Nedeľa v Algarve: Van Aert skúsil dlhý atak, no opäť vyhral Martínez, Evenepoel s celkovým triumfom

17.2.2024, 15:00 | Preteky vo svete | Timko, Matis
1. 14.2. rovinata etapa ciel rovina Portimao > Lagos 201 km Thijssen
2. 15.2. rovinata etapa ciel rovina Lagoa > Alto da Fóia 172 km Martínez
3. 16.2. rovinata etapa ciel rovina Vila St António > Taviria 192 km Van Aert
4. 17.2. rovinata etapa ciel rovina Albufeira > Albufeira 22 km Evenepoel
5. 18.2. zvlnena etapa ciel rovina Faro > Malhao 166 km Martínez
1. 14.2. rovinata etapa ciel rovina Portimao > Lagos 201 km Thijssen
profil etapy (© voltaaoalgarve.com)
Takmer všetky World tímy považujú týždeň v Andalúzii alebo Algarve za výborný test pred prvými prestížnymi klasikami, či ešte skôr etapákmi. Zatiaľ čo na juhu Španielska sa mierne náročnejší kopcovitý etapák pre protesty farmárov nezačal, v Portugalsku prebehla prvá etapa v poriadku. Mierne problémy pretekárom robil len občasný dážď a občas aj fúklo.
Celkovo sa tu očakáva triumf Remca Evenepoela, ktorému neprišli súperi z tej najvyššej ligy. No prvá etapa ešte bola rovinatá, takže sa očakával triumf pre šprintérov. Tých sem ale prišlo primálo. Najviac sa hovorilo o Arnaudovi Démarovi, Jordim Meeusovi, Gerbenovi Thijssenovi a novej hviezde Casperovi Van Udenovi. Visma tu mala Wouta Van Aerta, ale v tejto fáze sezóny sme jeho zapojenie sa do špurtu nečakali.
V úniku sa objavil ako taký šéf partie Rakúšan Tobias Bayer z Alpecinu. Spolu s ním tam bolo šesť kontinentálnych pretekárov z domácich portugalských tímov. Väčšina bola dostihnutá v predposlednej hodine etapy, osamotený Bayer pokračoval ďalej. Za ním sa ešte chvíľu vetrala dvojička Tomas Contee (Aviludo) a César Fonte (Rádio Popular), ktorým sa ešte tesne podarilo vziať bonifikácie z prémie 40 km pred cieľom, teda nevideli sme, kto by bojoval o ne z pelotónu.
Všetko vyzeralo byť pokojné, Bayer si ešte putoval sám krajinou s náskokom minúty, keď 28 km pred cieľom prišlo zúženie cesty na most a tam hromadný pád, ktorý úplne zablokoval cestu. Stalo sa to presne v polovici balíka a náhodou tam bola štvorica z Vismy vrátane Wouta Van Aert, Tiesja Benoota a Sepa Kussa. Benoot spadol najtvrdšie, ale nebol zásadne otlčený. Za to Marc Hirschi (UAE) skončil v nemocnici so zlomenou kľúčnou kosťou. Všetko sa totálne natiahlo. Po dobehnutí Bayera sa všetko totálne upokojilo a spomalilo na juniorské tempo, takže sa všetci bez problémov vrátili nazad.
Po dlhých 200 kilometroch prišiel v závere klasický špurt v uliciach Lagosu. Bolo to pomerne neprehľadné, veľa šprintérskych vlakov slabšej kvality a napokon suverénne vyhral Gerben Thijssen z Intermarché. Dlho sa zdalo, že to bude Arnaud Démare, ktorý má najlepší vlak, no rozpadol sa v nesprávny moment, súperi cez nich prehučali a najlepšie sa zorientoval i nohy zapol Thijssen, druhý bol Marijn Van den Berg z EF Education a tretí Jordi Meeus (Bora). Démare bol napokon až piaty. Thijssen prežíva výborný vstup do sezóny, vyhral aj na Malorke Trofeo Palma (1.1).
Výsledky
1. THIJSSEN Gerben Intermarché - Wanty 04:52:04
2. VAN DEN BERG Marijn EF Education - EasyPost 00:00
3. MEEUS Jordi Bora - hansgrohe 00:00
4. BOVEN Lars Alpecin - Deceuninck 00:00
5. DÉMARE Arnaud Arkéa - B&B Hotels 00:00
6. OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates 00:00
Zobraziť kompletné poradie
2. 15.2. rovinata etapa ciel rovina Lagoa > Alto da Fóia 172 km Martínez
profil etapy (© voltaaoalgarve.com)
Druhý deň v Algarve bol už kľúčový pre celkové poradie. Stúpalo sa na cieľoý kopec Fóia, ktorý mal 7,5 km pri priemernom sklone 5,9 %. Najväčším favoritom na triumf bol Remco Evenepoel, no z tímu Visma presakovali informácie, že by to mohol byť Wout Van Aert, ktorý by mohol potrápiť bývalého belgického majstra sveta. No a veľa sa hovorilo aj o novej akvizícii Lidlu-Trel, ktorý chce v tomto tíme akosi reštartovať kariérru Taovi Geoghegan Hartovi.
Etapa mala 172 kilometrov a vyznačovala sa veľkou bojovnosťou úniku. Od úvodu sa tam tlačili rôzne skupiny a už keď aj bolo jasné, že pelotón zvoľnil a odíde to, dve partie vpredu nie a nie sa spojiť. Napokon sa tak stalo a vpredu bolo osem ľudí, ktorí si postupne vybudovali vyše päť minút náskoku. Z tímov dvoch najvyšších líga tam bol iba Nór Martin Urianstad z Uno-X Mobility.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Ťažko povedať, či už od úvodu bol plán taký, že do úniku sa neskorým atakom pripoja kolegovia Urianstada. Z ničoho-nič 70 km pred cieľom mohutne atakovali Jonas Abrahamsen a hlavne líder Uno-X Andreas Leknessund. Zaskočený pelotón vôbec nezareagoval. O desať kilometrov sa červeno-žltá dvojička dostala do prvej skupiny, ktorú v zápätí začal mohutne ťahať Urianstad. Pelotón mal vtedy stratu 2:20.
Soudal a Lidl ťahali pelotón, no Uno-X vpredu šlo tvrdo. Ostávalo 26 km do cieľa, keď malo čelo náskok dvoch minút. Z pelotónu už vypadávali ľudia. Kto ešte bol vpredu s trojicou nórskeho tímu? Z pôvodného úniku vydržali Max Walker (kontinentálna Astana), Aleksandr Grigorev (Efapel) a Oliver Rees (Sabgal). Boli tam teda šiesti, no ťahalo už len Uno-X.
17 km pred cieľom sa už Leknessund osamosatnil na čele, pretože to nebolo všetko len o jednom kopci, ale už pred ním tam bol dlhý nájazd do kopca. Tam Soudal zabral naplno a rezultovalo to v to, že pod kopec prišiel Leknessund už osamote pred balíkom. No keď sa za seba pozrel, už ho videl blížiť sa. Stihol si ale vziať šesť bonifikačných sekúnd z prémie a po ňom si pre štyri prišiel Wout Van Aert. O dve nemal záujem nikto, ani Evenepoel, a bral ich James Knox z čela hlavného poľa.
Leknessund a jeho snaha skončili 5,5 km pred páskou a stúpalo sa ďalej do šesťpercentného kopca. Soudal to mal všetko pod palcom a Hart s Van Aertom ich sledovali. Napokon sa nezrodilo nič zásadné a skupina favoritov prišla spoločne do méty posledných stovák metrov. Na päťstovke nasadil na brutálny špurt do kopca Daniel Martínez z Bory. Podarilo sa mu to parádne a jasne vyhral pred Remcom Evenepoelom (Soudal), ktorý mu ako-tak jediný ostal v háku.
Triumf Martíneza (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
Ostatní ich úplne stratili spred nosa. Po tretie miesto prišiel už so stratou šiestich sekúnd Sepp Kuss (Visma). Za ním ešte prišla dvojka Bory Sergio Higuita. Pidcock finišoval šiesty, Hart siedmy. Van Aert dostal 27 sekúnd, napokon to bol podľa papierových predpokladov Kuss, ktorý bojoval o najvyššie priečky.
Výsledky etapy
1. MARTINEZ Daniel Bora - hansgrohe 04:40:20
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:00
3. KUSS Sepp Team Visma | Lease a Bike 00:06
4. HIGUITA Sergio Bora - hansgrohe 00:06
5. TRATNIK Jan Team Visma | Lease a Bike 00:08
6. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 00:08
Zobraziť kompletné poradie
profil kopca (© voltaaoalgarve.com)
3. 16.2. rovinata etapa ciel rovina Vila St António > Taviria 192 km cieľ: 17:50
profil etapy (© voltaaoalgarve.com)
Uprostred februára býva týždeň v Algarve a Andalúzii často plný výborných súbojov hviezd, no tento rok tomu nepraje. Jednak viacerí top cyklisti tieto etapáky vynechali a v Andalúzii sa napokon odjazdilo len päť kilometrov na pomedzí prológu a časovky do kopca. V Algarve sa síce súťažilo, ale etapy nemali zásadnejší náboj. Rozhodovalo sa len v úplných záveroch - v špurte. Buď šprintérov tretej ligy, alebo vrchárov.
V piatok sa šlo z Vila Real de Santo António do známeho pobrežného mestečka Taviria. Etapa mala rovinatých 192 kilometrov. O únik mali záujem len domáce tímy a vytvoril sa sedemčlenný únik plný kontinentálnych Portugalčanov. Bora, Intermarché a EF Education im dopriali maximálne päť minút náskoku. 80 km pred cieľom prišiel hromadný pád, v ktorom sa dosť nepríjemne ocitol Rui Costa, nevyzeralo to s ním dobre. Domácu hviezdu prezerali lekári s podozrením na zlomenú kľúčnu kosť. Smeroval do nemocnice.
S blížiacim sa cieľom sa únik rozpadával. Výkonnostné rozdiely sa ukazovali. Najdlhšie vpredu vydržal Carlos Salgueiro z domáceho tímu z Tavirie. Balík ho dostal 13 km pred cieľom, no a všetko sa chystalo na špurt. To, že bola etapa pokojná, hovorí aj fakt, že sa dojazd pretiahol o vyše 15 minút. V poslednom kilometri sa aj spadlo, ale zdalo sa, že už za 15 najväčšími favoritmi.
Ako prvý zahájil špurt víťaz prvej etapy Gerben Thijssen z Intermarhcé, no bolo to priskoro, krásne sa za ním vyviezol Wout Van Aert (Visma) a jeho silné nohy v kombinácii s presným načasovím neboli porazitené. Zozadu sa v posledných metroch na druhú pozíciu dostal zvláštny to špurtér Rui Oliveira z UAE Emirates a pred vyčerpaného Thijssena ešte hodil bicykel na pásku aj tretí Marius Mayrhofer z Tudoru.
V celkovom poradí žiadne dôležité zmeny nenastali, hoci rozhodcovia dlho skúmali záverečné incidenty, lebo najprv tam boli straty, no viaceré tímy ich reklamovali. Van Aert mal zo včerajšieho dojazdu do kopca 32-sekundovú stratu, takže do čela sa posunúť nemohol. Uvidíme ale čo urobí s celkovým poradím sobotňajšia časovka na 22 kilometrov.
Výsledky etapy
1. VAN AERT Wout Team Visma | Lease a Bike 04:50:57
2. OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates 00:00
3. MAYRHOFER Marius Tudor Pro Team 00:00
4. THIJSSEN Gerben Intermarché - Wanty 00:00
5. BISSEGGER Stefan EF Education - EasyPost 00:00
6. TILLER Rasmus Uno-X Mobility 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MARTINEZ Daniel Bora - hansgrohe 14:23:11
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:04
3. KUSS Sepp Team Visma | Lease a Bike 00:12
4. HIGUITA Sergio Bora - hansgrohe 00:16
5. TRATNIK Jan Team Visma | Lease a Bike 00:18
6. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 00:18
Zobraziť kompletné poradie
4. 17.2. rovinata etapa ciel rovina Albufeira > Albufeira 22 km cieľ: 16:50
profil etapy (© voltaaoalgarve.com)
Celkové poradie na pretekoch Okolo Algarve sa malo rozhodnúť počas víkendu. Pred nedeľným výjazdom na Alto do Malhao si chceli v sobotu schopní časovkári ako Magnus Sheffield (Ineos), Stefan Kung  (Groupama-FDJ) či Wout Van Aert (Visma) urobiť nejaký náskok pred vrchármi. 22-kilometrová jazda proti času v okolí mesta Albufeira im na to ponúkla ideálnu možnosť. 
Najväčším favoritom časovky aj celkového poradia bol však Remco Evenepoel (Soudal). Majster sveta v tejto disciplíne si mal dnes vypracovať rozhodujúci náskok pred obhajcom titulu Danielom Martínezom (Bora), ktorý nastupoval do štvrtej etapy z pozície lídra. Remca chceli na boj o dnešné víťazstvo okrem vyššie spomenutej trojice vyzvať aj ďalší elitní časovkári už mimo poradia ako Filippo Ganna (Ineos) či Stefan Bissegger (EF). Dnes to bol v Portugalsku naozaj súboj titánov na koze.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Z prvej tretiny štartového poľa zaznamenal najlepší čas Matteo Trentin (Tudor), ktorý prekvapujúco o tri sekundičky zdolal aj Bisseggera. Mnohé veľké pušky však mali štartovať až medzi treťou a piatou hodinou poobede. Výbornú formu a najmä materiál pretekárov tímu pod vedením Fabiana Cancellaru potvrdil luxemburský talent Artur Kluckers, ktorý vymenil v horúcom kresle kolegu Trentina.
Zahanbiť sa nenechal ani Čech Vacek, no jeho výkon bol totálne zatienený Isaacom Del Torom (UAE), novým mužom vo vedení. Mexičan síce nemal dnes útočiť na víťazstvo, no k už svojim existujúcim vrchárskym predispozíciám práve pridal i špičkovú rovinatú časovku a bolo definitívne jasné, že UAE trafilo po Pogačarovi a Ayusovi ďalší jackpot.
Na Del Tora nestačil dokonca ani Filippo Ganna, ktorý bol najrýchlejší na medzičasoch a v závere časovky vytuhol. Iba tak potvrdil, že v úvode roku nemá ani zďaleka takú formu ako v minulej sezóne kde tu skoro vyhral aj GC. Pred pol piatou sa do cieľa začali trúsiť naozajstní favoriti a na trón zasadol Sheffield s menším náskokom pred Kungom.
Trošku horšie časovky ako sa čakalo zajazdili Thymen Arensman (Ineos) a Van Aert, no i tak mali v GC pár pozícií získať. Geoghegan Hart (Lidl) alebo Pidcock (Ineos) sklamali, naopak Jan Tratnik (Visma) ukázal vysoký februárový štandard. Absolútne dominantnú jazdu však ukázal Remco Evenepoel, ktorý viedol na všetkých medzičasoch a Sheffielda zdolal o 16 sekúnd.
Daniel Martínez nemal nárok a prepustil Belgičanovi žltý dres. Pre Remca by už nemuselo byť problémom to zajtra udržať. V kariére by tak získal už svoj tretí titul na tomto etapáku v populárnej dovolenkovej destinácii na juhu Portugalska. Pódium budú zajtra brániť Martínez a Tratnik.
Výsledky etapy
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:27:09
2. SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers 00:16
3. KÜNG Stefan Groupama - FDJ 00:29
4. DEL TORO Isaac UAE Team Emirates 00:37
5. CATTANEO Mattia Soudal Quick-Step 00:46
6. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 00:47
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 14:50:24
2. MARTINEZ Daniel Bora - hansgrohe 00:47
3. TRATNIK Jan Team Visma | Lease a Bike 01:12
4. VAN AERT Wout Team Visma | Lease a Bike 01:18
5. KÜNG Stefan Groupama - FDJ 01:18
6. HEALY Ben EF Education - EasyPost 01:20
Zobraziť kompletné poradie
5. 18.2. zvlnena etapa ciel rovina Faro > Malhao 166 km cieľ: 16:45
profil etapy (© voltaaoalgarve.com)
Posledné dni na etapákoch bývajú nevyspytateľné a do únikov sa tlačia pretekári, ktorí nemajú čo stratiť. Práve naopak, silné tímy sa aj so silnými menami vpredu snažia vyčerpať celok s lídrom pretekov. V Algarve na to bola ideálna možnosť pre zvlnený charakter i krátke cieľové stúpanie kratšej 166-kilometrovej etapy na záver.
Do úniku sa podarilo dostať až dvadsiatke ľudí, ktorí neboli vysoko v celkovom poradí, i keď straty na takomto päťdňovom etapáku nie sú veľké. Boli tam silné mašiny ako Max Schachmann (Bora), Florian Sénechal (Arkéa), Valentin Madouas (Groupama), Filippo Ganna (Ineos), Mike Teunissen (Intermarché), Jasper Stuyven (Lidl), Mattia Cattaneo (Soudal), Gijs Leemreize (DSM), Nils Politt (UAE) či Andreas Leknessund (Uno-X). Bola to veľmi silná úderka.
Soudal si potreboval strážiť odstup, aby nepresiahol štyri minúty, ktoré strácal najvyššie postavený človek vpredu. Ak by sa aj únik pobil o triumf, neznamenalo by to zásadnejší problém. Pri prvom dojazde do kopca sa ukázal ako najsilnejší Daniel Martínez z Bory, teda Soudal nemusel ísť vyslovene na stiahnutie úniku, lebo nebolo zďaleka jasné, že vyhrá aj etapu Remco Evenepoel. Vyzliecť ho z dresu by však bol šok, pretože zásluhou časovky mal veľký, až 47-sekundový, náskok na čele.
Visma si ale povedalo, že to nedá Soudalu ľahko a 40 km pred páskou s podporou Pera Stranda Hagenesa zaútočil z pelotónu Wout Van Aert. Chytil sa ich aj Ben Healy (EF Education). Nastala mierna panika a náskok úniku rýchlo klesal. 30 km pred cieľom sa Van Aert spojil s čelom a začalo sa tam odpadať. Najsilnejší vyzeral byť z pôvodného úniku Gijs Leemreize, ktorý sa zavesil za Van Aerta a Healyho, a to bola trojička na čele, ktorá mala 20 km pred cieľom náskok 1:10 pred hlavným poľom.
Nikto Soudalu nepomáhal, museli si to poriadne oddrieť. Bora s druhým Martínezom, najväčším favoritom na etapu, zatiaľ vyčkávala. Van Aert ale zrejme nešiel na to, aby vyzliekol Evenepoela, či posunul sa cez Martíneza. Pred etapou strácal až 1:18. Skôr šlo o pokus na etapový triumf a skvelý tréning v ťažkej súťaži. V závere ešte čakal 2600-metrový kopec s priemerom 9,2 %. Tam sa dali riešiť aj minúty.
Bora začala robiť na čele balíka 15 km pred cieľom, keď mal Van Aert stále náskok minúty. Pre Belgičana bolo problémom to, že Healy ani Leemreize mu vôbec nestriedali. Pod kopec prišla trojica spolu, no s minimálnym náskokom. Už ich favoriti videli pred sebou, no a na méte dvoch kilometrov pred páskou už boli pohltení. V partii a boji o triumf ostávalo dvadsať pretekárov.
Atak vyskúšal Daniel Martínez (Bora), no Remco Evenepoel bol na ňom nalepený. Napokon boli dobehnutí a opäť sa "iba" špurtovalo. Remco nastúpil prvý, ale Martínez mal znova výbušenejšie nohy a vyhral. Remco bol druhý, Thomas Pidcock (Ineos) tretí. Štvrtý bol Christian Scaroni z Astany.
Jumbu záver nevyšiel dobre. Síce skončili na piatom i šiestom mieste, ale chceli isto viac. Boli to Jan Tratnik a Sepp Kuss. Van Aert to už po veľkej snahe vypustil. Práve Tratnik doplnil Evenepoela s Martínezom na celkovom stupni víťazov. Bolo sympatické od Jumba, že tomuto dlhoročnému pomocníkovi umožnili ísť na seba a zabojovať v pretekoch, ktoré mu traťou veľmi dobre sedeli. Veľa sa čakalo od Taa Harta v novom drese Lidlu, no dnes skončil "len" siedmy a do Top 10 sa nedostal.
Výsledky etapy
1. MARTINEZ Daniel Bora - hansgrohe 03:55:35
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:00
3. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 00:03
4. SCARONI Cristian Astana Qazaqstan 00:07
5. TRATNIK Jan Team Visma | Lease a Bike 00:07
6. KUSS Sepp Team Visma | Lease a Bike 00:07
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie pretekov
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 18:45:53
2. MARTINEZ Daniel Bora - hansgrohe 00:43
3. TRATNIK Jan Team Visma | Lease a Bike 01:21
4. HEALY Ben EF Education - EasyPost 01:42
5. ARENSMAN Thymen INEOS Grenadiers 01:45
6. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 01:49
Zobraziť kompletné poradie
profil kopca (© voltaaoalgarve.com)
 
Náš eshop