UAE Tour: Ani druhá šprintérska etapa sa nezaobišla bez pádu, po druhýkrát zvíťazil Merlier

22.2.2024, 12:25 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
4. 22.2. rovinata etapa ciel rovina Dubaj > Dubaj 173 km Merlier
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 450 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Po dvoch kľúčových etapách pre kandidátov na celkové poradie prišla na rad profilovo jednoduchá previerka. Na konci sa mal odohrať ďalší hromadný dojazd. Do vývoja etapy však mohol prehovoriť bočný vietor, keďže časť etapy sa odohrávala mimo zastavanej oblasti. Tim Merlier (Soudal - Quick Step) mohol pridať štvrtý triumf v sezóne, ale proti tomu boli Fernando Gaviria (Movistar) a ďalší šprintéri. 
Vedúcu skupinu vytvorili líder bodovačky aj súťaže o najviac bodov na prémiách Mark Stewart (Corratec - Vini Fantini) a Harm Vanhoucke (Lotto Dstny). Britský dráhar zvíťazil na dvoch šprintérskych prémiách. Poistil si vedenie v oboch klasifikáciách a vrátil sa do pelotónu. Vpredu tak zostal iba účastník šiestich Grand Tour. 54 kilometrov pred cieľom mal k dobru iba štyridsať sekúnd. 
Včera skončil na zemi vlaňajší víťaz Adam Yates (UAE Team Emirates). Po etape vysvitlo, že pri páde utrpel otras mozgu. Uvidíme, či sa stihne zotaviť do Tirreno-Adriatico, kde mal štartovať. Harm Vanhoucke sa vrátil do pelotónu. Tempo začali udávať jazdci Movistaru. Fernando Gaviria mohol pridať druhé víťazstvo v sezóne. Na Tour Kolumbia zvíťazil v úvodnej etape.  
Okrem víťaza bodovačky na Gire d'Italia 2017 patrili medzi kandidátov na dnešný triumf aj Phil Bauhaus (Bahrain - Victorious), Sam Bennett (Decathlon AG2R La Mondiale), Mark Cavendish (Astana Kazachstan), Dylan Groenewegen (Team Jayco AlUla), Kaden Groves (Alpecin - Deceuninck), Elia Viviani (Ineos Grenadiers), Sam Welsford (Bora - hansgrohe) alebo Pascal Ackermann (Israel - Premier Tech). 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Dnes začínajú španielské etapové preteky O Gran Camiňo. Na Pyrenejskom polostrove bude prvé súťažné kilometre v sezóne absolvovať Jonas Vingegaard (Visma | Lease a Bike). Dvojnásobný víťaz Starej dámy zároveň obhajuje vlaňajší celkový triumf. Medzi jeho najväčších konkurentov by mali patriť Richard Carapaz (EF Education EasyPost), David Gaudu (Groupama - FDJ) alebo Carlos Rodríguez (Ineos Grenadiers). 
Okrem jazdcov Movistaru sa do udávania tempa pustili aj cyklisti Alpecinu, Bory, DSM a Jayca. Spomedzi šprintérov, ktorí sú tu prítomní, nezvíťazili v tomto roku Pascal AckermannPhil BauhausSam BennettKaden Groves ani Elia Viviani. Pelotón sa už nachádzal späť v Dubaji. Spomedzi jazdcov Pro tímov mali bojovať o víťazstvo Arvid De Kleijn (Tudor Pro Cycling Team) alebo Jakub Mareczko (Corratec - Selle Italia). 
S pribúdajúcim záverom etapy sa čoraz viac tímov začalo tlačiť na čelo pelotónu. Aktívni boli najmä jazdci Bahrainu, DSM, Soudalu a UAE Emirates. Ani dnešná etapa sa nezaobišla bez pádu. Na zemi skončil Ilan Van Wilder (Soudal) a niekoľko ďalších ľudí. Na posledný kilometer priviedli balík cyklisti Alpecinu. Záverečný šprint bol veľmi vyrovnaný, ale po druhýkrát zvíťazil Tim Merlier (Soudal).   
Druhý opäť skončil Arvid De Kleijn (Tudor), na treťom mieste finišoval Olav Kooij (Visma). Na peknej štvrtej priečke prišiel do cieľa víťaz slovenskej V4 z roku 2020 Stanislaw Aniolkowski (Cofidis), elitnú päticu uzavrel Jakub Mareczko (Corratec). Viacerí kandidáti na celkové poradie v závere uviazli za pádom, ale k nemu došlo už v ochrannej zóne. Červený dres bez problémov udržal Jay Vine (UAE Team Emirates). 
Nemenili sa ani lídri ďalších kvalifikácií. Tim Merlier si pripísal už štvrté víťazstvo v sezóne. Kvalitné výkony v záverečných dojazdoch podáva aj Arvid De Kleijn. Vlaňajší víťaz Miláno-Torino skončil už po tretíkrát v sezóne na druhej priečke, ale tím Tudor na premiérové víťazstvo zatiaľ čaká. Zajtra je na programe ďalšia rovinatá etapa, ktorá by mala vyvrcholiť hromadným dojazdom. 
 
Výsledky etapy
1. MERLIER Tim Soudal Quick-Step 04:01:47
2. DE KLEIJN Arvid Tudor Pro Team 00:00
3. KOOIJ Olav Team Visma | Lease a Bike 00:00
4. ANIOLKOWSKI Stanislaw Cofidis 00:00
5. MARECZKO Jakub Team corratec - Vini Fantini 00:00
6. JAKOBSEN Fabio dsm-firmenich PostNL 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VINE Jay UAE Team Emirates 11:41:31
2. O'CONNOR Ben Decathlon Ag2r La Mondiale 00:11
3. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates 00:13
4. VAN WILDER Ilan Soudal Quick-Step 00:21
5. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:22
6. POOLE Max dsm-firmenich PostNL 00:31
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop