debute na Starej dáme v roku 2012 od začiatku Petrovi v dobrom slovazmysle chýbal rešpekt. Mladý Slovák sa dravo tlačil do šprintov, išiel po zelenom drese a vyšliapol si aj na najväčšie mená svetovej cyklistiky. Sedel mu aj profil a hneď v prvých štyroch dňoch vyhral dvakrát, keď si na výbušných cieľových kopčekoch vychutnal Fabiana Cancellaru či Edvalda Boassona Hagena v časoch ich najväčšej slávy.

Išlo mu to aj v šprintoch, v šiestej etape dokonca zaskočil silného Andrého Greipela a vyhral svoju tretiu etapu v prvom týždni. Ďalšie víťazstvá už nepridal, ale v šprintoch bol naďalej konzistetný a v boji o zelený dres doslova prevalcoval Matthewho Gossa.
Peter Sagan na pódiu v zelenom drese (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)

Ťažko zreplikovateľný hviezdny debut

V ďalších rokoch sa potom Peter každé leto vrátil na Tour, aby ponúkol Slovákom opäť veľkú šou, no vyhrať sa mu počas ďalších troch ročníkov podarilo iba v jednej etape. V roku 2013 v šprintoch viditeľne nestíhal hviezdnemu triu Cavendish-Greipel-Kittel a tak to Cannondale v jednej šprintérskej etape na kopček roztočil a Peter vyhral okresaný špurt.

V rokoch 2014 a 2015 bol potom nespočetne krát blizučko víťazstvu, no akoby prekliatím sa mu triumf vyhýbal. Pri márnej snahe vyhrať však tvoril spomienky. Najmä rok 2015, v ktorom pretekal snáď najživšie v kariére a ako predátor lovil v kopcoch, v šprintoch, na kockách i na vetre, bol skutočnou lahôdkou na pozeranie. Vo všetkých týchto troch ročníkoch však vyhral pohodlne zelený dres, čím sa pomaly doťahoval na rekord Erika Zabela. Ten tvorilo šesť triumfov v bodovacej súťaži.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -


Zlatá éra

Ročníky 2016 až 2018 zostanú v srdci každého Slováka ešte veľmi dlho. Išlo o najlepšie roky Saganovej kariéry a to sa plne odzrkadlilo aj v júli na Tour. Všetky tieto tri edície odjazdil v dúhovom drese a v životnej forme, zakaždým vyhral aspoň jednu etapu a taktiež v tomto čase dorovnal Zabelov zelený rekord.

Roky 2016 a 2018 boli pastvou pre oči Petrových fanúšikov. V oboch ročníkoch vyhral po tri etapy ako pri svojom rozprávkovom debute, nachvíľu nosil žltý dres, pridal k tomu veľkú šou a zelený dres v Paríži, no a taktiež v 11. etape Tour 2016 zaznamenal svoje najpamätnejšie a zároveň jediné nešprintérske víťazstvo na Tour. Áno, je to ten legendárny útok na vetre s žltým Chrisom Froomom, z ktorého video nám dodnes všektým odporúča YouTube.
video v clanku ikonka ciernaVideo


Na edíciu 2017 ale budú mať slovenskí priaznivci naopak ťažké srdce ešte dlho po ukončení Saganovej aktívnej kariéry. Po burtálnom úvode Tour s etapovým víťazstvom sa Peter v štvrtej etape v dojazde nepríjemne stretol s Markom Cavendishom. Brita zavrel na bariére, no adrenalínom napumpovaný Mark to aj tak skúsil a pohroma bola na svete. Pretekár Dimension Data odstúpil dolámaný, Sagan bol diskvalifikovaný a zelený dres v Paríži oslavoval Michael Matthews. Je to škoda, pretože práve toto bol jediný rok, kedy vo Francúzsku jazdil po Petrovom boku aj jeho brat Juraj.

Ústup zo slávy, ale so stanovením rekordu

Koncom ročníka 2018 sa Peter tvrdo porúčal na zem a hoci Tour dokončil, pre mnohých to značilo akýsi zlom v jeho kariére. Je nepopierateľným faktom, že od tohto momentu viac Peter svoju top formu neukázal. Jeho štandard bol však tak vysoký, že napriek pozvoľnému poklesu výkonnosti to v ďalších rokoch stále stačilo na kvalitné júlové predstavenie.

V roku 2019 rodák zo Žiliny zaknihoval svoje posledné víťazstvo na Starej dáme. V záverečnom hromadnom dojazde kopcovitej piatej etapy zdolal Wouta Van Aerta. Zelený dres bez problémov doviezol až do Paríža, takže osem rokov trvajúci projekt bol dokončený. Peter Sagan prekonal historický rekord Erika Zabela v počte vyhraných zelených dresov na Tour de France.


V roku 2020 nebolo ďaleko od jeho navýšenia. Kvôli jarnému vypuknutiu pandémie covidu-19 sa Tour ojedinele konala v septembri. Jesennú edíciu Slovák zvládol dobre, no po piatich rokoch nedokázal vyhrať etapu a navyše v tuhom boji o zelený dres ho Sam Bennett a kompaktný celok Quick-Step porazil.

V roku 2021 mal Peter svoju poslednú šancu zabojovať o zelený dres či o etapové víťazstvo. To druhé mal na dosah v tretej etape, no v poslednej zákrute sa aj s Calebom Ewanom porúčali bolestivo na zem a Tour sa pre Petra po pár pretrpených dňoch skončila. V roku 2022 ukoristil ešte niekoľko umiestnení v Top 5, no na etapu či zelený dres to už nebolo a v roku 2023 išlo už skôr iba o pokojnú derniéru s jediným umiestnením v elitnej desiatke v šprinte.


Petrove francúzske rekordy

Žilinský zázrak po sebe v krajine galského kohúta zanecháva nejeden rekord. Tým najdôležitejším je samozrejme už spomenutá méta siedmych zelených dresov. O jeden dres tak Slovák prekonal Nemca Zabela a zároveň so 130 etapami odjazdenými v zelenej farbe je historickým rekordérom aj v tomto ohľade.

Peter ukoristil počas dvanástich účastí na Tour dvanásť etapových víťazstiev, čo ho v historických tabuľkách radí na 16. miesto. Je tak zároveň historicky najlepších Stredoeurópanom v počte triumfov na Tour. Pôsobivá je aj jeho štatistika keď sa z 225 etáp vo Francúzsku umiestnil v Top 10 až neuveriteľných 92-krát, čo nedosiahol nikto v tomto miléniu. Peter, bola to veľká jazda a celé Slovensko ti ďakuje!
 
Náš eshop