Romain Bardet

3.1.2015, 10:00 | Profily cyklistov | Tomáš Šandor

bardet-faceMedzi nové hviezdy cyklistiky patrí aj Romain Bardet, ktorý v pelotóne stelesňuje typického francúzskeho hrdinu. Ako jeden z mála jazdcov sa okrem športovej kariéry venuje aj vzdelávaniu na vysokej škole, preto patrí medzi tých najbystrejších pretekárov so sľubnou budúcnosťou.

 

 

Zo skromného tímu do juniorskej repre

 

Romain Bardet sa narodil 9.11.1990 v malom mestečku Brioude, ktoré má len 7000 obyvateľov. Jeho rodisko sa nachádza v regióne Auvergne, ktorý pretína mohutný Centrálny masív. Aj keď táto vysočina patrí do itinerára Tour de France už od roku 1947, spomínaný kraj v strednom Francúzsku nie je známy ako cyklistická liaheň talentov. Jeho otec bol regionálnym jazdcom, ktorý sa pretekaním jednoducho bavil. Romain ako dieťa trávil veľa času na pretekoch, na ktorých súťažil jeho otec, a jeho cyklistická vášeň sa budovala aj pred televíznou obrazovkou, kde spoločne so svojím otcom sledovali tie najväčšie preteky. Bardet si z tohto obdobia pamätá najmä na súboje na La Redoute, kde jazdci proti sebe bojovali plece pri pleci. Možno aj z toho dôvodu je jeho veľkým cieľom raz uspieť na Liége - Bastogne - Liége.

 

Na prvých pretekoch sa zúčastnil ako osemročný v roku 1999, teda presne v tej sezóne, keď Lance Armstrong vybojoval prvý triumf na Starej dáme. Z tohto porovnania je zrejmé, aká veľká priepasť panuje medzi temným obdobím v histórii cyklistiky, ktoré stelesňuje americký pretekár, a novou generáciou. Po prvej skúsenosti s pretekaním okamžite vedel, že sa chce cyklistike venovať aj naďalej. V roku 2000 sa stal členom maličkého miestneho oddielu Vélo Sport Brivadois, kde strávil celé obdobie dospievania. Tento klub bol veľmi skromný a len ťažko by sa prejavil Bardetov talent, keby ho nepodporoval Charles Vallet. S odstupom času o ňom hovorí, že to bol 200-percentný cyklistický nadšenec.

 

Do tejto tréningovej skupinky patrilo sedem pretekárov, ktorí trénovali podvečer po skončení vyučovania. Vallet dokázal vďaka kontaktom priviesť svojich jazdcov na preteky aj do okolitých regiónov, kde bola silnejšia konkurencia, a všetko to robil na svoje vlastné náklady. Aj v takýchto jednoduchých podmienkach dokázal Romain Bardet vyrásť na jedného z najlepších juniorov vo Francúzsku, ale v tých časoch si nad tým nelámal hlavu, pretože do sféry jeho koníčkov patrilo aj vzdelanie. A dokonalá harmónia medzi štúdiom a cyklistikou mu náramne vyhovovala.

 

bardet-romain-mladyV roku 2008 dostal šancu jazdiť za francúzsku juniorskú reprezentáciu a predstavil sa na európskom a svetovom šampionáte. V obidvoch prípadoch finišoval tesne za najlepšou desiatkou, ale vo veľmi silnej zostave (Thibaut Pinot) pomohol pre Johana le Bona vybojovať dva tituly. V tejto novej francúzskej generácii bol Bardet asi najskromnejší, ale rovnako perspektívny jazdec ako ostatní, ktorý presne vedel, čo chce, a postupnými krokmi sa približoval k svojmu cieľu. Po tejto sezóne sa však ocitol na životnom rázcestí, pretože sa chcel venovať rovnako cyklistike a štúdiu na vysokej škole.

 

 

Rozumná symbióza medzi cyklistikou a športom

 

Rozuzliť tento problém mu pomohol Jérémy Roy, ktorý počas kariéry dokázal vyštudovať za inžiniera. Bardet sa po stretnutí s ním rozhodol, že sa to oplatí vyskúšať. V roku 2008 nastúpil na štúdium práva, pretože ho vždy ho zaujímala politika a medzinárodné vzťahy, a v športovom živote prestúpil na začiatku sezóny 2009 do kontinentálneho celku CR4C Roanne. Tam už jazdil v kategórii do 23 rokov a jeho najväčším úspechom  bolo piate miesto na Tour Des Pays De Savoie.  

 

 

Životný odkaz a využitá šanca

 

Cez prebiehajúcu Tour de France v tom roku potom prežil obrovské prekvapenie, pretože mu zavolal manažér celku Ag2r Vincent Lavenu. „V roku 2009 sa mi ozval Vincent Lavenu. Prvý rok som pretekal medzi dvadsaťtrojkármi, pričom moja športová úroveň pozostávala zo vzostupov a pádov. Navštevoval som vysokú školu, ktorú som bral veľmi vážne. Bol to ročník, keď mal žltý dres oblečený Rinaldo Nocentini. Jedného večera mi nechal Lavenu odkaz na mojom telefóne, aby som prišiel do jeho rezervného celku. To ma poriadne zasiahlo, pretože sa mi ozval manažér, ktorý musel na druhý deň obraňovať žltý dres na Tour. Mal celkom iné starosti a on sa ozval takému mladíkovi ako ja.“ Bardet bez váhania prikývol na jeho ponuku a sezóny 2010-2011 strávil v klube Chambéry CF.

 

Počas týchto dvoch rokov dostal veľkú šancu, ako sa stať profesionálnym cyklistom. Zo športového hľadiska to bol rozhodujúci krok pre jeho ďalšiu kariéru, navyše mohol naďalej študovať na vysokej škole. Celok Chambéry je známy tým, že dáva priestor talentovaným jazdcom, ktorí sa súčasne venujú cyklistike a štúdiu. Bardet najskôr zaujal na ťažkých klasikách v kategórii do 23 rokov a v sezóne 2010 sa vyšplhal na šieste miesto na Tour de l'Avenir. V druhom roku dokázal na tomto podujatí vyhrať jednu etapu a výbornú povesť získal aj druhým miestom na L-B-L U23. Od augusta 2011 už jazdil vo farbách tímu Ag2r ako stážista a na začiatku sezóny 2012 sa stal jeho trvalým zamestnancom.

 

Ešte predtým sa mu podarilo dokončiť štúdium práva, ale týmto sa jeho ambície neskončili. bardet-romain-profilovkaNásledne začal navštevovať School of Management v Grenobli, takže svoj dvojaký život si predĺžil až do roku 2015. V podstate, od začiatku svojej kariéry sa stále venoval aj vzdelaniu. Pre neho to znamenalo, že po skončení niektorých pretekov musel ísť v pondelok ráno do školy a regeneráciu dopĺňať o učenie. Bardet to považuje za svoju výhodu. „Moje štúdiá mi dodávajú určitý odstup od cyklistky a v konečnom dôsledku majú zásluhu na tom, že ma baví pretekať stále viac a viac. Okrem toho mi pomáhajú analyzovať cyklistku ako takú.“ Viacerí ľudia po stretnutí s ním potvrdili, že je to inteligentný jazdec, ktorý vie presne uchopiť svoje miesto nielen v cyklistke, ale aj v okolitom svete.

 

 

Lavenu mal dobrý nos

 

Prvý rok medzi profesionálmi mal celkom nabitý, veď sezónu ukončil až v októbri. Na najvyššiu úroveň cyklistiky sa dokázal veľmi dobre adaptovať, sľubným výsledkom bolo najmä štvrté miesto na Okolo Turecka. Oveľa väčšiu pozornosť si však vyslúžil na klasikách Amstel Gold Race Il Lombardia, kde sa dostal do hlavných únikov. Týmto spôsobom sa mu podarilo poriadne zviditeľniť a ukázať celému svetu, že je tu ďalší francúzsky bojovník. Romain Bardet tak predviedol, že patrí medzi tých pretekárov, ktorí sa neboja útočiť aj z väčšej vzdialenosti, preto je vhodným typom na klasiky ardenského typu. Samozrejme, jeho ďalšou prioritou sú etapové preteky, kde môže využívať svoje vrchárske nadanie.

 

V sezóne 2013 mal len 22 rokov, keď sa mu podarilo vybojovať prelomové výsledky. V Ardenách sa opäť dostal do únikov, tentoraz na Valónskom šípeL-B-L, pričom v Liége si vyslúžil veľké uznanie, pretože napriek tomu dokázal finišovať na trinástom mieste. Pred svojou premiérou na Tour de France zvládol veľmi dobre generálku na Route du Sud, kde obsadil štvrtú priečku. Na Starú dámu prišiel predovšetkým nasať atmosféru a získať skúsenosti. V najťažšej pyrenejskej etape si užíval útočnú cyklistku a k jednému ataku sa pridal aj on. Aj keď z toho nedokázal vyťažiť dobrý výsledok, odvaha mu rozhodne nechýbala. V záverečnom týždni, kde boli pripravené rozhodujúce horské etapy, sa dostal do skvelej pohody a po stabilných a silných výkonoch sa prepracoval na pätnáste miesto v klasifikácii. Bol to vynikajúci výsledok a stal sa najvyššie umiestneným domácim pretekárom, čo pritiahlo na jeho stranu veľkú pozornosť médií.

 

Keďže francúzska tlač veľmi rada hľadá analógie, Romain Bardet bol okamžite porovnávaný s Gillesom Delionom. Tento pretekár na začiatku deväťdesiatych rokov podával vynikajúce výkony na klasikách a pri svojom debute na Tour rovnako obsadil pätnáste miesto. Aby toho nebolo málo, je to rodák zo Chambéry, kde pracuje ako viceprezident cyklistického zoskupenia, ktoré stálo na začiatku kariéry Romaina Bardeta. Okrem toho Gilles Delion ako jeden z mála jazdcov vo svojej dobe odmietol jazdiť pod účinkom EPO a Bardet zas podporuje všetky myšlienky, ktoré môžu pozdvihnúť transparentnosť cyklistiky, aj za cenu obmedzenia vlastného pohodlia.

 

V tom roku ešte zďaleka nekončil s dobrými výsledkami a na Tour de l'Ain vybojoval prvý triumf na etapových pretekoch v kariére. Zabezpečil si ho únikom v poslednej etape, ktorý odpálil na Grand Colombiere, a spolu s ním prišiel do cieľa len Wout Poels. Bardet prenechal holandskému jazdcovi etapové víťazstvo a sám sa potom tešil z veľkého úspechu. Sezónu zakončil piatou priečkou na Okolo Pekingu a ďalšia francúzska hviezda bola razom na svete.

 

 

Postupným vývojom až do centra diania na Tour

 

pinot-bardet-tdf-2014Uvedomil si to aj tím Ag2r, ktorý mu v nasledujúcom ročníku doprial ešte väčší priestor na rozvíjanie sa. Zaujímavý pohľad na jeho cyklistický vývoj ponúkol Gilles Mas, ktorý je jedným zo športových riaditeľov tohto zoskupenia. „Od roku 1998, keď bol nováčikom medzi profesionálmi Vinokurov, som nevidel ďalšieho takého cyklistu, ktorý by bol odhodlaný a pozorný k detailom ako Bardet. Za posledných 15 rokov k nám prichádzali nováčikovia, ktorí dosiahli svoj vrchol už len tým, že sa stali profesionálmi. Ale Bardet je úplne iný príbeh. Pre neho to bol len začiatok.“

 

V sezóne 2014 sa najskôr predviedol na Okolo Katalánska, kde na stúpaní Vallter 2000 obsadil druhé miesto a v celkovej klasifikácii štvrtú pozíciu. Aj desiata priečka na L-B-L zapadla do rámca jeho kvalít. Podujatie Critérium du Dauphiné už bolo ostrým testom pred Tour, na ktorom obstál veľmi dobre. V záverečnej, vzrušujúcej etape sa prepracoval do silného úniku, ktorú zakončil druhým miesto na kopci Courchevel, a v konečnom meradle sa posunul na piatu pozíciu.

 

Výborná forma pred Starou dámou z neho spravila favorita na miesto v TOP 10, ale okolnosti pretekov z neho urobili adepta na pódium. Jeho stabilné výkony v kopcoch prispeli ku krásnej cyklistike o druhé miesto, ale nakoniec sa mu musel uspokojiť „len“ so šiestou priečkou. Jedinú krízu prežil na Port de Balès, čo ho obralo o ešte lepší výsledok. Aj tak to bol z jeho strany vynikajúci výkon, ktorý v tak mladom veku zniesol veľmi vysoké kritériá. Bodku za celým ročníkom zariadili druhé miesto na Tour de l'Ain a piata priečka na klasike v Montreale. Bardetov vývoj počas prvých profesionálnych sezón bol tak veľmi badateľný a v tých najbližších ročníkoch by mal naďalej patriť medzi najsilnejších jazdcov na celkové poradie.

 

V nasledujúcom ročníku si dával veľké ciele na Tour de France, ale na francúzskej GT prežil veľmi ťažké chvíle, kým sa dopracoval do top 10. Ešte predtým v príprave dosahoval striedavé úspechy, jeho forma stúpala len postupne, ale víťazná etapa na Critérium du Dauphiné ukázala, že ide správny smerom. Francúzsky cyklista v piatej etape zaútočil v klesaní pred cieľovým stúpaním Pra Loup a v zjazde si vytvoril dostatočný náskok, aby ho skupina hlavných favoritov už nedobehla.

 

Lenže na TdF nezvládol náročnosť prvého týždňa a pred príchodom do skutočných kopcov okupoval v GC pozície na konci druhej desiatky. Preto stavil na úniky. V Pyrenejách to ešte nebolo ono, ale v Alpách už patril medzi najsilnejších borcov a zaslúžene sa prepracoval na deviate miesto v klasifikácii. Čerešničkou na torte bolo víťazstvo v devätnástej etape a zisk trofeje pre najbojovnejšieho jazdca pretekov. Mohol sa stať aj víťazom vrchárskej súťaže, ale bodkovaný dres mu v predposlednej etape uchmatol Froome. Hoci sa mu v roku 2015 nepodarilo zveľadiť svoj predchádzajúci úspech na Starej dáme, svojou bojovnosťou a nepoddajnosťou si vyslúžil veľký rešpekt.

 

A tieto atribúty využil aj v roku 2016, ktorý bol z výsledkového hľadiska najlepším v jeho kariére. Výbornú formu ukázal už na Okolo Ománu, kde ho na Zelenej hore porazil iba Vincenzo Nibali, a v úvodných pretekoch novej sezóny obsadil druhé miesto v GC. Následne predvádzal konštantne dobré výkony na etapových pretekoch, P-N, Katalánsko a Trentino zakončil v najlepšej desiatke.Pred vrcholom sezóny prišiel veľmi dobre pripravený na Critérium du Dauphiné, ale jeho šance na výsledok v klasifikácii zmarili mechanické problémy v tretej etape. Bardet však neskladal zbrane a v náročnej previerke končiacej na stúpaní Meribel sa ukázal v úniku, kde bol najsilnejší spoločne s Pinotom. Po skvelom ataku a druhom mieste v etape sa vrátil do Top 10, a to rovno na tretiu priečku. Po záverečnom dni sa ešte posunul o jedno miesto dopredu, takže jeho nepoddajnosť mu opäť priniesla zaslúženú odmenu.

Ale z jeho strany to nebolo všetko, podobný kúsok predviedol aj na Tour de France. Pred dvomi záverečnými horskými previerkami sa držal na piatom mieste v GC. Na konci upršanej devätnástej etapy sa rozhodol atakovať v zjazde pred cieľovým kopcom Saint-Gervais Mont Blanc, na ktorom predviedol fantastický výkon, jeden z najsilnejších v jeho kariére, a udržal za sebou všetkých ostatných favoritov. Po víťaznej etape sa dostal na druhé miesto v poradí, ktoré si udržal až do Paríža. Po perfektnom výsledku na TdF ešte zvýšil svoju hodnotu ako jazdca na Grand Tour a svoje kvality potom predviedol aj na Il Lombardia, kde obsadil štvrtú priečku.     

 

"Slabšia" Tour


Aj v roku 2017 sa Francúz zameral na Starú dámu, ktorú by si aspoň raz v živote veľmi rád podmanil. A podriadil tomu všetko. Z úvodného bloku Európe blízkej Ázie si odniesol šieste miesto z Dubaja a dvanáste z pretekov Abu Dhabi Tour. Potom sa krásne vyfarbil na P-N, kde ho hneď v úvodnej etape diskvalifikovali. Za nepovolenú jazdu v kolóne mechanických vozidiel. Okolo Baskicka a Okolo Katalánska znamenali pre 26-ročného pretekára zbieranie súťažných kilometrov. Absolvoval tiež Ardenské klasiky, L-B-L (skončil šiesty) a Valónsky šíp (skončil trinásty). Ako generálka pred Tour mu poslúžilo Critérium du Dauphiné.


Samotná Tour sa vyvíjala v jeho prospech. Bol silný, viditeľný a odhodlaný. Od piatej etapy sa dostal do Top 10 a už z nej nevyšiel. Naopak, postupne stúpal vyššie a vyššie. Stropom bolo druhé miesto. Na Chrisa Frooma skrátka tento rok nemal. Pred záverečnou časovkou v Marseille sa teda nachádzal na striebornej pozícii. Ako lepší časovkár sa však ukázal Rigoberto Urán, a tak sa mladý Francúz predsa len z pozície číslo dva porúčal na pozíciu číslo tri. Výsledkovo teda skutočne horšia Tour ako v roku 2016, no potenciál u Bardeta ešte ani zďaleka nie je vyčerpaný! Sezónu 2017 ukončil na Vuelte. Po náročnom francúzskom podujatí bol unavený a obsadil až sedemnástu priečku.  

 

Sezóna v znamení dvojok

 

Romain Bardet každoročne sústreďuje svoju pozornosť na Tour de France, no v sezóne 2018 upriamil pozornosť aj na svetový šampionát v Innsbrucku. Preto do svojho kalendára zaradil väčšie množstvo jednorazoviek. Hneď tú druhú v ročníku, Faun Environnement - Classic de l'Ardèche Rhône Crussol, dokázal vyhrať. S elitnou cyklistickou špičkou prvýkrát súťažil ale až na Strade Bianche, kde potvrdil fantastickú formu, ktorá ho na jar zdobila. Bardet porazil všetkých súperov, nad jeho sily bol len Tiesj Benoot. Po kvalitne zastúpenej talianskej klasike sa Francúz konečne objavil na niektorom z etapákov. Líder Ag2r La Mondiale štartoval na Tirreno-Adriatico, kde však prišiel menší výkonnostný útlm a finálne trináste miesto bolo skôr sklamaním ako úspechom. Ani ďalší mesiac nepriniesol výraznejšie zlepšenie a možno preto sa Bardet vrátil na domáce cesty. Ďalší dobrý výsledok dosiahol na Tour du Finistère. Bolo ním druhé miesto. Po ňom nasledovali dve belgické jednorazovky, v ktorých neskončil horší ako deviaty. Romain učaroval hlavne na Liège - Bastogne – Liège, tretie miesto bol návrat na výslnie.

 

Ďalší mesiac a pol Bardet nesúťažil. Stará dáma sa blížila a Romain vedel, že v tomto roku by konečne mohol vyhrať. V týchto myšlienkach ho utvrdila aj generálka pred Tour. Na Critérium du Dauphiné, kde sa vrátil do akcie, patril k tomu lepšiemu, a aj keď žiadnu etapu nevyhral, celkovo obsadil tretie miesto. Optimisticky, dobre naladený a pripravený pobiť sa o životný úspech zamieril Bardet na Tour de France. Francúz v úvodnom týždni príliš nestratil, dokonca ani v etape na mačacích hlavách veľa nenakupoval. Skoro každý deň si polepšil o nejaké miesto v celkovej klasifikácii až sa mu podarilo vyskočiť na šiestu pozíciu. Potom sa jeho postup smerom hore zastavil a síce Bardet sa snažil v stúpaniach útočiť, o čom hovorí tretie miesto v etapách, ktoré končili na Alpe d'Huez a v meste Laruns, do najlepšej päťky sa prebiť nedokázal. Romain Bardet tak zažil horší rok na Starej dáme ako vlani, kedy sa musel uspokojiť s tretím miestom v GC.

 

Po Tour de France Francúz opäť oddychoval a do konca sezóny sa predstavil už len na jednom etapáku, na novo obnovených pretekoch Okolo Nemecka. V celkovej klasifikácii tu bral ôsme miesto. Potom začal ladiť formu na svetový šampionát a súťažil preto len na jednorazovkách. Svoj nový domov našiel v Taliansku, veď až štyri z piatich pretekov pred MS absolvoval na Apeninskom polostrove. Najlepší výsledok vybojoval na Giro della Toscana, bolo ním druhé miesto. Rovnakú pozíciu nakoniec bral aj v cieli Majstrovstiev sveta v Innsbrucku, kde o najcennejší kov prišiel až na cieľovej rovinke, v šprinte. Po šampionáte Bardet absolvoval ešte tri klasiky, šiesty skončil na Giro dell'Emilia, 23. na Tre Valli Varesine a sezónu ukončil na Okolo Lombardie, kde do cieľa neprišiel.

 

Najväčšie úspechy:
Tour de France 2016, 2. miesto v GCVíťaz Tour de l'Ain 2013
Tour de France 2015, 2016 víťazná etapa
Tour de France 2014, 6. miesto v GC
Critérium du Dauphiné 2016, 2. miesto v GC
Critérium du Dauphiné 2015 víťazná etapa
 

 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop