Prvý týždeň na Gire skončil triumfom Kooija pred Milanom, ale pre ataky to vyzeralo všelijako

12.5.2024, 14:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Prvý týždeň na Gire skončil triumfom Kooija pred Milanom, ale pre ataky to vyzeralo všelijako
Olav Kooij (© A.S.O. Aurélien Vialatte)

9. 12.5. rovinata etapa ciel rovina Avezzano > Neapol 214 km Kooij
profil etapy, 1300 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Organizátori Gira tento rok zaradzujú rôzne netypické nuansy a medzi nich patrí aj profilovo jednoduchý záver nedele prvého týždňa. Posledných dvanásť rokov bola deviata etapa vždy horská, alebo časovka, no tentoraz sa v RCS Sport rozhodli dojazdiť prvý najdlhší blok iba mierne zvlnenou etapou do Neapola. V jej závere boli menšie stúpania, ktoré by na iných pretekoch boli prémiami, no na Gire tomu tak nie je.
Začínalo sa v nadmorskej výške 700 metrov v Avezzane, takže kým sa v prvej hodine a pol pretekári dostali k pobrežiu, priemerná rýchlosť dosahovala 46 km/h, hoci sa nič zásadné nedialo. V úniku boli takmer od úplného začiatku borci Polti - Kometa Mirco Maestri a Andrea Pietrobon. Napriek tomu, že to bolo iba duo a etapa jednoduchá, nedostali veľa priestoru. Iba tri minúty.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Pre pelotón to bola tranzitná etapa, v ktorej sa nič nedialo. Bez stresu nebolo ani vysoké riziko pádov.  Občas sa objavil len technický problém. Na prvej šprintérskej prémii vyhral špurt balíka Merlier pred Milanom, Kooijom a Grovesom. Bola to len kozmetika, v drese cyklamenovej farby jasne ostal Jonathan Milan s náskokom 39 bodov pred Grovesom. V závere sa ešte za triumf rozdávalo 50.
Z nedeľňajšej idylky boli fanúšikovia vyrušení 58 km pred cieľom, keď po výjazde z jedného kruhového objazdu spadol Geraint Thomas. Tretí muž celkového poradia nevyzeral výrazne otlčený, ale mal ešte aj problémy s reťazou a stratil takmer minútu, kým mohol pokračovať ďalej. Povolaní boli k nemu traja pomocníci z Ineosu. Do cieľa bolo ešte ďaleko, takže bolo jasné, že sa vrátia nazad bez väčších problémov. S odretým lakťom sa tam objavil aj Maximilian Schachmann z Bory.
Na druhej prémii sa už Milan nezapojil do boja o body, aby sa šetril na záver, a tak si šesť zapísal Kaden Groves. Znížil tak náskok šprintéra Lidlu - Trek na 33 bodov. No jeho tím Alpecin - Deceuninck mal ešte aj ďalšie plány - rozbiť pelotón na krátkych malých kopcoch. Prvý bol aj prémiou (4,1 km; 3,8 %), kde odpadli z balíka Tim Merlier (Soudal) aj Fabio Jakobsen (DSM), hoci druhý menovaný nemá formu. Na mále mal aj Max Walscheid (Jayco).
Následne tempo vôbec neklesalo, ale dokonca v menšom kopci zaútočil Julian Alaphilippe (Soudal), ktorému sa trochu smejú, že už jazdí ako pred časom jeho krajan Voeckler, viac-menej len na divadlo, pretože nevie z masívnej aktivity vyťažiť úspechy. Už rok nevyhral. Dobehol dvojicu z pôvodného úniku a pridali sak nemu aj ďalší - Kevin Vermaeke (DSM), Lewis Askey (Groupama), Ewen Costiou (Arkéa) a Tobias Bayer z Alpecinu, ktorý príliš nestriedal. Jeho tím si ale mohol mierne oraziť a donútený robiť bol Lidl pre Milana.
Šlo sa veľmi aktívne a na programe boli ešte dva malé kopce, takže pozorný bol aj Pogačar. Nechával ľudí vyblázniť sa, ale mohol tiež za určitých okolností cítiť šancu na triumf. Vpredu bol veľmi aktívny Alaphilippe, ktorý nebol spokojný s 15 sekundami náskoku a rozbil tú skupinu. Pridal sa k nemu len krajan Costiou. Prišlo predposledné stúpanie Pozziouli (2,0 km; 4,9 %). Vrcholom prešli s náskokom 20 sekúnd na balík. Medzi nimi ešte bola skupina.
Problémom pre dvojnásobného majstra sveta bolo to, že Lidl bol parádne poskladaný, Milan mal k dispozícii ešte päť ľudí, takže to bola obrovská sila. Navyše dobehli zvyšok skupiny, a tak opäť robil aj Alpecin proti dvojici Francúzov. Tí nemali šancu. Vyzerali, že padnú už v úvode záverečného neklasifikovaného kopca s vrcholom sedem kilometrov pred cieľom (3,2 km; 4,4 %), ale Julian zabral a využil, že za nimi pracovali šprintérske tímy v kopci, čo je niečo úplne iné ako pri vrchároch. Milan mal poriadne ťažkú grimasu v tvári. Alaphilippe definitívne "padol" tesne pred vrcholom.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Prehnal sa okolo neho Jhonatan Narváez (Ineos). Víťaz prvej etapy nie je v poradí, nemal čo stratiť. Lidl nemohol výrazne dvihnúť tempo, lebo by to Milan "nedal", a tak to prenechal ostatným tímom a dúfal, že sa to ešte pospája. Ekvádorčan bol ešte v pohode v zjazde, ale čakali ho posledné tri kilometre roviny, kde mal veľkú nevýhodu. Dokonca sa za ním dalo dokopy aj Jayco pre Caleba Ewana. Mal desať sekúnd výhody 2500 metrov pred páskou.
Narváez šiel parádnu časovku vo vysokej rýchlosti. Využil aj množstvo zákrut, kde domestici za ním nemohli ísť rýchlejšie. Napokon bol dobehnutý 15 metrov pred cieľom najmä kvôli Tadejovi Pogačarovi, ktorý prišiel ako líder pretekov ťahať a rozbehnúť vlak pre Juana Molana, ktorý skončil tretí. Dostali sa cez neho víťaz Olav Kooij aj druhý Jonathan Milan, ktorý to ako prvý nevydržal, bál sa Narvaéza a príliš skoro začal špurtovať.
Okrem Ineosu či Jayca boli v Neapole sklamaní aj v Alpecine. Groves napriek tvrdej robote svojho tímu skončil až siedmy, rovnako napokon spokojní nemohli byť ani v Lidli, ktorí odtiahli celý deň. Tešila sa Visma, ktorá dnes len čakala na svoju šancu a Kooij ju skvelo chytil.
V celkovom poradí sa, samozrejme, nič nemenilo a tranzitnú etapu všetci zvládli. Menšie vzrušenie mal len Geraint Thomas. V bodovacej súťaži si napokon Milan ešte zväčšil náskok pred Grovesom. Kooij sa priblížil na tretie miesto. Vo vrchárskej súťaži je to len o tom, kto nosí Pogačarov dres. Bude to ďalej Martínez a voľný deň strávi v bielom drese podľa očakávania Uijtdebroeks, ktorý však je celkovo len 21 sekúnd pred Tiberim.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Olava Kooija (víťaz)
"Po tomto sme túžili. Prišli sme na Giro vyhrať etapu a predtým nám to nevyšlo, no dnes áno. Bol to veľmi náročný finiš, ale zvládli sme to v tíme a tešíme sa. Som na svojej prvej Grand Tour, takže takéto víťazstvo je niečo ako posun v mojej kariére. Veľmi som dúfal, že to príde."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jonathana Narvaéza (únik)
"Vedeli sme, že to bude veľmi rýchle, tak sme si vraveli, že cyklistika je šport, kde to potrebujete skúšať, ak chcete dosiahnuť nejaké výsledky. Vyskúšal som a videli ste, ako to dopadlo. Budem sa Girom baviť ďalej."
 
Výsledky etapy
1. KOOIJ Olav Visma | Lease a Bike 04:44:22
2. MILAN Jonathan Lidl - Trek 00:00
3. MOLANO Sebastian UAE Team Emirates 00:00
4. DAINESE Alberto Tudor Pro Team 00:00
5. VAN POPPEL Danny Bora - hansgrohe 00:00
6. MIHKELS Madis Intermarché - Wanty 00:00
7. GROVES Kaden Alpecin - Deceuninck 00:00
8. VENDRAME Andrea Decathlon Ag2r La Mondiale 00:00
9. BALLERINI Davide Astana Qazaqstan 00:00
10. KANTER Max Astana Qazaqstan 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 32:59:04
2. MARTINEZ Daniel Bora - hansgrohe 02:40
3. THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 02:58
4. O'CONNOR Ben Decathlon Ag2r La Mondiale 03:39
5. UIJTDEBROEKS Cian Visma | Lease a Bike 04:02
6. TIBERI Antonio Bahrain Victorious 04:23
7. FORTUNATO Lorenzo Astana Qazaqstan 05:15
8. RUBIO Einer Movistar Team 05:28
9. ARENSMAN Thymen INEOS Grenadiers 05:30
10. HIRT Jan Soudal Quick-Step 05:53
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. MILAN Jonathan Lidl - Trek 174
2. GROVES Kaden Alpecin - Deceuninck 116
3. KOOIJ Olav Visma | Lease a Bike 115
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 104
2. MARTINEZ Daniel Bora - hansgrohe 52
3. GESCHKE Simon Cofidis 36
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. UIJTDEBROEKS Cian Visma | Lease a Bike 33:03:06
2. TIBERI Antonio Bahrain Victorious 00:21
3. ARENSMAN Thymen INEOS Grenadiers 01:28
Kopce na trase etapy:
4 20 modre 36 km - Monte di Procida (4,1 km; 3,8 %)
18 km - Pozziouli (2,0 km; 4,9 %)
7 km - Posillipo (3,2 km; 4,4 %)
 
Náš eshop