UAE Tour: Na Jebel Jais sa neskorým atakom presadil O'Connor, Vine sa obliekol do červeného dresu, Yates skončil

21.2.2024, 11:45 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
3. 21.2. rovinata etapa ciel rovina Al Marjan > Jebel Jais 177 km O'Connor
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 2300 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Tretia etapa UAE Tour bola prvým testom pre výkonnosť kandidátov na celkové poradie v kopcoch. Stredajšia previerka finišovala na stúpaní Jebel Jais (19 km; 5,6 %). Najprudšie sklony na kopci dosahovali osem percent. S výbornou východiskovou pozíciou vstupoval do etapy domáci tím. Brandon McNulty Jay Vine mali k dispozícii štrnásť, resp. dvanásť sekúnd na Tobiasa Fossa (Ineos Grenadiers). 
Vedúcu skupinu vytvorili Silvan Dillier (Alpecin - Deceuninck) a líder súťaže o prémie Mark Stewart (Corratec - Vini Fantini). Už 96 kilometrov pred páskou sa pelotón roztrhal. Duo bolo onedlho dostihnuté a vpredu zostalo približne osemdesiat ľudí. Nenachádzali sa tam Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates), Emanuel Buchmann (Bora - hansgrohe) ani Louis Meintjes (Intermarché - Wanty). 
Vpredu začali pracovať jazdci DSM, vzadu sa do práce pustili zástupcovia Bory. Zostava okolo Buchmanna bola úspešnejšia a 67 kilometrov pred páskou sa zaostávajúci jazdci vrátili. Následne atakoval Jonas Rickaert (Alpecin - Deceuninck), ku ktorému sa opäť pridal Mark Stewart (Corratec - Vini Fantini). Dvojica si vypracovala polminútový náskok. Belgičan sa neskôr rozhodol počkať na balík.
Mimochodom, v doterajšom priebehu sezóny spomedzi World Tour tímov nezískal triumf iba Cofidis. Dnes sa francúzsky celok spoliehal na Kennyho Elissonda, ktorý zmenil zamestnávateľa po štvorročnej anabáze v Treku. 45 kilometrov pred cieľom skončilo na zemi niekoľko ľudí vrátane Adama Yatesa (UAE Team Emirates). Obhajca celkového triumfu obišiel bez vážnejšich zranení a vrátil sa späť.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Mark Stewart mal 36 kilometrov pred páskou tri minúty a pätnásť sekúnd k dobru. Britský dráhar si prišiel aj po druhú šprintérsku prémiu a následne zvesil nohy. Priebežne mu patrilo aj prvé miesto v bodovačke. Pelotón viedli jazdci domáceho tímu a Pro zoskupenia Tudor. V popredí jazdili aj zástupcovia Alpecinu, Cofidisu, Soudalu a druholigového Israelu. Neskôr sa k ním pridali aj jazdci AG2R. 
Stúpanie na Jebel Jais začalo devätnásť kilometrov pred páskou. Adam Yates (UAE Team Emirates) napriek pádu okupoval vysoké priečky. Udávať tempo začali aj pretekári Bory, ktorí pracovali pre Emanuela Buchmanna Bena Zwiehoffa. Nemecké zoskupenie výrazne zvýšilo tempo a natiahlo pelotón, ale ich jazdec po chvíli zvesil nohy. Na konci balíka sa pohyboval Juan Pedro López (Lidl - Trek).  
Dvanásť kilometrov pred páskou atakoval Einer Rubio (Movistar), ktorému pomohol jeden z kolegov. Víťaz tretej etapy vlaňajšieho ročníka strácal už minútu a devätnásť sekúnd, takže nepredstavoval veľkú hrozbu pre UAE Team Emirates. Adam Yates si vystúpil z balíka a po chvíli nasadol do auta. Pravdepodobne si z pádu odniesol zranenia. Rubio bol po dvoch kilometroch dostihnutý. V skupine favoritov ostalo približne tridsať ľudí.
Tempo udával Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates). 7500 metrov pred páskou začali viesť balík jazdci Ineosu. Tobias Foss mal evidentne dobré nohy. Ďalší atak podnikol Jan Hirt (Soudal - Quick Step), ale Bjerg podával skvelý výkon a po chvíli bol druhý muž Okolo Ománu dostihnutý. Prvým jazdcom Top 10, ktorý doplatil na vysoké tempo, bol Bruno Armirail (Decathlon AG2R La Mondiale). Jeho kolegovia začali udávať tempo. 
Armiraila nasledoval Iván Romeo (Movistar). 1500 metrov pred páskou tvorilo skupinu favoritov zhruba 25 ľudí. Vtedy atakovali Valentin Paret-Peintre Ben O'Connor (2x Decathlon AG2R La Mondiale). Austrálčan sa po chvíli osamostatnil a mieril po etapový triumf. Za ním vyrazil Jay Vine (UAE Team Emirates), ale Ben O'Connor dotiahol svoju snahu do víťazného konca. Jay Vine skončil na druhej priečke s päťsekundovým mankom.
Hneď za ním preťal cieľ Lennert Van Eetvelt (Lotto Dstny). Vďaka bonifikáciam sa Vine po etape obliekol do červeného dresu. Štvrtý skončil Max Poole (DSM - firmenich PostNL) a elitnú päticu uzavrel líder súťaže do 25 rokov Ilan Van Wilder (Soudal - Quick Step). Víťaz etapy sa posunul na druhú priečku priebežného poradia, keďže Brandon McNulty (UAE Team Emirates) v závere dostal malú stratu. 
Ben O'Connor si pripísal druhé víťazstvo v sezóne a jeho zamestnávateľ sa potešil z štvrtého triumfu. Okrem McNultyho si pohoršil aj Tobias Foss, ktorý spadol zo štvrtej priečky na siedmu. Naopak, do Top 10 sa prepracovali Max PooleSimon Carr Attila Valter. Všetci prišli do cieľa v skupine s päťsekundovou stratou. Zajtra budú v permanencii šprintéri, keďže na programe je ďalšia šprintérska etapa.  
Výsledky etapy
1. O'CONNOR Ben Decathlon Ag2r La Mondiale 04:16:21
2. VINE Jay UAE Team Emirates 00:05
3. VAN EETVELT Lennert Lotto Dstny 00:05
4. POOLE Max dsm-firmenich PostNL 00:05
5. VAN WILDER Ilan Soudal Quick-Step 00:05
6. VALTER Attila Team Visma | Lease a Bike 00:05
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VINE Jay UAE Team Emirates 07:39:44
2. O'CONNOR Ben Decathlon Ag2r La Mondiale 00:11
3. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates 00:13
4. VAN WILDER Ilan Soudal Quick-Step 00:21
5. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:22
6. POOLE Max dsm-firmenich PostNL 00:31
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop