UAE Tour: V pondelok triumf Merliera, v obrovskej šprintérskej konkurencii sa aj padalo

19.2.2024, 13:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
1. 19.2. rovinata etapa ciel rovina Al Dhafra > Liwa 143 km Merlier
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 400 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Z pretekov na Blízkom východe je hierarchicky najvyššie etapák v Spojených arabských emirátoch patriaci do World Tour. Šlo sa tu aj počas pandémie a víťazili slávne mená ako Pogačar či Roglič alebo Evenepoel. Ani jeden z nich však tentoraz nepricestoval. Otvoril sa tak priestor pre ostatných, no logicky pred hlavnými sponzormi sem prišla nadupaná najmä zostava UAE Emirates.
Adam Yates bol považovaný za najväčšieho favorita a pomáhali mu McNulty, Vine, Molano či Oliveira. Dá sa hovoriť, že zostava tohto tímu bola výrazne lepšia ako u konkurentov, keď papierovo na nich mohol mať šancu možno tak Pello Bilbao (Bahrain Victorious) či Juan López (Lidl - Trek). Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe) už nie je čo býval. S istotou sme ale vedeli, že sa túto uvoľnenú pozíciu využije niekto z mladých menej známych pretkeárov a bude sa tlačiť na pódium v dvoch etapách s cieľovým kopcom.
Prvý deň bol ale rovinatý, nečakali sa problémy s vetrom, a tak sa mohli ukázať šprintéri, ktorých tu prišlo dosť a veľmi silných. Či už Tim Merlier (Soudal), Olav Kooij (Visma), Sam Bennett (Decathlon), Sam Welsford (Bora), Kaden Groves (Alpecin), Dylan Groenewegen (Jayco), Fabio Jakobsen (DSM) či Phil Bauhaus
(Bahrain Victorious)
. Nehovoriac o veteránoch Eliovi Vivianimu (Ineos), Fernandovi Gaviriovi (Movistar) s Markom Cavendishom (Astana).
O únik sa postarala dvojica pretkeárov Corratec - Vini Fantini Marco Murgano a Mark Stewart. Pelotón sa ich báť nemusel, no i tak dostali maximálne tri a pol minúty náskoku. Dobehnutí boli 20 km pred cieľom a chystali sa šprintérske vlaky. Na širokej ceste s množstvom pomocníkov to bola poriadna mela, lebo bojovať chcel takmer každý tím. Skončilo to aj veľkým pádom na tristovke, keď sa mnoho ľudí predieralo a kľučkovalo. No to si už najlepšiu pozíciu hľadal Tim Merlier (Soudal - Quick-Step), ktorý bol vo finiši najsilnejší.
Belgičan mal aj veľké šťastie, pretože zavretých pretekárov aspoň v jednom momente bolo viac ako tých nezavretých. Využil priskorý nástup Fernanda Gaviriu (Movistar) so Sebastianom Molanom (UAE), nasal ich vzduchový vak a výborne finišoval. Cez sklamaných Kolumbijčanov šli ešte aj ďalší štyria ľudia - Arvid De Klein (Tudor), Jakub Mareczko (Corratec), Fabio Jakobsen (DSM) a Sam Welsford (Bora). Z topfavoritov sme teda mali na pódiu iba jedného - víťaza Merliera.
Výsledky etapy
1. MERLIER Tim Soudal Quick-Step 03:09:55
2. DE KLEIJN Arvid Tudor Pro Team 00:00
3. MARECZKO Jakub Team corratec - Vini Fantini 00:00
4. JAKOBSEN Fabio dsm-firmenich PostNL 00:00
5. WELSFORD Sam Bora - hansgrohe 00:00
6. GAVIRIA Fernando Movistar Team 00:00
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop