Cyklistická olympiáda je správnym krokom od UCI. Problém však bude v hľadaní lokácie

9.8.2023, 00:00 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
Počas týchto dní v škótskom Glasgowe po prvýkrát v histórii sledujeme akúsi cyklistickú olympiádu, teda spojené majstrovstvá sveta až trinástich disciplín. Za obeť tomu padol aj tradičný termín cestného svetového šampionátu, ktorý sa presunul z neskorého septembra na prvý augustový týždeň. Už teraz je ale jasné, že to bola trefa do čierneho.

Takéto obrovské podujatie totižto spojí najslávnejšie disciplíny s tými menej sledovanými, ktorým to pomôže obrovským spôsobom. V tieni cestného šampionátu sa vrámci jedného balíčka dostali na obrazovky Eurosportu aj mnohé ďalšie disciplíny ako napríklad BMX, ktoré tak môžu nabrať stovky nových fanúšikov. Nehovoriac o všetkých ľuďoch, ktorí do Glasgowa pricestovali pozrieť sa na hrdinov z nedávnej Tour de France a dozaista si odskočia aj na iné divadlo.
dojazd Pedersena s Pogačarom na MS (© Courtesy UAE Team Emirates / SprintCycling)

Ďalšou veľkou výhodou takéhoto podujatia je aj to, že vďaka spoločnej lokácii môžu cyklistickí obojživelníci hravo stihnúť aj viacero disciplín za jeden týždeň a pripraviť sa na ne naraz, nemusia si vrámci sezóny vyhliadnuť dva termíny a pripravovať sa na ne ako na dva osobitné vrcholy. To je prípad napríklad aj nášho Petra Sagana.

Samozrejme, má to aj druhú stránku. Program sa musí zmestiť do určitého časového rozmedzia, v dôsledku čoho sa niektoré disciplíny kryjú a odniesol si to napríklad Filippo Ganna, ktorý kvôli účasti v individuálnej stíhačke na dráhe musel vynechať cestné hromadné preteky. Náplasťou mu však dozaista bude zlatá medaila zo spomenutej disciplíny, ktorú získal po fantastickom finálovom súboji s vlastným trénerom Britom Danom Bighamom.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Raz za štyri roky

Práve vďaka všetkým spomenutým pozitívam plánovala UCI tento koncept už dlho. Mali sme ho vidieť už skôr, no projekt odsunula pandémia covidu-19. V prvej edícii môžeme sledovať bok po boku trinásť disciplín, no v budúcnosti by sa mali pridať aj tie novšie s rastúcou popularitou ako gravel či enduro, hoci najskôr budú obe musieť udeľovanie dúhového dresu vôbec etablovať medzi svojimi pretekármi. Gravel rozdával prvé dúhové dresy iba vlani, enduro dokonca svetový šampionát ešte nemá.

Zatiaľ sa plánuje uskutočňovať takýto spojený mundial iba každé štyri roky. Hoci prináša takmer samé pozitíva, problém je s hľadaním lokácie, ktorá by dokázala vykryť organizovanie všetkých disciplín. Glasgow bol jackpot, no v budúcnosti zrejme uvidíme stále častejšie spojenú organizáciu dvoch a viacerých miest či dokonca krajín, ako je to stále väčšou módou napríklad vo futbale. 
 
Náš eshop