18. etapa TdF jasne pre dúhového chlapíka

16.6.2012, 17:05 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris

18. 20.7. zvlnena-20 zvlnená ciel rovina Blagnac > Brive-la-Gaillarde 222,5 km víťaz: Cavendish


Po nebeských výkonoch tímu Sky nasledoval návrat na zem a zvlnená osemnásta etapa. Otázka znela - únik alebo šprintéri? Najväčšie šance na ďalší slovenský úspech mal v prípade šprintérskeho záveru Peter Sagan. O víťazstvo sa však prostredníctvom úniku snažili viaceré tímy, pričom až 13 tímov túžilo vôbec po prvom víťazstve na Tour de France 2012. Do kariet im nahrávali štyri ľahšie vrchárske prémie.

Únik sa tvoril pomerne dlho a prvé pokusy boli neúspešné. Tempo prvej hodiny bolo preto neuveriteľných 48,2 km/h. Na prvej vrchárskej prémii tretej kategórie bodovali práve uprchlíci - Nuyens (2b) a Arashiro (1b), ale pre vrchársku súťaž to nemalo veľký význam. Až za touto vrchárskou prémiou a za 70. kilometrom etapy sa definitívne vytvoril stabilný únik. Pracovala v ňom šestnástka cyklistov: Popovič (RadioShack-Nissan), Millar (Garmin), Boasson Hagen (Sky), Vanendert (Lotto), Costa (Movistar), Vinokourov (Astana), Kroon (Saxo Bank), Roy (FDJ), Hansen (Lotto), Albasini (Orica-GreenEDGE), Paolini (Katusha), Boeckmans (Vacansoleil), Nuyens (Saxo Bank), Arashiro (Europcar), Gretsch (Argos-Shimano) a Fouchard (Cofidis). Prvá sedmička menovaných si už v minulosti na Tour zaknihovala víťazstvo. Vpredu malo zastúpenie až štrnásť tímov, čo ešte viac zvyšovalo silu úniku. Z výhody dvoch uprchlíkov sa tešili Saxo Bank a Lotto.

Spomedzi uprchlíkov bol na tom najlepšie v celkovom poradí Rui Alberto Costa (Movistar) so stratou takmer 30 minút. Najlepšie šprintérske schopnosti chcel ukázať Edvald Boasson Hagen (Sky). O úspech sa vpredu snažil aj Adam Hansen (Lotto), dá sa povedať jediný český zástupca, keďže už vyše päť rokov žije vo Frýdlante nad Ostravicí. Šestnástka si rozdelila aj všetky body zo šprintérskej prémie. Vyhral ju Boeckmans (Vacansoleil) a štvrtý Hagen sa očividne nesnažil ani teoreticky ohroziť zelený dres Tourminátora. Druhú vrchársku prémiu štvrtej kategórie vyhral a jeden bodík si pripísal bojovný Švajčiar Michael Albasini (GreenEDGE). 75 kilometrov pred cieľom sa náskok silného úniku stále pohyboval medzi 2-3 minútami. Pelotón totiž výborne ťahal tím Omega Pharma-Quick Step na čele s jedinými dvojičkami v histórii Tour de France - bratmi Velitsovcami. Lefévrovi chlapci sa snažili dostihnúť únik, aby mali šancu na prvé víťazstvo. Napriek chorobe, ktorá trápila cyklistov belgického tímu celý týždeň, bojovali ďalej.

Medzitým ako sa pozornosť sústredila na šachovú partiu medzi únikom a pelotónom, tak sa aj nepríjemne padalo. Do pádov sa zaplietli dokonca Philippe Gilbert, Denis Menčov alebo Janez Brajkovič, ale vrátili sa späť do pelotónu. Kuriózny pád si prežili práve Belgičan a Rus, keďže to spôsobil pes, ktorý im vbehol do cesty. Takéto prípady sa už v minulosti stali, no našťastie to tentokrát skončilo bez vážnejších zranení. Tempo sa v tretej hodine etapy mierne upokojilo na 41,5 km/h. Na čele pelotónu začali postupne Omege vypomáhať tímy Rabobank, Euskaltel alebo Liquigas. 40 kilometrov pred cieľom klesol náskok výrazne pod dve minúty a tempo bolo naozaj vysoké. Cyklisti preleteli v mestečku Souillac aj cez most Louisa Vicata, ktorý objavil v 19. storočí cement. Hrdo sa na kolotoč Tour de France pozerali z červeného riaditeľského vozidla aj Christian Prudhomme a vzácny hosť - francúzsky prezident Francois Hollande.

Tretiu vrchársku prémiu a jeden bodík ešte stihol získať Japonec Arashiro. Skupina uprchlíkov sa však postupne naťahovala najmä zásluhou vysokého tempa Hagena či Paoliniho. Ako prví to nevydržali Fouchard a Boeckmans, ktorí sa mierne sklamaní vrátili do pelotónu. 20 kilometrov pred cieľom bol náskok potrhanej štrnástky už iba 35 sekúnd. Do čela preteku utiekli najbojovnejší jazdec TdF 2011 Jéremy Roy a "polovičný" Čech Adam Hansen. Adam bojoval aj za svoju mamu, ktorá ho v úvode Tour prišla povzbudiť, ale zlomila si členok a musela ísť do nemocnice v Tolouse. 13 kilometrov pred čiarou dostihla Hansena a Roya trojica Paolini, Nuyens a Vinokourov. Záver osemnástej etapy sa zmenil na súboj tohto kvinteta s pelotónom. Poslednú vrchársku prémiu vyhral Vinokourov, ktorý najviac diktoval tempo.

10 kilometrov pred cieľom pelotón pohltil Roya a Nuyensa. Naopak dopredu sa vydal Devenyns a práca tímu OPQS počas etapy ukázala svoj zmysel. Belgičanov útok však nemal dlhé trvanie a nahradila ho trojica Roche, Kloden a L.-L. Sánchez, ktorá sa postupne spojila s vedúcou trojicou. Útočiť skúšali naozaj silné mená a to aj Kiryienka a prekvapivo takticky Oss. V pelotóne sa trocha špekulovalo a všetko zdramatizoval v koncovke dážď.

Záverečné kilometre si odpracoval dokonca žltý Wiggins a napriek predchádzajúcemu úniku pracoval i Hagen. Sky ukázalo obrovskú silu a tímového ducha. Najlepšiu pozíciu využil Mark Cavendish a predviedol snáď svoj najdlhší šprint v živote, ktorý trval vyše 350 metrov. V záverečných metroch dokonca predbiehal zostávajúcich uprchlíkov. "Man from Man" vyhral svoju 22. etapu na Tour de France a osem dní pred olympiádou ideálnym spôsobom demonštroval svoju silu.

Druhý skončil Goss a tretí Peter Sagan. Len títo traja šprintéri dokázali prešprintovať uprchlíkov v dramatickom závere. Tourminátorovi gratulujeme k ďalšiemu peknému výsledku, ktorým si ešte viac upevnil vedúcu pozíciu v súťaži o zelený dres. Jeho famózny náskok predstavuje 122 bodov. Hlavné je, že prišiel do cieľa bez akýchkoľvek problémov. Chvíľu po šprintéroch prešli páskou spoločne aj bratia Velitsovci, no dnes to znova tímu OPQS nevyšlo. V štyroch súťažiach o špeciálne dresy sa nič podstatné nezmenilo. Všetkým "neúspešným" cyklistom zostávajú na nápravu ešte dve posledné etapy Tour de France...


1.
vlajka
CAVENDISH Mark
SKY PROCYCLING
4h 54' 12''
2.
albansko
GOSS Matthew
ORICA GREENEDGE
+ 00' 00''
3.
vlajka
SAGAN Peter
LIQUIGAS-CANNONDALE
+ 00' 00''
4.
vlajka
SÁNCHEZ Luis León
.rab.
+ 00' 00''
5.
vlajka
ROCHE Nicolas
AG2R LA MONDIALE
+ 00' 00''
6.
vlajka FARRAR Tyler
GARMIN - SHARP + 00' 00''
7.
vlajka
BOŽIČ Borut
ASTANA PRO TEAM
+ 00' 00''
8.
vlajka
HINAULT Sébastien
AG2R LA MONDIALE
+ 00' 00''


favoriti na celkové poradie
+ 00' 04''
111.
vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 04' 42''
112.
vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 04' 42''


Video zo záverečných momentov etapy:







Krátke preview etapy:
Šprintérsky predkrm. To by mohol byť názov dnešnej etapy, v ktorej by o víťazovi mal rozhodnúť zácerečný špurt pelotónu. V ňom má samozrejme ako vždy najväčšie šance pätica Greipel, Goss, Cavendish, Sagan a Farrar. Očakávať sa dá ale početný a ťažko dostihnuteľný únik, resp. nezáujem viacerých tímov sťahovať ho. Keďže je to už posledná aká-taká šanca dotiahnuť únik do úspešného konca, očakávame v ňom LL Sáncheza, Gilberta či viacerých Francúzov. Verme, že sa v ňom objaví aj Martin Velits, jeden z mála zdravých cyklistov v OPQS.


Krátky opis trasy etapy:
Predposledná šprintérska etapa č. 18 má miernejší zvlnený profil s pár malými stúpaniami najnižšej kategórie. Svojou dĺžkou sa radí medzi dlhšie etapy, na prvých 50 km cyklisti absolvujú stúpanie kategórie č. 3 a v ďalších kilometroch prejdú zrejme šprintérske tímy naháňajúce únik ešte tri vrcholy najnižšej 4. kategórie. Posledny‎ kopček má dva km a 5,8 %, čo by však nemalo narobiť veľa problémov pre odolnejších špurtérov, čo ešte vydržali v pelotóne. V záverečných kilometroch budú pretekári skôr klesať.



profile-18

{jcomments on}

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop