Švajčiarsko: Sagan sa v druhej etape dostal do dobrého špurtu, bral 5. miesto, Girmay s triumfom

12.6.2023, 15:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Švajčiarsko: Sagan sa v druhej etape dostal do dobrého špurtu, bral 5. miesto, Girmay s triumfom
Triumf Girmaya (© Tour de Suisse / Sam Buchli)

2. 12.6. zvlnena etapa ciel rovina Beromünster > Nottwil 174 km Girmay
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
profil etapy, 1890 nastúpaných metrov (© tourdesuisse.ch)
Švajčiarsky etapák sa zvykol začínať na zvlnených terénoch, kde dlhšie zotrval, kým konvoj prišiel do hôr. Peter Sagan má množstvo vyhratých etáp číslo dva či tri a pódií i zo štvorky alebo päťky. No tento rok je iný a už tretia etapa zavedie pelotón do náročných kopcov. Šprintérom sa teda ponúkla iba etapa číslo dva. Tí odolní možno zacielia na šestku a ešte tu bude jednoduchšia siedma etapa. No to je až v závere týždňa. Nikto teda nepochyboval o tom, že si to budú chcieť šprintérske tímy ustrážiť na špurt práve dnes.
Spomedzi šprintérov v štartovej listine vyčnieval Tim Merlier zo Soudalu, no boli tu aj veľmi nevyspytateľní pretekári ako Arnaud Démare (Groupama), Jordi Meeus (Bora), Kaden Groves (Alpecin) či Biniam Girmay (Intermarché), ktorý zažil slabú jar, no chcel sa tu vrátiť na vysoké priečky. Rovnako ako po dlhšej pauze Wout van Aert (Jumbo), ktorému nevyšiel atak triumfu vo včerajšej časovke. No a my sme boli veľmi zvedaví na ladenie formy Petra Sagana, ktorému sa v tejto sezóne nedarí najmä pri pozičnej jazde v záveroch.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Etapa mala mimoriadne pokojný charakter. Ihneď po štarte ušli iba dvaja pretekári, ktorých Groupama so Soudalom nechali odísť a dovolili im takmer päť minút náskoku. Boli to Michael Schär (Ag2r Citroën) a Nickolas Zukowsky (Q36.5 Pro Team), teda známe "firmy" na ataky v takýchto pretekoch a etapách. Prezentovali svoje tímy a švajčiarsku cyklistiku. Schär ako Švajčiar po krachu BMC pôsobiaci vo francúzskom Ag2r a Kanaďan Zukowsky zasa nový Pro tím Q36.5, ktorý jazdí so švajčiarskou licenciou.
"Sú to pre mňa tradičné preteky, kde rád chodím, levo je to veľmi dobrý posledný ostrý test pred Tour. Po vysokohorskom sústredení je to na týchto pretekoch výborná príprava, pretože terén sa veľmi podobá na Tour, musíte nabrať kilometre aj v náročných kopcoch. Takže je pre mňa dôležité tu byť," povedal Peter Sagan pre švajčiarskeho vysielateľa pretekov a rozhovor sprostredkovala RTVS.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Keďže boli vpredu iba dvaja pretekári, tak na šprintérskych prémiách ešte ostávalo tretie miesto a jedna bonifikačná sekunda. Veľký záujem o ňu mali v Soudale a Remco Evenepoel. Prvú sa mu získať nepodarilo, a tak s vypätím síl ju vyšpurtoval jeho kolega Mauro Schmidt, aby v tom zabránil súperom. Druhú si už vzal Remco Evenepoel. Znamenalo to, že virtuálne na vedúceho Künga stráca už iba päť sekúnd.
30 kilometrov pred cieľom došlo k obrovskému pádu niekoľkých desiatok pretekárov. Vpredu ostalo asi len 20 ľudí, ktorým sa problémy vyhli. Na zemi boli skoro aj celé tímy. Týkalo sa to aj Soudalu, no bez Evenepoela s Merlierom a TotalEnergies, ktorý tam mal asi všetkých ľudí. Peter Sagan zrejme nespadol, iba musel zastaviť. Rýchlo späť zaklapol pedále a mohol pokračovať medzi prvými. Zle dopadol Mattia Cattaneo zo Soudalu, ale i Kaden Groves z Alpecinu, ktorý bol dosť oškretý. Keďže sa zapratala celá šírka vozovky, nastali obrovské rozdiely, pretekári sa natiahli na niekoľko kilometrov.
Nasledoval kopec Oberarig (3,3 km; 4,8 %), ktorý bol veľmi ťažký pre ľudí, ktorí spadli a museli dlho bojovať vzadu. Viacerí ani neboli späť, keď saprišlo pod kopec a už sa ani nevrátili. Sagan tento úsek zvládol bez problémov. Tu boli aj dobehnutí ľudia z úniku, Zukowsky ešte stihol prejsť vrcholom kopca a poistiť si dres pre najlepšieho vrchára. Blížila sa posledná šprintérska prémia, kde už teda boli k dispozícii sekundy tri.
Začalo sa aj atakovať a vzhľadom na to, že sám Wout van Aert chytal nástupy, bolo trochu otázne, či bude v závere špurtovať, no asi áno. Chvíľu bol vpredu Alex Aranburu (Movistar), no bol dobehnutý tesne pred prémiou a Van Aert vzal tri sekundy. Už teda na žltý dres strácal len sedem sekúnd. Ináč sa trochu prekvapujúco o sekundy až tak nesúťažilo, ani Evenepoel, ktorý bol predtým celý žhavý.
- reklama -
- reklama -
Peter Sagan jazdil klasicky výborne vpredu a chystal sa na špurt. Veľmi skoro ostal sám z tímu vpredu a stále sa to tam preskupovalo. Zrejme aj po skúsenostiach z minulých pretekov jazdil čo najviac vpredu, pokukoval hlavne po Van Aertovi. Tri kilometre pred cieľom sa už za neho snažil zavesiť. Zrazu sa tam zjavil Daniel Oss a potiahol Petra.
Potom nastal veľký chaos a napokon mal najsilnejšieho nohy s načasovaním Biniam Girmay (Intermarché), ktorému výborne v posledných stovkách metrov pomohol Mike Teunissen, čo bolo kľúčové. Druhý napokon prešiel páskou Arnaud Démare (Groupama) a až tretí Wout van Aert (Jumbo). Peter Sagan skončil piaty. Tesne pred neho sa natlačil ešte aj Pavel Bittner z DSM. Úplne zle to dopadlo pre Soudal aj Alpecin, Merlier či Groves sa vôbec nedostali do Top 10.
Peter si dal veľký pozor na pozíciu v závere. Na to, že bol v poslednom kilometri klasicky sám to zvládol veľmi dobre, vyhol sa všetkým problémom a špurtoval s veľmi slušným výkonom. No mal to pred sebou dlhšie otvorené ako by bolo ideálne, prechádzal aj mierne dlhšiu trajektóriu k cieľovej bráne. Na výkon nestratil na Van Aerta takmer nič. Slovenskí fanúšikovia môžu byť s týmto dojazdom spokojní. Dopadlo to lepšie ako dojazdy na 4 dňoch Dunkerque zo zadnejších pozícií.
Hneď po dojazde zaplavili priestor, kde boli maséri s pretekármi, desiatky eritrejských fanúšikov a usporiadatelia mali veľký problém, aby Girmaya dokázali oddeliť od davu vo veľkom vytržení, ktorý sa s nim chcel fotiť, objímať ho a začal prakticky ihneď skandovať aj tancovať. Dlhšie trvalo, kým sa ho podarilo vyslobodiť a dostať do priestoru pódia.
Lídrom pretekov ostal Stefan Küng, ktorý sa musel spoľahnúť na to, že Van Aert nevyhrá. Ostal šesť sekúnd za ním, päť stráca Evenepoel. Van Aert ale jasne vedie bodovaciu súťaž, kde bude len ťažko hľadať súpera.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Biniama Girmaya (víťaz)
"Keď som preťal cieľovú čiaru, bol som prekvapený a nadšený. Po dvoch mesiacoch od pádu vo Flámsku som dobre potrénoval a dostal sa už pomaličky do formy. Je úžasné, že sa mi to takto podarilo. Teším sa aj pre fanúšikov, ktorí sem prišli a veľmi mi fandia. No nemôžem to s nimi úplne osláviť, lebo veď preteky ešte len začali (smiech)."
Výsledky etapy
1. GIRMAY Biniam Intermarché-Circus-Wanty 03:53:37
2. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 00:00
3. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 00:00
4. BITTNER Pavel Team DSM 00:00
5. SAGAN Peter TotalEnergies 00:00
6. MEEUS Jordi BORA-hansgrohe 00:00
7. GARCÍA Iván Movistar Team 00:00
8. ARANBURU Alex Movistar Team 00:00
9. TEUNISSEN Mike Intermarché-Circus-Wanty 00:00
10. BEULLENS Cédric Lotto Dstny 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KÜNG Stefan Groupama-FDJ 04:07:08
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:05
3. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 00:06
4. SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers 00:11
5. PRICE-PEJTERSEN Johan Bahrain Victorious 00:17
6. SKJELMOSE Mattias Trek-Segafredo 00:19
7. BISSEGGER Stefan EF Education-EasyPost 00:20
8. SOBRERO Matteo Team Jayco-AlUla 00:20
9. ASGREEN Kasper Soudal Quick-Step 00:23
10. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:25
60. SAGAN Peter TotalEnergies 00:59
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 22
2. KÜNG Stefan Groupama-FDJ 12
3. GIRMAY Biniam Intermarché-Circus-Wanty 12
11. SAGAN Peter TotalEnergies 2
 
Kopce na trase etapy:
3 20 154,2 km - Chommle: dĺžka 3 km; sklon 5,2 % 
3 20 123,1 km - Schwarzenbach: dĺžka 3,2 km; sklon 6,4 % 
3 20 22,9 km - Oberarig: dĺžka 3,3 km; sklon 4,8 % 
 
Náš eshop