Pred pár týždňami uplynuli presne tri roky od chvíle, keď vstúpil do ProTour štvrtý a zatiaľ posledný Slovák. Juraj Sagan je platným členom tímu Cannondale Pro Cycling a dôležitým faktorom úspechov brata Petra. Po návrate z "amerického turné" sme Juraja oslovili pre krátky rozhovor.
 
 
Začneme prvou aj poslednou nepríjemnou otázkou. Aktuálnu sezónu si začal už v januári a bez problémov si absolvoval pretekársky program do chvíle, kedy ťa začali kváriť zdravotné problémy. Určite všetci fanúšikovia nevedia, čo sa stalo. Stručne nám to charakterizuj.
 
"Všetko bolo v poriadku až do pretekov Okolo Baskicka na začiatku apríla. Každý deň bolo veľmi chladno, fúkalo a niekedy aj pršalo. Začalo sa mi ísť veľmi zle, ale snažil som sa to nevnímať. Šiel som následne ešte Giro del Trentino, ale to som už musel vzdať. Zjednodušene povedané, mal som zaseknutý nerv na chrbtici v dôsledku prechladnutia. Musel som si dať dokonca aj krátku pauzu od bicykla a dva mesiace som nemohol pretekať. Pomohlo mi sústredenie na San Pellegrine, kde sa to začalo zlepšovať. Nastúpil som až na domáci šampionát, a keďže to nebolo najhoršie, lekári mi povolili štart aj na Okolo Rakúska. Potom som šiel do Ameriky a cítim sa stále lepšie. Už som v poriadku."
 
 
Máš za sebou americké turné, kde si absolvoval tri preteky a spolu 16 etáp, takže si sa konečne dostal do pretekárskeho živlu. Si spokojný s augustom?
 
"Učite áno. Teší ma, že zdravie drží a v Amerike sa nám veľmi darilo, takže to je najdôležitejšie. Na Tour of Elk Grove vyhral Viviani dve etapy aj celkovo, v tíme bola teda spokojnosť a dobrá atmosféra. Utah bol trošku slabší, ale vynahradili sme si to v Colorade štyrmi víťazstvami a zeleným dresom, takže nemám sa na čo sťažovať."
 
 
Úspechy na americkom kontinente sú pre tím dôležité najmä kvôli sponzorom. Absolvovali ste počas augusta v USA niečo špeciálne pre sponzorov, alebo iba klasika?
 
"Bolo to celkom pokojné. Mali sme párkrát večeru so sponzormi. Točili sme nejaké videá pre Sram, ale inak nič špeciálne."
 
 
V týchto dňoch prebieha Vuelta. Zatiaľ sa nad očakávania darí Ivanovi Bassovi, ktorý naďalej patrí medzi favoritov na celkové víťazstvo. Vnímaš to aspoň jedným okom?
 
"Jedným áno. Väčšinou som počas etáp na tréningu, alebo mimo, ale sledoval som aspoň výsledky náročnejších etáp, niečo zo zostrihu. Teším sa z Bassa, ide veľmi pekne. Verím, že mu ešte bude forma gradovať a možno sa posunie ešte vyššie. Po tých jeho zdravotných problémoch sa v druhej polovici sezóny sústredí iba na Vueltu. Tá je jeho najväčším cieľom sezóny, takže je veľmi dobre pripravený a namotivovaný. Každý dobrý výsledok sa ráta pre budúcnosť tímu, takže mu všetci držíme palce."
 

Petra už dnes čaká Tour of Alberta. Veríš aj ty, že by mohol brat zabojovať v celkovom poradí? (rozhovor sme realizovali včera)

"Sú to preteky bez väčších kopcov. Nepozeral som detailne trasu ani profily, ale počul som, že sa bude veľa jazdiť na mestských okruhoch a podobne. Veľmi veľa teda bude záležať na prológu. Ak sa Petrovi vydarí, prečo neísť na žlťáka?"
 
 
Po Tour de France už celý cyklistický svet hovorí o budúcnosti, novej sezóne. Ako to vyzerá s vami a Cannondalom? Špekuluje sa o všetkom možnom aj nemožnom. Nie je tajomstvom, že váš tím nie je z najbohatších, práve naopak.
 
"Dnes je to všade ťažké so sponzormi a určite to ani jeden tím nemá ľahké. Sami nevieme nič zásadné. My, ktorí máme zmluvy, by sme mali byť pokojní, no je veľa jazdcov, ktorí sú stále v neistote a čakajú. Keď tím nevie, aký bude mať rozpočet, ťažko môže rýchlo rozhodnúť o presnom zložení tímu. Nevieme teraz povedať, koľko pretekárov nás bude v budúcej sezóne. Nepočul som zatiaľ o žiadnych významných posilách. Čo sa týka vstupu nejakého nového väčšieho sponzora, rokovania vraj prebiehajú, ale nič nie je uzavreté a ani sám neviem o akú firmu sa jedná a či niečo z toho bude. Na druhej strane, vraj by mali všetci súčasní sponzori pri tíme ostať, takže to je dobrá správa."
 
 
Aký je tvoj ďalší program pred MS?
 
"Pôvodne som mal štartovať na Paríž - Brusel a ešte jednej belgickej jednorazovke, ale tím to na poslednú chvíľu zmenil, takže najbližší víkend využijem na kvalitný tréning a štartovať budem od budúcej nedele na pretekoch Okolo Británie, odkiaľ sa presuniem priamo do dejiska MS.
 
 
Brat pôjde aj tímovú časovku na MS tak, ako vlani, že?

"Áno."
 
 
Všetci očakávame blížiace sa MS a celý svet diskutuje o šanciach Petra Sagana v pretekoch. Zatiaľ to vyzerá byť na dobrej ceste. Ako to vnímaš?

"Áno, Peter má vynikajúcu formu a všetko ide podľa plánu. Vyhýbajú sa mu pády aj zranenia. Ja osobne ale nie som stotožnený s takým vnímaním, že to Peter ide vyhrať a podobne. Už pomaly štvrtý rok sa stále rozpráva o medaile, ale tá ešte neprišla. Majstrovstvá sveta sú veľmi náročné, vyrovnané a o úspechu rozhodujú maličkosti. Favoritov je vždy mnoho. My sme menšia krajina a mali by sme ísť na tieto preteky s menšou dušičkou a cieľom, že ak zájdeme dobre, pozitívne prekvapíme. Všetci určite vydáme na Petrovu podporu všetko, čo bude v našich silách."
 
 
Našej reprezentácii, samozrejme, držíme palce!