San Juan: V 3. etape šprintérov v zaujímavom finiši nachytal Simmons, Sagan šiesty

24.1.2023, 21:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
San Juan: V 3. etape šprintérov v zaujímavom finiši nachytal Simmons, Sagan šiesty
Záver etapy (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)

3. 24.1. rovinata etapa ciel rovina San Juan > San Juan 171 km Simmons
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 375 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Tretí deň dobrodružstva v argentínskej provincii San Juan síce naznačoval niečo ako možnú drámu v závere, keďže profil ukazoval kopec, no detailný pohľad vravel o tom, že to určite nemôže mať parametre na to, aby sa za normálnych okolností rozdelil pelotón a ukázali sa niečo ako vrchárske schopnosti pretekárov, alebo skôr neschopnosti šprintérov. Očakával sa klasický hromadný dojazd, možno ochudobnený o niektorých domestikov.
Organizátori pri príchode na miestny motoristický okruh päť kilometrov pred cieľom ani nevypísali vrchársku prémiu, hoci tak len čisto marketingovo urobili počas trate na maličkom hupe, aby tam bojoval o body únik. No kopec so sklonom 0,2 až 0,4 % bol smiešny. Niečo takéto by asi mali zakázať...
Pokračoval festival početných únikov, akoby sme jazdili druhý či tretí týždeň Grand Tour. V prvej etape to bolo desať, včera dvanásť, dnes deväť ľudí, ktorí sa ukázali v úniku. Tieto preteky boli prvý raz naživo vysielané do sveta, možno to hnalo Juhoameričanov. Tímy World Tour zasa púšťali takéto skupiny, pretože tam dnes boli siedmi Argentínčania a dvaja Čiľania, teda nič, čo by predstavovalo akékoľvek riziko. Bol tam druhý muž vrchárskej súťaže Marcelo Mendez, ktorý si jasne chcel ísť po tomto drese. No zlyhal, ošpurtovali ho tak, že nezískal ani bod a dres sa neprezliekal.
Dvaja pretekári nevydržali tempo a už pred polovicou etapy sa vrátili späť do hlavného balíka, ktorý ťahali najmä jazdci Soudalu a Bory. Bol to dnes aj súboj Bennetta s Jakobsenom, kto bude obliekať dres lídra. Keďže mali rovnaký čas, vyššia karta = výsledok brala najcennejšie tričko. Ak by ich nezaskočil Fernando Gaviria. Etapa sa niesla v absolútne pokojnom duchu, nedialo sa vôbec nič. Náskok partie osciloval od troch do štyroch minút až partii vpredu došli sily a posledných 30 km sa už šlo bez úniku.
Mapa dojazdu ukazovala množstvo zákrut v posledných piatich kilometroch, ale tie zákruty na motoristických okruhoch určené pre športiaky jazdiace vo vysokých rýchlostiach pre cyklistov nebývajú prudké ani problematické, navyše nehrozia žiadne úzke pasáže. Narušiť to mohol pád, chyba nejakého jednotlivca či tímu, alebo nervozita. Prípadne ataky jednotlivcov. Plietli sa tam lokálne malé tímy. Očakával sa zaujímavý finiš.
V nájazde na okruh zaútočil Simone Bevilacqua z Eola, no nemal šancu udržať štyri kilometre sólo jazdy. Fúkal aj výrazný vietor, ktorý sa pochopiteľne točil podľa toho, kde na okruhu pretekári boli. Najväčšiu prefíkanosť aj silné nohy ukázal Quinn Simmons z Treku-Segafredo, ktorý zaútočil asi kilometer pred páskou, keď tímy na vetre trochu taktizovali. Získal dôležité metre výhody a zvíťazil tesne pred fanišujúcim balíkom. Výborný finiš z jeho strany!
V medzere medzi ním a pelotónom ešte šiel Maximiliano Richeze (Argentína), ktorí sa snažil Američana chytiť, ale nepodarilo sa mu. Ešte mal šťastie, že páska neprišla o pár metrov neskôr, lebo by bol štvrtý. Tretí finišoval Sam Bennett (Bora), ktorý si tak udržal dres lídra. Nasledoval Fernando Gaviria (Movistar), Giacomo Nizzolo (Israel) a Peter Sagan (TotalEnergies). Fabio Jakobsen tam znova chýbal.
Kamery si v závere všímali Simmonsa, teda nedalo sa presne usúdiť, čo sa dialo, no vyzeralo to tak, že Peter Sagan po skúsenostiach z predchádzajúcich dní skúsil špurtovať skôr a bol na čele (teda za utrhnutou dvojicou), no v samom závere ho traja súperi predbehli. Po siedmej a deviatej si tak Peter zapísal šiestu priečku, celkovo je piaty. Snáď bude tento trend pokračovať. Dôležité je i to, že stále finišoval v Top 10. Okrem neho už iba Bennett a Nizzolo.
Výsledky etapy
1. SIMMONS Quinn Trek-Segafredo 03:49:30 20
2. RICHEZE Maximiliano Argentína 00:00 15
3. BENNETT Sam BORA-hansgrohe 00:00 10
4. GAVIRIA Fernando Movistar Team 00:00 5
5. NIZZOLO Giacomo Israel - Premier Tech 00:00 3
6. SAGAN Peter TotalEnergies 00:00
7. TIVANI Nicolas Team Corratec 00:00
8. LAMPAERT Yves Soudal Quick-Step 00:00
9. OSS Daniel TotalEnergies 00:00
10. DOTTI Juan Pablo SEP San Juan 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BENNETT Sam BORA-hansgrohe 11:31:14
2. JAKOBSEN Fabio Soudal Quick-Step 00:06
3. GAVIRIA Fernando Movistar Team 00:08
4. NIZZOLO Giacomo Israel - Premier Tech 00:10
5. SAGAN Peter TotalEnergies 00:14
6. VAN POPPEL Danny BORA-hansgrohe 00:14
7. LUND ANDRESEN Tobias Team DSM 00:14
8. TIVANI Nicolas Team Corratec 00:14
9. OSS Daniel TotalEnergies 00:14
10. LAMPAERT Yves Soudal Quick-Step 00:14
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop